Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:30 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор Shanya (sunshine)
Публикувано19.05.04 03:47



на моите ибупрофена действа по-добре от парацетамола.
на малкия дадоха течен аналгин в бг болницата като имаше 39.8 и не се смъкваше с нищо, даже и с охлаждане. след това и аз съм давала два пъти при висока Т
но знам деца, на които ибупрофена не помага - явно си е до детето.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Чeтa]  
Автор honey13 ()
Публикувано19.05.04 08:38



Ама Нурофена, поне по рекламите по ТВ, го препоръчват за деца над 12години?
Или има и детски, пък аз да не знам?

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: Дeлфин]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 10:13



Моята първа лекарка ми каза навремето за комбинацията аналгин+амидофен, като изрично подчерта дебело, че се изпозлва само в МНОГО КРАЕН случай. Дъщеря ми точно на годинката вдинга от някакъв вирус 41 градуса и държа така 2 дни до сутринта на 3-тия ден. Опитахме с абсолютно всичко, което имаше по аптеките като лекарство за понижаване на Т, включително и всякакви бабешки методи. Детето си държеше Т, като давахме и лекарство за гърчове. Беше кошмар някакъв. Свекърва ми е мед. сестра и тя ме попита защо се дърпаме и не дадем амидофен и аналгин (в един промеждутък, когато наоколо нямаше лекари, защото те бяха в паника буквално тогава и непрекъснато кръжаха около детето). Казах й "Ами нали само в краен случай мога да дам?", на което тя отговри "А какъв по-краен от този???" Дадохме и детето свали Т за няма и 2 часа.

Моите деца по принцип вдигат Т от порядъка на 39.8-40. Това си е редовно при нас и няма друго, освен амидофен, с което да мога да сваля такива Т. И сега, когато вече няма амидофен по аптеките направо съм в ужас какво ще стане като си изчерпам запасите. Последният път (сега през март), когато синът ми вдигна 40 градуса и исках да купя амидофен ми заявиха, че вече не се продава. Попитах я тази дама в аптеката какво ще ми даде, за да сваля Т от този порядък, а тя безпомощно вдигна рамене. Тогава???

Не знам кое е по-опасно - да си държа детето с Т от 40 градуса или да рискувам да се получат евентуални странични реакции, при положение, че децата ми досега не са проявили такива?

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...

Редактирано от dara на 19.05.04 14:45.



Тема Re: Е да обаче.....нови [re: me]  
Автор aunt Ogg (непознат )
Публикувано19.05.04 10:24



Аз съм учила,че опасността от агранулоцитоза съществува при деца.Много повече са недиференцираните стволови клетки(от тях произлизат всички кръвни клетки-бели и червени).Затова аналгин не се препоръчва при деца до 12 год.Тук обаче стои въпроса с опасните за живота състояния-много високата температура.При температура над 39.5 останалите лекарства обикновено не помагат много или нямат време да подействат.А децата вдигат такива температури за часове.Затова трябва да се прецени дали е по-голям риска за живота на детето в следствие на високата температура или потенциалната опастност от кръвно заболяване.За щастие при нас агранулоцитозата е изключително рядка и повечето лекари в такива случаи дават аналгин.Това не ги прави лоши или некомпетентни.Но по добре е (ако е възможно) да се реагира по-рано и с други средства-охлаждане,компреси,парацетамол и т.н.От това което написах изглежда,че аналгина е едновременно опасен и незаменим.Съжалявам,но май така стоят нещата.Няма безвредно лекарство.Работа на лекарите е да изберат най-доброто за децата ви.



Тема Re: Аналгетици-антипиретици в детска възрастнови [re: honey13]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано19.05.04 10:26



Има, под форма на сироп, за бебета и малки деца. В шише като Калпол.



Тема Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: MoniT]  
Автор tinkerbell (the bright side)
Публикувано19.05.04 11:01



по въпроса за агранулоцитозата.
1. Има ли препарати, които подтискат появата й (на мен ми излезе, че за лечение се използва фолиева киселина, а ако се дава профилактично с приемането на аналгина, дали няма да намали вероятността от поява)
2. С каква скорост се развива агрануцилозата? Мисълта ми е, че ако е достатъчно бавна, е възможно, примерно, картинката да се следи с кръвни анализи
3. Увреждането обратимо ли е?
4. Степента на намаление на неурофилите зависи ли от дозата на аналгина, или пък от общото състояние на организма?

Темата много ме накара да се замисля. Аз течен аналгин нямам в аптечката. Като съм си мислила какво ще правя, когато Цвета ми вдигне Т, съм си подреждала нещата така. След 38.5 - парацетамол (ние ползваме свещички ефералган), след 39 - 39.5 - обтриване на длани, стъпала, чело, сгънки с памук с хладка вода, след 40 - хладка вана/чаршаф. Всъщност, в страните където течен аналгин не се продава, какво се използва за спадане на висока Т, която не се виляе от горните мерки?

Сега за ибопруфена. Наистина в рекламата на нурофен тук, изрично казват, че е за лица над 12 години. Защо? Ето какво намерих за мотрин-а
Противопоказания
Motrin (ибупрофен) не трябва да се прилага при болни, у които по-рано е отбелязана хиперчувствителност към този препарат, а също така при лица, страдащи от синдроми, които включват полипи на носа, ангиоедем и бронхоспастични реакции към ацетилсалициловата киселина, йодиди и други нестероидни противовъзпалителни препарати. У такива болни може да възникне анафилактоидна реакция. Motrin е противопоказан при болни с язвена болест в остра фаза....При пациенти, страдащи от астма...нестероидните противовъзпалителни препарати трябва да се прилагат внимателно
ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ ДЕЦА
Не са проведени контролирани клинични изследвания, доказващи безопасността на прилагането на Motrin при деца.

Вярно ли не са проведени?

Всъщност

целият линк.

И последно, не по темата, като заговорихме за странични ефекти от лекарства, имам смътни спомени, че тук някой от докторите (мисля легион) коментираше връзката (фатална) на грейпфрут-а с определен тип лекарства. Не е по темата, но за какво точно идеше реч.

Мони, въпросите ми не са изрично към теб. Представям си колко е досадно да обясняваш на лаици. И то по интернет. Така че, не се чувствай длъжна да отговориш. Аз просто си питам.



Тема Re: Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: tinkerbell]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 11:30



След 38.5 - парацетамол (ние ползваме свещички ефералган), след 39 - 39.5 - обтриване на длани, стъпала, чело, сгънки с памук с хладка вода, след 40 - хладка вана/чаршаф. Всъщност, в страните където течен аналгин не се продава, какво се използва за спадане на висока Т, която не се виляе от горните мерки?


Тази методика, която си разработила не действа. Или поне при моите деца не действа. Та моят съвет е - разработи план Б. Особено, ако Цвета ти вдига от грипче само 40 градуса, защото при нас случаят е точно такъв. Иначе и мен ме вълнува много живо последният ти въпрос.

Мисля си (съвсем по пътя на стандартната логика) че дозата на аналгина едва ли има значение. Явно, ако се стигне до последици, те ще са резултат от самото наличие на аналгин в организма, а не от дозата му. Аз съм алергична към маса препарати и ми се е случвало буквално от близване на лъжичка (един от антибиотиците на Крисо близнах, защото са много вкусни да им се невиди и лекарствата) да изпадна буквално в безпомощно състояние за почти 3 седмици. Е, тук не става дума за алергия все пак, но за страничен ефект от лекасртво.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Сериозно ли няма амидофен в аптеките?!нови [re: dara]  
Автор maiche (член)
Публикувано19.05.04 11:31



Извинявай, че се хващам за теб. Досега разглеждах сравнително спокойно, обаче това направо ме изуми!
И на мен би ми било интересно някой от поддръжниците на тезата, че не трябва да се дава амидофен/аналгин при каквито и да е обстоятелства, да обясни с думи прости какви са рисковете от даването и какви са рисковете от такава висока температура, гърч и прочее. И също така дали са статистически съизмерими тези рискове.



Тема Re: Сериозно ли няма амидофен в аптеките?!нови [re: maiche]  
Автор dara (osobena)
Публикувано19.05.04 11:37



Съвсем сериозно, за съжаление. И това не е най-неприятното. Аз успях да превъзмогна първоначалния си ужас от новината и все пак казах "ами дайте ми друго, но което да свали такава Т", като й изброих кои лекарства съм опитвала и не ни действат, та да не си губим взаимно времето, а тя наистина просто вдигна рамене и каза "Няма такова". Това направо ме срази! Не ме питай на кого и как съм звъняла, за да си намеря някоя и друга изостанала опаковка амидофен.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Re: Ох, и аз ще искам малко повече обяснениянови [re: dara]  
Автор antea ([ellion])
Публикувано19.05.04 11:51



Този план А не действа и при нас, за голямо съжаление. И на мен ми се иска само с компреси и хладка вана да смъквам, но това бих го пробвала на 38,5, при 40 и нагоре изпадам в такава паника и ужас, че веднъж опитът ми да действам по този начин - с влажни чаршафи, щеше да ми докара инфаркт с пълната си безполезност, и пак грабнах аналгина
Амидофен май също не действа при Крис или поне вече съм с такова затвърдено мнение, а чак наскоро разбрах, че съм му давала незначителна доза и просто е нямало как да подейства - 1/4 таблетка от детски амидофен ... както и да е, него съвсем съм го изключила
и друго се замислих... тази работа с аспирина и синдрома на Рей кога е станала известна в България? Майка ми и свекърва ми я научиха от мен, след като ги заклех драматично да не посмеят и да си помислят за аспирин в присъствието на Крис, и че по-добре нищо да не му дадат, вместо да му дават аспирин. Понеже са ми изпълнителни, въобще не се съмнявам, че са попили инфото,, но си спомням, че майка ми тогава доста плахо се обади, че като съм била малка само така ми е сваляла температурата - комбинация и редуване на трите "А" - през 2-3 часа амидофен, аспирин и аналгин. Цяло чудо, че не ме е треснал Рей! Или пък онова поколение сме били по-държеливи
Аз знам за себе си, че ще се съобразя с новите открития и аспиринът е твърдо в ляво, но си мисля - дали пък няма да се окаже така след още 20 години за прословутия панадол и че парацетамолът е в пряка връзка със синдрома на Мей, Пей или който там открие нещо нередно, свързано с него...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.