Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:30 26.04.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема случка от живия живот..нови [re: ex-man]  
Автор dman (познат)
Публикувано29.02.04 13:26



ЕХ- , това което казваш е до голяма степен вярно..
миналото лято си бях за 1 месец на село. Почивка ,язовир ,река ,риболов ,дето
се казва пълноценна почивка..с приятели насам ,натам... общо взето имаше
свободно време-бол.. та, седиме си един ден , и едно момче вика абе имам едни колони , свирят горе долу , ма откъм бас са зле...ще им трябва woofer...ама
не знам как да го направя...а и няма кинти...много съм навит , казва , ще осигуря всичко необходимо...само да не харчим пари..казвам му намери говорител , пдч , лепило ц200 , 20-на винта...добре казва..
взе един 10 " китайски басов / едно момче беше си го взело да си смени басовия на едни амфитонки , в последствие му ремонтираха оригиналния говорител ,и този му беше вече излишен ,направо го подари ;)) ) /
дядо му изрови некви пдч ,от врати на гардероб ли беше ,от шкаф ли , не знам ;)) отидохме при един комшия /селски , и на едно малко циркулярче ги нарязахме..отидохме до бакалията , бре гледаме лепилото - 4.50 килограм...много скъпо вика пича , няма да останат пари за дискотеката довечера..:))))))))))))))))))))))))
в този случай посъветвах го да вземе за 1.5 Лв кило болкит..винтове намери в
работилницата на дядо му ,доколкото си спомням..
поиграхме си един ден. по мой съвет направихме затворена кутия , вътре басовия , преден и заден обем , предния се получи / след настройки на слух :))))))))))))))))))))))) / 1/3 от целия обем .. задния го затворихме , а в предния беше
отвора в който поставихме пвц тръба / доколкото си спомням демон"тм" беше правил още в техникума подобна конструкция , но сметната и уточнена и конструирана на съвсем друго ниво ! /
в крайна сметка woofera "направо думкаше здраво ,много яко " /това не са мои
думи :)) / и крайната себестойност на вложените пари в него бяха 1.5 лева !!!
и един ден fun и забава / беше голяма веселба сглобяването с подръчни инструменти ;)) /
та ако има желание човек и го влече, може!
веднага казвам обаче защо и не си прав... този подход на действие означава
че максималното ниво което може да се достигне , е някакво low-mid , даже клони към low ,и няма мърдане от това ниво..за преминаване на горен етап ще
трябват инвестиции..няма начин ...принципа от нищо нещо просто не върви...
това е извод който сам се налага с времето... ама както казах по горе трябва
да го влече човек достатъчно..

Успех !





Тема Re: za EX-MANнови [re: Demon™]  
Авторunufri (Нерегистриран)
Публикувано01.03.04 19:07



ami tova e mnogo dobra tema ,struva mi se...iskam da spodelq moq opit ,makar i nishtojen v sravnenie sus po gore napisanoto... purvo za koloni koito shte se pravqt v domashni usloviq i bez mashini i skupa texnika e nai dobre da se polzva durvo a ne ploskosti PD4 ili MDF ,tva e moito mnenie. durvoto se obrabotva lesno s zadovolitelna to4nost i bez skupi mashini. osven tova ako kutiqta se furnirova stava neshto nastina dobro s mnogo dobar vunshen vid , s ploskosti trudno moje da se postigne tova. osven tova 4oveka iska da sa eftini...4e to samo za MDF shte mu reznat glavata sus 60-70lv a kvo ostava za rqzaneto ,lepila, kantove i dr. Az si napravix moite koloni po 4erteji ot www.samodelka.ru ,ako nqkoi si napravi truda da pogledne kakvo ima tam shte vidi 4e ne stava vupros za "samodelka" no kakto i da e. napravix gi ot 3cm durvo ,sglobkata e na c-200 i vintove . razxodite s govoritelite sa 40lv na tonkolona . tva e ...dovolen sum i pri testove za sravnenie s TANNOY -mercyri otstupvat malko v basite , toest moite imat malko po slab bas no az izpolzvam i 70w SUB Jamo taka 4e tova ne e bolka za umirane . uspex na vsi4ki koito sa reshili sami da sglobqt neshto podobno.



Тема Защо без дибли?нови [re: Rutcho]  
Автор Mircha ()
Публикувано02.03.04 17:28



Какво против диблите и сглобките имаш? Питам съвсем сериозно!

Ако говорим за "сухи сглобки" е друг въпроса, но при залепяне по всички контактни повърхности не виждам проблем. Обикновено диблите и перата са от същия или подобен материал, така че не се нарушава особено хомогенността.

И накрая не мога да се сдържа да коментирам един по-горен пост:
Когано някой иска да демонстрира компетентност не е зле да знае за какво говори или да проверява какво пише. Затова пояснявам за какво служат инструментите:

- циркуляр - право разкрояване на материал (плоскости);

- банциг - разбичване на материал и понякога кройка по криви линии.

Много е хубаво, нищо да не правиш и след това да си починеш. Исп.нар. поговорка


Тема Re: Защо без дибли?нови [re: Mircha]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано02.03.04 20:25



Диблите и сглобките стават за производство на мебели, но при тонколоните нямат особен смисъл. Обикновено тонколоните се правят от талашит. Досега не съм виждал талашитени дибли, така, че хомогенността се нарушава. Да не говорим, че при набиването им често материалът може да се сцепи. При мебелите това не е от значение, но при една колона ще се чува съвсем отчетливо звънтене.
За да се постигне монолитност трябват три основни неща - точност при изрязване на детайлите, качествено лепило и много здраво притискане. Идеята е те да прилепнат много плътно един към друг. Само тогава се постига монолитност. Ако детайлите са изрязани добре, дибли или винтове просто не са нужни. А ако не са, то ако ще и стоманени винкели да наковем, пак няма да подобрим конструкцията от акустична гледна точка.
По принцип не съм противник на сглобките, но при тях е трудно да се постигне точност, ако използваме ръчна фреза в домашни или занаятчийски условия.



Тема Re: Сглобяване на кутии - практически съветинови [re: Demon™]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано02.03.04 20:35



В Тетевен точно така ги правят - от фабрично кантван ПДЧ със заоблени ъгълчета от масив. Проблемът е в качеството на материала. Ако масивът не е с подходящата влажност, след време започва да стърчи или пък хлътва. като прекараме ръка, съвсем отчетливо се усеща ръбчето между масива и талашита. Та ако искаме да си направим такива колонки, трябва да сме 100% сигурни в материала.
Другият проблем е цветът. Трудно е да намерим точно същия цвят масив като фурнира. Разликата остава и след байцването, та дори може и да се засили. Единственият изход са тонираните лакове, но при тях се губи шарката на дървото...



Тема Re: Сглобяване на кутии - практически съветинови [re: ex-man]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано02.03.04 20:45



Мисля, че за 50 лева съвсем спокойно можеш да си направиш ЧИФТ 40-литрови кутии и то без да правиш някакъв компромис с качеството.
За 20-тина лева ще си купиш готово нарязан талашита, за още толкова - фурнир, за 5 лева - лепило и за още толкова - лак. Е, няма да е от най-качествения, но това ще се отрази само на фасона им...
И разбира се, доста труд от твоя страна, но това си е едно удоволствие, нали?
Дай ми ориентировъчните размери и ще мога да ти помогна относно конструкцията.



Тема Re: Сглобяване на кутии - практически съветинови [re: Rutcho]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано02.03.04 21:42



Ами въпроса с размерите е малко сложен. Не исках да казвам за какъв говорител става въпрос, за да не се разлее дискусията в по-друга посока, но все пак явно ще се наложи. Става въпрос за ВКН12311 8ома. Смятам да го използвам за уплътняване на НЧ диапазона и кутията ще е само една. Както знаем тези говорители нямат обявени параметри, така че смятах да използвам една програмка за определянето им. Но методиката е малко сложничка и ще видим там как ще стане. Та засега нищо не мога да кажа за размери. Исках първо да видя как ще изглежда на симулация и какъв обем ще е необходим. Ако е <=100литра ще го оставя затворен обем, иначе от практическа гледна точка ще се наложи да се слага фазоинвертор... Но това си е мой проблем.

Труда не ме притеснява - то си е част от удоволствието - иначе по-добре да си купя готови, нали .
Фасона също не ме притеснява много - винаги мога да го довърша, когато събера парички и ако реша че си заслужава.

За лепилото - С200 да дърво - предполагам е добро решение. Не съм ползвал никога но от постовете си направих този извод.

Имам и един друг въпрос (идея) - не могат ли да се използват ъглови планки някакви (освен лепилото). По този начин кутията сама ще се притиска... (е да си призная не съм вижал такова нещо още ... ).

______________
На всеки на пук!


Тема Re: Сглобяване на кутии - практически съветинови [re: ex-man]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано02.03.04 22:04



Параметрите на конкретния говорител можеш да измериш ако имаш:

1. Синусоидален генератор 20-200 херца
2. Променливотоков волтметър
3. Затворена кутия с известен обем, в която да може да се монтира говорителят за измерването. Ако нямаш и/или не ти се прави, можеш да вземеш назаем от някой приятел, който има колони със същия размер говорител.

От измерените параметри ще се разбере дали говорителят е подходящ за затворен обем и/или за фазоинвертор. Това не винаги е въпрос на избор!



Тема Re: Сглобяване на кутии - практически съвети [re: Rutcho]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано02.03.04 22:38



Ами въпроса с размерите е малко сложен. Не исках да казвам за какъв говорител става въпрос, за да не се разлее дискусията в по-друга посока, но все пак явно ще се наложи. Става въпрос за ВКН12311 8ома (в наличност е). Смятам да го използвам за уплътняване на НЧ диапазона и кутията ще е само една. Както знаем тези говорители нямат обявени параметри, така че смятах да използвам една програмка за определянето им. Но методиката е малко сложничка и ще видим там как ще стане. Та засега нищо не мога да кажа за размери. Исках първо да видя как ще изглежда на симулация и какъв обем ще е необходим. Ако е <=100литра ще го оставя затворен обем, иначе от практическа гледна точка ще се наложи да се слага фазоинвертор... Това ще го мисля по-нататък. Засега исках да си изясня основните процеси по сглобяването и да добия обща представа, а и мисля темата е интересна и за други.

Труда не ме притеснява - то си е част от удоволствието на DIY - иначе по-добре да си купя готови, нали .
Фасона също не ме притеснява много - винаги мога да го довърша, когато събера парички и ако реша че си заслужава.

За лепилото - С200 да дърво - предполагам е добро решение. Не съм ползвал никога но от постовете си направих този извод.

Имам и един друг въпрос (идея) - не могат ли да се използват ъглови планки някакви (освен лепилото). По този начин кутията сама ще се притиска... (е да си призная не съм вижал такова нещо още ... ).

Между другото колко струва квадрания метър талашит (примерно 25мм)?
В близост където живея има дървообработващ завод, та няма да е особено оскъпен материала от препродаване, но си нямам никаква представа от цените.

______________
На всеки на пук!


Тема Re: za EX-MAN [re: unufri]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано02.03.04 22:53



Какво дърво използва, как си го набави, колко ти струва?
Досега винаги съм смятал че талашита е по-евтин от цели дъски. А пък и с такива размери...
Всякакво инфо е полезно

______________
На всеки на пук!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.