Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:26 03.06.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: ихххаааа -нови [re: Tиka]  
Автор Collibri (слънчева)
Публикувано13.01.04 19:58



има много истина и в това което ти казваш,
но има и такива, които разбират... може и да не си се сблъскала с тях. Навсякъде има всякакви.
Разбирам какво искаш да кажеш, защото аз съм и двете - първо инж. после арх.
но ако преодолееш озлоблението си... ще ти е по-лесно да работиш.
Смятам че тази вражда между арх. и инж. е много безсмислена и единственото което прави е да пречи на работата на хората.
И е двустранна и излишна.
И е в силите на всеки от нас, да я преодолее, стига да го пожелае



Тема Няма озлобление,нови [re: Collibri]  
АвторTиka (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 00:33



Просто ще ти обясня действителността. Работила съм в проектантски институт, където имаше таблици за разпределението на проектантските хонорари. Имаше и официален ценов правилник /впрочем в момента държавни инвеститори работят по него/. Процентът на архитекта бе малко по-висок от този на инженера-конструктор, но, докато единият компенсираше с детайли и спецификации на дограма /задължително и сега по Наредба №4/, другият /инженерът/ имаше коефициенти за утежнено фундиране, изчисления на вятър, земетръс и др. ., така, че понякога се получаваше дори по-голям хонорар за конструктор, отколкото за архитект. Да не говорим, когато се касае за стомана и КМД се изчислява на тон. По ценов правилник в момента работят доста от държавните инвеститори. Значи, какво се получи: Получи се това, че дизайнери си присвоиха правата да бъдат посредници между собственик и другите специалности, пазарят се /погрешно/ на м2 застроена площ, взимат около 80% от хонорара, "подхвърлят" на колегите си нищожни суми, не разбират от строителство, не поемат отговорност, относно приемането на строителните елементи, измененията в процеса на строителството, не ги вълнува това! Как ще ми обясниш, че един архитект може да иска 10-12 евро за м2 площ, при което да "подхвърли" 1-2 евро на конструктора, 0,30 на ВиК и Ел, 0,50 на ОВ? Това ти наричаш "озлобление"? Аз го наричам чист грабеж и престъпление!



Тема и така темата се разводнинови [re: Tиka]  
Автор- (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 16:34



всъщност просто тук въпросът не е да си мерим ... сещате се :-))), а да изкажем мнение ДАЛИ ИЗОБЩО има смисъл да се гърчиш 6 години за тоя дето духа.
А иначе принципът "да извозиш другарчето" не е само при архитекти и инженери, а е българското златно правило, за което нищо не пречи да се прилага: ни акъл, ни образование.



Тема Re: Няма озлобление,нови [re: Tиka]  
Автор Collibri (слънчева)
Публикувано15.01.04 20:38



има хора и хора...
зависи на кой си попаднала...
не всички са такива



Тема Re: и така темата се разводнинови [re: -]  
АвторTиka (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 23:00



Моята мисъл не бе да разводнявам темата, а да я съсредоточа в конкретните проблеми. Извини ме, ако не съм се пояснила достатъчно точно!



Тема Re: Няма озлобление,нови [re: Collibri]  
АвторTиka (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 23:05



Не става въпрос за "попадение", а за законовоустановени отношения! Не мога да приемам факти, касаещи и финансовата страна на въпроса, които рано или късно ще "избият" и трябва да се решат. Значи - казвам го ясно, архитектът е водещият специалист, но в никакъв случай не и най-скъпо платения или този, упълномощен да преговаря за проектантския хонорар на останалите инженерни специалности!!! Толкова! Иска ми се да видя един поне истински архитект, различен от обикновения дизайнър!



Тема Re: Много се горещиш,нови [re: Tиka]  
АвторT (Нерегистриран)
Публикувано21.01.04 15:39



я сега се постави на мястото на инвеститора - ще преговаряш ли с 5-10-15 души за проектанския им хонорар? Няма ли да се опиташ като инвеститор да прекараш всички проектанти със стандартния блъф - другарчето ти иска по-малко от теб и затова на теб ще ти дам колкото на него... Архитекта трябва да пази интересите на всички специалности - ако не ги пази, толкова по-зле за него, би трябвало да остане без качествени специалисти и това рано или късно ще му се отрази - ще станат няколко фала и ще престане да си намира работа.
А ако не си доволна от процента на разпределение - намери си друг архитект, който да се грижи за специалностите.
Ако не си доволна от парите които взимаш, зарежи инжинерството и направи я бакалия, а ресторант - хем ще взимаш повече пари, хем няма да береш ядове с разни там архитекти...



Тема Re: Много се горещиш,нови [re: T]  
АвторTиka (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 23:36



Определено преговарящият не е наясно с кого преговаря. /В твоя случай/. Ако съм нормален преговарящ и искам да строя, то, имойки разрешение за строеж, аз никога повече не бих приела архитект като водещ /като човекът, определящ проектантския хонорар/. Ще поясня и по-нататък - маса архитекти не разбират от градоустройство, проектират без да имат даден статут. ... Няма да ги "плюя" повече, аз си ги обичом, те са мои колеги, но - нека се опомнят!



Тема Re: Ама съкровище,нови [re: Tиka]  
АвторT (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 02:30



те и маса инжинери не разбират от стоманобетон, ама проектират сгради...
Ти сега искаш от някакъв си твой случай да правиш генерални изводи ли? Досега не е имало недоволни от мен колеги когато аз съм преговарял за хонорара. Виж, аз съм бил недоволен от конструктори които не си знаят професията... ама пак не съм тръгнал наляво и надясно да се оплаквам, но и те с мен втори път не са работили...



Тема Re: Ама съкровище,нови [re: T]  
АвторTika (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 23:40



Ако Вие "преговаряте" с конструктори, които не разбират от стоманобетон, проблемът е Ваш, това е дори престъпно деяние /мисля си, обаче, че няма такива/! Второто Ви изречение направо ме "хвърля в музиката" - ОТКЪДЕ НАКЪДЕ ПЪК ВИЕ ЩЕ ПРЕГОВАРЯТЕ ЗА МОЯ ХОНОРАР??? Тази порочна практика, наложила се през 90-те години е просто непригодна за днешните пазарни условия. С две думи - Вие си преговаряйте за Вашия хонорар, а оставете на конструктора да прецени сложността на сградата и да определи неговия! Кой /или коя/ сте Вие /неразбирайки при това от сложността на конструктивното проектиране/, за да преговаряте? Или - 10 Евро на м2, за тъпия конструктор - 1 Евро, за тъпите ВиК, Ел и Ов по 0.5 Евро, ако има технолог, ще видим, останалото за мен! Къде го дават това?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.