Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:16 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Last roman]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано05.02.06 12:17



Просто не е прав, пък обичайно е такива да търсят спасение точно в такъв един маниер на поведение:) Но не бих казал, че ме е раздразнил особено, само се питам защо хората хабят сили и енергия по този начин? Иначе се налага да му отговарям заради темата, заради другите които ще прочетат и някак си злепоставя съвсем незаслужено темата.

___



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Lews Therin]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutom е история)
Публикувано05.02.06 13:33



Понякога буквата означава много, защото може да се сгреши написаното.
Не е така за Баст, Бастет или Бубастис, защото ако напишеш РА, ТУТАНКАМОН или АМОН ще береш ядове в Египтология. И ще са прави хората. Не може в културата, където произнасянето правилно на името да вдъхва разбиране за живот, да се действа профанно, като се пренебрегва това правило. Значи не ти пука никак за тая култура - защо тогава изобщо я споменаваш?
И аз призвнавам, че жимеем с тебе в паралелни вселени!
Няма да те запозная с египетските паметници от България, за да не ги опропастите с невежото си поведение. Има си книжки за тая раобта - отварят се и се четат.
В охридския музей има статуя на Изида от слонова кост. Логично е щом има статуя да има и храм. Вероятно на Галичица планина. Но кой да ти го каже това нещо?



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
АвторDigging the grave (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 14:19



"В охридския музей има статуя на Изида от слонова кост. Логично е щом има статуя да има и храм. Вероятно на Галичица планина." - би могло статуята да е от римската епоха, когато източните култове, особено от 3 век нататък са широко разпространени и не е никак необичайно да се издигат храмове в чест на източни божества, в това число и на египетски. Но ако става дума за храм от трето хилядолетие преди Христа, то това е меко казано хипотетично предположеие – няма абсолютно никакви данни за това Египет да разпростирал влиянието си толкова на север... така, че гробницата на Бастет в днешните български земи си остава едно добро пожелание в рамките на жадните за сензация нещотърсачи.



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано05.02.06 15:59



Братле, бях ти отговорил доста обстойно на празният ти пост (пореден) но ми се скапа нета и сега наново не ми се пише. Вземи почети повече около случая и тогава ела по подготвен. Обвиненията ти са нелепи.р въобще виждаш ли с екакви ги пишеш, ти заради едно име, което масово с еизползва ме изкара хейтър на египетската култура.

___

Редактирано от Lews Therin на 05.02.06 16:04.



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Digging the grave]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано05.02.06 16:01



Браво за досетливостта, това е важно, наистина. Иначе последното изречение не ми харесва, ама си е твое право, само че грешите с тоя подход, не всичко непризнато е търсене на някаква евтина или не сензация, мога само да ти препоръчам и на теб да се запознаеш със случая преди да квалифицираш.

___

Редактирано от Lews Therin на 05.02.06 16:04.



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Lews Therin]  
АвторDigging the grave (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 20:35



Така си е - не съм запознат с темата и съм предубеден... откъде мога да намеря информация за "гробницата на Бастет?".
И все пак няма никакви данни за египетско влияние в Тракия преди Елинизма...което не значи, че изключено, но на този етап на проучванията е много малко вероятно... През второто и третото хилядолетие между Египет и Тракия са разположени мощни държави като Крит, Асирия, Микена, и други, които биха били завладени от Египет ако той беше установил властта си тук - което това значи, ако има египетски храм в Странджа - траките едва ли са били толкова толерантни в религионзно отношение... само като слушам какво става в момента с мюсюлманите и карикатурите на Мохамед... Доколкото ми е известно Египет е търгувал активно с Гърция и Близкия Изток, като за Тракия няма дори и такива данни... Ако наистина имаше нещо сериозно археолозите щяха да излязат с някакво становище - пренебрежителното им мълчание е показателно, а знаем, че в България има и добри египтолози (в лицето на Сергей Игнатов и Теодор Леков), които биха могли да знаят дали въпросният обект е такъв, за какъвто го представят...



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Digging the grave]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutom е история)
Публикувано05.02.06 20:49



Не виждам никакво пренебрежително мълчание отпреди елинизма. Ти къдя го видя? И се регистрирай, щото иначе не си интересен.



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
АвторArne Saknussemm (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 21:26



Курва



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Arne Saknussemm]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutom е история)
Публикувано05.02.06 21:43



Аврук - бустрофедон: какво да се прави?



Тема Re: Странно ли е да има египетски монумент в Бълганови [re: Lews Therin]  
Автор tzadek37 (новак)
Публикувано05.02.06 22:06



Абре Лусесита, ти като си толкоз посветен я ме светни - има ли въобще някакво доказателство, че гробницата е свързана с Египет освен идиотската книжка на Мутафчиев.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.