Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:21 19.04.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Грижи за веригатанови  
Авторyellow (Нерегистриран)
Публикувано24.02.01 13:24



Имам едно въпросче. Предполагам всеки от вас се грижи за веригата си. Сериозни велосипедисти сте, знаете колко е важно. Въпроса ми е, как го правите? Аз първо я чистя с четка за зъби и разредител АМВ, после я избърсвам и я мажа с прозрачната грес на Gist. Всичко до тук звучи добре, метода е много ефикасен, обаче само когато по веригата няма кал. Когато се е напълнила с кал (а като се има предвид времето на годината в момента се случва често) разредителя само маже калта без да я отмива. А и четката се запълва с кал, така че ефекта е нулев. Аз последния път я свалих и я измих с вода, подсуших я, натопих я в нафта, смазах я и не ръждяса, ама ако всеки път трябва да я свалям... А и незнам доколко миенето с вода и е полезно.
Виждал съм че продават едно "инструментче" за чистене. Представлява грубо казано едно кубче, разделено на 2 половини, всяка от които е с косми от вътрешната страна. Закопчава се на веригата, налива му се някакъв "вълшебен" препарат, завъртат се педалите и веригата става чисто нова. Да, ама тая екстра струва 20лв, отделно разредителя струва 5лв и то някакво малко шишенце, така че питам за нещо по-евтино:)
Ако имате време и желание, можете да споделите нещо и за чистене на дерайльорите, предните и задните венци (зъбчатки или там както го наричате)
Ами, това е, казах си мъката, ще очаквам от вас да дадете някакво ноу-хау:)))

Благодаря!



Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторDownhill (Нерегистриран)
Публикувано25.02.01 00:52



Ако продължаваш така, веригата ще те надживее..:) Само се чудя колко пъти ще я свалиш, преди да не може повече да се закачи обратно. Понеже аз напоследък все по сняг и кал карам, правя следното: Излизам от къщи, минавам през някоя бензиностанция, намирам някоя употребена туба от масло ( за предпочитане "Castroll") и наливам яко по веригата, докато въртя педалите с другата ръка. Все пак внимавам да не капне по спирачките или каплата. След което продължавам към "Хладилника", а от там вече е ясно... До сега смазване не е издържало повече от две пускания от "Алеко"(снегът и калта...). Случвало ми се е дори, ако съм попаднал на някое скапано българско масло, да се разскърца още по време на прибирането в града след първо спускане.
А за чистенето - и най-недостъпните места успях един път да полирам с помощта на стар дамски найлонов чорапогащник - дърпаш напред-назад и минава навсякъде - дори би могъл да си изчистиш венците. Номерът е само да го прокараш през дупките. Може и да го навлажниш леко - но умерено - водата прави ръжда, все пак.



Тема Re: Грижи за веригатанови [re: Downhill]  
Авторyellow (Нерегистриран)
Публикувано25.02.01 16:24



Що се чудиш колко пъти мога да я сваля? Мога да я сваля 3 млн. и 500 пъти, това не е проблем:) Ти как сваляш верига? Аз го имам инструмента за разкачане на веригата и с него се сваля точно за 3 минути. Но въпреки това не ми се сваля след всяко каране... Малко или много си е играчка.
Идеята с чорапогащника ми допадна. Ще пробвам следващия път. Аз досега правех същото, само че с парцал и ефекта е много добър. Хубавото на чорапогащника е че е по-дълъг и от по-тънък материал, та няма да "заклинва" докато въртя назад.
А как чистиш задния дерайльор? Там като влезе кал между колелцата и няма излизане. Аз обикновенно го разглобявам (само долната част с колелцата), но дали няма по "безболезнен" вариант?




Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторDownhill (Нерегистриран)
Публикувано26.02.01 01:37



Не питай за веригата - свалял съм на старото колело за удължаване, и то с ЧУК, КЛИН, КЛЕЩИ И ДЪРВЕНА ДЪСКА за подложка! :-) За дерайльора си почти не се грижа - само съм чистил с отвертка зъбните колелца, колкото да падне наслагването от кал и масло; иначе - чорапогащника. Хайде - със здраве, че трябва да си лягам.



Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторПлaж (Нерегистриран)
Публикувано26.02.01 14:11



Ха ха, весело си прекарвате след каране! То си е неизбежно : ) А автомивки не сте ли виждали покрай пътя?
На тази до околовръстното под Симеоново вземат 0.5 - 1 лев и имат пароструйка. Освен това вече са обучени - още от времето, когато имаше състезания по Витоша.
С въздух от вулканизатор може да се суши, а тъпите моторджии имат едни спрейове за верига, без които не карат, и са и за колелета.



Тема Re: Грижи за веригата [re: Плaж]  
Авторyellow (Нерегистриран)
Публикувано26.02.01 15:16



Aбе, то това с автомивката е добър вариант, обаче проблема е такъв, че там водата е под налягане и така може да влезе в главините, че да не излезе една седмица... Иначе ефекта предполагам е много добър. Но може да стане така, че в последствие да си отвориш повече работа. А и кой ще суши с въздух от компресор? Много по-лесно е с памучен парцал или гюдерия.
После смазките за верига са ясни. В който и магазин да питаш за колела, ще те заринат с греси и спрейове, аз просто питах за чистенето... Смазването ми е най-малкия проблем




Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано26.02.01 20:31



Kaто се замисля(!) веригата май е единственото нещо на колелото лоето се смазва с машинно масло а не с грес. Аз поне тъй знам.



Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторПлaжa (Нерегистриран)
Публикувано27.02.01 09:27



Ами то ако караш в кал и вода и не са ти защитени главините - и без това ще се чистят от време на време. А ако са добри - не съм имал проблеми за година поне каране. Веригата може да се измие и както си е върху предните венци - малко по малко. А пък с въздуха е интересно да се изсуши изотвътре веригата, не само за фасон. Същото и за спрея - с грес не може да се маже верига, освен в специална промишлена камера под налягане (!?!). по добре с масло. Спрей от веломагазин е много скъпо да се купи.. Двойна е цената - а иначе е същия... там много приказват, ама това им е работата - все с многознайковци работят...
Както и да е! Купон да става.



Тема Re: Грижи за веригатанови [re: Плaжa]  
Авторyellow (Нерегистриран)
Публикувано27.02.01 21:19



Taка... Съгласен съм с теб, че като караш в кал и вода не са ти защитени главините, но едно е калта и водата, че дори и снега, съвсем друго е оная струя под налягане. Там водата си влиза като у тях си:))) Наистина при по-хубави главини, проблема и по-малък.
Но за веригата идеята е добра. Ще пробвам следващия път, само че не с пароструйка, а с обикновен маркуч. И пак с четчицата. Мисля си, че ще стане.
А и почвам да си мисля дали вместо сгъстен въздух от компресор, не може да се използва обикновен сешоар? Хем даже духа жежко:))) А и моя, като го пусна на max, добре вее. Е не е като компресор, ама в домашни условия толкова:))) Мен и затова ми беше въпроса, нещо в домашни условия. Мен ми е кеф да си чистя сам колелото, тази работа не ми е неприятна. За мен е огромно удоволствие да върна едно кално колело към магазинния му блясък. Просто питах как става най-ефективно. Исках да чуя какво правят другите колоездачи. Да събера мнения и акъл. Радвам се че така откликнахте:)))
Сега малко и за смазките да кажа... Аз все пак продължавам да си мисля, че верига може да се маже и с грес. Продават по вело - магазините прозрачна грес. Всъщност може би аз се изразявам неправилно. То не е грес, а силиконова смазка. Някаква синтетична е. Отблъсква вода. Не привлича прах. Тия неща ги казвам защото съм я пробвал, а не защото многознайковците в магазините така са ми казали:))) На тях не може да им се има много вяра, абсолютно съм съгласен, че са гола вода... Има и изключения все пак. Но да се върнем на смазките. Единствения проблем на тая смазка е цената. 9,80лв за 100гр. За справка, Верила продават един килограм грес за 1,20лв:))) Един познат, който преди е бил състезател по колоездене (не планинско разбира се, по негово време това изобщо не е било познато), също ми е казвал да си мажа веригата с грес легирана с молибденов бисулфид. Тя е една черна грес. Значи това, което съм чувал от него е следното, ще го кажа, въпреки че май не си падате по смазването с грес. Първо, веригата се избърсва с парцал от старата грес. Пробвал съм и наистина става само с парцал, много леко пада, за разлика от маслото, което лепка и се маже. След като се почисти, се маже със "свежа" грес. После правиш едно кръгче. След кръгчето оглеждаш веригата (колкото и да не ви се вярва, греста е влязла под ролките) и избърсваш излишното, за да не събира прах. Аз лично съм пробвал всякакви методи за мазане на веригата. Ако трябва да сравнявам, греста изкарва по-голям пробег, отколкото маслото, преди да почне да шуми веригата (без да скърца, разбира се). Незнам дали ви се вярва, защото виждам, че сте негативно настроени към мазане с грес. Просто споделям опит, пък който иска да ме слуша (т.е. чете):)))
И сега да си дойдем на думата за маслото. То също е вариант. Един от проблемите при него е, че ако е с по-малък вискозитет, цялата задна капла става на черни точки. Ако прекалиш с количеството много пръска. Един познат си смазваше веригата с финно машинно масло!!! Първо, че това масло хич не е за тая цел, второ че цялото колело ставаше на точки като се развърти по-бързо. Друг недостатък е, че от всички смазки, които досега съм ползвал, маслото най-много задържа боклуци и прах. Това е проблем и при каране, и при чистене на веригата. При каране, защото маслото примесено с песъчинките, прави една чудесна абразивна паста:))) При чистене, точно тази паста от прах и масло става няква много лепкава и трябва разредител, за да се чисти.
В заключение, ще кажа, че горното си е мое мнение, казвам ви аз какво правя, вие имате пълното право да не се съгласите и да ме освиркате:))) Все пак в спора се ражда истината!
Довиждане и до нови постинги:)))




Тема Re: Грижи за веригатанови [re: yellow]  
АвторПлaж (Нерегистриран)
Публикувано27.02.01 23:16



Пак да се изкажа (важно): :)
Копресор и силна струя вода изчистват пространството при игличките на веригата. По принцип най-добре става с разстворител - примерно бензин, бензин и ацетон или етер, бензин и нафта. Ако си използва нафта, трябва после да се измие с бензин - тя има антисвойства по отношение на мазането.
за в къщи практикувам сваляне при миенето... но има на моите вериги съединителни звена. И настава едно пране, тръскане и плакнене.. но е супер - пуска накрая чиста и прозрачна струйка.
А за гресите - доста ви скубят! Водоустойчива грес Castrol, от най-добрите на фирмата, мисля, че е подобна или по-добра на тези, които продават за 10лв струва под 3 лв за 100г, като има и комбинация с MoS2.
Аз туй си знамм...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.