Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:10 01.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Поевтиняване на жилищата в София?нови  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано13.06.05 22:28



Хм, дали пък "пророчеството" ми няма да се окаже вярно....

Поевтиняване на жилища - скоро в София, после и в други градове

Близо половината от апартаментите се купуват за инвестиция, а не за живеене

Мария РАДМИЛОВА
Капитал

Допреди няколко месеца в столичния квартал „Лозенец“ инвеститори се опитваха да пласират апартаменти в луксозна жилищна сграда пред завършване. Цените - от 1300 евро/кв.м. До реални сделки обаче се стига едва на нива от 900-950 евро/кв.м, разказват посредници в търговията с недвижими имоти. От пазара вече започват да идват и други подобни случаи. Апартаменти без особени качества се „пробват“ и на по-високи цени в „Лозенец“, „Хладилника“ и други, смятани за квартали от високия клас, но при повечето случаи интересът към тях реално идва при приземяването на нива от около и под 1000 евро/кв.м.

Продавачът вече не е цар

Примерите са показателни за ситуацията на жилищния пазар в София - предлагането не само настига, но и вече започва да надхвърля търсенето в някои сегменти, а ценовите нива от надценени стават все по-балансирани (виж интервютата на стр. 48). Пикът на предлагането вероятно ще бъде достигнат само след няколко месеца, след като на пазара излязат голям брой завършени проекти. С всяка изминала година броят на разрешителните за строеж в София сериозно се увеличава (виж графиката).
Според разчетите на някои строителни предприемачи само по-големите запланувани проекти от т.нар. затворен тип жилищни комплекси ще извадят на пазара около 4000 нови апартамента. Извън тях се подготвят поне още 20 000 - 30 000 апартамента, което ще доведе до огромно предлагане на жилищни имоти в София в близките една-две години.
„Все повече инвеститори се ориентират към закупуване на такива парцели, които позволяват изграждането на жилищни площи, адресиращи проблемите на лошата инфраструктура, недостатъчния комфорт и най-вече на събирането на хора със съвършено различен начин на живот, особено характерно при обезщетенията на бившите собственици на парцелите с апартаменти. Само така предприемачите могат да предложат конкурентен продукт на пазара при засиленото предлагане“, смята Евгений Кънев, старши мениджър в „KPMG България“. Според него ще се засилва диференциацията в търсенето, което може да доведе до морално изхабяване на част от новото строителство и лек спад на цените с изключение на топ локациите.
Според Добромир Ганев, управляващ директор на национална компания за недвижими имоти „Форос“, вече има пренасищане на пазара с определен тип имоти, предимно жилищни и ваканционни. В момента за около 15 000 апартамента в страната се чакат купувачи.

Кой купува в София

Проучване сред потребителите на новопостроени жилища в София сочи, че основни купувачи на пазара остават българите. Данните бяха изнесени от строителна компания „Аспекти“. Едва 12% от сделките с жилищни имоти са с чужденци, като преобладават предимно купувачите от Англия (4%), Гърция (3%) и Русия (2%). Седемдесет процента от клиентите са постоянно живеещи в София, а около 11% - българи, живеещи в чужбина. Останалите 19 на сто са от провинцията, които купуват имот, за да живеят в него, а не с инвестиционни намерения. Шейсет и два процента се сдобиват с жилище с цел живеене, а около 38% - с инвестиционна цел. Според представители на други строителни компании и на агенции за недвижими имоти делът на тези, които купуват жилище с идеята да го отдават под наем или с цел препродажба след време, по-скоро надвишава 50%. Заради задържането на наемите обаче на ниво далеч под скочилите цени на жилищата се очаква да се стигне до постепенно отрезвяване и оттегляне на купувачите на имоти с инвестиционна цел.
Друга тенденция, която се наблюдава през последната година, е увеличаващото се търсене на по-големи имоти. Малките жилища вече не са сред най-търсените на пазара. Най-голям дял в продажбите заемат двустайните апартаменти с цена до 40 000 евро (33%), следвани от тристайните жилища (около 130 кв.м) с цена до 60 000 евро (25% дял). Поравно (с дял от 21%) се разпределят продажбите на маломерните едностайни апартаменти и на големите жилища. В повечето случаи жилищата се купуват от собствени средства и по-рядко чрез ипотечен кредит (около 9%), твърдят от „Аспекти“. Ниският процент се дължи преди всичко на алтернативите, които предлагат строителните предприемачи, като разсрочено изплащане на имота.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Авторpesho (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 22:57



А къщите във Варна по колко вървят?

Скоро заминавам за Holy Land, Варна. Ще замина натам откъдето слънцето изгрява. Отивам да разбера истината за Варна и дали е вярно всичко, което се говори за този свещен град.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано13.06.05 23:39



Поевтиняване като че ли не е най-точната дума Може да има известно задържане на тенденцията на покачване на цените , но едва ли ще е за дълго
Като купуваха парцелите за строежи за по 300 000 евра за 300 кв м ( в престижните райони на София, де) нали трябва поне да не са на загуба Както и обратното - цените не може да растат до безкрайност
Трябва да се слухти непрекъснато - това е положението



Тема Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Dilithium (Trekkie)
Публикувано13.06.05 23:47



Като е отрицателен прираста в България и като се изнасят хората в чужбина много ясно, че цените ще падат. Ще стане като капанчетата по морето, собствениците май сами трябва да ходя по капанчетата щото в оффцезона няма кой да иде.
То всеки си прави тънката сметка да купи апартамент и да взема наем от него като си осигури пенсийка. Да ама сметката може и да дойде крива, защото хората мрат или се изселват (за София това не важи твърде, а и няма да се усетят веднага такива флуктоации)
За да се ускори процеса е достатъчно да се вдигне данъка на недвижимото имущество и много хора може да се почуевстват неприятно, както и да е де в БГ нищо не може да се предскаже достатъчно объркано е ениуей.

Know your latin:
i.e.: "id est" or "that is"
e.g.: "exempli gratia" or "for example"


Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: Dilithium]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 01:01



Хехе - в Бг специално за имотите е имало и по-драстични ситуации като национализация-реституция, в сравнение с които едно вдигане на данъците си е направо детска шегичка
Надявам се както и ти казваш, поне за София нещата да са в поносими граници



Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:05



Taka si e. I az sam se zachudila za zemjata... Do skoro izobsto njamashe povod za chudene... Njama zemja - njama problem. Chuvah njakakvi sluhove, che steli da vdignat danatzite na zemjata do polojenie, che povecheto hora da ne mogat da gi plastat, i da badat prinudeni da ja prodadat... Da si chuvala nesto po tozi vapros? V momenta bratovchedka mi opravja i mojata zemja pokraj nejnata i dori ne znaja dali ima danak varhu neja.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 01:29



Принципно слуховете са за приравняване на данъчната оценка към пазарната цена на имотите Върху земеделските земи би трябвало да има също данък, както има данък върху земя със сграда, но утре ще ти отговоря по-подробно - да хвърля 1 око в докиментите, за да не говоря наизуст



Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:30



Hubuu. Thanks.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: fortuna_]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:36



На мен пък ми се струва, че цените не само са достигнали максимума си, а в някои райони и наистина може да паднат. Яясно е, че е невъзможно да се предвиди със сигурност, но на мен на такъв обрат на събитията ми мирише. Както е казал и Дайлитиумчо - всичко е търсене и предлагане. А в България я има тази тенденция като видят, че нещо върви, всички да се втурват на юруш да го предлагат. Така стана и с недвижимите имоти и ето че се наводни с оферти. Аз си имам един любим сайт

и гледам, че имотите си висят на него с месеци. Това свръхпредлагане ще се отрази на цените (надолу), а повишаването на цените на стоките след влизането в ЕС (ако влезем ) и следователно намаляването на покупателната способност на населението, включително и невъзможност да си погасяват кредитите, ще окаже допълнително влияние.

След някоя и друга година ще видим дали съм била права.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:44



Ti se nadjavash da si prava, az se nadjavam da ne si... Vseki s dertovete si.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.