Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:51 29.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: antea]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано17.05.04 20:21



Имам още един въпрос, ако е давана поне десет пъти за 6-7 години по половин ампула на дете, смъквала е добре температурата и се е видяло, че не са алергични, може ли да продължи да се дава или рискувам да се появи изведнъж алергия при следващ прием? У нас няма алергични, но колежка на майка ми аха да умре от такъв шок... та ме е страх да не би това да се "отключва" след дадено количество...

А панадолът при 40 градуса не действа поне в първия час и половина при големите деца - колкото пъти съм дала панадол, се е налагало да дам аналгин... уточнявам - никога не свалям температура под 39, те много рядко вдигат по-висока, но тогава панадолът ме подвежда ...
Търсихме друго, на мъжа ми бяха продали свещички Копиркал, които имаха куп странични ефекти, включително внезапна смърт... и си ги гледаме само...

Ефект освен от мокри чаршафи и компреси с оцет при моите има и намазване на стъпалата с мед...



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: ET]  
Автор marid (i Martin)
Публикувано17.05.04 20:41



Мъжа ми е алергичен към аналгин и производни от дете - подува се жестоко и доколкото знам е точно придобита - в смисъл до известно време са му давали без да има реакция, и после
P.S. като прочетох обяснението на MoniT явно при него е анафилактична реакция

Редактирано от marid на 17.05.04 21:05.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор MoniT ()
Публикувано17.05.04 20:43



Агранулоцитозата е намаление на бели кръвни клетки (неутрофили) при което се увеличава рискът от инфекция и невъзможност на организма да се справи с такава, ако възникне. За съжаление, става въпрос за реакция на свръхчувствителност, т.е. проявата на това състояние не зависи от дозата, а от присъствието на медикамента в организма, т.е. дори една капка може да доведе до тази рекация, ако организмът е свръхчувствителен. Преди години бе правено пручване на свръхчувствителността на населението към лекарства, за които такива реакции са типични и бе установено, че при българи и израелци (евреи) честотата на тази свръхчувствителност е по-малка, отколкото при някои други националности, но все пак тя съществува. Затова е опасно да се дава на когото и да е (възрастта няма значение). Друга реакция на свръхчувствителност към аналгина е анафилактичната реакция, която също не е за пренебрегване (като честота). Тя е фатална без адекватна помощ в момента.

Парацетамол може да бъде опасен при предозиране, но там става въпрос за доза-зависим ефект, т.е. ако изпия 20 грама парацетамол ми е ясно, че ще получа остра интоксикация и ще развия чернодробна недостатъчност. В терапевтични дози парацетамолът е безопасен.

Ибупрофенът се препоръчва при деца. Той се използва с много добър ефект от години и се радвам, че вече го има и в България. Той пък може да доведе до дразнене на стомаха, затова и с него не бива да се прекалява.

По въпроса за високата температура, аз не съм педиатър и нямам практически опит. Досега съм успявала да смъкна температурата на Изабела само с парацетамол и мотрин (ибупрофен), топла вана (не гореща, но не и студена) и течности.

Ако имате конкретни въпроси, питайте вашите си лекари. Аз ви давам най-обща информация, защото смятам че имам известна компетентност, но тъй като е по Интернет, всеки има право на избор дали да се вслуша или не в това, което казвам. Освен това всеки конкретен случай е различен, затова в медицината не може да се генерализира. Има обаче принципи, които е редно да се спазват, за да се намалят излишните рискове. Пак повтарям, всеки си решава сам за себе си и сам си поема рисковете.
Няма да е лошо и други колеги да си кажат мнението, но ви моля да не се заяждаме и да не отправяме обидни забележки към никого. Повечето от жените тук нямат медицинско образование.

Завършвам - няма повече да мога да пиша по темата, защото се оказа, че ще се местим по-рано от очакваното и трябва отивам да събирам багаж без отлагане!!!!!!!!!!
МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.05.04 20:52



Благодаря



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: MoniT]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано17.05.04 21:16



това все пак звучи донякъде успокояващо...тоест ако детето не е проявило никаква такава свръхчувствителност при първото даване, предполагам че това изключва вероятността за следваща неблагоприятна реакция, или поне аз така го разбрах, също и за анафилактичната реакция, в смисъл, че е страшно само първия път дали ще се прояви...
или много ми се иска Делфин, моля, питай майка си как стоят нещата и ни осведоми, че това е важно за всички



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: antea]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано18.05.04 20:31



С майка ми от доста време се разправяме за този аналгин, т.е. тя ме успокоява, че опасността от него е преувеличена...реакция може да се направи от всяко лекарство. Никой не е застрахован, че няма да придобие алергия към дадено нещо...даде пример с доктор, който направил алергичен шок само от миризмата на някакъв пациент, и починал...т.е. изобщо не ме успокои, че като съм давала вече и не е проявила свръхчувствителност означава, че никога няма да прояви, но каза, че дозата е от значение. Значи, ако ти си алергичен, и от една капка може да направиш шок, но ако не си, вероятност да получиш свръхчувствителност при такава малка доза няма. Или ако има, тя е като при другите подобни лекарства. Поне аз така разбрах. Според нея тук става въпрос за интереси на фармацевтични компании и нищо друго...Като гледам, повечето и колеги в БГ са на същото мнение, а тези, които пишат от щатите са тотално облъчени за преувеличената вреда от аналгетиците...



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор MoniT ()
Публикувано18.05.04 22:32



Делфин,

Аз си бях в България и преподавах на студенти-медици, когато всичката тази информация за аналгин и амидофен се знаеше и изобщо не се смяташе за преувеличена. Поне в нашите среди (лекари - клинични фармаколози). Да не коментираме хлорамферникола, който в началото на 90-те години, когато аз започвах работа, бе най-употребявания антибиотик в България (правила съм проучване, затова гарантирам за данните, които изнасям). За сведение, хлорамфеникола е широкоспектърен антибиотик, който може да се приема през устата (т.е. удобен за пациента и за лекаря), но с много фатални странични реакции на свръхчувствителност. Отново, честотата им не зависи от това в каква доза се изписва. Затова не бива да се дава без да е АБСОЛЮТНО необходимо, защото не се знае при кого ще се развие фатална реакция.

Не зная дали става въпрос за недоразумение, но аналгина и амидофена водят до реакции на свръхчувствителност, които не са просто алергични реакции, а реакции на клетките от белия кръвен ред, които са фатални. Аз говоря за този тип свръхчувствителност, която налага ограниченото им използване. Иначе за алергичните реакции, които предполагам визираш (лекарствен обрив, анафилактичен шок), майка ти е права, всяко лекарство може да ги предизвика, защото е химическо вечество, чуждо за организма.

Относно промиването на мозъци - аз тези неща за аналгина и амидофена си ги знаех и преди да дойда в Америка. Всъщност, тук не става въпрос за Америка а за практически целия свят. В Европа анилинови производни не се използват от десетилетия. Т.е. не мога да се съглася, че това е политика на фармацевтичните компании от Америка, освен ако не се касае за световна конспирация. Но това е много невероятно, защото би означавало фалшифициране на научни изследвания, публикуване на неверни данни, неща, които никой уважаващ себе си научен работник няма да допусне, защото те се равняват на самоубийство. Искам да завърша с това, че когато се правят научни изследвания, те най-често нямат нищо общо с фармацевтичните компании, а са спонсорирани от фондации и професионални организации.

МониТ



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор Edin_dva (непознат)
Публикувано18.05.04 22:40



Може би е добре да имате предвид, че голям процент от хората проявяват резистентност към действието на парацетамола- т.е. не им действа и следователно няма как да им спадне температурата от него. Напълно подкрепям майката на делфин - действително проблемът за България специално е силно преувеличен



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Edin_dva]  
Автор MoniT ()
Публикувано18.05.04 23:01



Може ли да ми дадете референция по този проблем, защото никъде в литературата не намерих информация по въпроса за резистентност към парацетамола. Не се заяждам, питам от любопитство; не съм специалист по аналгетиците-антипиретици, но все пак съм прочела доста за парацетамола (т.к. се занимавам с чернодробна недостатъчност), но досега не съм срещала тази информация.
МониТ



Тема Е да обаче.....нови [re: MoniT]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано19.05.04 03:35



ма мен ми е интересно да сравним аналгина с примерно тайленола като най-употребявано лекарство в америките. И да добавя също, че допреди година-две се консумираха невероятно количество антигрипни чайчета и сиропчета с ефедрин, докато бая народ се гътна и сега има предупреждения на етикета. Почти същото се получава с ацетаминофена, който доста често се предозира и учудващо е довел до доста смъртни случаи, пропуснах да спомена, че изобщо не става дума за бебета, това е генерално. Та в тоя дух наистина ми е интересно кой е "по-лош" така да се каже, аналгина, ацетаминофена, ибупрофена и пр. А вечният въпрос "как така тези неща, особено при ефедрина, не са били открити в нАучните изследвания" си остава.
А, и още нещо понеже не ми стана ясно, споменатите от теб реакции от аналгина само в ранна детска възраст ли се появяват или може и по-късно? Тоест, ако не се дава аналгин на деца до едиколкоси годинки, после може ли когато първи път го пият да им стане нещо или както при аспирина това отшумява?

"аз, например, се досетих, че Канада не е суверенна страна"
Dobrata



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.