Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:22 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Аналгетици-антипиретици в детска възраст  
Автор MoniT ()
Публикувано17.05.04 15:27



Понеже МНОГО ВАЖНА информация е останала разводнена в темата на SilverElf поради развихрилите се дискусии около българското здравеопазване, искам да обърна внимание на 2 неща:
1. АСПИРИН НЕ СЕ ДАВА НА ДЕЦА ДО 15 ГОДИНИ!!!!! Във никакъв вид, под никаква форма! Дори втриването в кожата може да доведе до един рядък, но фатален синдром, Рей синдром, защото детската кожа е много богато кръвоснабдена и през нея лесно се резорбират лекарствени вещества.
2. АНАЛГИН и АМИДОФЕН аз лично не бих дала на детето си, поради повишен риск от развитие на агранулоцитоза. Това е отново много рядък феномен, но все пак рискът съществува. Зная, че в България все-още се използват; зная, че има данни, според които българското и Израелското население не са така чувствителни, както много западноевропейски народи, но аз не бих поела излишен риск, особено пък за детето си.
МониТ
МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор lta (Meche)
Публикувано17.05.04 15:56



Скоро една мама каза във форума на бг-мамма, че детският амидофен е спрян от производство, което е нещо добро според мен.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор *Milena (Варна)
Публикувано17.05.04 15:58



А какво се дава за за понижаване на Т.? На Панадола за бебета пише че е за бебета над 3 месеца. Какво се дава тогава до 3 месеца?



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: *Milena]  
Автор MoniT ()
Публикувано17.05.04 16:03



Парацетамол (какъвто е и панадола).
МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано17.05.04 16:18



имам питане в тази връзка и то по конкретен казус:
2-3 пъти се е случи габриела да вдигне висока температура - 39,5. парацетамолът не помагаше - температурата спадаше с 2-3 десети и отново се връщаше в изходно положение. хладните вани даваха почти същия резултат. в нашето семейство тези неща се случват обикновено късно вечер, в почивните дни и никога в нормално работно време. всеки път сваляхме температурата с течен аналгин. не знаех, че е опасно. виждала съм доктор да го прави с другата ми дъщеря, преди около 8 години.

какво трябва да направя, ако температурата не спада от парацетамол и хладна вана (температурата на водата е с 2 градуса по-ниска от тази на тялото)?

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: yanita]  
Автор titi111 ()
Публикувано17.05.04 16:46



Преди да ти отговори Мони ще кажа аз какво правех тъкмо тя да каже дали може.
В коритото вода с оцет докато водата стане 37градуса я охлаждам.
Когато Гени почне да пищи че му е студено го слагаме в креватчето и мъжът ми го разтрива с вода оцет и белтък от яйце докато спадне Т до 38и5.
За съжаление и аз съм давала течен аналгин така ми е казвала педиатъркатаНо свалянето наТ с оцета става .Вярно отнема време ама...

"Дори да си на верен път,ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!"


Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано17.05.04 16:50



А какво ще кажете за Нурофен-а/Nurofen/?
Активната му съставка е Ibuprofen. За нея пише, че спада към групата на Нестероидните противовъзпалителни лекарствени продукти с основно действие понижаване на Т и успокояване на болката.




Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Чeтa]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.05.04 16:54



ибупрофенът също не може да се пребори с високата Т, така както аналгина



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.05.04 17:02



Би ли обяснила що е то агранулоцитоза и може ли да се получи при еднократен прием от 10 капчици? Т.е. количеството има ли значение? Защото предполагам, никой не дава на детето си течен аналгин по три пъти на ден, както се дават панадола, тиленола, ибупрофена... Дава се в редки случаи на много висока Т. И дали рискът да направи гърч от твърде високата Т при ненавременни мерки, не е по-голям?
А и както беше казал някой в другата тема, не са ли и другите сиропчета също толкова потенциално опасни?



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано17.05.04 19:58



и аз се интересувам от същото
каквото и да си говорим, при Т над 39,5-40 градуса, аналгинът е незаменим, поне аз не знам друго по-ефективно средство, не бих искала да ми се налага, но при такива температури времето за реакция е по-скоро ограничено и не знам какво бих правила ако нямам аналгин под ръка



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: antea]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано17.05.04 20:21



Имам още един въпрос, ако е давана поне десет пъти за 6-7 години по половин ампула на дете, смъквала е добре температурата и се е видяло, че не са алергични, може ли да продължи да се дава или рискувам да се появи изведнъж алергия при следващ прием? У нас няма алергични, но колежка на майка ми аха да умре от такъв шок... та ме е страх да не би това да се "отключва" след дадено количество...

А панадолът при 40 градуса не действа поне в първия час и половина при големите деца - колкото пъти съм дала панадол, се е налагало да дам аналгин... уточнявам - никога не свалям температура под 39, те много рядко вдигат по-висока, но тогава панадолът ме подвежда ...
Търсихме друго, на мъжа ми бяха продали свещички Копиркал, които имаха куп странични ефекти, включително внезапна смърт... и си ги гледаме само...

Ефект освен от мокри чаршафи и компреси с оцет при моите има и намазване на стъпалата с мед...



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: ET]  
Автор marid (i Martin)
Публикувано17.05.04 20:41



Мъжа ми е алергичен към аналгин и производни от дете - подува се жестоко и доколкото знам е точно придобита - в смисъл до известно време са му давали без да има реакция, и после
P.S. като прочетох обяснението на MoniT явно при него е анафилактична реакция

Редактирано от marid на 17.05.04 21:05.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор MoniT ()
Публикувано17.05.04 20:43



Агранулоцитозата е намаление на бели кръвни клетки (неутрофили) при което се увеличава рискът от инфекция и невъзможност на организма да се справи с такава, ако възникне. За съжаление, става въпрос за реакция на свръхчувствителност, т.е. проявата на това състояние не зависи от дозата, а от присъствието на медикамента в организма, т.е. дори една капка може да доведе до тази рекация, ако организмът е свръхчувствителен. Преди години бе правено пручване на свръхчувствителността на населението към лекарства, за които такива реакции са типични и бе установено, че при българи и израелци (евреи) честотата на тази свръхчувствителност е по-малка, отколкото при някои други националности, но все пак тя съществува. Затова е опасно да се дава на когото и да е (възрастта няма значение). Друга реакция на свръхчувствителност към аналгина е анафилактичната реакция, която също не е за пренебрегване (като честота). Тя е фатална без адекватна помощ в момента.

Парацетамол може да бъде опасен при предозиране, но там става въпрос за доза-зависим ефект, т.е. ако изпия 20 грама парацетамол ми е ясно, че ще получа остра интоксикация и ще развия чернодробна недостатъчност. В терапевтични дози парацетамолът е безопасен.

Ибупрофенът се препоръчва при деца. Той се използва с много добър ефект от години и се радвам, че вече го има и в България. Той пък може да доведе до дразнене на стомаха, затова и с него не бива да се прекалява.

По въпроса за високата температура, аз не съм педиатър и нямам практически опит. Досега съм успявала да смъкна температурата на Изабела само с парацетамол и мотрин (ибупрофен), топла вана (не гореща, но не и студена) и течности.

Ако имате конкретни въпроси, питайте вашите си лекари. Аз ви давам най-обща информация, защото смятам че имам известна компетентност, но тъй като е по Интернет, всеки има право на избор дали да се вслуша или не в това, което казвам. Освен това всеки конкретен случай е различен, затова в медицината не може да се генерализира. Има обаче принципи, които е редно да се спазват, за да се намалят излишните рискове. Пак повтарям, всеки си решава сам за себе си и сам си поема рисковете.
Няма да е лошо и други колеги да си кажат мнението, но ви моля да не се заяждаме и да не отправяме обидни забележки към никого. Повечето от жените тук нямат медицинско образование.

Завършвам - няма повече да мога да пиша по темата, защото се оказа, че ще се местим по-рано от очакваното и трябва отивам да събирам багаж без отлагане!!!!!!!!!!
МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.05.04 20:52



Благодаря



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано17.05.04 21:16



това все пак звучи донякъде успокояващо...тоест ако детето не е проявило никаква такава свръхчувствителност при първото даване, предполагам че това изключва вероятността за следваща неблагоприятна реакция, или поне аз така го разбрах, също и за анафилактичната реакция, в смисъл, че е страшно само първия път дали ще се прояви...
или много ми се иска Делфин, моля, питай майка си как стоят нещата и ни осведоми, че това е важно за всички



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: antea]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано18.05.04 20:31



С майка ми от доста време се разправяме за този аналгин, т.е. тя ме успокоява, че опасността от него е преувеличена...реакция може да се направи от всяко лекарство. Никой не е застрахован, че няма да придобие алергия към дадено нещо...даде пример с доктор, който направил алергичен шок само от миризмата на някакъв пациент, и починал...т.е. изобщо не ме успокои, че като съм давала вече и не е проявила свръхчувствителност означава, че никога няма да прояви, но каза, че дозата е от значение. Значи, ако ти си алергичен, и от една капка може да направиш шок, но ако не си, вероятност да получиш свръхчувствителност при такава малка доза няма. Или ако има, тя е като при другите подобни лекарства. Поне аз така разбрах. Според нея тук става въпрос за интереси на фармацевтични компании и нищо друго...Като гледам, повечето и колеги в БГ са на същото мнение, а тези, които пишат от щатите са тотално облъчени за преувеличената вреда от аналгетиците...



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор MoniT ()
Публикувано18.05.04 22:32



Делфин,

Аз си бях в България и преподавах на студенти-медици, когато всичката тази информация за аналгин и амидофен се знаеше и изобщо не се смяташе за преувеличена. Поне в нашите среди (лекари - клинични фармаколози). Да не коментираме хлорамферникола, който в началото на 90-те години, когато аз започвах работа, бе най-употребявания антибиотик в България (правила съм проучване, затова гарантирам за данните, които изнасям). За сведение, хлорамфеникола е широкоспектърен антибиотик, който може да се приема през устата (т.е. удобен за пациента и за лекаря), но с много фатални странични реакции на свръхчувствителност. Отново, честотата им не зависи от това в каква доза се изписва. Затова не бива да се дава без да е АБСОЛЮТНО необходимо, защото не се знае при кого ще се развие фатална реакция.

Не зная дали става въпрос за недоразумение, но аналгина и амидофена водят до реакции на свръхчувствителност, които не са просто алергични реакции, а реакции на клетките от белия кръвен ред, които са фатални. Аз говоря за този тип свръхчувствителност, която налага ограниченото им използване. Иначе за алергичните реакции, които предполагам визираш (лекарствен обрив, анафилактичен шок), майка ти е права, всяко лекарство може да ги предизвика, защото е химическо вечество, чуждо за организма.

Относно промиването на мозъци - аз тези неща за аналгина и амидофена си ги знаех и преди да дойда в Америка. Всъщност, тук не става въпрос за Америка а за практически целия свят. В Европа анилинови производни не се използват от десетилетия. Т.е. не мога да се съглася, че това е политика на фармацевтичните компании от Америка, освен ако не се касае за световна конспирация. Но това е много невероятно, защото би означавало фалшифициране на научни изследвания, публикуване на неверни данни, неща, които никой уважаващ себе си научен работник няма да допусне, защото те се равняват на самоубийство. Искам да завърша с това, че когато се правят научни изследвания, те най-често нямат нищо общо с фармацевтичните компании, а са спонсорирани от фондации и професионални организации.

МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор Edin_dva (непознат)
Публикувано18.05.04 22:40



Може би е добре да имате предвид, че голям процент от хората проявяват резистентност към действието на парацетамола- т.е. не им действа и следователно няма как да им спадне температурата от него. Напълно подкрепям майката на делфин - действително проблемът за България специално е силно преувеличен



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Edin_dva]  
Автор MoniT ()
Публикувано18.05.04 23:01



Може ли да ми дадете референция по този проблем, защото никъде в литературата не намерих информация по въпроса за резистентност към парацетамола. Не се заяждам, питам от любопитство; не съм специалист по аналгетиците-антипиретици, но все пак съм прочела доста за парацетамола (т.к. се занимавам с чернодробна недостатъчност), но досега не съм срещала тази информация.
МониТ



Тема Е да обаче.....нови [re: MoniT]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано19.05.04 03:35



ма мен ми е интересно да сравним аналгина с примерно тайленола като най-употребявано лекарство в америките. И да добавя също, че допреди година-две се консумираха невероятно количество антигрипни чайчета и сиропчета с ефедрин, докато бая народ се гътна и сега има предупреждения на етикета. Почти същото се получава с ацетаминофена, който доста често се предозира и учудващо е довел до доста смъртни случаи, пропуснах да спомена, че изобщо не става дума за бебета, това е генерално. Та в тоя дух наистина ми е интересно кой е "по-лош" така да се каже, аналгина, ацетаминофена, ибупрофена и пр. А вечният въпрос "как така тези неща, особено при ефедрина, не са били открити в нАучните изследвания" си остава.
А, и още нещо понеже не ми стана ясно, споменатите от теб реакции от аналгина само в ранна детска възраст ли се появяват или може и по-късно? Тоест, ако не се дава аналгин на деца до едиколкоси годинки, после може ли когато първи път го пият да им стане нещо или както при аспирина това отшумява?

"аз, например, се досетих, че Канада не е суверенна страна"
Dobrata


Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор Shanya (sunshine)
Публикувано19.05.04 03:47



на моите ибупрофена действа по-добре от парацетамола.
на малкия дадоха течен аналгин в бг болницата като имаше 39.8 и не се смъкваше с нищо, даже и с охлаждане. след това и аз съм давала два пъти при висока Т
но знам деца, на които ибупрофена не помага - явно си е до детето.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Чeтa]  
Автор honey13 ()
Публикувано19.05.04 08:38



Ама Нурофена, поне по рекламите по ТВ, го препоръчват за деца над 12години?
Или има и детски, пък аз да не знам?

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 10:13



Моята първа лекарка ми каза навремето за комбинацията аналгин+амидофен, като изрично подчерта дебело, че се изпозлва само в МНОГО КРАЕН случай. Дъщеря ми точно на годинката вдинга от някакъв вирус 41 градуса и държа така 2 дни до сутринта на 3-тия ден. Опитахме с абсолютно всичко, което имаше по аптеките като лекарство за понижаване на Т, включително и всякакви бабешки методи. Детето си държеше Т, като давахме и лекарство за гърчове. Беше кошмар някакъв. Свекърва ми е мед. сестра и тя ме попита защо се дърпаме и не дадем амидофен и аналгин (в един промеждутък, когато наоколо нямаше лекари, защото те бяха в паника буквално тогава и непрекъснато кръжаха около детето). Казах й "Ами нали само в краен случай мога да дам?", на което тя отговри "А какъв по-краен от този???" Дадохме и детето свали Т за няма и 2 часа.

Моите деца по принцип вдигат Т от порядъка на 39.8-40. Това си е редовно при нас и няма друго, освен амидофен, с което да мога да сваля такива Т. И сега, когато вече няма амидофен по аптеките направо съм в ужас какво ще стане като си изчерпам запасите. Последният път (сега през март), когато синът ми вдигна 40 градуса и исках да купя амидофен ми заявиха, че вече не се продава. Попитах я тази дама в аптеката какво ще ми даде, за да сваля Т от този порядък, а тя безпомощно вдигна рамене. Тогава???

Не знам кое е по-опасно - да си държа детето с Т от 40 градуса или да рискувам да се получат евентуални странични реакции, при положение, че децата ми досега не са проявили такива?

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...

Редактирано от dara на 19.05.04 14:45.



Тема Re: Е да обаче.....нови [re: me]  
Автор aunt Ogg (непознат )
Публикувано19.05.04 10:24



Аз съм учила,че опасността от агранулоцитоза съществува при деца.Много повече са недиференцираните стволови клетки(от тях произлизат всички кръвни клетки-бели и червени).Затова аналгин не се препоръчва при деца до 12 год.Тук обаче стои въпроса с опасните за живота състояния-много високата температура.При температура над 39.5 останалите лекарства обикновено не помагат много или нямат време да подействат.А децата вдигат такива температури за часове.Затова трябва да се прецени дали е по-голям риска за живота на детето в следствие на високата температура или потенциалната опастност от кръвно заболяване.За щастие при нас агранулоцитозата е изключително рядка и повечето лекари в такива случаи дават аналгин.Това не ги прави лоши или некомпетентни.Но по добре е (ако е възможно) да се реагира по-рано и с други средства-охлаждане,компреси,парацетамол и т.н.От това което написах изглежда,че аналгина е едновременно опасен и незаменим.Съжалявам,но май така стоят нещата.Няма безвредно лекарство.Работа на лекарите е да изберат най-доброто за децата ви.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: honey13]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано19.05.04 10:26



Има, под форма на сироп, за бебета и малки деца. В шише като Калпол.



Тема Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: MoniT]  
Автор tinkerbell (the bright side)
Публикувано19.05.04 11:01



по въпроса за агранулоцитозата.
1. Има ли препарати, които подтискат появата й (на мен ми излезе, че за лечение се използва фолиева киселина, а ако се дава профилактично с приемането на аналгина, дали няма да намали вероятността от поява)
2. С каква скорост се развива агрануцилозата? Мисълта ми е, че ако е достатъчно бавна, е възможно, примерно, картинката да се следи с кръвни анализи
3. Увреждането обратимо ли е?
4. Степента на намаление на неурофилите зависи ли от дозата на аналгина, или пък от общото състояние на организма?

Темата много ме накара да се замисля. Аз течен аналгин нямам в аптечката. Като съм си мислила какво ще правя, когато Цвета ми вдигне Т, съм си подреждала нещата така. След 38.5 - парацетамол (ние ползваме свещички ефералган), след 39 - 39.5 - обтриване на длани, стъпала, чело, сгънки с памук с хладка вода, след 40 - хладка вана/чаршаф. Всъщност, в страните където течен аналгин не се продава, какво се използва за спадане на висока Т, която не се виляе от горните мерки?

Сега за ибопруфена. Наистина в рекламата на нурофен тук, изрично казват, че е за лица над 12 години. Защо? Ето какво намерих за мотрин-а
Противопоказания
Motrin (ибупрофен) не трябва да се прилага при болни, у които по-рано е отбелязана хиперчувствителност към този препарат, а също така при лица, страдащи от синдроми, които включват полипи на носа, ангиоедем и бронхоспастични реакции към ацетилсалициловата киселина, йодиди и други нестероидни противовъзпалителни препарати. У такива болни може да възникне анафилактоидна реакция. Motrin е противопоказан при болни с язвена болест в остра фаза....При пациенти, страдащи от астма...нестероидните противовъзпалителни препарати трябва да се прилагат внимателно
ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ ДЕЦА
Не са проведени контролирани клинични изследвания, доказващи безопасността на прилагането на Motrin при деца.

Вярно ли не са проведени?

Всъщност

целият линк.

И последно, не по темата, като заговорихме за странични ефекти от лекарства, имам смътни спомени, че тук някой от докторите (мисля легион) коментираше връзката (фатална) на грейпфрут-а с определен тип лекарства. Не е по темата, но за какво точно идеше реч.

Мони, въпросите ми не са изрично към теб. Представям си колко е досадно да обясняваш на лаици. И то по интернет. Така че, не се чувствай длъжна да отговориш. Аз просто си питам.



Тема Re: Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: tinkerbell]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 11:30



След 38.5 - парацетамол (ние ползваме свещички ефералган), след 39 - 39.5 - обтриване на длани, стъпала, чело, сгънки с памук с хладка вода, след 40 - хладка вана/чаршаф. Всъщност, в страните където течен аналгин не се продава, какво се използва за спадане на висока Т, която не се виляе от горните мерки?


Тази методика, която си разработила не действа. Или поне при моите деца не действа. Та моят съвет е - разработи план Б. Особено, ако Цвета ти вдига от грипче само 40 градуса, защото при нас случаят е точно такъв. Иначе и мен ме вълнува много живо последният ти въпрос.

Мисля си (съвсем по пътя на стандартната логика) че дозата на аналгина едва ли има значение. Явно, ако се стигне до последици, те ще са резултат от самото наличие на аналгин в организма, а не от дозата му. Аз съм алергична към маса препарати и ми се е случвало буквално от близване на лъжичка (един от антибиотиците на Крисо близнах, защото са много вкусни да им се невиди и лекарствата) да изпадна буквално в безпомощно състояние за почти 3 седмици. Е, тук не става дума за алергия все пак, но за страничен ефект от лекасртво.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Сериозно ли няма амидофен в аптеките?!нови [re: dara]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 11:31



Извинявай, че се хващам за теб. Досега разглеждах сравнително спокойно, обаче това направо ме изуми!
И на мен би ми било интересно някой от поддръжниците на тезата, че не трябва да се дава амидофен/аналгин при каквито и да е обстоятелства, да обясни с думи прости какви са рисковете от даването и какви са рисковете от такава висока температура, гърч и прочее. И също така дали са статистически съизмерими тези рискове.



Тема Re: Сериозно ли няма амидофен в аптеките?!нови [re: maiche]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 11:37



Съвсем сериозно, за съжаление. И това не е най-неприятното. Аз успях да превъзмогна първоначалния си ужас от новината и все пак казах "ами дайте ми друго, но което да свали такава Т", като й изброих кои лекарства съм опитвала и не ни действат, та да не си губим взаимно времето, а тя наистина просто вдигна рамене и каза "Няма такова". Това направо ме срази! Не ме питай на кого и как съм звъняла, за да си намеря някоя и друга изостанала опаковка амидофен.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Re: Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: dara]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано19.05.04 11:51



Този план А не действа и при нас, за голямо съжаление. И на мен ми се иска само с компреси и хладка вана да смъквам, но това бих го пробвала на 38,5, при 40 и нагоре изпадам в такава паника и ужас, че веднъж опитът ми да действам по този начин - с влажни чаршафи, щеше да ми докара инфаркт с пълната си безполезност, и пак грабнах аналгина
Амидофен май също не действа при Крис или поне вече съм с такова затвърдено мнение, а чак наскоро разбрах, че съм му давала незначителна доза и просто е нямало как да подейства - 1/4 таблетка от детски амидофен ... както и да е, него съвсем съм го изключила
и друго се замислих... тази работа с аспирина и синдрома на Рей кога е станала известна в България? Майка ми и свекърва ми я научиха от мен, след като ги заклех драматично да не посмеят и да си помислят за аспирин в присъствието на Крис, и че по-добре нищо да не му дадат, вместо да му дават аспирин. Понеже са ми изпълнителни, въобще не се съмнявам, че са попили инфото,, но си спомням, че майка ми тогава доста плахо се обади, че като съм била малка само така ми е сваляла температурата - комбинация и редуване на трите "А" - през 2-3 часа амидофен, аспирин и аналгин. Цяло чудо, че не ме е треснал Рей! Или пък онова поколение сме били по-държеливи
Аз знам за себе си, че ще се съобразя с новите открития и аспиринът е твърдо в ляво, но си мисля - дали пък няма да се окаже така след още 20 години за прословутия панадол и че парацетамолът е в пряка връзка със синдрома на Мей, Пей или който там открие нещо нередно, свързано с него...



Тема Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: antea]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 12:33



И мойта майка все това разправя. Първо като и казах за аспирина, амидофена и аналгина, се оказа, че аз и двамата ми братя сме пили солидни количества от въпросните лекарства поотделно или в комбинация, винаги, когато сме имали температура. За "старите" антибиотици изобщо няма да коментирам. Не ми се мисли и какви непоправими психически щети са ни нанесли, отказвайки ни от нощното кърмене още през първия месец и слагайки ни на гърне още от 6-тия месец, вместо да чакат до 2-3 години. И още, и още. А като се добави и Чернобил, как сме оцелели направо не ми е ясно. Абе с две думи, държеливи сме си и туй то! Дано и наследниците са толкова държеливи, че дето викаш след 15-20 години сигурно и Панадолът ще се окаже толкова лош, колкото Аналгина



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор Edin_dva (непознат)
Публикувано19.05.04 12:51



Тази информация я имам от клиничен фармаколог тук в Б-я , със 100% достоверност. Било генетично детерминирана невъзприемчивост.



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: maiche]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано19.05.04 12:55



така е, всяко поколение - с лекарствата си
представям си пък ние какъв културен шок ще изживеем след 20-25 години, когато снахите и дъщерите почнат да ни викат, забелязвайки ни с плахо протегната ръчица с розово сиропче в лъжичката "ти пък къде се буташ с тоз парацетамол при внучето?! не знаеш ли, че ... бла-бла-бла", след което за нас не остава нищо друго освен да затегнем забрадките и да се нанесем в клуб "Бъдещи майки - 20 years later", където да оплачем съдбата свекървенска и тъщенска и да ожалим горките ни внученца, гледани по някакви модерни методи



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: antea]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 13:03



Леле, леле. Направо не ми се мисли, а ако трябва да си призная, такива мисли ме налягат всеки път като ми се наложи да си налагам методите пред двете баби... Какво да се прави, така върви живота, ама като вземем да се паникьосваме излишно и маааалко се изнервям.....



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: antea]  
Автор kalina (Русе)
Публикувано19.05.04 13:37



Ох, antea
много ме разсмя с последните си постинги /малко извън сериозността на темата/

...да затегнем забрадките...



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: maiche]  
Автор MoniT ()
Публикувано19.05.04 13:52



Ами защо се панираш? Просто не обръщай внимание на това, което казвам. Ако поне един човек научи нещо полезно от това, което съм написала ще се радвам. Другите си поемат рисковете. Вероятността от тези странични ефекти, които описах е много малка. За съжаление обаче ако се прояват изходът е тежък. Всеки си взема решението за себе си.

По въпросът за мотрина - не зная какво са искали да кажат с липсата на клинични данни, вероятно става въпрос за конкретния препарат МОТРИН, а не за ибупрофена изобщо (в литературата има няколко страници със заглавия на клинични проучвания върху безопасността му при деца).

Аз спирам да пиша по темата. Жалко, че никой друг от колегите не се включи. Наистина, имам по-важна работа от тази да наливам от пусто в празно.
Приятен ден на всички.
МониТ



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: maiche]  
Автор Edin_dva (непознат)
Публикувано19.05.04 14:09



Според твойта логика то и атомната енергия отначало се е смятала за супервелико открите и са се правели какви ли не планове за употребата и в строителство , бит и тн докато не са станали ясни последствията от радиационното облъчване -така е и с много лекарства, но това е друга тема.
Амидофенът е изваден от употреба , тъй като той, за разлика от аналгина има дозозависим страничен ефект агранулоцитоза-колкото по - дълго го пиеш толкова по-вероятно е да се прояви нежелана реакция , освен това при малки деца има риск от предизвикване на фебрилен гърч, тъй като той действа стимулиращо на цнс.



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: MoniT]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 14:18



Съжалявам, че се хвана точно за този ми постинг, очевидно е, че тук повечето въпроси са риторични и по тази причина леко хумористични. Всъщност основния ми въпрос беше дали все пак рисковете от даването на тези лекарства не са най-малкото съизмерими с рисковете от високата температура, а може би по-малки. Защото тук много се изписа за агранулоцитозата например (спокойно, не си наливала от пусто в празно), но никой не обясни с думи прости какво би означавала за детския организъм една такава температура, особено ако излезе от контрол, нито пък даде така наречения План Б, т.е. алтернатива на течния аналгин. Нали така? Съжалявам, ако си нямала време, не казвам, че си била длъжна да го направиш, но все пак да не бъдем едностранни.



Тема Re: Е да обаче.....нови [re: me]  
Автор Edin_dva (непознат)
Публикувано19.05.04 14:20



Парцетамол и ацетаминофен е едно и също. Ако се разтърсиш из нета ще видиш че има доста клинични проучвания, изследвали и сравнявали ефикасността му и доста от тях показват неубедителни резултати , аз видях едно ,при което се сравнява действ. на парацетамола с физикалните методи за понижаване на температурата и резултатът е че ефективността на двата метода е почти еднаква.Също така има много статии по въпроса с предозирането на парацетамола и трябва ли той изобщо да е over the counter drug.



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: Edin_dva]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 14:25



Ами точно затова се шегувахме с Antea, малко да разведрим обстановката, а то май имаше обратния ефект. За съжаление обаче, колкото и да се дразнят някои хора това си е факт относно лекарствата, както и много други открития и теории. Факт е също така, че движението в науката не винаги е напред, също и в медицината - в някои случаи след време има връщане към неща от миналото, които се оказват по-добри.
А за амидофена - благодаря за разяснението.



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: MoniT]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано19.05.04 14:31



ее защо се обиди така? все едно лично си направила откритието за аналгина и сега не ти вярваме ми не е така, вярваме ти, просто коментираме (и вероятно се самоуспокояваме) какво друго бихме могли да направим в критична ситуация, и излиза, че вреден или не, аналгинът няма алтернатива за толкова високи температури. Не знам защо е така, но температурните състояния са вероятно най-плашещи за майките на малки деца, това е направо някакъв атавистичен страх... аз например всеки път се сещам за разни стари народни приказки и истории, в които болното дете се тресе в прегръдките на майка си и погледът му гори гори трескав и накрая детето угасва (е, то не угасва от температурата, предполагам, болно е от туберкулоза примерно, но в тия истории някакси се набляга на температурите!) и какво правим ние в подобна ситуация? преценяваме вероятността (и по твои думи нищожна) от развитие на агрануло*, обаждаме се на тел.150, където ни казват - веднага 10-15 капки аналгин, или даваме парацетамол, за който сме сигурни, че не действа при температури над 39,5-40? опция - хладна баня, с почти същия ефект като парацетамол...
както виждаш тук никой не обсъжда даването на аналгин при ниските Т, 37-39 градуса, значи може би не сме толкова безотговорни...и знае ли човек, може би след такива теми, даващите ще стават все по-малко



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: maiche]  
Автор MoniT ()
Публикувано19.05.04 15:30



За съжаление, медицината не е точна наука. Всичко в медицината се проверява на практика (въпреки че има предварителни предклинични и клинични тестове никой не може да предвиди някои дългосрочни странични ефекти, или редки такива, които могат да се установят само след дълга употреба на лекарството). Затова някои лекарства, употребявани с години се изваждат от употреба или се променят показанията/противопоказанията им. Синдромът на Рей например се среща "спонтанно", т.е той не е задължително зависим от използването на аспирин. Оказва се обаче, че хора, приемащи аспирин са по-склонни да развият този синдром.
По въпроса за много високата температура и аналгетиците-антипиретици - деца с такава температура има в целия свят, не само в България. Те как я смъкват, когато нямат аналгин на разположение? Ами с ибупрофен и парацетамол. Не съм срещала статистически данни, според които фебрилните гърчове са с по-висока честота в Западна Европа или Северна Америка отколкото в България.

Аз вече наистина спирам да пиша, защото се местим след 1 седмица, а половината от багажа ми е неприбран; свекърва ми ще дойде утре, а стаята и е пълна с торби с дрехи и кашони с книги, холът ми е така рапилян, че няма къде да се стъпи, кухнята е блокирана с кашони и за да достигна до ел. уредите трябва да прехвърлям чаши и бутилки от единия край до другия. Входът за тоалетната е затрупан с хартии за рециклиране. Банята е склад, детето ми ще се събуди след малко, а аз не съм готова със закуската и.

Дано децата ви не вдигат висока температура! Приятен ден!
МониТ



Тема Re: Държеливо поколение сме били ние, така излизанови [re: MoniT]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 15:43



Между другото току що реших да прочета за въпросната *цитоза в emedicine, че ми се предизвика любопитството, и там имаше таблица с лекарства, които я дават като странична реакция. Guess what: между тях, макар и по-надолу в списъка, беше и ибупрофен. Само сега да не вземеш пак да се обидиш - аз не съм медицинско лице и не разбирам - просто споменавам за ЕДНА таблица, която съм видяла... И пак стигаме до заключението, че медицината не е точна наука и можем само да се молим да не ни се случват такива неща...
Ами, лек ден от мен. Дано се справиш с всичко, че звучи доста сериозно положението



Тема стискам ти палцинови [re: tinkerbell]  
Автор Shanya (sunshine)
Публикувано19.05.04 21:15



Цвета никога да не вдига над 39.8, за да не ти се налага да прилагаш така старателно обмисления план, защото не работи. На моите и на 2мата не съм успявала да смъкна Т по този начин. Може да ги облекчава, но не помага. За мен гърч от висока Т е нещо много страшно.
Имам 2 приятелки, на които дечицата точно на възраст около годинка направиха гърч от висока Т и двете едва ги спасиха. Едното беше в ръцете на майка си, но другото беше само в креватчето си. Голям късмет, че майката притеснена го е наглеждала през 5 минути...не знам кое е правилното - кое зло да се избере, но само мортрин и тайленол на помагат (както и панадол и калпол)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.