Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 22.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Поевтиняване на жилищата в София?  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано13.06.05 22:28



Хм, дали пък "пророчеството" ми няма да се окаже вярно....

Поевтиняване на жилища - скоро в София, после и в други градове

Близо половината от апартаментите се купуват за инвестиция, а не за живеене

Мария РАДМИЛОВА
Капитал

Допреди няколко месеца в столичния квартал „Лозенец“ инвеститори се опитваха да пласират апартаменти в луксозна жилищна сграда пред завършване. Цените - от 1300 евро/кв.м. До реални сделки обаче се стига едва на нива от 900-950 евро/кв.м, разказват посредници в търговията с недвижими имоти. От пазара вече започват да идват и други подобни случаи. Апартаменти без особени качества се „пробват“ и на по-високи цени в „Лозенец“, „Хладилника“ и други, смятани за квартали от високия клас, но при повечето случаи интересът към тях реално идва при приземяването на нива от около и под 1000 евро/кв.м.

Продавачът вече не е цар

Примерите са показателни за ситуацията на жилищния пазар в София - предлагането не само настига, но и вече започва да надхвърля търсенето в някои сегменти, а ценовите нива от надценени стават все по-балансирани (виж интервютата на стр. 48). Пикът на предлагането вероятно ще бъде достигнат само след няколко месеца, след като на пазара излязат голям брой завършени проекти. С всяка изминала година броят на разрешителните за строеж в София сериозно се увеличава (виж графиката).
Според разчетите на някои строителни предприемачи само по-големите запланувани проекти от т.нар. затворен тип жилищни комплекси ще извадят на пазара около 4000 нови апартамента. Извън тях се подготвят поне още 20 000 - 30 000 апартамента, което ще доведе до огромно предлагане на жилищни имоти в София в близките една-две години.
„Все повече инвеститори се ориентират към закупуване на такива парцели, които позволяват изграждането на жилищни площи, адресиращи проблемите на лошата инфраструктура, недостатъчния комфорт и най-вече на събирането на хора със съвършено различен начин на живот, особено характерно при обезщетенията на бившите собственици на парцелите с апартаменти. Само така предприемачите могат да предложат конкурентен продукт на пазара при засиленото предлагане“, смята Евгений Кънев, старши мениджър в „KPMG България“. Според него ще се засилва диференциацията в търсенето, което може да доведе до морално изхабяване на част от новото строителство и лек спад на цените с изключение на топ локациите.
Според Добромир Ганев, управляващ директор на национална компания за недвижими имоти „Форос“, вече има пренасищане на пазара с определен тип имоти, предимно жилищни и ваканционни. В момента за около 15 000 апартамента в страната се чакат купувачи.

Кой купува в София

Проучване сред потребителите на новопостроени жилища в София сочи, че основни купувачи на пазара остават българите. Данните бяха изнесени от строителна компания „Аспекти“. Едва 12% от сделките с жилищни имоти са с чужденци, като преобладават предимно купувачите от Англия (4%), Гърция (3%) и Русия (2%). Седемдесет процента от клиентите са постоянно живеещи в София, а около 11% - българи, живеещи в чужбина. Останалите 19 на сто са от провинцията, които купуват имот, за да живеят в него, а не с инвестиционни намерения. Шейсет и два процента се сдобиват с жилище с цел живеене, а около 38% - с инвестиционна цел. Според представители на други строителни компании и на агенции за недвижими имоти делът на тези, които купуват жилище с идеята да го отдават под наем или с цел препродажба след време, по-скоро надвишава 50%. Заради задържането на наемите обаче на ниво далеч под скочилите цени на жилищата се очаква да се стигне до постепенно отрезвяване и оттегляне на купувачите на имоти с инвестиционна цел.
Друга тенденция, която се наблюдава през последната година, е увеличаващото се търсене на по-големи имоти. Малките жилища вече не са сред най-търсените на пазара. Най-голям дял в продажбите заемат двустайните апартаменти с цена до 40 000 евро (33%), следвани от тристайните жилища (около 130 кв.м) с цена до 60 000 евро (25% дял). Поравно (с дял от 21%) се разпределят продажбите на маломерните едностайни апартаменти и на големите жилища. В повечето случаи жилищата се купуват от собствени средства и по-рядко чрез ипотечен кредит (около 9%), твърдят от „Аспекти“. Ниският процент се дължи преди всичко на алтернативите, които предлагат строителните предприемачи, като разсрочено изплащане на имота.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Авторpesho (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 22:57



А къщите във Варна по колко вървят?

Скоро заминавам за Holy Land, Варна. Ще замина натам откъдето слънцето изгрява. Отивам да разбера истината за Варна и дали е вярно всичко, което се говори за този свещен град.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано13.06.05 23:39



Поевтиняване като че ли не е най-точната дума Може да има известно задържане на тенденцията на покачване на цените , но едва ли ще е за дълго
Като купуваха парцелите за строежи за по 300 000 евра за 300 кв м ( в престижните райони на София, де) нали трябва поне да не са на загуба Както и обратното - цените не може да растат до безкрайност
Трябва да се слухти непрекъснато - това е положението



Тема Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Dilithium (Trekkie)
Публикувано13.06.05 23:47



Като е отрицателен прираста в България и като се изнасят хората в чужбина много ясно, че цените ще падат. Ще стане като капанчетата по морето, собствениците май сами трябва да ходя по капанчетата щото в оффцезона няма кой да иде.
То всеки си прави тънката сметка да купи апартамент и да взема наем от него като си осигури пенсийка. Да ама сметката може и да дойде крива, защото хората мрат или се изселват (за София това не важи твърде, а и няма да се усетят веднага такива флуктоации)
За да се ускори процеса е достатъчно да се вдигне данъка на недвижимото имущество и много хора може да се почуевстват неприятно, както и да е де в БГ нищо не може да се предскаже достатъчно объркано е ениуей.

Know your latin:
i.e.: "id est" or "that is"
e.g.: "exempli gratia" or "for example"


Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: Dilithium]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 01:01



Хехе - в Бг специално за имотите е имало и по-драстични ситуации като национализация-реституция, в сравнение с които едно вдигане на данъците си е направо детска шегичка
Надявам се както и ти казваш, поне за София нещата да са в поносими граници



Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:05



Taka si e. I az sam se zachudila za zemjata... Do skoro izobsto njamashe povod za chudene... Njama zemja - njama problem. Chuvah njakakvi sluhove, che steli da vdignat danatzite na zemjata do polojenie, che povecheto hora da ne mogat da gi plastat, i da badat prinudeni da ja prodadat... Da si chuvala nesto po tozi vapros? V momenta bratovchedka mi opravja i mojata zemja pokraj nejnata i dori ne znaja dali ima danak varhu neja.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 01:29



Принципно слуховете са за приравняване на данъчната оценка към пазарната цена на имотите Върху земеделските земи би трябвало да има също данък, както има данък върху земя със сграда, но утре ще ти отговоря по-подробно - да хвърля 1 око в докиментите, за да не говоря наизуст



Тема Re: Ми търсене-предлаганенови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:30



Hubuu. Thanks.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: fortuna_]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:36



На мен пък ми се струва, че цените не само са достигнали максимума си, а в някои райони и наистина може да паднат. Яясно е, че е невъзможно да се предвиди със сигурност, но на мен на такъв обрат на събитията ми мирише. Както е казал и Дайлитиумчо - всичко е търсене и предлагане. А в България я има тази тенденция като видят, че нещо върви, всички да се втурват на юруш да го предлагат. Така стана и с недвижимите имоти и ето че се наводни с оферти. Аз си имам един любим сайт

и гледам, че имотите си висят на него с месеци. Това свръхпредлагане ще се отрази на цените (надолу), а повишаването на цените на стоките след влизането в ЕС (ако влезем ) и следователно намаляването на покупателната способност на населението, включително и невъзможност да си погасяват кредитите, ще окаже допълнително влияние.

След някоя и друга година ще видим дали съм била права.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:44



Ti se nadjavash da si prava, az se nadjavam da ne si... Vseki s dertovete si.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:48



Говорим за различни неща все пак. Пазарът в София винаги е бил по-различен от останалата част на страната.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:51



Ha-ha! Moje da stane i oste po-razlichen! Ne bih se iznenadala ako moreto stane po-skapo ot Sofia. No teb tova te ustrojva sasto.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:54



Едва ли ще стане в нашия лайфтайм. Просто ги няма необходимите предпоставки за това (пак уточнявам, че говоря за жилища). И не, не ме устройва. Поне не на този ми mindset.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:58



Che tuk da ne bi D.C. da e naj-skapijat rajon...? Koj izobsto iska da jivee v D.C...?

Sto da ne te ustrojva? Nali ako ste hodite v BG, iskash da e v Sofia...?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:59



В София, да, нещо не се разбрахме май, ама карай да върви. Нали виждаш, че днес пиша по-бързо отколкото мисля.



Тема Re: Джия,нови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 13:25



Нощеска се изказах неподготвена - дето се вика по логика и сега да се поправя :)
А)ГОДИШЕН ДАНЪК за недвижими имоти: - застроени терени в строителните граници на населени места и тези извън населените места, които по документи за собственост отговарят на чл8 т1!
Земеделските и горските земи не се облагат с ГОДИШЕН ДАНЪК, ако нямат застрояване!Ако има постройки - облага се само действително застроената площ (сграда) с прилежащия й терен! Примерно, ако в един земеделски масив от 1 000 декара (лозя, ниви, градини, гори ) има стопански постройки(ферма, складови и пр) с площ 1 декар -с данък се облага само този 1 декар!

ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ
Раздел I
Данък върху недвижимите имоти

Чл.10. (1) (изм.,ДВ,бр.106 от 2004 г.) С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл.8, т.1 от Закона за устройство на територията.
(2) (нова,ДВ,бр.106 от 2004 г.) Не се облагат с данък поземлените имоти, заети от улици, пътища от републиканската и общинската пътни мрежи и железопътната мрежа, до ограничителните строителни линии. Не се облагат с данък и поземлените имоти, заети от водни обекти, държавна и общинска собственост.
(3) (доп.,ДВ,бр.109 от 2001 г.; пред.ал.2,бр.106 от 2004 г.) Не се облагат с данък земеделските земи и горите, с изключение на застроените земи - за действително застроената площ и прилежащия й терен.

ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
Глава втора
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА ТЕРИТОРИИТЕ И ПОЗЕМЛЕНИТЕ ИМОТИ

Чл.8. Конкретното предназначение на поземлените имоти се определя с подробния устройствен план и може да бъде:
1. (изм.,ДВ,бр.65 от 2003 г., бр.65 от 2004 г.) в урбанизирани територии или в отделни поземлени имоти извън тях - за жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, курортни, вилни, спортни и развлекателни функции, за озеленени площи и озеленени връзки между тях и териториите за природозащита, за декоративни водни системи (каскади, плавателни канали и други), за движение и транспорт, включително за велосипедни алеи и за движение на хора с увреждания, за техническа инфраструктура, за специални обекти и други;
2. в земеделски територии - за обработваеми земи (ниви, овощни и зеленчукови градини, лозя, ливади и други) и необработваеми земи (пасища, скатове, дерета, оврази и други);
3. в горски територии - за гори (дървопроизводителни гори, защитни гори, рекреационни гори и други) и горски земи (поляни, земи, заети от храсти, скали и други);
4. в защитени територии - за природозащита (природни резервати, национални паркове, природни забележителности, поддържани резервати, природни паркове, защитени местности, буферни зони, плажове, дюни, водоизточници със санитарно-охранителните им зони, водни площи, влажни зони, защитени крайбрежни ивици) и за опазване на обектите на културно-историческото наследство (археологически резервати, отделни квартали или поземлени имоти в населени места с културно-историческо, етнографско или архитектурно значение);
5. в нарушени територии - за възстановяване и рекултивация на кариери, рудници, насипища, хвостохранилища, депа за отпадъци, свлачища, срутища и други.

Всички недвижими имоти подлежат на следните данъци: НАСЛЕДСТВО , ВЪЗМЕЗДНО ПРИДОБИВАНЕ (покупка) или БЕЗВЪЗМЕЗДНО ПРИДОБИВАНЕ (за дарения не по права линия) За тези данъци се използва данъчна оценка, която можеш да видиш как се определя в Приложение 2,точка V. Данъчна оценка на земеделски земи от Закона за местните данъци и такси



Не ми се е налагало да се заслушвам в слухове за земеделските земи, но от законите виждам, че: 1) няма годишен данък за земеделските земи, но не е невъзможно да се въведе (макар и минимален) след малка промяна на Закона
За тези, които такъв данък ще се окаже непосилен - собствениците на привлекателни земи ще ги продадат, а собствениците на непривлекателни ще изпаднат в данъчни задължения - до ликвидиране на имота (национализиране:)) от съдия-изпълнител

2)По-вероятно ми изглежда с малки корекции на параметрите във формулите да се увеличи данъчната оценка=пазарната цена, което при земеделските земи сега ще се отрази само в еднократните данъци НАСЛЕДСТВО и ПРИДОБИВАНЕ (възмездно и безвъзмездно)
Тук обаче малка пречка са нереалните пазарни цени, към които ако се приложат данъчните формули - може да се получи годишен данък за апартамента, надвишаващ средния годишен доход за страната (на база да кажем -държавен служител)
Хихи - голям майтап ще настане



Тема Re: Джия,нови [re: fortuna_]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано14.06.05 15:57



Права си, че ако рекат да сложат данък обоснован на реалната цена на жилището, за някои българи ще им излезе соленичко - 1,5 промил от 50,000 евро е 150 лв...кофти.

От друга страна кметството трябва да намери пари отнякъде за да поддържа града и да дава услуги на собствениците на имотите - е пари не растят по дърветата, нали?

Което е най смешното е че земеделските земи не се облагат от данъци, което не поощрява тяхното обработване. От друга страна България внася храни - и това според мен е абсурд.

Според мен би трябвало да се наложи някакъв данък на обработваемата земя която не се обработва - по този начин от една страна ще се събират някакви данъци, а от друга страна ще се поощри обработването на земята, или чрез арендиране, или самите собственици да си я обработват.


PANEM ET CIRCENSES


Тема Да добавянови [re: fortuna_]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 16:34



Гледайки роящото се като щам бактерии строителство в София, просто не видях нищо, което да оправдава цена от над 1000 евро на кв.м. Друг е въпросът разбира се, че едно нещо струва толкова, колкото някой е склонен да плати за него. Аз явно на този етап съм все по-малко склонна. Единственото, което наистина ми харесва, продължава да е този малък комплекс на ул. Атанас Далчев малко преди японското и това е.... А, и един мъничък комплекс от дясната страна, ако караш нагоре по пътя за Копитото, някъде след Тихия кът. Но като си представя качеството на разчистването на пътищата там през зимата и се чудя дали и AWD ще свърши работа....

Форти, както е тръгнало, май ще трябва ти да ме приютиш на първо време като кацна кат' една завръщаща се прелетна птичка на летище София догодина.... Хем ще запознаем Чара с американските "ергени"....



Тема Re: Джия,нови [re: Kostaaaa]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 17:30



1,5 промила - данък сгради, а 2,45 промила такса боклуци къде я забравяш -още 245 лв и като го закръглиш + 5 лв повече за София от тази година си става едно 400 лв (1,5 месечна заплата на бюджетен чиновник )?

Не съм много убедена, че каквито и да е данъци ще дтимулират която и да е дейност, по-скоро обратното и с още по-голяма сила за непривлекателната земеделска работа

Въпреки това, пазарите в София са заляти със сезонна земеделска продукция и изглежда хората се трудят здраво, въпреки ниските изкупни цени Дребните производители си реализират продукцията по пазарите на що-годе приемливи цени Докато съм чувала, че на едро - примерно литър прясно мляко се изкупува на по-ниска цена от литър минерална вода Е, що да се пънат да гледат крави хората като могат да пълнят бутилки с вода



Тема Re: Да добавянови [re: no_bs]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 17:48



Абсолютно съм съгласна Какви 1000 евра, какви 5 лева?
Даже на мен 1000 евра за кв м земя ми се виждат пълна глупост, камо ли за застроена площ Реално грубият строеж (труд и материали) излиза 100-150 евра на кв м, довършителните работи среден лукс 200-250 евра на кв м= 40-50 000 евра макс за 100 кв м жилище Прилежащите идеални части от терена и правото на строеж да кажем върху 300-400 кв м парцел, 6 етажа по 2 апартамента - +още 10-тина хиляди евра за най-престижните райони в София! Това е за мен реална цена в момента - 60 000 евра за качествено строителство 100 кв м жилище в престижен Софийски район=до 600 евра за кв м!Повече не давам!
А нагоре към Копитото- има гледка, но всичко останало е пълна скръб
Северен склон, всички води се стичат в основите на сградите, няма даже и канализация
Заповядай , когато решиш- с Чара приемаме с удоволствие такива скъпи гости



Тема Re: Да добавянови [re: fortuna_]  
АвторEvgeni (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 18:02



Spored men cenite na NI v Sofia ste padnat mnogo - pone s 20-30% za novo stroitelstvo i 40-50% za panelki. Prichinata e che oklo 50% ot cenite v momenta sa bazirani na ochakvanoto chelnstvo na BG v ES, koeto stava vse po-nerealno. Sled kato ni otsvirjat naesen ot ES, gledai kakva panika ste izpadne na pazara.



Тема Re: Джия,нови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 18:11



Blagodarja ti mnogo, Forti! Znachi njama danak varhu zemedelskite zemi. Dori i vposledstvie da ima varhu tezi, koito ne se obrabotvat, nashata pone e dadena pod arenda i se obrabotva.

Ste vidim i s nasledstvata kakvi ste gi chinja... Apartamentat otdavna e na moe ime, no zemjata e na imeto na majka mi. Sigurno ste trjabva da ja prehvarlja dokato sam tam... ako moga. Arendatorite edva li mnogo ste gi interesuva, no trjabva da se opravi vse pak.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор US Passport (Фен на Калин)
Публикувано14.06.05 20:57



Не знам дали жилищата ще поевтинеят или не, но със сигурност цените на НИ в USD ще падат в близките години.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор DlVA JETA (model`s)
Публикувано14.06.05 21:03



kato znam cenite na GR imotite ,i BG vyrvi natam,tova e a ti mozhesh da si se nadqvash.

по дрехите посрещат.


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: US Passport]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 21:18



Какво имаш предвид? Всяка цена може да бъде прехвърлена в USD.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: DlVA JETA]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 21:20



И на какво основание правиш паралел между България и Гърция?



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор DlVA JETA (model`s)
Публикувано14.06.05 21:32



znachi predi demokratichnite promeni BG beshe napred ot GR po infrastruktura ,zavodi ,kachestvo na zhivot i t.n sega nie sme trygnali po tqhniq pyt s izvestno zakysnenie se dvizhim sled tqh nqma da ti kazvam kak se promeniha cenite ot kakto vkaraha evroto a tova predstoi i v BG ,vkaraha im edni 34miliarda ot EC predi dve godini i sega pochti vsqko semeistvo izplashta nova kola ,predstoi i na BG da vkarat okolo 5 miliarda evro pari, ta kachestvotc na jivota se pokachva no si plashtash na evropeicite nali ne smqtash che za sinite ni ochi ste ni priemat v EC,vij nqkoi primerno holandski ili ispanski sait za nedvijimi imoti i sravni cenite s BG sled 15-20 godini nqma da ima razlika ot dvete dyrzhavi nito po kachestvo na jivota noto po ceni ,BG e s predimstvo i pred polovinata ot evropeiskite dyrzhavi .

по дрехите посрещат.


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: DlVA JETA]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 21:44



15-20 години са много време. Мен ме вълнува засега по-краткосрочното развитие.



Тема Re: Джия,нови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 21:53



Хубаво е да намериш време да си прехвърлиш нещата Арендаторите може да не ги интересува, но за наследствата имаше срок (мисля 6 месеца) за плащане данък наследство -за неспазване на срока данъчните друсват прилични глоби
По-чисто е като документи, а сега - не стига, че с пълномощни, а и не е на твое име



Тема Re: Джия,нови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 22:11



но за наследствата имаше срок (мисля 6 месеца) за плащане данък наследство -за неспазване на срока данъчните друсват прилични глоби

Goljama radost... za kapak na vsichki ostanali radosti, koito me chakat...

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 22:14



sumite na tezi globi...? Njakakva idea?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема варна-зиманови [re: pesho]  
Авторx1y1 (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 12:36



Във Варна през зимата, казват, веят вледеняващи ветрове. Няма да е зле да я посетиш и през зимата и тогава да прецениш!



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор DlVA JETA (model`s)
Публикувано15.06.05 13:06



sega se zakovaha cenite ,ima i leko zanizhavane ot konkurentna gledna tochka no nqma da e za dylgo,ako fonda razreshi da se vdigne minimalnata zaplata i kato vkarat sled godina 5 te miliarda nay mnogo ste poskypnat zhilishtata.

по дрехите посрещат.


Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 14:40



Има промени в наследствените данъци, ако наследството е открито след 3 дек 2004 преките наследници не дължат този данък! При наследяване преди тази дата по старите наредби се дължи наследствен данък Ето и глобите, като изразът от 10 до 500 лв нали се сещаш, че е по преценка на общинаря = горната граница! За да не ти определят горната граница трябва да посочиш мноого основателно оправдание за закъснението !
Сещам се - когато си прехвърляла апартамента би трябвало да имаш такава декларация и платен данък наследство! Провери все пак дали там не си посочила и земята, провери си в документите за платен данък наследство (те са едни квитанции от общината със зелен печат) - върху кои имоти е начислената сума, трябва да са описани!
******************************************************************
Чл 31 (2) (нова,ДВ,бр.106 от 2004 г.) Данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения.

* изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ДВ,бр.106 от 3 декември 2004 г.)

Чл.32. (1) (изм.,ДВ,бр.103 от 1999 г.) При откриване на наследство данъчно задължените лица по чл.31 или техните законни представители са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в териториалната данъчна дирекция по последното местожителство на наследодателя, а ако последния е имал местожителство в чужбина - по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната.

Глава четвърта
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.124. (1) (изм.,ДВ,бр.153 от 1998 г.) Наследник, заветник или техен законен представител, който не подаде декларация по чл.32, не я подаде в срок, не декларира или невярно декларира получено по наследство имущество, се наказва с глоба от 10 до 500 лв.
*******************************************************************



Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 17:31



Blagodarja ti mnogo, Forti.

Az ne sam prehvarljala apartamenta. Izobsto ne sam bila v BG ottogava. Nashite go bjaha prehvarlili predi dosta godini na moe ime, zastoto se noseha njakakvi sluhove za visoki nasledstveni danatzi.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: варна-зиманови [re: x1y1]  
Авторpesho (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 18:00



Аз с това започнах. Към края на декември бях там, а и не ми беше първа зима във Варна. Там зимата всъщност ми харесва.

Абе това за Варна за глупости. Абе глупости, глупости...ще видим. Мога да правя планове за не по-дълго от 2 седмици. Така че едно по едно.



Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 18:20



Хубаво, тогава все пак провери, ако има и други роднини наследници на земята - дали не е платен от тях данъка за целия имот при прехвърляне на техните дялове, за да не стане двойно плащане Стават и такива грешки



Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 18:22



Nali kaza, che danatzi varhu zemjata njama...?!

A ima li varhu rentata? Predpolagam, da. Tova si e dohod.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 20:05



Джи, четеш по диагонал
Върху земеделските земи няма ГОДИШЕН данък имот, какъвто се плаща всяка година за апартаменти или къщи (данък сграда) Но има 2 други еднократни данъка - НАСЛЕДСТВЕН (от 3 декември 2004 само за непряките наследници) и данък за ПРИДОБИВАНЕ на имота (възмездно =покупка и безвъзмездно=дарение (пак само за непряките роднини)

ЗАКОН ЗА ОБЛАГАНЕ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
(обн.,ДВ,бр.118 от 10 декември 1997 г.; Решение No 6 на

Чл.3. Облагаем е общият годишен доход.
Чл.4. (1) Данъчна година е календарната година.
(2) Подлежи на облагане доходът, получен през данъчната година.

Чл.10. Подлежат на облагане доходите, произхождащи от:
..........................................
10. наем, рента и аренда;

Чл.11. (1) Доходите по чл.10 могат да бъдат парични и непарични.
(2) Непаричните доходи се оценяват по пазарната цена към датата на придобиването им, като пазарната цена се определя по реда на чл.16 от Закона за корпоративното подоходно облагане.

Получената рента също се счита за доход, но данък се начислява върху общо получени всички ГОДИШНИ доходи и ако по таблицата се вместиш в граници до минимален годишен доход - минаваш метър За 2004 беше до 1560 лв годишно - необлагаеми! Ти нали нямаш други законно получени доходи в БГ? В Америка не си ли на издръжка на мъжа си?



Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 20:14



Джи, четеш по диагонал

Vazmojno e. Vinovat. Mnoooo mrazim takviz chetiva, ele pak na balgarski, kak nikoga ne sam gi chela na toz ezik.

Върху земеделските земи няма ГОДИШЕН данък имот, какъвто се плаща всяка година за апартаменти или къщи (данък сграда) Но има 2 други еднократни данъка - НАСЛЕДСТВЕН (от 3 декември 2004 само за непряките наследници) и данък за ПРИДОБИВАНЕ на имота (възмездно =покупка и безвъзмездно=дарение (пак само за непряките роднини)

E, az sam prjaka, taka che tova ne me zasjaga.

Получената рента също се счита за доход, но данък се начислява върху общо получени всички ГОДИШНИ доходи и ако по таблицата се вместиш в граници до минимален годишен доход - минаваш метър За 2004 беше до 1560 лв годишно - необлагаеми! Ти нали нямаш други законно получени доходи в БГ?

Njamam - ni zakonno, ni nezakonno. Ama de da gi znaesh...

В Америка не си ли на издръжка на мъжа си?

U greshka si, mila! Az sam si trudesto se momiche ot dosta vreme.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 20:20



Хихи - преди да питаш колко ти е данъка, пак добре, че съм прибрана жена и всичко ми е под ръка - ето ти и таблицата за облагане на ГОДИШНИТЕ доходи на физически лица за 2004 г:
1) до 1560 лв - необлагаеми
2) от 1560 до 1800 лв - 10% върху горницата (240 лв)= макс 24 лв
3) от 1800 до 3000 лв - 20% върху горницата (1200 лв)+24 лв =макс 264 лв
4) от 3000 до 7200 лв - 22% върху горницата (4200 лв)+264 лв =макс 1188 лв
5)над 7200 лв - 24%върху горницата + 1188 лв




Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 20:28



Mersi, dushko, kvo sha praa bez tebe...?! Sakan, da ne 'zemesh da namerish njakoj printz na bjal kon po chujbinite i da zagubish vrazka i ti s BG zakonite!

Seriono, obache, bratovchedka mi ste gi plasta tezi nesta zaedno s nejnite sled kato vzeme rentata, taka che az njama za kakvo da se grija v tova otnoshenie. Vse ste stigne za danatzite.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 20:29



Хех, аз като не знам детайлно ситуацията - затова ти поствам възможни варианти да си прецениш кой е твоя случай
1) Значи като пряка наследница преди 3 декември 2004 г - дължиш данък НАСЛЕДСТВО и той се плаща в срок 6 месеца без глоби
2)Ако рентата е на стойност до 1560 лв - не дължиш данък ДОХОД
За други суми виж таблицата

П.С. Знам, че си работещо момиче, но данъчните не знаят и няма как да проверят Въпреки, че данъкът за доходи в Бг засега се дължи само върху получените такива в Бг, ама да не пръкнат някоя поправка със задна дата като Здравните осигуровки



Тема Re: A kakvi biha mogli da badatнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 20:35



Въпреки, че данъкът за доходи в Бг засега се дължи само върху получените такива в Бг, ама да не пръкнат някоя поправка със задна дата като Здравните осигуровки.

Nisto ne moje da me iznenada tam. BG maj njama i spogodba s US za izbjagvane na dvojno danachno oblagane. Tova si e seriozen problem vav vrazka s badesti planove. Vsastnost i za Greece ne sam sigurna. Ima znachitelni razliki v razlichnite darjavi. Vidjah, che v Cyprus e samo 5%, a v Malta - 15%, kato i dvete, ako ne gresha, imat spogodbi s US.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Sluchajno da mojesh da preporachashнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 20:36



dobar advokat v Burgas?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: DlVA JETA]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано15.06.05 20:46



Сигурно се шегуваш. Точно пък вдигането на минималната заплата със сигурност ще размърда пазара. Надай се, Марийке.... За 5-те милиарда след година пък да не говорим. Виж, че след година-две ще започнат foreclosures, това е сигурно. Сори, нищо лично (поне не много, ако ме разбираш), но нека погледнем ситуацията в очите.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Alen Delon (летец-космонавт)
Публикувано15.06.05 20:54



no_bs, nyama smisal da im se obyasnyavash, te si mislyat che kato vleze (ili po-skoro veche stava "ako" vleze) BG v EU, BG shte stane kato garcia, ama neise. koi shte gi kupuva tiya kashti po chernomorieto i po drugite kraishta? na tozi site deto go beshe dala imashe kashta za 700,000 EU. are you kidding me? za tezi pari znaesh na kolko po-hubavi mesta po sveta chovek mozhe da kupi property.

kakto i da e, chestno kazano ti pisha s ogromna molba--ostavat 3 chasa do kraya na rabotnia den, navan e studeno kato v ruski hladilnik i se nadyavam da pusnesh neshto interesno, zashtoto the quality of topics e padnalo do alarmingly low level.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Alen Delon]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 21:00



A zasto ne pusnesh ti nesto na alarmingly high level?!

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Time killing activities....нови [re: Alen Delon]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано15.06.05 21:03



Ох, верно е голям клинч. Сутринта имахме четиричасово събрание (for lack of a better word) и така бяха надули ейсито, че направо ме заболяха костите от студ. Та сега съм си пуснала space heater-a до мене и сръбвам едно старбакско капучино и живнах малко. Ако ми остане време да попрегледам пресата и намеря нещо, достойно за внимание, ще пусна някоя нова тема.



Тема Re: Sluchajno da mojesh da preporachashнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано15.06.05 21:03



Не съм детайлно наясно с избягването на двойното данъчно облагане, но мисля, че Бг няма такива спогодби със САЩ
Бургас ми е далече като регион, но за какъв адвокат да питаме - недвижими имоти?



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор Alen Delon (летец-космонавт)
Публикувано15.06.05 21:04



ok, Gia, ne se yadosvai, no personal offense meant...



Тема Re: Sluchajno da mojesh da preporachashнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 21:06



Ne sam najasno s tochnoto profilirane na advokatite (dano ne e savsem tjasno ), no da... nedvijimi imoti, nasledstva, takiva nesta.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Alen Delon]  
Автор Gia ()
Публикувано15.06.05 21:08



Vinagi se draznja kogato njakoj se oplakva ot nivoto, a ne doprinasja s nisto. Vsichki mogat da si puskat kolkoto temi iskat. Tuk e democratzija. Vazpolzvajte se!

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Авторpesho (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 22:03



И аз да кажа.

България е почти сигурно, че ще влезе в ЕС. Възможно е 1 година отлагане, но много се съмнявам. Много хора в клуба се съмняват. Причината според мен е, че не им се иска и другите българи да имат лесен достъп до цивилизованите държави. Тоест причините за съмненията са предимно емоционални.

Другото е за цените на недвижимата собственост.

Според мен цените са такива, не заради някакъв си ЕС. Как може да има толкова мерцедеси по улиците и жилищата без пари да ги дават? Не виждам как ще стане. Всеки иска апартамент в престижен квартал на Варна или София. Има много хиляди малки и средни успешни бизнеси в София например, има и големи бизнеси, които предлагат добри заплати на специалисти, има хора, които ходят по чужбина и пестят всеки цент и се връщат в доста пари в България. Има толкова много хора, заграбили големи структури и имоти, които правят големи печалби. И всеки иска в престижен квартал в София.

Цените ми се струват нормални. Сериозни промени на пазара не очаквам, а по-скоро плавно и бавно поскъпване през следващите години. Може да се получи по-голямо разделение на хубави и лоши райони. Като на по-лошите да поспадне, а на по-хубавите да се вдигне повечко. Такива работи.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: pesho]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано15.06.05 22:24



Не знам за другите, но на мен ми е почти все едно дали България ще влезе в ЕС или не, а що се отнася до достъп до цивилизованите държави, не виждам с какво толкова влизането в ЕС ще го улесни. Достъп за туризъм има и сега, Шенген отдавна падна, а достъп за работа няма да има скоро след приемането, така че не виждам за какво говорим.



Тема Въпрос?нови [re: no_bs]  
АвторEric (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 22:33



Може ли някой да каже:

Колко би струвало парче земя от около 250-500 декара да речем в полите на Средногорието и можеш ли да си построиш къща там без да те преследват 'инспектори', позволителни за строеж, цигански набези, мутренски ракетс? Какви биха били данъците за този estate?



Тема Re: Въпрос?нови [re: Eric]  
Авторebola (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 18:29



istinata e che w BG zakonodatelnata sistema i izpulnitelnata wlast ne struwat puknata para! Nikoi ne moje da ti garantira zashtita na interesite i sobstwenosta.
Dostatuchno e da se razbere che edi-koi si jiwee w chujbina i si e postroil kushta w edi kude si i ot tam natatuka wsichki tia raboti deto gi izbroi zapochwat da te spolitat.
Ako jiweesh w chujbina i si hodish w BG 1-2 puti godishno niama nachin da opazish imota si, koito e "niakude sred prirodata" (razbirai po selata i wilnite zoni) ot ciganskite nabezi naprimer oswen ako niakoi ne jiwee w nego. 2 dena sled kato si zaminash obratno i sigurno kasite na prozorcite niama da ostawiat.
Sushtoto se otnasia za apartament w grada. Shtom se razbere che ne jiweesh w nego ili shte go oberat ili niakoi shte se samonastani i t.n.
Tuka predi wreme niakoi se chudeshe kakuw biznes da wurti s bulgari w chujbina - eto ideia - podrujka i opazwane na nedwijima sobstwenost.
Hora koito jiweiat w BG ne mogat da si opaziat wilite wie goworite za niakoi koito jiwee w chujbina.
Imam priatel koito jiwee w germany - za edno liato 23 puti mu razbiha wilata w niakakwo sofiisko selo...oprazniha ia samo sled 2-3 puti a sled 10-ia put spria da ia zakluchwa za da ne smenia prozorcite i da plashta na durwodelec da oprawia wratata i to pri polojenie che suseda mu beshe obshtal da ia "durji pod oko"



Тема "Защо цените падат?" мнение на един приятел от БГнови [re: no_bs]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано16.06.05 22:03



Според един приятел в БГ, ще стане това което е станало в ЧЕХИЯ - Цените са паднали (не знам дали драстично или не) след влизането в Европейският съюз.

Защо? Според него, заради факта че в момента лихвеният процент е много голям, и кредити се раздават едва ли не на кого ли не. Това повишава покупателната способност, от там и търсенето, от там пък и цените на това което се търси (а това се оказва че са имоти).

В момента, казва той, в който влезем в Европейският съюз ще падне лихвеният процент, тъй като банките ще трябвало да се съобразяват със европейският стандарт (това не ми е много ясно, така че не съм сигурен дали правилно го пиша), и падне ли лихвеният процент (нещо запомних като 2-3% но това е ориентировъчно, т.е. значително по-малко от 9-10% (мисля че това беше сега в БГ)) то ще падне и даването на лихва на когото и да било за каквото и да било.

С две думи - в момента банките в БГ могат да рискуват, тъй като големият лихвен процент им осигурява горе-долу връщането, но един път влезем ли в "ЕВРОПАТА" ще падне лихвеният процент, от там покупателната способност, и от там цените на имотите (специално тези които са жилищни имоти, цените им в момента са надути).

Това е станало в ЧЕХИЯ, както писах по-горе, според думите му.

Инак аз купувам апартамент в Малинови Ливади (или Манастирски Ливади ли беше) - 800 евро кв.м, 60 квадрата = 48000 евро. Намира се до лифта, там след Симеоновско шосе и нагоре.

Ето сайта от фирмата:

- "Манастира София"

Почти всики апартаменти са били изкупени (около 100 апартамента), като 70% от тях са изкупени от англичани.



Тема malkiaнови [re: malkia]  
Автор Gia ()
Публикувано16.06.05 22:10



Nadjavam se tova ne oznachava, che se kanish da stavash sofianetz... Iskam da kaja, dori i da se varnesh v BG, ste ostavish moreto i ste se navresh v Sofia...?

Koga pristiga jenata, bre?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел от БГнови [re: malkia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано16.06.05 22:15



Трябва да взема да се разтърся някой ден и да видя какво се говори, защото от мното места чувам, че цените на имотите в новоприетите в ЕС страни падат след влизането им в съюза. Между другото, чувам също така, че приказките за чужденци, купуващи имоти в България, са силно преувеличени. Аз лично не виждам как 70 апартамента ще са купени от англичани.



Тема BG imotiнови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано16.06.05 22:23



Snosti namerih dosta dobar real estate portal:



Btw, pravjat mnogo sladki sglobjaemi kastichki (kato che li sa razlichni ot tukashnite manufactured homes). Na edin site pisheshe, che jivotat im e 50 godini. Vsastnost ne znam tukashnite kolko izkarvat. ..Ako ne mislish da ostavjash nasledstvo na pokolenie, stiga.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde

Тема Re: BG imotiнови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано16.06.05 22:30



Хахаха, днес май е ден за вадене на скелетите от гардероба. Това със сглобяемите къщи е един от настоящите бизнеси на въпросния rebound, а на челно място в този портал съзрях и други..хм, познати...кашлюк, кашлюк...



Тема Re: BG imotiнови [re: no_bs]  
АвторEric (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 23:49



Никога не живей в къща на която пода е на 1 фут от терена. Ще ти измръзнат мартенките, ако не плащаш достатъчно за подово отопление. Освен това наводняването то е сигурно поне веднъж на 10 години.



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: no_bs]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 01:26



Mnogo ot apartamentite w tozi kompleks sa bili prodadeni, oshte predi da bude objawen publichno. Obiknoweno stava taka: Ако преди това си купувал от същата фирма, то ако фирмата има нещо ново в предвид първо се обажда на теб като стар клиент, и чак след това търси. Въпросните англичани (70 е цифрата която ми казаха, не знам дали е вярна) явно преди това са били и добри клиенти и по морето (Диневи там строят предимно) и сега са решили и тука да инвестират.



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: malkia]  
Автор BobyB (ентусиаст)
Публикувано17.06.05 01:48



Ох, помислих че си се набутал в Манастирски блата, то било Малинова долина. Цената не я коментирам, по-добре да ги дадеш тия 800 евра за квадрат за нещо такова, отколкото за някой апартамент в Лозенец например.
Странно ми е само че от една страна според теб цените ще паднат след 2-3 години а и долара е твърде евтин спрямо еврото в момента, а от друга купуваш сега?



Тема Re: BG imotiнови [re: Eric]  
Автор BobyB (ентусиаст)
Публикувано17.06.05 01:51



Въпрос на изолации. Американците като гледам доста евтино и набързо строят, къщите са на един тънък фундамент без основи и доста набързо построени. Може така да е само в Югозапада, от Севера нямам впечатления де...



Тема Re: BG imotiнови [re: Gia]  
Автор BobyB (ентусиаст)
Публикувано17.06.05 01:58



Сакън! В момента в България все още разхода за строеж на сглобяема къща (по правилно барака) е сравним с разхода за строеж на класическа масивна постройка. Единственото предимство на сглобяемите е по-ниската цена защото стават много по-бързо и спестяват доста труд. Този труд в БГ още не е скъп, което прави сглобяемите къщи безсмислени на тоя етап според мен.
Не забравяй и че в БГ още няма традиции за строежа им и качеството им е под въпрос. Разбира се масивните искат доста ангажираност, но може и някоя фирма да се занимае, ако имаш на кого да се довериш.

Ето ти един много добър

Редактирано от BobyB на 17.06.05 02:02.



Тема Re: BG imotiнови [re: BobyB]  
Автор Gia ()
Публикувано17.06.05 02:05



Blagodarja za infoto. I az snosti namerih tozi forum. A, az nisto ne sam zastroila. Prosto mi se vidjaha simpatichni njakoi ot tjah.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема malkia, sto se praish na gluh...?нови [re: malkia]  
Автор Gia ()
Публикувано17.06.05 02:06





Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: BG imotiнови [re: BobyB]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 02:46



Stroi se taka zaradi zemetreseniata (dnes w 1:53pm na 100mili ot centura na Los Angeles) imashe pak novo 5.3 zemetresenie.

Taka sa mi kazwali de - che kato e leko/durwo - po-dobre da se trese otklkoto da se schupi i sruti (tuhli, etc.)



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: BobyB]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 02:50



Ami to ne e e spored men, a spored prijatel

Ne razbiram mnogo ot tezi nestha, obshto wzeto se vlacha po techenieto i se doverjawam na intuitziata si. Inak i na Vlas apartamenti wzehme - tam pak na Dinevi - i pod naem se dawat liatoto (to i tozi w Sofia smjatame pod naem da go davame).



Тема Re: malkiaнови [re: Gia]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 02:51





Ne samo pod naem shte go dawame, no mozhe i da razmenni nachala (da kazhem otidem na eksurszi pri chuzhdo semejstwo na tehnia apartament, te posetjat Sofia w tozi, ili podobni).

Verojatno shte go dadem na firma da go poeme.



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел от БГнови [re: malkia]  
Автор Gia ()
Публикувано17.06.05 04:50



Ne che mi e rabota da ti se mesja , no bil li si na vaprosnoto mjasto...? Stoto kato gledam tuk kakvo se govori...



Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde

Тема Namerih koia UK firma prodava Manastira w Sofiaнови [re: Gia]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 05:41



Zapochwa tuka:

-- tursi "Available Properties in Sofia" - nai-otdolu trjabwa da se pada

i eto malko poveche informatzia:







Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел от БГнови [re: malkia]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано17.06.05 10:16



Ти да не говориш за този



Относно цените на имотите май само пророците знаят какво точно ще стане, а се знае кому е дадено пророчеството след библейските времена (с изключение на Ностердамус, но и за него се спори).

Теоретически ниските лихви би трябвало да увеличат търсенето на кредити и от там търсенето на жилища, което би повисило цените им, но това важи за нормална държава, а България в този стадий е доста абсурдна държава в абсурдно положение.

Според мен абсурдното в Бг. е че всеки очаква някакво чудо да стане и всички да забогатеят изведнъж и да почнат да плащат високи цени за жилища. Второто чудо което се очаква е че ще дойта стотици хиляди западняци паралии и ще почват да купуват имоти.

Очакването на тези чудеса и истерията за бъдещото покачване на имотите, поддържана от агенциите за недвижими имоти, заедно с тарикатлъка на сънародниците ни доведе до тези абсурдни (според мен) цени днес.

Вярно е че преди 10 15 г един среден тристаен апартамент в широкия център на София струваше около $10,000, а до преди година цената му стигна до
40,000 евро, като печалбата е фактически такс фри! Да, ама тогава заплатите бяха около $100, а наемите...не помня точно, но помня че с първия месечен наем от един такъв апартамент си купих два дринка в Японскиянаистина бяха ХО или блак лейбъл, ама...ДВА дринка.

Според мен тази бонанза вече свърши и ще има спадане на цените по ред причини - И цените на живота растят по бързо от увеличаването на заплатите и това оставя по малко пари за изплащане на жилищните кредити, И се строят доста нови жилища, И населението на България не се увеличава а спада и тенденцията в близките години е че ще продължава да спада.

Дано да не съм ви бил скучен с това.


PANEM ET CIRCENSES

Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: pesho]  
АвторЯия(дълroroдишeн нaблюдaтeл) (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 15:14



В отговор на:

И аз да кажа.

България е почти сигурно, че ще влезе в ЕС. Възможно е 1 година отлагане, но много се съмнявам. Много хора в клуба се съмняват. ...
Другото е за цените на недвижимата собственост.

Според мен цените са такива, не заради някакъв си ЕС. Как може да има толкова мерцедеси по улиците и жилищата без пари да ги дават? Не виждам как ще стане. Всеки иска апартамент в престижен квартал на Варна или София. Има много хиляди малки и средни успешни бизнеси в София например, има и големи бизнеси, които предлагат добри заплати на специалисти, има хора, които ходят по чужбина и пестят всеки цент и се връщат в доста пари в България. Има толкова много хора, заграбили големи структури и имоти, които правят големи печалби. И всеки иска в престижен квартал в София.

Цените ми се струват нормални. Сериозни промени на пазара не очаквам, а по-скоро плавно и бавно поскъпване през следващите години. Може да се получи по-голямо разделение на хубави и лоши райони. Като на по-лошите да поспадне, а на по-хубавите да се вдигне повечко. Такива работи.



Напълно поддържам мнението ти!!!!!Просто това е естествената тенденция навсякъде, независимо от от това дали ни харесва или не!Да, в момента има леко задържане на цените, дори известен спад, но това е временно, после пак ще тръгнат леко нагоре, кога точно не е съвсем сигурно, може година-две, по вероятно не по-късно от ок. 4-5, но по принцип за съжаление ще растят.Ако някой е имал поглед върху покупко-продажбите в различните страни, през последните 10-15г., както в Европа, така и из др. континенти, ще си направи същото заключение. Друг е въпросът,че качеството на строителство, може би скоро няма да се подобри или поне не на всички жилища, което до известна степен ще забавя тяхната продажба, но като цяло очаквайте по осезаемо падане на цените единствено и само на панелките или съвсем слабо занижаване на такива, които са в ужасно окаяно състояние(разбирай-направо полуразрушени) и същевременно намиращи се в немного привлекателни райони, които изискват огромни средства за ремонт и модернизиране, съобразно съвременните стандарти, а придобиването на самата земя, не е така атрактивно, поради местоположението.Така че, ако ако имате свободни средства и сте решили да купувате, може и да поисчакате половин до една година, за да се огледате по-добре, къде ще се задържи малко, къде ще върви нагоре, но не се бавете много. Със сигурност няма да загубите от тази инвестицията си, дори и да паднат леко цените, защото както вече казах то ще за кратко и слабо!А това падане може да го компенсирате с даване под наем(ако разбира се ви се прави това).Е, успех на всички решили се на тази стъпка; с писанията си нямам намерение да въздействам на никого, това е моя позиция, която аз лично за себе си спазвах до сега за др. страни, както и за БГ и слава на Бога-не греша!



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано17.06.05 15:17



Това е точно така! В тези райони няма канализация, няма инфраструктура, а кога ще има - едва ли фирмата строител на един блок ще изгради всичко това!
Да не скършваме радостта на малкия от новото жилище , да му е честито! Но като гледам мястото - прилича ми на района около камбаните? Интересно, фирмата как се е сдобила със земята за строежа? Проверено ли е дали е чиста собствеността на терена , че нещо ми прилича на мястото на прословутия Град на мечтите на Анжел и Августин Пейчинов, който така и не се появи И май още текат дела от продалите земите си и външните инвеститори за непостроените жилища Дано всичко да е точно по тази точка!
Погледнах плана на жилищата 60,5 кв м - не виждам повече от 45-48 кв м чиста жилищна площ, явно останалото е общи части ?!? Малки бани, кухните без прозорец- какъвто и абсорбатор или отдушник да се монтира все си е влизане директно в манджата Спалните без изход към терасите Няма перално помещение, а пералня в кухненския бокс - случва се да протичат и следва смяна на паркетната част в хола Неоправдано големи коридорен тип тераси
Аз бих изтеглила дневната на мястото на терасата и да остане половината площ от терасата, която е пред спалнята с изходи към нея от спалнята и от дневната, бих изнесла кухненския кът в предната част на дневната до терасата, а във вътрешната част да остане почивния кът с ТВ, като до входа бих отделила малко килерче (80 см са достатъчни да се приберат прахосмукачка, сушилка, гладачна дъска, кофа за боклук) Бих намалила спалнята за сметка на банята ! А бе- дай ми да размествам, но в този му вид за мен си е хотелско апартаментче и ако цената 48 000 евра не е до ключ - сложи още минимум 15-20% за довършване, узаконяване и прочие винаги допълнително изникващи плащания на етап, в който вече няма как да се откажеш !



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано17.06.05 18:15



I na men mi se struva, che abortiralijat v ranen stadij grad na Anjel beshe tam njakade...

Abe, navsjakade novi kvartali se pochvat na poljani, no sled 1-2 godini se opravjat, koeto ne e mnogo sigurno za BG... Kak moje da se pochne izobsto stroitelstvo bez kanalizatzija...? I kakvi sa tija blokove, koito 10 godini njamat act 16...?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Брррр...нови [re: fortuna_]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.06.05 18:18



Форти, ти уби и последните нищожни пориви в моята душа за покупка на апартамент в България. Защото моята цел определено не би била да го правя като инвестиция. Май ще бъда далеч по-лесно просто да вземем нещо под наем.



Тема под наемнови [re: no_bs]  
Автор BarovetzUSA (tarikat)
Публикувано17.06.05 18:26



ами можеш да наемеш един от нейните....

Trespasser will be shot....survivors will be shot again!


Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: fortuna_]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 20:51



Значи това е Малинова Долина 2 (или 3) - обекта е точно до лифта (на 70 метра от него). Да де не е Малинова Долина 1, която била кофти района.

Надявам се да не си права , но пък може да се окаже че си .

Обектът е туристически - т.е. няма да става за активно живеене - по-скоро за малки почивки, посещения на чужденци в София (журналисти, бизнесмени, етц.) за няколко дни - и да има къде да отседнат (вместо хотел на същата, или по-висока цена).

Инак апартамента който взимам е номер 13, на 2-рия етаж - пада се почти посредата - там където едната половина на терасата е по-широка от другата.

Подобни апартаменти (и въобще подобна) сграда имаше и във Влас (пак на братя Диневи) и там разгледах да видя как ще е, и ми хареса.

Бе дано сичко да е наред :) - че не са малко пари де...



Тема Re: Брррр...нови [re: no_bs]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 20:54



Тихо, тихо да не я чуят англичаните :)

Тези сериозно купуват България !



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано17.06.05 21:46



Това с акт 16 - документът за узаконяване на строеж, е голяма галимация Просто започват да строят по презумпцията, че все ще се намери вратичка за узаконяване - но след колко време и срещу колко пари не е ясно! Съответно парцелите извн или почти до регулация (любим израз) са на значително по-ниски цени за джоба на строителя Има не малко случаи, когато този узаконителен процес удря на камък и строителите си изнасят партакешите, след като естествено са прибрали парите от купувачите да кажем до 3-тия етаж и ги зарязват да търсят нови фирми и да довършват всичко останало = още толкова пари!
Обикновено забавянето на акт 16 повече от нормално необходимото технологично време е в резултат на незаконно строителство върху терени, чиито градоустройствен план още е в процес на решаване и приемане!!!
Което означава изключителен риск, тъй като не е ясно какво ще изумуват архитектите - може в последния момент да решат, ча там ще има плавателен канал!
Без акт 16 не може да има нотариален акт за собственост!!!!Всички етапи вкл и предварителния акт 15 са само на Договори, които не са легитимни документи за собственост и страната купувач не добива правото да влезе в апартамента!
Има случаи ,когато фирмата прибира парите на купувача преди акт 16 по договор, а след акт 16 апартаментът се оказва продаден с нотариален акт на друг! Сещате се какви дела започват да се точат и мои познати вече 4-та година живеят у роднините се, защото продадоха къща за да платят новото жилище
С други думи - на картинка изглежда много лъскаво и примамливо, но има много непремерени рискове!



Тема Re: Брррр...нови [re: malkia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.06.05 21:56



Че какво значение имат за теб англичаните? Или предпочиташ да имаш британски съседи?

Аз вече казах, че според мен слуховете как англичаните купували масово в България са изключително преувеличени. Официална статистика едва ли има, но се говори, че в едва няколко процента от всички сделки страна по тях е чуждестранно лице като става дума предимно за българи с чуждо гражданство, смесени бракове и подобни.

Някой българин в чужбина като теб или мен все може да има причини да купи имот в България. Каква е файдата на един англичанин? Инвестиция?

Раздувките за анлгичани/германци/японци и прочие, прииждащи на рояци да купуват имоти в България, си е просто поредната манипулация, с която отборът на брокерите се оптива да убеди народа каква страхотна инвестиция е да купиш имот в България.

На цената, на кяото си купил, ти едва ли ще си на загуба, освен ако не дай Боже нещо отиде накриво, но ще ти стискаме палци да имаш късмет.



Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано17.06.05 21:57



Това с акт 16 - документът за узаконяване на строеж, е голяма галимация Просто започват да строят по презумпцията, че все ще се намери вратичка за узаконяване - но след колко време и срещу колко пари не е ясно! Съответно парцелите извн или почти до регулация (любим израз) са на значително по-ниски цени за джоба на строителя

I tuk se prodavat takiva partzeli, no e jasno kazano kakvo ima i kakvo njama, kakvo moje i kakvo ne moje da se pravi. Njakoi hora gi kupuvat dokato sa evtini, s ogled na badest stroej.

Има не малко случаи, когато този узаконителен процес удря на камък и строителите си изнасят партакешите, след като естествено са прибрали парите от купувачите да кажем до 3-тия етаж и ги зарязват да търсят нови фирми и да довършват всичко останало = още толкова пари!
Обикновено забавянето на акт 16 повече от нормално необходимото технологично време е в резултат на незаконно строителство върху терени, чиито градоустройствен план още е в процес на решаване и приемане!!!
Което означава изключителен риск, тъй като не е ясно какво ще изумуват архитектите - може в последния момент да решат, ча там ще има плавателен канал!
Без акт 16 не може да има нотариален акт за собственост!!!!Всички етапи вкл и предварителния акт 15 са само на Договори, които не са легитимни документи за собственост и страната купувач не добива правото да влезе в апартамента!

Oh, act 16 mi e nabit v glavata ot dete. Basta mi raboteshe v banka i za zanimavashe tochno sas stroitelstvo.

Има случаи ,когато фирмата прибира парите на купувача преди акт 16 по договор, а след акт 16 апартаментът се оказва продаден с нотариален акт на друг! Сещате се какви дела започват да се точат и мои познати вече 4-та година живеят у роднините се, защото продадоха къща за да платят новото жилище
С други думи - на картинка изглежда много лъскаво и примамливо, но има много непремерени рискове!

Aaa, az ne sam ot tezi, na koito im se vijda laskava, ni naj-malko... Takiva kartinki ne kupuvam. Veche sam pochnala da si kompiliram mnenija ottuk-ottam koj, kade, kak moje da te izmami...

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Брррр...нови [re: no_bs]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано17.06.05 22:01



Не ми беше това целта, но истината е, че не е лесно да се намери нещо свястно на прилична цена и с максимална сигурност да не се окажеш от страната на булката на финала А това отдалеч извън Бг , ако човек няма близки роднини, на които да разчита -честно не го виждам
Според мен, друго си е собственото нещо - можеш да си го променяш, преправяш и пудриш както ти се иска Но трябва да се намери баланса между привлекателност, сигурност и цена



Тема Re: Брррр...нови [re: no_bs]  
Автор malkia (stanev)
Публикувано17.06.05 22:02



Imat znachenie dotam dokolkoto shte privlekat i drugi, shte ostaviat wpechatleniata si, shte razkazhat na susedi, prijateli, etc. prochie i shte mozhe po-lesno da se namirat hora za da zhivejat pod rent.

Tazi godina tri-chetiri puti mi se nalozhi da spa wuw hotel w UK (do letishteto) tuj kato letiah do Bulgaria prez London. I po televiziata im (na Sky kanala) i wuw edno ot spisaniata im za turizum/imoti - imashe dwe-tri stranitzi otdeleni za imoti w Bulgaria.

Kato si bjah obratno w BG (btw. sega shte putuwam otnowo sled 3-4 chasa), chuvah za razni anglichani koito po tzeli sela izkupuwali (e malko preuwelicheno - no stavashe duma za po njakolko kushti nawednuzh che kupuwat). Kato che li im izliza po-evtino da si izkarat pensiata tam (te pak si ja poluchwat w BG, no plashtat znachitelno po-malko za da izkarat).

Mozhe bi zatova doniakude e buma.

A ako neshto s imeto krivne, prosto go prodavam i tova e.



Тема Re: Брррр...нови [re: malkia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.06.05 22:08



Да, докато няхме в БГ през април гледахме Euronews и даже вървеше реклама на България, но нито веднъж не я видах цялата за съжаление.



Тема Re: Брррр...нови [re: malkia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.06.05 22:09



Да, докато бяхме в БГ през април гледахме Euronews и даже вървеше реклама на България, но нито веднъж не я видах цялата за съжаление. Беше по-скоро като туристическа дестинация де.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано17.06.05 23:46



Напълно съм съгласен с това - Аз вече казах, че според мен слуховете как англичаните купували масово в България са изключително преувеличени. Официална статистика едва ли има, но се говори, че в едва няколко процента от всички сделки страна по тях е чуждестранно лице като става дума предимно за българи с чуждо гражданство, смесени бракове и подобни.

Обаче всеки мит си има и малко истина, но по младите тук не помнят историята.

В 60те и 70те години маса англичани пенсионери закупиха на безценица къщи с огромни дворове по испанското крайбрежия (и не малко немци също), защото беше евтино и хубаво всичко - земя, живот, климат...и беше близко до в къщи. Днес те/или потомците им са милионери.

Същата история се повтори по късно с Тоскана и Гърция...и сега всеки си търси следващия "хит" и това засега е България. Не забравяйте и "другарите" от Сити клуб, а както и брокерите които искат "акшън", независимо дали пазара е bears or bulls, те си взимат комисионите, и си имат хора в медиите да нажежават пазара.

Та...такива ми ти работи


PANEM ET CIRCENSES


Тема Act 16нови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано18.06.05 00:34



Dobre, de, Forti... mislja si az... ako se vkljuchish v novo stroitelstvo kakto e napravil malkia, kak, po djavolite, mojesh da predvidish dali ste ima nakraja act 16 ili ne...? Hajde, da rechem, ako e njakade na poljana... svetvat poveche cherveni lampichki... No ako e na mjasto normalno na prav pogled, v sastestvuvast i ustanoven kvartal, kak moje da znaesh? Da ne si orakul?!

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: "Защо цените падат?" мнение на един приятел отнови [re: malkia]  
Авторav (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 10:48



Поздравления за инвестицията ! До колкото не се лъжа преди време беше купил и на Черноморието .
Цените на хубавите имоти ще продължават да растат . Това е 100% сигурно.
А тези които не са купили все още нищо няма и да купят ,само да си мечтаят за спад на цените .
БГ на 1 януари 2007 ще бъде член на Евро съюза. Цялата дъндания сега е заради Турция . Никой не ги иска в съюза ,а вече водят преговори с тях .
Англичаните са най-големите тарикати . Kупуват здраво ,едни ще живеят постоянно ,втори ще бъдат в БГ за по няколко месеца а трети които май че са най-много просто правят пари .
Успех !




Тема Re: Act 16нови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано18.06.05 12:07



Уф, много за писане има по твоя въпрос Най-общо:
1) Кристална яснота за правото на собственост на терена, където и да се намира той!Пълна история на парцела - кой, кога и как го е придобивал до последния собственик (фирмата -строител)!
2) Кристална картина за ролята на парцела в градоустройствения план!Разрешено ли е строителство, какъв вид - жилищно, офис-сгради, хотел, склад? Също и предвиждат ли се промени в градоустройствения план и ако да - в какви срокове?
3) Изисквания за разрешения вид строителство - инфраструктура (улици, ел захранване, водопровод, канализация), височина, било, отстояния, лице на улица и прочие

За крайните квартали и голите поляни - дали не се предвиждат промени в градоустройствения план, с които не е съобразен въпросния строеж Или не е спазено условието за изграждане на инфраструктурата
В установените квартали - може да не е спазено предназначението на сградата, най-често са отклоненията от изискванията - еркери, вишки, кулички= повече кв см
Като купувач - можеш да си изясниш законната картина на етап проект До финалния акт 16 обаче е извън контрола ти, освен, ако фирмата строител е твоя, на баща ти, мъжа ти, брат ти или сина ти
Друг важен момент е към имота, който купуваш да са включени и идеални части от ЗЕМЯТА + правото на строеж! Сега има нова мода да ти продават само правото на строеж, но никак не ми е убедителна! То било същото - като е същото фирмата да си ми продаде и съответните идеални части земя, за какво си ги пази, ъм?Аз си държа значи по вертикала: земя, тухлички, въздух - всичко да си ми го пише в нотариалния акт
И накрая да те довърша - Манастира на малкия ми прилича на строеж в туристически обект от национално значение (Национален парк Витоша) , където не е разрешено жилищно, а само хотелско строителство Изобщо такива собствености - от национално значение, паметници на културата - трябва да се огледат под лупа - имаше някаква тесла с наследствените права, че не се наследяват от наследниците, а остават в Държавния фонд

ПС - Нещо не ми излизат точките от препинателните знаци!<P ID=&quot;edit&quot;><FONT class=&quot;small&quot;><EM>Редактирано от fortuna_ на 18.06.05 12:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от fortuna_ на 18.06.05 12:17.



Тема Re: Act 16нови [re: fortuna_]  
Автор Gia ()
Публикувано18.06.05 20:17



Blagodarja za izcherpatelnija otgovor, mutzka! Kartinkata e tochno takava, kakvato si ja predstavjah... Trjabva da sedna edin den i da si sabera mnenijata ti po vaprosa za future reference, just in case.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.