Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:52 17.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Be az sum malko neuk, ta zatova ....  
Авторtropsyx (Нерегистриран)
Публикувано09.04.01 10:02



....shte mi obqsnite li koe nerichate shina i kude se postavq tova neshto.



Тема Re: Be az sum malko neuk, ta zatova ....нови [re: tropsyx]  
АвторCuO (Нерегистриран)
Публикувано09.04.01 11:22



..hmmm:))shinata twa e... abe kazano na 4ist bulgarski si e KAPLA, a kade sedi i za kakwo sluji, smqtam 4e ne e nujno da obqsnqwam:)))



Тема Не е точно това...нови [re: CuO]  
Автор X_Country (баш майстор)
Публикувано09.04.01 15:46



Според мен има разлика между шина и капла:))) Каплата е шина + спици + главина. A капла + гума = колело:) Моля да не се бърка колело с велосипед:))) Шината, грубо казано е обръча с дупките, на който се затягат спиците закачени на главината:)

X_C



Тема Re: Не е точно това...нови [re: X_Country]  
АвторCuO (Нерегистриран)
Публикувано09.04.01 16:37



mdaa praw e kolegata, priemam zabelejkata:))





Тема oshte edno vuprosche............нови [re: tropsyx]  
Авторtropsyx (Нерегистриран)
Публикувано09.04.01 17:08



A sled kato razbrah za shinata, po moemu kapla :).........Chuval sum che ima i "aero" shini, nqkoi znae li kakvo predstavlqvat i dali sa po-dobri ot dvustennite



Тема аеро шинитенови [re: tropsyx]  
Автор X_Country (баш майстор)
Публикувано09.04.01 17:25



Аеро шините и двустенните шини са едно и също нещо. Някои им викат аеро, други им казват двустенни. Аеро им казват заради по-аеродинамичната форма спрямо обикновената шина. Двустенни са, защото са с двойна стена и вътре са кухи. A доколко една капла изобщо е аеродинамична е съвсем друг въпрос. Всички спици правят такова въздушно съпротивление, че мамата си трака, ама както и да е:))) Та това са аеро шините

X_C



Тема За аеро шинитенови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (непознат )
Публикувано09.04.01 20:03



X_Country, какво съпротивление правят спиците??!!
Та те имат супер малка площ, а и освен това са кръгли което още повече намалява съпротивлението. Пример, запали свещ зад една бутилка и пробвай да я угасиш като духнеш срещу бутилката, ще ти се отдаде много лесно. А и още, ако някога си пробвал да се защитиш от вятър криейки се зад дебела колона, трябва да си разбрал, че е безсмислено





Тема Не ми се струваш прав мой човек!нови [re: TheSaint]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (културен)
Публикувано09.04.01 23:03



Верно тънки са ама са много. Ейго на едно поле с жито се кръгли тънки стръкове , ама спира вятъра. Ще кажеш там са много повече, друга е работата - друга ама подобна, пък и като се развърти онова ми ти колло започва да си оказва съпротивление и тънките спици. А опита със свеща не доказва нищо друго освен движението на флуоида около профила - турболентност ли беше, какво беше... но не и малко въздушно съпротивление. Както и да е, то тия неща инженерите ги смятат, а ние тука само си чешем езиците.
В саита на Шимано гледаш някакви капли - черни едни такива, готини с по 16 спици, 8 от ляво,8 от дясно - голяма дебилиа - иде ти директно да скочиш да си ги купиш...еххх



Тема Re: oshte edno vuprosche............нови [re: tropsyx]  
Авторradi (Нерегистриран)
Публикувано10.04.01 00:30



T., tvoite shini sa si super zdravi. Onova za aero-to go ostavi za samoletite. Kupi si vilka.



Тема Sha si kupq ama kato nqma pari....нови [re: radi]  
Авторtropsyx (Нерегистриран)
Публикувано10.04.01 12:03



V subota kato hodih po kamunacite napravo mi se struska mozuka..........Shte si kupq ama po natatuk:)))



Тема tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
АвторCuO (Нерегистриран)
Публикувано10.04.01 12:14



mmmm......abe mislq mislq i ne moga da stigna do logi4no obqsnenie, agjaba tezi spici saprotiwlqwat li mnogo ili ne......shtoto ot druga strana ne tez pistowite bega4i im slagat diskowi kapli to4no s tazi cel, da sa aerodinami4ni mai?!?





Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: CuO]  
Автор Downhill (нов в занаята)
Публикувано10.04.01 13:28



Май много се отплеснахме - не става въпрос за свръх аеродинамични космически кораби, а за байкове...

(освен ако не говориш за шосейно/пистово колело)
Съпротивление спиците неминуемо оказват, ама пък ако ги махнеш, ще паднеш на пътя. То за по-голяма аеродинамика може и краката да си отрежеш, ама с коя ръка ще въртиш педали, с коя - кормило ще държиш...
Спиците не би трябвало да оказват значително съпротивление - вземете, например, гумата - дебела, с грайфери. Като се наведеш напред в движение и се чува как яко свисти. Или пък като цяло един скъп байк - то има какви ли не ръбове - сглобки безброй. Аеродинамиката май е наи-добре да се гони с подходящата стойка в подходящия момент.

ъъъ пак се отплеснах

по-бързо, още по-бързо... изгорях

Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: Downhill]  
АвторПП (Нерегистриран)
Публикувано10.04.01 17:56



Аеродинамика - зад камион с ремарке...
Спиците и каплите и гумите пречат и още как...
Ама няма как.
Зад камиони кои пътува? Най готино е зад натоварена цистерна на Shell, кара с около 50 - 80 и то плавно, не може да спре бързо и не пуши. И зад камион с дърва съм пътувал - от Приморско до Бургас, там има едни Камази - едва се влачат и идва таман. Най-хубавиа път е Прохода на Републиката, но е страшно опасен според мен.



Тема Аеродинамикатанови [re: tropsyx]  
Автор X_Country (баш майстор)
Публикувано10.04.01 18:19



Абе аз голям повод за дискусия съм ви дал с тази аеродинамика:))) Като цяло велосипедът хич не е аеродинамичен. Който иска да е аеродинамичен да кара Formula 1, а не МТВ:))) Айде толкоз:)))

X_C



Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: CuO]  
Авторcrazybiker (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 00:54



ako nqkoi se samniawa 4e spicite prawqt golqmo saprotiwlenie neka wzeme w racete si edna kapla i da q zawarti i darjeiki s dwete race osta da se opita da razklati nalqwo nadqsno - i sam siguren 4e shte se ubedi



Тема Re: Аеродинамикатанови [re: X_Country]  
Авторtropsyx (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 09:45



Ako velosipedite imaha formata na kapka sigurno shtqha da sa aerodinamichni, samo ne mi e qsno kak shte se minava mezdu durvetata ;-)......
A spored men diskovite kapli ne se slagat za po-dobra aerodinamika, a zashtoto obiknovenata kapla ima po-maluk inercionen moment ot diskovata.Normalnata kapla se razvurta mnogo lesno i sushto taka burzo pochva da zabavq, dokato diskovata se razvurta malko po-trudno no razvurtish li q se durzi mnogo stabilno....



Тема Re: Аеродинамикатанови [re: tropsyx]  
АвторCuO (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 09:51



ha!! eto towa 4akah da 4uq, thanx a lot:))
zna4i misalta mi udewe ne beshe za towa kolko aerodinami4en e baika / to oswen kaskata drugo ...edwa li/, a nai we4e kwa e faidata ot diskovata kapla





Тема Ти заначи кръстосваш Родината!?нови [re: ПП]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (културен)
Публикувано11.04.01 10:21



Сподели тогава някой готин маршрит с по планински характер.

А за карането зад коамиони - аз живея в Младост3 и тука имаше един образ (поляк) дето сам или с негови другари дебнеше по спирките на рейсовете и се закачаше зад тия жълтите мерцедеси 305, 213 и т.н. и така караше по Цариградско Шосе надолу. Мен ме хващаще шубе само като го гледам - кара на неповече от 1м от задната броня на авкобуса, а по отсечката Окръжна болница - Плиска автобусите дигат по-височки скорости. Но напоследък изчезна - незнам защо.
Аз доколкото знам освен че съпротивлението на въздуха при високи скорости трябва да е доста малко ввъв въздушния тунел зад рейса, май има и един момент на засмукване - самия рейс те засмуква и не е нужно да въртиш като идиот. Незнам на мене май не ми стиска да опитам...



Тема Re: Аеродинамикатанови [re: X_Country]  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 11:35



Formulata wyobshte ne e aerodinamichna! Wsiaka normalna kola ima po-malyk koeficient na syprotiwlenie ot kojto i da e bolid of F1, zaradi prawilata wyw F1 i zaradi nuvdata ot po-goliamo prilepiane kym pytia. To towa maj ne mu beshe tuka miastoto da go kazwam, ama kato prochetoh towa za formulata i ne se sdyrvah... :))



Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: crazybiker]  
Автор Downhill (нов в занаята)
Публикувано11.04.01 11:46



Опа - тука се обърка. Става дума в този случай за центробежна сила и за инертност (не инерция - това е друго понятие).

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема Re: Ти заначи кръстосваш Родината!?нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор Downhill (нов в занаята)
Публикувано11.04.01 11:54



.... и сигурно е безкрайно забавно изпод автобуса да ти изскочи някоя дълбока дупка, може и отворена капандура. :(( Аз такова нещо не бих правил, а и не съветвам никого.

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема а жироскопа?нови [re: crazybiker]  
Автор TheSaint (непознат )
Публикувано11.04.01 12:38



Crazybiker, а случайно да си чувал за жироскоп? Защото това което описваш е точно принципа му

и няма нищо общо със съпротивлението на спиците....
Съпротивлението което усещаш е от преодоляването на инерционните сили на въртенето. Подобна машинка се използва с самолетите. Както и да се върти един самолет, колелцето на жироскопа си остава вертикално спрямо земята и по този начин уреда (жироскопа) определя в какво положение се намира самолета спрямо земята.....
Колкото до съпротивлението на спиците има го, но според мен е пренебрежимо малко.........



Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: crazybiker]  
Авторtropsyx (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 12:43



Mnogo navlqzahme v debrite na fizikata......ama kato se zamislish, kachestvenoto kolelo se pravi s mnogo znaniq po supromat i poznavane na materialite @;-)



Тема Re: Аеродинамикатанови [re: F1]  
Автор X_Country (баш майстор)
Публикувано11.04.01 14:53



Не бе тамън на място си го казал, тамън да науча нещо:) Значи не съм се изказал правилно... Простете грешката ми:))) Аз преди някъде гледах че Ферари F40 има много по-голям коефициент на въздушно съпротивление от Опел Омега, ама айде да не се отплесваме, това е клуб "Велосипедизъм":)))

X_C



Тема Re: Аеродинамикатанови [re: CuO]  
АвторПП (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 19:41



Дисковата капла си е за аеродинамика. А каплата има жироскопичен мамент (всяка въртящо се тяло го има) и затуй седи напърчена като е завъртиш.



Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: Downhill]  
Авторcrazybiker (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 19:48



da taka e izwinete primera ne e umesten ,no wapreki wsi4ko se useshta saprotiwlenieto - opitah i naredih edna shina s 6 spici samo za opit i dosta po lesno se klateshe nastrani otkolkoto normalno naredena



Тема Re: Ти заначи кръстосваш Родината!?нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
АвторПП (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 19:57



Маршрут (пробван) е Сопот - лифта - х. Незабравка - х. Дерменка (- х. Добрила - ) - Беклемето (проход) - х. Козя стена - с. Рибарица.
До преди Козя стена се кара идеално, по равни пътьове и пътеки. После се пренася отчасти в продължение на 30 - 40 мин, и се стига х. К. стена. После се поносва към х. Ехо и се кривва надясно към с. Рибарица. Ей това место е най-шантавота трасе за спускане! В продължение на 2 км не може да се ходи по пътеката - само от дърво на дърво, а да се спре с колелото ... :) И това докато ти пеат птички и ромоли рекътъ. После пък има 5 - 10 км макадам, много стръмен горски път, покрай реката - с големи и плавни завои, скорост >>50 км. Има вади, малки дънери и бабуни за прескачане....
Пробвай се зад рейс, ама да е хубав и нов - да не умреш отвратен и опушен... :)



Тема Re: tinking...tinking...sorry no brain foundнови [re: crazybiker]  
Автор nikedj (lubopiten)
Публикувано11.04.01 19:58



ne znam kakvi spitzi si naredil na tazi shina no az imam mavic kosmic karbon i te sa s po 16 spitzi na kapla no za splesnati toes te ne sa kragli kato obiknovenite a sa po shiroki ta tezi kapli kato go zavartish po osta mnogo trudno se mardat na liavo na diasno ....moje da probvash kato speskash obiknovenite spitzi i taka ...aide az sam do tuk :)



Тема Въртаял си от Сопот до Незабравка!!!нови [re: ПП]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (културен)
Публикувано12.04.01 17:13



Е това немога да го повярвам - взел си влифта навярно.
Мерси за маршрутя. Ще го опна при първе възможност



Тема Re: Въртаял си от Сопот до Незабравка!!!нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
АвторПП (Нерегистриран)
Публикувано13.04.01 02:30



Що да не?
Идеална загрявка. Нали затуй се харчим за планински колелета! не съм го карал, но не е трудно - просто е впечатляващо на пръв поглед. Някъде за под час трябва да е, за човек във форма. Късо е, има и по-грозни, но незабележими места... Все пак, като го прабвам някой ден, ще си говорим наново... Не се знае, аз може и да греша нещо, но така ми изглежда значи.



Тема Абе де да знам...нови [re: ПП]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (културен)
Публикувано13.04.01 11:32



...аз съм ходил на Незабравка като пубер. Лифта не работеше и трябваше да се качваме пеша. От там имам спомен, че това и пеша неможе да се качи - залитъл съм и съм падал от немощ по пътя. Вярно че бях с тежка раница, може и по кекав да съм бил, ама чак пък с колело... Качвахме се по пътя който върви точно край лифта. Сега си спомням че наистина по него беше минавано с разни возила - мотори джипове, ама за колело се съмнявам. Айде пробвай че да кажеш...
Чао




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.