Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:20 01.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:48



Говорим за различни неща все пак. Пазарът в София винаги е бил по-различен от останалата част на страната.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:51



Ha-ha! Moje da stane i oste po-razlichen! Ne bih se iznenadala ako moreto stane po-skapo ot Sofia. No teb tova te ustrojva sasto.

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:54



Едва ли ще стане в нашия лайфтайм. Просто ги няма необходимите предпоставки за това (пак уточнявам, че говоря за жилища). И не, не ме устройва. Поне не на този ми mindset.



Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: no_bs]  
Автор Gia ()
Публикувано14.06.05 01:58



Che tuk da ne bi D.C. da e naj-skapijat rajon...? Koj izobsto iska da jivee v D.C...?

Sto da ne te ustrojva? Nali ako ste hodite v BG, iskash da e v Sofia...?

Patriotism is the virtue of the vicious.
-Oscar Wilde


Тема Re: Поевтиняване на жилищата в София?нови [re: Gia]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 01:59



В София, да, нещо не се разбрахме май, ама карай да върви. Нали виждаш, че днес пиша по-бързо отколкото мисля.



Тема Re: Джия,нови [re: Gia]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 13:25



Нощеска се изказах неподготвена - дето се вика по логика и сега да се поправя :)
А)ГОДИШЕН ДАНЪК за недвижими имоти: - застроени терени в строителните граници на населени места и тези извън населените места, които по документи за собственост отговарят на чл8 т1!
Земеделските и горските земи не се облагат с ГОДИШЕН ДАНЪК, ако нямат застрояване!Ако има постройки - облага се само действително застроената площ (сграда) с прилежащия й терен! Примерно, ако в един земеделски масив от 1 000 декара (лозя, ниви, градини, гори ) има стопански постройки(ферма, складови и пр) с площ 1 декар -с данък се облага само този 1 декар!

ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ
Раздел I
Данък върху недвижимите имоти

Чл.10. (1) (изм.,ДВ,бр.106 от 2004 г.) С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл.8, т.1 от Закона за устройство на територията.
(2) (нова,ДВ,бр.106 от 2004 г.) Не се облагат с данък поземлените имоти, заети от улици, пътища от републиканската и общинската пътни мрежи и железопътната мрежа, до ограничителните строителни линии. Не се облагат с данък и поземлените имоти, заети от водни обекти, държавна и общинска собственост.
(3) (доп.,ДВ,бр.109 от 2001 г.; пред.ал.2,бр.106 от 2004 г.) Не се облагат с данък земеделските земи и горите, с изключение на застроените земи - за действително застроената площ и прилежащия й терен.

ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
Глава втора
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА ТЕРИТОРИИТЕ И ПОЗЕМЛЕНИТЕ ИМОТИ

Чл.8. Конкретното предназначение на поземлените имоти се определя с подробния устройствен план и може да бъде:
1. (изм.,ДВ,бр.65 от 2003 г., бр.65 от 2004 г.) в урбанизирани територии или в отделни поземлени имоти извън тях - за жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, курортни, вилни, спортни и развлекателни функции, за озеленени площи и озеленени връзки между тях и териториите за природозащита, за декоративни водни системи (каскади, плавателни канали и други), за движение и транспорт, включително за велосипедни алеи и за движение на хора с увреждания, за техническа инфраструктура, за специални обекти и други;
2. в земеделски територии - за обработваеми земи (ниви, овощни и зеленчукови градини, лозя, ливади и други) и необработваеми земи (пасища, скатове, дерета, оврази и други);
3. в горски територии - за гори (дървопроизводителни гори, защитни гори, рекреационни гори и други) и горски земи (поляни, земи, заети от храсти, скали и други);
4. в защитени територии - за природозащита (природни резервати, национални паркове, природни забележителности, поддържани резервати, природни паркове, защитени местности, буферни зони, плажове, дюни, водоизточници със санитарно-охранителните им зони, водни площи, влажни зони, защитени крайбрежни ивици) и за опазване на обектите на културно-историческото наследство (археологически резервати, отделни квартали или поземлени имоти в населени места с културно-историческо, етнографско или архитектурно значение);
5. в нарушени територии - за възстановяване и рекултивация на кариери, рудници, насипища, хвостохранилища, депа за отпадъци, свлачища, срутища и други.

Всички недвижими имоти подлежат на следните данъци: НАСЛЕДСТВО , ВЪЗМЕЗДНО ПРИДОБИВАНЕ (покупка) или БЕЗВЪЗМЕЗДНО ПРИДОБИВАНЕ (за дарения не по права линия) За тези данъци се използва данъчна оценка, която можеш да видиш как се определя в Приложение 2,точка V. Данъчна оценка на земеделски земи от Закона за местните данъци и такси



Не ми се е налагало да се заслушвам в слухове за земеделските земи, но от законите виждам, че: 1) няма годишен данък за земеделските земи, но не е невъзможно да се въведе (макар и минимален) след малка промяна на Закона
За тези, които такъв данък ще се окаже непосилен - собствениците на привлекателни земи ще ги продадат, а собствениците на непривлекателни ще изпаднат в данъчни задължения - до ликвидиране на имота (национализиране:)) от съдия-изпълнител

2)По-вероятно ми изглежда с малки корекции на параметрите във формулите да се увеличи данъчната оценка=пазарната цена, което при земеделските земи сега ще се отрази само в еднократните данъци НАСЛЕДСТВО и ПРИДОБИВАНЕ (възмездно и безвъзмездно)
Тук обаче малка пречка са нереалните пазарни цени, към които ако се приложат данъчните формули - може да се получи годишен данък за апартамента, надвишаващ средния годишен доход за страната (на база да кажем -държавен служител)
Хихи - голям майтап ще настане



Тема Re: Джия,нови [re: fortuna_]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано14.06.05 15:57



Права си, че ако рекат да сложат данък обоснован на реалната цена на жилището, за някои българи ще им излезе соленичко - 1,5 промил от 50,000 евро е 150 лв...кофти.

От друга страна кметството трябва да намери пари отнякъде за да поддържа града и да дава услуги на собствениците на имотите - е пари не растят по дърветата, нали?

Което е най смешното е че земеделските земи не се облагат от данъци, което не поощрява тяхното обработване. От друга страна България внася храни - и това според мен е абсурд.

Според мен би трябвало да се наложи някакъв данък на обработваемата земя която не се обработва - по този начин от една страна ще се събират някакви данъци, а от друга страна ще се поощри обработването на земята, или чрез арендиране, или самите собственици да си я обработват.


PANEM ET CIRCENSES


Тема Да добавянови [re: fortuna_]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 16:34



Гледайки роящото се като щам бактерии строителство в София, просто не видях нищо, което да оправдава цена от над 1000 евро на кв.м. Друг е въпросът разбира се, че едно нещо струва толкова, колкото някой е склонен да плати за него. Аз явно на този етап съм все по-малко склонна. Единственото, което наистина ми харесва, продължава да е този малък комплекс на ул. Атанас Далчев малко преди японското и това е.... А, и един мъничък комплекс от дясната страна, ако караш нагоре по пътя за Копитото, някъде след Тихия кът. Но като си представя качеството на разчистването на пътищата там през зимата и се чудя дали и AWD ще свърши работа....

Форти, както е тръгнало, май ще трябва ти да ме приютиш на първо време като кацна кат' една завръщаща се прелетна птичка на летище София догодина.... Хем ще запознаем Чара с американските "ергени"....



Тема Re: Джия,нови [re: Kostaaaa]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 17:30



1,5 промила - данък сгради, а 2,45 промила такса боклуци къде я забравяш -още 245 лв и като го закръглиш + 5 лв повече за София от тази година си става едно 400 лв (1,5 месечна заплата на бюджетен чиновник )?

Не съм много убедена, че каквито и да е данъци ще дтимулират която и да е дейност, по-скоро обратното и с още по-голяма сила за непривлекателната земеделска работа

Въпреки това, пазарите в София са заляти със сезонна земеделска продукция и изглежда хората се трудят здраво, въпреки ниските изкупни цени Дребните производители си реализират продукцията по пазарите на що-годе приемливи цени Докато съм чувала, че на едро - примерно литър прясно мляко се изкупува на по-ниска цена от литър минерална вода Е, що да се пънат да гледат крави хората като могат да пълнят бутилки с вода



Тема Re: Да добавянови [re: no_bs]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.06.05 17:48



Абсолютно съм съгласна Какви 1000 евра, какви 5 лева?
Даже на мен 1000 евра за кв м земя ми се виждат пълна глупост, камо ли за застроена площ Реално грубият строеж (труд и материали) излиза 100-150 евра на кв м, довършителните работи среден лукс 200-250 евра на кв м= 40-50 000 евра макс за 100 кв м жилище Прилежащите идеални части от терена и правото на строеж да кажем върху 300-400 кв м парцел, 6 етажа по 2 апартамента - +още 10-тина хиляди евра за най-престижните райони в София! Това е за мен реална цена в момента - 60 000 евра за качествено строителство 100 кв м жилище в престижен Софийски район=до 600 евра за кв м!Повече не давам!
А нагоре към Копитото- има гледка, но всичко останало е пълна скръб
Северен склон, всички води се стичат в основите на сградите, няма даже и канализация
Заповядай , когато решиш- с Чара приемаме с удоволствие такива скъпи гости




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.