Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:38 10.05.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема 100 hz или Full HD  
Автор niksi7O (непознат )
Публикувано30.03.08 22:42



Здравейте от доста време ме вълнува въпросът. Кое е по добре при лсд телевизорите 100 херца или фул хд. Значи има някакво разминаване в информацията която имам. едни твърдят че стоте херца се включвали само при аналогов сигнал или телевизия но не и при фул хд. Други твърдят че стоте херца се включвали само при фул хд сигнал. Кое е верно. Кое е по добре на този етап да имаш телевизор със сто херца или фул хд .Естествено и двете е супер.



Тема Re: 100 hz или Full HDнови [re: niksi7O]  
Автор Gethsemane (непознат)
Публикувано01.04.08 13:23



Най-важното е да ти харесва картината, която получаваш на сигнала, на който гледаш най-често.
100 херца е много разтегливо понятие. Всяка мара и всеки модел има различен принцип на компенсиране на движенията чрез интерполиране, което всищност представлява тази екстра. Истината е, че при много модели тя повече вреди отколкото помага, но когато работи както трябва си заслужава.
Дали ти трябва наистина Full HD модел трябва добре да помислиш и това зависи от няколко неща /от какво разстояние гледаш, какъв източник ползваш и тн./. Според мен, а и доста професионалисти, няма никаква реална полза от Full HD при екрани под 50" защото не можеш да видиш по-високата резолюция от нормална дистанция на гледане.
Имай предвид, че всички FullHD LCD телевизори успяват да изобразят пълната си вертикална резолюция само на статични картини. При движение на камерата, те показват около 200-300 /от 1080/, а моделите със 100херца - около 500 до 900 за най-добрите модели.
Така че, не избирай по разни параметри на хартия и рекламни лозунги, а гледай да ти хареса резултата.



Тема Re: 100 hz или Full HDнови [re: niksi7O]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано02.04.08 14:54



Понятието "100Hz" губи смисъл при телевизори, различни от CRT.

Mixy


Тема Re: 100 hz или Full HDнови [re: Gethsemane]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано04.04.08 20:45



Би ли обяснил какво значи това:

В отговор на:

Имай предвид, че всички FullHD LCD телевизори успяват да изобразят пълната си вертикална резолюция само на статични картини. При движение на камерата, те показват около 200-300 /от 1080/, а моделите със 100херца - около 500 до 900 за най-добрите модели.



Останалите глупости които си написал няма да коментирам.



Тема Re: 100 hz или Full HDнови [re: vladux]  
Автор Gethsemane (непознат)
Публикувано07.04.08 00:39



Би ли прочел малко повече преди да се изказваш неподготвен.
Има куп тестове, които доказват горните твърдения.
Потърси що е "FPD Benchmark Software For Professional" и прочети във www.hdtvtest.co.uk тествете направени по показателя Motion Resolution и ще ти се изяснят някои неща.
Ето ти и един цитат от HDGuru:

The result, three distinct groups emerged from this test of the twenty 1080p displays. All displays in the top group were plasma HDTVs. They all had a static resolution of 1080 lines and a measured motion resolution of 830-880 lines, depending on the specific display. The next group consisted of microdisplay rear projectors, static measured 1050-1080 (depending on the display) while motion resolution ranged of 610-780 lines. The bottom group were all the LCD flat panels, with a static resolution of 400 (one panel) to 1080 lines and motion rez coming in at 360 lines (one set tested) to 600 lines. Three of the LCDs tested were 120 Hz models (one was the Sony KDL-46XBR4 reviewed here), all 120 Hz models had 600 lines of motion resolution.


Ако имаш нужда от други разяснения съм насреща.



Тема Full HDнови [re: Gethsemane]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано07.04.08 05:45



Ясно. Сега започвам с коментарите за останалите от нещата, които си написал. За тях не те питах, защото са ми ясни. Искам, коментирайки да си кажа и моето мнение, вместо да пиша отделен пост. Целта ми не е да се заяждам, а ако е възможно да бъда полезен.

В отговор на:

Най-важното е да ти харесва картината, която получаваш на сигнала, на който гледаш най-често.
100 херца е много разтегливо понятие. Всяка мара и всеки модел има различен принцип на компенсиране на движенията чрез интерполиране, което всищност представлява тази екстра. Истината е, че при много модели тя повече вреди отколкото помага, но когато работи както трябва си заслужава.
Дали ти трябва наистина Full HD модел трябва добре да помислиш и това зависи от няколко неща /от какво разстояние гледаш, какъв източник ползваш и тн./.



Експлоатационният период на един такъв уред е около 20 години, минимум 10. Да предположим, че сега "сигнала, на който гледаш най-често" е сигнал от аналогова кабелна телевизия. След примерно 5 години (1/4 от експлоатационния период) най-гледани ще бъдат HD програми (с резолюция 1080 реда). Освен това, телевизорът ще доживее наследника на BD, а много вероятно даже "внукът" му. Като се има предвид непрекъснатото повишаване на обема на паметите и скоростта на процесорите можем да очакваме устройство, което дава на HDMI 1.3 изхода си 1920x1080p100 сигнал - т.е. цифров видеосигнал с действителна честота на опресняване 100 Hz, а не интерполирани по "100 Hz" технологията (нарочно го поставям в кавички), за която пита отворилият темата. Напълно е възможно да се използва беззагубно кодиране на видеосигнала вместо H.264, което е със загуби. За бъдеща съвместимост с е добре да се поинтересуваме дали дисплея поддържа режимите 1920x1080p100 и 1920x1080p120 през HDMI входа.




В отговор на:

Според мен, а и доста професионалисти, няма никаква реална полза от Full HD при екрани под 50" защото не можеш да видиш по-високата резолюция от нормална дистанция на гледане.


"Нормална" дистанция на гледане не съществува - това е въпрос на лични предпочитания, състояние на зрението, ако щете и моментно настроение, както и други фактори. Аз например, когато дават по телевизията нещо, което ми е много любопитно, без да се замислям се доближавам до телевизора за да видя по-добре.

Относно това, дали има реална полза от Full HD, ще ти дам една задачка, пък после ще коментираме:
Имаме HD Ready LCD телевизор с размер на матрицата 1366x768 елемента, на който подаваме сигнал с резолюция 1920x1080. Става въпрос за неподвижно изображение за да не усложняваме нещата.
Каква е действителната резолюция на изображението, което наблюдаваме на дисплея?



Тема Re: Full HDнови [re: vladux]  
Автор Gethsemane (непознат)
Публикувано07.04.08 11:26



Не мога се съглася с този експлоатационен период. Хорат, купуващи "плоски" панели сега, преди да се наложили стандарти за HD, са хора държащи на новите технологии. Съмнявам се, че сега купените модели ще се ползват повече от 4-5 години. Абсолютно съм убеден, че тогава няма да има принципно различен сигнал. Разбирай следното:
- телевизия - предимно SD, в най-добрия случай цифрова и в 16:9 формат. Повечето чужди канали ще имат и вариант в HD, който ще е или 1080i или 720р
- филми - Blue-ray и все още филмите ще излизат и на двд.
Такова понятие като истински 100 херца не съм чувал дори да се обсъжда. Имай предвид, че тези 50/60 херца в момента са стандарт за абсолютно всички камери, с които се снима. Включително и най-новите HD камери, с които тепърва се оборудват студиата. Това значи, че 100/120 херца ще си бъдат изкуствени още много дълго време. Но според мен, вече има немалко модели, при които си работят доста добре. Предимно такива във горния клас, което значи че след 1 година вече няма да има забележки по този показател и той ще е стандарт за всеки ЛСД телевизор.
Отделно, филмите се снимат в 24 кадъра, а и не вярвам това да се промени също. Вече всички блу-рей плеъри и всички нови модели телевизори поддържат 1080/24р режим, което позволява възпроизвеждане с точната скорост на заснемане с кино камерата и дава изключително плавни движение, без да се налага никаква обработка на кадрите от телевизора. Някои модели повтарят всеки кадър по 2 или 3 пъти в този режим и се получава опресняване 48 или 72 херца.
Та извода ми е, че ако нямаш възможноста сега да изръсиш 5-6 бона за топ модел, си купи един HD Ready за 2000 и го ползвай няколко години пък тогава ако са се наложили нови, недостижими за твоя стандарти, си купи нов.
Другото, за което споменаваш е въпроса за резолюцията.
Съгласен съм, че при един HD rEady модел няма как да изобразиш всички пиксели от 1920х1080 изображение, но съм пробвал нееднократно, че дори от 1,50-20 метра няма да видиш, че липсва някакъв детайл. Това на 40-42 инча екран.
Ето ти една от многото статии по въпроса:
http://reviews.cnet.com/4520-6449_7-6810011-1.html?tag=bubbl_2
Извода е, че ако си купуваш нещо от 50" включително надолу няма как да усетиш разлика от Full HD и HD Ready. За да я видиш ттрябва да гледаш от диагонала по 1,5 пъти. Това ще рече, че един 42" модел трябва да го гледаш от 160 см за да различиш по-големия детайл в образа. И то само ако източника, който гледаш е поне 1080i, което все още рядкост.
Истината е, че производителите залагат на гръмки стойности, които да привличат хора, държащи да имат най-доброто - 68 млрд. цвята, Full HD, 100 херца, 1 000 000:1 контраст и тн.
За това обикновено казвам, че е важно да ти хареса крайния резултат, който виждаш при даден модел и да не се задълбава толкова в сухи стойности, които е ясно, че са "напомпани" изкуствено.



Тема Re: Full HDнови [re: Gethsemane]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано07.04.08 16:51



В отговор на:

Не мога се съглася с този експлоатационен период. Хорат, купуващи "плоски" панели сега, преди да се наложили стандарти за HD, са хора държащи на новите технологии. Съмнявам се, че сега купените модели ще се ползват повече от 4-5 години.


Сега вече се омота като пиле в кълчища. Стандартът за HD е наложен с препоръка BT.709-2 на ITU-R. Няма нужда да чакаме "да вържат налъмите". Тези хора, които наричаш "държащи на новите технологии" аз бих нарекъл "хора, бързащи да си похарчат парите". Сам казваш, че купените сега модели няма да се ползват дълго. На практика в бита един уред се сваля от експлоатация ако е амортизиран или морално остарял. Е, аз като дипломиран специалист твърдя, че телевизорите с матрица 1366x768 са морално остарели още в етап идеен проект.

В отговор на:

Такова понятие като истински 100 херца не съм чувал дори да се обсъжда. Имай предвид, че тези 50/60 херца в момента са стандарт за абсолютно всички камери, с които се снима. Включително и най-новите HD камери, с които тепърва се оборудват студиата. Това значи, че 100/120 херца ще си бъдат изкуствени още много дълго време.


Съществува 100/120 херца стандарт при камерите. Такива камери вече се използват от професионалистите за заснемане на спортни прояви. Идеята е записаният сигнал да се излъчи с четири пъти по-малка честота. Получава се забавено повторение без трепкане и без интерполация. В нормален режим на предаване се предава 1 кадър а 3 се пропускат. Разгледай интернет-страницата на Ikegami - един от водещите производители на студийна телевизионна техника.
Първите устройства със 100/120 Hz на изхода вероятно ще бъдат игровите конзоли - там това се постига евтино, а пък потребителите на такъв вид техника са особено претенциозни - видях, че във форума на www.hdtvtest.co.uk има дискусии по този въпрос.

В отговор на:

Отделно, филмите се снимат в 24 кадъра, а и не вярвам това да се промени също. Вече всички блу-рей плеъри и всички нови модели телевизори поддържат 1080/24р режим, което позволява възпроизвеждане с точната скорост на заснемане с кино камерата и дава изключително плавни движение, без да се налага никаква обработка на кадрите от телевизора. Някои модели повтарят всеки кадър по 2 или 3 пъти в този режим и се получава опресняване 48 или 72 херца.



Филмите наистина все още се заснемат върху фото филм, а там 24 кадъра/сек. е стандарт. С навлизането на дигиталната техника обаче това може да се промени. При матричните дисплеи това "повтарят всеки кадър по 2 или 3 пъти" е лишено от смисъл, а щом се повтаря един и същ кадър няколко пъти, честотата на опресняване си остава 24 Hz. Предполагам, че се бъркаш с кинопрожекционната техника. Там по време на придвижване на лентата от един кадър на следващия светлинният поток се прекъсва за да не се получава "размиване" на изображението. Освен това същото прекъсване се прави още 1 или 2 пъти на равни интервали по време на прожектиране на кадъра за да не се забелязва пулсация в яркостта на изображението.

В отговор на:

Та извода ми е, че ако нямаш възможноста сега да изръсиш 5-6 бона за топ модел, си купи един HD Ready за 2000 и го ползвай няколко години пък тогава ако са се наложили нови, недостижими за твоя стандарти, си купи нов.



Мисля си, че статиите които даваш в постингите си са в услуга на производителите и търговците на телевизори и целта им е точно тази - да накарат купувача да плати два пъти. Първия път - купувайки посредствен модел, а втория път - по-добър. Тези "номера" са добре известни от маркетинга при персоналните компютри.
В момента разликата в цената между сходни модели "HD Ready" и "Full HD" LCD телевизори с един и същ размер и от един и същ производител е 1:1,2 - 1:1,3. Очаква се тази разлика да намалява още и "HD Ready" телевизорите да изчезнат от пазара - така, както им се полага.

В отговор на:

Съгласен съм, че при един HD rEady модел няма как да изобразиш всички пиксели от 1920х1080 изображение, но съм пробвал нееднократно, че дори от 1,50-20 метра няма да видиш, че липсва някакъв детайл. Това на 40-42 инча екран.


Субективното възприятие много зависи от остротата на зрението на човека. Ако диоптрите ти са сбъркани с повече от половин е съвсем нормално да не забелязваш такива детайли. Аз съм гледал в магазините поставени един до друг телевизори с еднакъв размер един до друг и при едно разстояние на наблюдение ги познавам от кой тип са независимо от подадения сигнал. И аз не забелязвам липса на детайл, гледайки стария ми CRT телевизор, защото не знам как изглежда оригинала.

В отговор на:

За това обикновено казвам, че е важно да ти хареса крайния резултат, който виждаш при даден модел и да не се задълбава толкова в сухи стойности, които е ясно, че са "напомпани" изкуствено.


Точно тези сухи стойности са показател. Ако става въпрос за стойности от лабораторни тестове, а не такива от рекламните брошури, където са подбрани само удобните. Субективната оценка е нещо индивидуално и освен това непостоянно даже за един и същи човек в различни периоди от време. Имай предвид, че не всички хора са егоисти. Ако купувача на телевизор е с нарушено зрение (което е често срещано) и иска да се съобрази с останалите хора, гледащи телевизия вкъщи, е добре да поиска и тяхното мнение.

Ако още се мъчиш с решението на задачката, която ти дадох, кажи да ти дам готовия отговор.



Тема Re: Full HDнови [re: vladux]  
Автор Gethsemane (непознат)
Публикувано07.04.08 18:06



Каква е действителната резолюция на изображението, което наблюдаваме на дисплея?

Независимо какъв сигнал подаваш на дисплея винаги резолюцията е нативната на панела. Съгласен съм, че се губи немалка част от информацията при downscaling-а, но продължавам да твърдя, че разликата е незабележима дори и при перфектно зрение каквото знам, че имам. Едва ли смяташ, че журналисти светила в областа са недоскив.
АКо те обслужваха чужди интереси щяха да напискат хората да купуват скъпото сега. Защото много по-изгодно е да си купиш сега ТВ за 2000 лв и след 3-4 години нов, много "по-модерен" от сегашните топ модели, пак за 2000 лева, примерно.
Ако наистина успяваш да видиш по-малките пиксели на един Full HD телевизор от 1,5 - 2 метра, то ти имаш някакъв "проблем" със зрението. Аз досега не познавам такъв човек.

На практика в бита един уред се сваля от експлоатация ако е амортизиран или морално остарял.

Изобщо не мисля така. Има още много други причини за смяната и те са много по-често срещани. В България, например, най-често се купува "плосък" телевизор от гъзария. Друго си е да го монтираш на стената :)
Предполагам знаеш, че повечето хора наистина не задълбават в техническите подробности и едва ли ги пристеснява, че резолюцията на панела им е 1366х768 стига да могат да приемат сигнала, до който имат достъп и да не виждат разликата с по-скъпия.
Съгласен съм, че цените между HD-Ready и FullHD се доближи доста, но колко е точно няма как да се изчисли защото не знам 2 модела, които да се различават САМО по резолюцията.

Това за професионалните камери със 100/120 херца е интересно, не го знаех. Не мога да разбера обаче, какво точно предлагаш. Да не си купуват хората изобщо телевизор, а да чакат да започнат да излъчват с реални 1080/100р, да пуснат модели, които поддържат този формат и чак тогава да купуват?
Според мен още дълго време няма да има техническа възможност за такова излъчване и предполагам, че доста модели ще се произведат, купят, изхвърлят дотогава.

Точно тези сухи стойности са показател. Ако става въпрос за стойности от лабораторни тестове, а не такива от рекламните брошури, където са подбрани само удобните.

Това е така, но колко хора имат достъп до тези данни? Кой би си купил телевизор,, на чийто етикет пише - контраст 600:1 и реакция - 20-25 мс?

За мен лично, параметъра резолюция на панела се нарежда доста назад при важноста на параметрите. Бих ги степенувал размер, реален контраст, обработка на видео/филм сигнала, скалиране, резолюция, брой входове/изходи... Цената всеки може да я сложи някъде в редицата по свое осмотрение.
Реално досега недостиг на резолюция съм забелязал само при проектора. Преди бях с 720р и на този екран и от това разстояние не ми беше достатъчно. Сега с 1080р разликата е осезаема, но все пак се гледа от 1,5 Х диагонала.

офтопик: Понеже виждам, че си наясно с кинопрожекционните апарати, знаеш ли какви са проекторите на Digital Cinema в Арената и от какъв източник се прожектира?



Тема Re: Full HD [re: Gethsemane]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано08.04.08 10:32



В отговор на:

Каква е действителната резолюция на изображението, което наблюдаваме на дисплея?

Независимо какъв сигнал подаваш на дисплея винаги резолюцията е нативната на панела. Съгласен съм, че се губи немалка част от информацията при downscaling-а, но продължавам да твърдя, че разликата е незабележима дори и при перфектно зрение каквото знам, че имам. Едва ли смяташ, че журналисти светила в областа са недоскив.



Резолюцията на системата камера-дисплей при еднакви брой пиксели и формат всъщност варира от нативната до половината от нея, и това само в хоризонтално и вертикално направление (по диагонал е по-малка). Зависи от съвпадението на детайлите на действителното изображение с елементите на растера (този урок от "Основи на телевизията" май си го пропуснал). При смалено растерно изображение резолюцията също варира по същия начин.
Единствено когато имаме изкуствено генерирано изображение, например графика и текст, имаме изображение с резолюция, равна на нативната. Точно в такъв случай "лъсва задника" на смаленото изображение при "HD Ready" дисплеите. Нека да разгледаме един примерен случай на машинно генериран стилизиран кръст (има само резки хоризонтални и вертикални преходи). На "Full HD" дисплея кръстът ще бъде изобразен с детайлност, зависеща от конструкцията на панела (границата между елементите), предполагам минимум 5000 реда. При "HD Ready"дисплея изображението ще бъде с резолюция 384 реда. Разликата е очебийна. Тази особеност може да се види при компютърни дисплеи, работещи в текстов режим. А това за "журналистите-светила" мисля да го закача в клуб "Топ-постингите".

В отговор на:

Това за професионалните камери със 100/120 херца е интересно, не го знаех. Не мога да разбера обаче, какво точно предлагаш. Да не си купуват хората изобщо телевизор, а да чакат да започнат да излъчват с реални 1080/100р, да пуснат модели, които поддържат този формат и чак тогава да купуват?


Сигнал 100/120 Hz през HDMI входовете вероятно се поддържа от много от продаваните в момента телевизори. Достатъчно е да се гледа входовете да са HDMI версия поне 1.3. Възможно е и да не поддържат поради конструкторско недоглеждане. Очаквам източници на сигнал със 100/120 Hz да бъдат единствено възпроизвеждащите устройства, видео-игрите и персоналните компютри. При ефирното излъчване такива честоти на опресняване не са предвидени, а там въвеждането на нови стандарти е тромав процес.

В отговор на:

АКо те обслужваха чужди интереси щяха да напискат хората да купуват скъпото сега. Защото много по-изгодно е да си купиш сега ТВ за 2000 лв и след 3-4 години нов, много "по-модерен" от сегашните топ модели, пак за 2000 лева, примерно.



След 3-4 години е напълно възможно телевизорите да са със същите възможности като днешните, единствено цената им да намалее. Очаквам "усъвършенстване" в областта на комбинираните устройства - вграждане на камери, персонални компютри, записващи устройства и др. Като художествена литература за телевизорите с вградена "периферия" ти препоръчвам разказа на Робърт Йънг "Допълнителна примамка".
За мен, ако разполагам с пари е по-изгодно сега да си купя телевизор за 3000 лв., такъв, че да бъде актуален поне 10 години, отколкото сега да си купя за 2000 лв. а след 3 години за още толкова. Така плащам 1000 лв. по-малко, а ползвам хубав телевизор 3 години повече. След тези 3 години мога да си купя за 1000 лв. два телевизора като този, който сега струва 2000 лв. от някой оказион. Така за същите пари след 3 години ще имам един боклук повече.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.