Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:20 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Статистика & Археологиянови  
АвторMirage (Нерегистриран)
Публикувано24.05.03 02:16



Здравейте бих искал да повдигна въпроса за проблемите в статистическата археология. Статистиката е нещо прекрасно, но не бива да забравяме че PC-to освен цифри друго не може да даде. Всички изводи които са въз основа на тези цифри са дело на хора и по конкретно на разкопвача, който неизбежно е пристрастен, а като знаем няма нищо по лесно от това да промениш някоя цифра за да получиш резултат, който ти отърва. При това не искам да кажа че трябва да се откажем от статистиката, смятам обаче че тя трябва да се повери на хора които не са свързани с археологическата гилдия.



Тема Re: Статистика & Археологиянови [re: Mirage]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано24.05.03 08:22



Това с промяната на цифрите важи не само за археолозите. Всички сме пристрастни, бидейки хора

Проблемът според мен идва не (само) от това, а от въпроса доколко представителни са данните, с които разполагаш, и показателите, които подлагаш на анализ.

Навремето се опитах със статистически методи да направя формална класификация на грънци, като за целта използвах съотношения между различни признаци (височина / максимален диаметър, диаметър на устието / максимален диаметър и пр.). Сещаш се какъв беше резултатът - абсолютно същия, до който бях стигнал и като разделях грънците на око. Само че стана по-бавно, защото трябваше губя време да въвеждам изходните данни в тъпата машина. Човешкият мозък май все още си остава по-добрият компютър.
Има обаче и неща, които не можеш да хванеш без статистика. Наскоро ми се наложи да обработвам стратифицирани материали от няколко строителни хоризонта и успях да хвана развитие в рамките на една археологическа култура (сорри, Black Wolf ) само по промяната на относителния дял на някои технологични групи керамика.

И все пок - защо разкопвачът трябва да е така пристрастен към материала, че да променя цифрите? Доста комплексарско ми се вижда

Кой е Генерал Фаилуре и защо за бога ми чете по хард диска?


Тема Re: Статистика & Археологиянови [re: easy]  
АвторMirage (Нерегистриран)
Публикувано24.05.03 14:18



Не мога да се съглася с теб easy че статистиката е по бавна отколкото обикновеното сравнение на око. Всъщност това е основното предимство на статистическите програми - скороста. Моя скромен опит показва че едномесечна усилена работа на око както казваш ти може да се свърши за около 4-5 дни с SPSS-а. Разбира се друг е въпроса ако го правиш за първи път, тогава наистина ще е по бавно . Освен това при статистиката вероятността да допуснеш грешка някъде винаги е доста голяма и ако разполагаш с електронен вариант на базата от данни е хиляди пъти по лесно моментално да засечеш грешката и да я отстраниш.
Голяма част от българските археолози наистина са си комплексари. Нима по малко комплексараско ти изглежда това че всеки стиска със зъби и нокти материала си и посмъртно не би го предоставил на никой дори и да е сигурен че никога няма да го публикува? Да не говорим пък за това какви неща могат да измислят хората само за да получат допълнително финансиране.



Тема Re: Статистика & Археологиянови [re: Mirage]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано24.05.03 15:47



Ако разполагаш с електронен вариант - напълно си прав. Но трябва много внимателно да изработиш структурата й, за да може да те ползва. Следва дълго и умопобъркващо вкарване на данни. А кото стигнеш да статистическата програма, и 4-5 дни са много

За непубликуването на материали не ми се говори, че се надигат разни садистични желания, които обикновено изпитвам към иманяри. Просто трябва да има някакъв срок, в който всеки е длъжен да публикува. И ако не го направи - сбогом, право на разкопки, сбогом, материали

Жив и здрав

Кой е Генерал Фаилуре и защо за бога ми чете по хард диска?


Тема Re: Статистика & Археологиянови [re: easy]  
АвторlSTORlK (Нерегистриран)
Публикувано06.06.03 12:59



Zdraveyte!
Kajete vie kakvi programi za statistika upotrebyavate?
Samo SPSS li?
Az za malko sum v USTL, Lille1 (http://www.univ-lille1.fr/), po programa ERASMUS...

Po statistika uchim edna programa Le Sphinx Plus 2 Pro...

Vie mislite li, che tya moje da se polzva i v arheologiyata?

Nie ya polzvame za statisticheski izsledvaniya na kulturnite praktiki na francuzite...



Тема За стъкмистикатанови [re: Mirage]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.06.03 09:43



като фанеш 3000 чирепчета от строшени гърнета и като ги сравниш с 3000, намерини другаде какво ще получиш?

За някои археолози се получава нова култура, или потвърждение на същата, или господ знае какво...

Но примерно ако в една култ. зона има 1000 мъжки погребения, и от тях 100 са с оръжие, а другите без, това (може би) означава нещо... Или не означава.

със стъкмистиката трябва да се внимава, но върши (понякога) работа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За стъкмистикатанови [re: Black Wolf]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано07.06.03 18:01



Разбира се, че трябва да се внимава. С всичко. Включително и със свръхинтерпретациите на историческите извори

Кой е Генерал Фаилуре и защо за бога ми чете по хард диска?


Тема Re: Статистика & Археологиянови [re: lSTORlK]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано07.06.03 18:04



Софтуера няма никакво значение. В края на краищата, трябва единствено да може да смята. Оттам нататък си ти

Кой е Генерал Фаилуре и защо за бога ми чете по хард диска?


Тема Re: За стъкмистиката [re: Black Wolf]  
АвторlSTORlK (Нерегистриран)
Публикувано10.06.03 13:40



"ако в една култ. зона има 1000 мъжки погребения, и от тях 100 са с оръжие, а другите без, това (може би) означава нещо... Или не означава.

Ili 100 ot tyah sa pogrebani s haronov obol ili v hokerno polojenie...



Тема Re: За стъкмистикатанови [re: lSTORlK]  
Авторimaniar4e (Нерегистриран)
Публикувано14.06.03 15:10



кефите ме яко! а ако намеря 1000 погребения и 100 са с оръжие тва зна4и 4е съм попаднал в рая :)))))))) успехи иначе




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.