Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:00 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: За GSM aнови [re: Fighty]  
Автор Slanchezara (щастлива мама)
Публикувано27.02.05 22:40



Мила, инженер съм, точно това съм учила и да ти кажа доста от нещата са СИЛНО преувеличени. А и никой не казва да го навреш в главичката на детето - например не пречи да го сложиш на масата до теб



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Silvita]  
Автор Debora ()
Публикувано28.02.05 04:14



Със сигурност не е разбрала заплахата ти, че ще й дадеш пюретата на сираците, но пък много добре е разбрала че може да те манипулира и много успешно се справя с това!
Ако имаш сили, нерви и воля то го направи както е писано многократно по книгите.
Предлагаш храна в часа за хранене, при отказ вземаш и до следващото хранене нищо друго освен вода! При следващото, същото и отново, и отново.
Ако предпочетеш моментното си спокойствие, с това че си я залъгала да хапне все пак нещо, и не ти е мрънкала или драла като заклана има голяма вероятност да попаднеш в един омагьосан кръг, и да се чудиш всеки път какво да направиш за да я накараш да яде.
Колкото по-малко е, толкова е по-лесно да му "надвиеш" на ината! Колкото повече расте, на теб ще ти бъде още по-трудно да се справиш, а пък надвият ли те във храненето, какво остава за другото!
Пиша ти това, не да ти изнасям лекция, а от позицията на изгубила (определено) тази битка, а и кой знае още колко, и то само заради личното ми спокойствие, за което сега много съжалявам!



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Silvita]  
Автор summer ()
Публикувано28.02.05 05:31



Ако поема достатъчно мляко за възрастта си, не мисля че трябва да се притесняваш, че не яде пюрета. Моито не ядеше повече от половин бурканче пюре сигурно до 9 месечна възраст, а не е злоядо.



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Silvita]  
Автор userkata (юзерка)
Публикувано28.02.05 08:08



това съм го записала от клубовете. и го подкрепям напълно.
а и в книгите, които съм чела пише че няма злояди бебета и малки деца. факт, че децата минават през периоди на неядене, но злояди - не. родителите могат да направят децата си злояди.

Как да храним дете!

- никога, при никакви обстоятелства не насилвайте детето да яде.
- никога, когато детето е здраво, не сменяйте нещо, което не е пожелало с друго, което се надявате, че ще има успех. ако детето ви откаже да яде нещо, просто отстранете храната. не опитвайте с друга храна.
- никога не подканяйте детето повече от три пъти, тихо и спокойно.
- не превръщайте храненето в турнир, или сблъсък на терористи и специални части.
- не се опитвайте да ИЗЛЪЖЕТЕ детето, че това не е хранене, ами е ... аааа... самолетче, или червена шапчица, или ... каквото и да е друго. по този начин вие само затвърждавате в него убеждението, че храненето е наказание, нещо лошо, тегло... храненето е удоволствие, нали така?
- не давайте на детето тези зрънчовци, вафлички и пр. те не само не са полезни, но дори са вредни.
- ако детето изяде няколко хапки и изгуби интерес към храната - приберете я.
видът й само му досажда в момента. ще спестите и своите, и неговите нерви, ако го направите. никой не се е разболял от това, че е пропуснал няколко пъти храненето си.
- бъдете спокойни, не обсъждайте пред детето неговото злоядство.
- дайте на детето избор, но не като сменяте нещо, което не е пожелало с друго, а като сложите на масата пред него малки количества от няколко различни храни. например - малко супа, малко сирене и бисквита с мляко, някакъв задушен зеленчук, парченце краставица и домат, малко друго готвено ястие.
- не слагайте силни подправки, не гответе със запръжки и нека храната не е мазна. нежният детски вкус трудно понася силни и тежки вкусове и миризми.
спомням си, че като бях малка, направо ми прилошаваше от вида на лука и морковите в яденето, а бананите ми миришеха така силно и отчайващо на лакочистител, че мислех, че са отровни... вкусовите възприятия на децата са много по-силни и чисти от тези на възрастните, това в никакъв случай не бива да се пренебрегва.
не можете да убедите детето, че нещо е вкусно, когато то не го намира за вкусно.

"тежка артилерия" : ) :
- когато започвате да храните детето, сядайте на масата гладен.
предложете му лъжичка храна. ако то откаже, почакайте една минута и отново му я предложете. ако откаже и втория, и третия път - просто вземете една друга лъжица, не с неговата! и спокойно, без да се превземате и да правите събитие от това, изяжте храната в чинията.
не го подканвайте отново да яде и в никакъв случай не му давайте, дори и да иска. дръжте се спокойно и непринудено.
нека то седи на масата до вас и да види, че храната ви харесва.
внимавайте, обаче : )
това означава тя наистина да е сготвена така, че да ви харесва : )
не се опитвайте да лъжете детето, те усещат всичко и са умни, и ви обичат.
след като свършите с храненето, станете и двамата от масата и се заемете с нещо друго. нека не става дума за ядене, хранене и пр.
когато дойде часът за следващото хранене - постъпете отново така.
придружете трите подкани с категоричното и спокойно: "е, щом не искаш - ще го изям аз."
не давайте никакви допълнителни неща между храненията, освен пресен плодов сок, без допълнителни подсладители.
той добре разпалва апетита : )
не се карайте, не убеждавайте, не се правете на маймуни, не преигравайте, не правете от мухата слон, дори и тя наистина да ви се струва със слонски размери
детето ви, струва ми се, все още не е завършен злоядец. : )
само от вас зависи то никога да не бъде такова, а да разбере, че храненето - това може да бъде наистина приятна част от ежедневието.


борис 10.06.2001
виктор 10.02.2003

Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Neli-Beli]  
Автор Silvita (полудяла)
Публикувано28.02.05 09:56



Обичаше Фризолак и чай на Хип от лайка, анасон и копър. Забранени са й заради алергията, но беше достатъчно голяма (4 м), за да запомни сладичкия вкус. Откакто й сменихме млеката, настана трагедията. А фризопепа има вкус на пелин...



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Debora]  
Автор Silvita (полудяла)
Публикувано28.02.05 10:02



О, Дебора, прекрасно си давам сметка,че тя е спечелила не само битката с храненето, но и цялата "война". Допускала съм много от типичните грешки откак се е родила, за съжаление... Само ще ти кажа, че цяло лято съм я носила на ръце в градинката. Слагам я в количката - писъци и вой. Вдигам - прелестната й усмивчица и обичливото "гу" - смяна в рамките на секунди... Този номер с носенето ми го направи за пръв път, когато беше на 3 дни в МД и акушерките ми се скараха да я слагам в кошчето, защото не можех да ходя, а бутам в едната ръка количката, в другата нося Рая, която гледа умно-умно. Секунда след като се намери в коша, писва!
Отстъпвала съм хиляди пъти и то понякога от чувството за вина, че ме е нямало първия месец от живота й (не че съм виновна за това). Така че смело мога да кажа, че си е разглезена. А тя спекулира жестоко с мен понякога и понеже е болнавичка, гледам да не бъда сурова, че не знам лигави ли се, или нещо я боли... Понякога имам чувството, че например кашля или повръща нарочно...



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: userkata]  
Автор Silvita (полудяла)
Публикувано28.02.05 10:03



Много полезни съвети! Мисля, че му дойде момента да приложим това. Благодаря ти!



Тема Re: Злоядо маймунче!нови [re: Silvita]  
Автор lsa27 ()
Публикувано28.02.05 10:51



Силвита, аз съм 'злоядо дете' и темата ми е особено болезнена.

Според мен наистина няма 'злояди деца'. Всеки път като откаже ядене детето ти те съветвам да си повтаряш, че никое дете не е умряло/разболяло се от глад по собствена воля. Изключение правят анорексиците, но твоята шушка е още малка за такова психическо разстройство. Сама казваш, че като си объркала режима й тя е започнала да мрънка - яде ли тогава като я нахрани?
Да знаеш, че нещо, което за нас е блудкаво, гадно и безвкусно не е такова за малките бебета и деца - те имат други /по-нежни/ вкусови рецептори. Аз никога не опитвам от храната на Дариа - отвратителна ми е на вкус.

Моето дете е точно такова - отваря уста и рита с крака докато смогна да й дам следващата лъжица. Всички в моето и в семейството на мъжа ми се чудят и разказват най-различни случки за това колко 'злояди' сме били и двамата. Обаче се случва и тя да откаже да яде след 3-4 лъжица. Безпокоя се и ми се ще да си го изяде, но услявам да не я карам, моля, забавлявам, насилвам и т.н. по никакъв начин. Пропуска си храненетро и на следващото яде с удоволствие.

Мисля, че се безпокоиш и от това, че има алергии и не яде пълноценно. Недей - нещата могат да заглъхнат, а може и /недай си Боже/ да продължат през целия живот на бебка. Не й създавай комплекс, че е различна, ощетена или нещо подобно от това, че неможе да яде всичко. Не я съжалявай. Така само ще й навредиш.

Извинявай ако звуча нравоучително, но годините ми на 'злоядо дете' и дете с алергии - хранителни и не само си казват думата.

П.С. Мен ми даваха да пия пелин /билката, а не виното/ горчи ужасно и също губиш вкус към живота изобщо...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.