Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 26.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Как възстановихте семейството и кариерата си?  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано01.12.14 14:04



Иска ми се да имаме и една такава тема - да си отчетем успехите. Пък и да се похвалим с тях, защо не. Мнозина от нас са започнали възстановяването си от дъното, изгубили и семейство, и работа, и здраве. Този форум е пълен с такива истории. Към днешна дата обаче, същите хора се чувстват физически добре, кариерата им е във възход и са уредили личните си проблеми. Добрите примери са нужни тук не само за разведряване на духа, но и като стимул за хората, на които им предстои да се откажат от алкохола.
По какъв начин го направихте? Какви бяха стъпките, с които възстановихте баланса в семействата си, напреднахте в работата и поддържате здравето си?



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано01.12.14 19:05



Най- сетне една позитивна тема!

Хайде, хвалете се, а аз ще чета и виртуално ще приемам положителна енергия.





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ronisulivan (непознат )
Публикувано01.12.14 19:15



Браво и аплодисменти за предложението.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор nideks (непознат)
Публикувано02.12.14 10:35



Предадох се! Алкохола ме победи, смачка ме и размаза.
Обърнах се за помощ от АА,доверих се най напред на Вас, всички от АА.
Смачках си егото, благодарение на стъпките по програмата. Всъщност видях кой съм и какви съм ги вършил. Премахвам постепенно, да робувам на моето АЗ.
АА ми помогна да се приближавам, все по близко до моя Бог,благодаря Ви. Той ни обича всички, доверих се и се научих да търся вината в мен, не в другите. И се оказа точно това, АЗ съм си виновен за моите беди, а не хората. И защо трябваше да страдат и всички около мене,тъпо е. Живота ми след влизането ми, доверяването ми на АА ,ми обърна живота на 180градуса. Никога с моята воля, нямаше да съм това, което съм сега. Не само че съм жив, здрав, а и всички покрай мен, най вече тия които най много страдаха моите най-близки, семейството ми, приятели, и обкръжението ми като цяло, се чувстват прекрасно,ЗАСЛУЖАВАТ ГО. И това стана по Божията воля, и подкрепата ми изцяло на семейството ми. Моля се на Бог, да докосне сърцата на тия които все още не Го намират, да Го потърсят, Има изход. Сега се моля да вървя по правилния път, да не се отклонявам от Него,това ми помага. Има ли нещо по хубаво, от щастливото и усмихнато семейство, вяра,надежда, семеен уют НЯМА.
Е как да не се радвам и да съм благодарен на Висшата Сила,за мен е Бог.
Доверете се, мили братя и сестри, ИМА ИЗХОД, благодаря Ви!
БОГ ДА ВИ БЛАГОСЛОВИ, АМИН!





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано02.12.14 12:03



Здравей.
Стана ми смешно от израза,как възродихте кариерата си?


Чак пък кариера..
То един алкохолик на колкото и престижен пост да е,със системно пиене,се стига до социалната или бюрото по труда.
Радвам се много за едно,че не стигнах дотам да загубя и работа,и семейство,дом и всичко.
Преди това обаче с глупостта си съумях да си изкарам две предупреждения за изгонване от работа,заради пиене по време на работно време криейки се,както и за фъфлене,залитане и неадекватност по време на работа.
Работя в ресторант,с табла..как съм отсервирал по две,три табли наведнъж само аз си знам.
В такова състояние.
Кариера като алкохолик просто нямаш.
Винаги ми е била смешна тази дума,незнам защо,може би понеже съм виждал колко пагубно за хората е,да тичат подир кариерата,да жертват всичко в името на шефското потупване и повишение.
Аз лично съм такъв човек и характер,че органически не понасям подлизурковци и подмазвачи.
Както и хрътлите на този или онзи отговорник.
За мен е долно нещо да ходиш да слухтиш и да донасяш на шефовете си,отговорниците.
Затова и не съм напреднал в службата или кариерата..
Тук става въпрос,да опазиш семейството,работата и статута който имаш.
Но това става след като наистина се предадеш за идеята,че можеш да пийваш безнаказано.
Пък дори и по време на работа,като мен.
Нямаше как да пия в къщи..затова използвах всяка свободна глътка въздух за да се упоя доколкото да не ме усетят.
Но това периодически се случваше.
Най-фрапантния пример е когато ме пратиха на консултация,преглед и изследвания относно вените и тромбофлебита в друг град.
Имах свободен ден от работата..бях си скрил няколко бири за да си ги взема от контейнера за боклук рано рано..хвърляйки боклука по път за града и влака.
Естественно имах половин час преди влака,магазина за алкохол беше отворил,решетките бяха вдигнати(понеже в Норвегия Винмонопола,магазина за алкохол,където единственно се продават спирт изглежда като затвор когато е затворено)и аз си купих едно 400мл патронче уиски и още няколко бири за изпът.
За 1 час изпих горе долу патрончето и няколко бири..и от алкохолния бърз кик..слизайки в града на гарата където отивах,се проснах на перона падайки от влака.
Пообелих колената и едната ръка,вдигнаха ме кондуктора и един полицай от влака..и аз отивайки доста по-рано преди часа,поне 2..3 часа..понеже щях уж да разглеждам града пред жена ми поне което казах,побързах да намеря ннякаква тоалетна..та да си допия на воля бирите и уискито.
Часа още беше 11,30.
После тръгнах за още бири..намерих магазин и взех една шестица..от по половин литър бутилката..
Съобразих все пак че съм яко буфкан вече..и върнах две бири обратно.
С четворката ..пак към някое тихо място..до градската църква.
Там ми се допика от бирите,и се изпиках на едната страна на църквата.
Сега като го пиша..направо ми иде да си набия тукатите..
Някакви стари хора ме видяха и ме засочиха с пръст.
Побързах..но се опиках в бързината да изчезна.
Реших че ще търся болницата..
Докато я намеря,доста пъти бърках пътя и с фъфлещ глас по обяд,питах тук таме за пътя.
Намерих я..имах още две бири.
Които изпих в тоалетната на болницата.
Бях вече много пиян.
Дремех..накрая не съм се усетил..и пак съм се опикал..тоя път на целите дънки.
Събудих се..сякаш от оня свят ме викаха,беше ми дошъл реда.
Хората ме гледаха все едно някое зомби виждаха.
Бях и изтървал и остатъка на дъното от уискито и се беше разляло по пода и беше осмърдяло чакалнята.
При доктора се стараех да стоя на два метра поне дистанция..той се приближи ..аз се дръпна..
и бях нагълтал поне три силни дъвки.
Нямах късмет,накара ме да се съблека..и лъхна яката миризма на урина.
Тръгна да звъни на моята лекарка...спрях го с рев и плач на колене..да не вика полиция,санитари..служби.
Че ще ми вземат детето и няма да го видя повече му казах.
Клех се пред него,че отивам във АА.
Веднага след като се върна в къщи,ако жена ми вече няма да се е развела с мен.
Не и бях вдигал цял ден.
И тъщата звъняла,и тя..аз само смси.
Които бяха грешни половината от тях,толкова съм бил пиян.
Нямаше смисъл да крия.
Звъннах и и и казах всичко,какво се е случило.
Това беше последния път в който съм пил.
Беше отдавна.
През 2009 год пролетта.
Бяхме в процес уж да се разделяме.
Беше ми стегнала багажа и беше приготвила формуляр за развод.
Тръгнах веднага на АА.
Исках само от нея един,два месеца..последен шанс.
Знаех че вече съм стигнал дъното.
Плачех всеки път като детето говореше с мен,татко това..татко онова.
Нали имах същия баща и аз,алкохолик.
Това ли исках за детето си?
От тогава,всичко се промени доста.
2010 год спрях и цигарите,6 месеца по-късно може би беше.
По модела от алкохола..от раз.
Разбрах,че при мен няма половинчати решения,контролираното пиене и пушене не бяха за мен.
Осъзнах с времето че каквото и да правя,прекалявам с него.
Реших да се опитвам да прекалявам със голямата загриженост към семейството ми..и нещата се получих.
След като изместих полюсите.
Благодаря на АА клуба тукл= в Норвегия,но истински важния път сам го извървях.
След спирането на алкохола..всичките онези страхове,съмнения и депресии..се превърнаха в кураж и увереност.
Не съм на 100пр пробивен,не съм изградил кариера,но си върнах истинския живот обратно.
Живот с алкохол при алкохолика няма.
Но този днешния ..без алкохолен живот е много по-добър,смислен и сякаш живея за първи път истински свободен от това което ме погубваше.
Дано да съм бил полезен.
Благодаря ви.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: nideks]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 12:09



Брей, не можете дори да се похвалите!
Къде са онези с дългогодишният опит, стигнали преди това дъното?



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано02.12.14 12:15



Можем.
Виж моя пост.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 12:27



Току що го прочетох.
Аз чак такива изпълнения нямам. Може би защото си пиех в къщи след работа. Случвало ми се е да ме виждат залитаща до магазина, но това беше накрая когато ясно осъзнах какво се е получило.

Въобще не ми е ясно как се възстановява семейство и кариера. Как се губи? Кой знае каква глупост щях да измисля от отчаяние. Никак не умея да възстановявам. Виж, да създавам далеч ми по- върви.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано02.12.14 12:32



Да.
Благодаря на жена ми,че не толерираше пиенето ми и свинщините ми.
Много жени в бг,или пък мъже оставят алкохолноболните си половинки на самотек или самосъзнание.
И резултата е плачевен.
Или болницата или лудницата накрая ги очаква.
Благодаря на бог че ми даде волева и непримирима с пороците ми жена.
Иначе днес щях да съм като повечето ми приятели от тайфата навремето.
Разведени или парясници..и със нон-стоп запои и купончета от по три дни.
Те затова и приказват колко лоша жена съм имал.
Че ме била поразила.
В кръга на майтапа..прецакала ме била.
Нищо..проблема си е техен.
Така и не съумях никой от тях да убедя,че крайното решение за непиенето ми си беше мое.
Тя ми каза просто..или семейството..или алкохола..избирай.
Смятам че избрах правилното.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 12:53



Че си избрал правилното е вярно.

Не съм много съгласна, че жените толерират пиенето при мъжете. Мисля, че причините са съвсем други - създадено мнение за мъжката половина, общи деца, страх от оставяне и справяне сама, материална зависимост, психическа зависимост.
Зависи и от характера на човека. На мен може би това ми би действало точно обратното. Щях да се крия повече, щях да се отбранявам /гузен негонен бяга/, щях да мисля, че детето ще има кой да го гледа...
При мен нямаше този период на самозащита. Просто когато разбрах какво е станало и се хванах за главата. Не мислех, че ще се измъкна и просто не виждах какво ще става. Бях уплашена за детето си до смърт. Изпаднах в паника.

Тук беше мястото където прочетох, че не трябва въобще да пия, а не да пробвам да намалявам алкохола. Много важно. Тук бяха и хората които ме преведоха през абстиненцията. Мислех, че няма да издържа.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано02.12.14 15:59



Да разкажа и аз. Историята на моето пиене е досущ като десетки други истории в този форум затова не я смятам за интересна. Когато стигнах дъното, то изглеждаше така: съпругът ми, след многократни надежди, че ще изтрезнея, беше вдигнал ръце и заминал за неопределено време. Прекият ми шеф във вестника, в който работя, ме помоли да си взема продължителен отпуск и да си реша проблема (а аз мислех, че никой не знае!). Най-добрата ми приятелка ми обърна гръб, каза, че не може повече да ме гледа в това състояние. Майка ми се беше поболяла от отчаяние. Моето здраве също беше разклатено... И така, останах сама. Болна, без съпруг, без работа, без близки. Тогава спрях да пия (как, защо и къде спрях също няма общо с темата). Оттук нататък какво се случи:
Съпругът ми се завърна с доста опасения, не вярваше, че този път ще успея. Половин година по-късно вече беше обнадежден, а днес - 6 години по-късно, е напълно спокоен що се отнася до мен и алкохола. Имаме си своите кошмари, преживяхме много, но важното е, че миналото вече не пречи на настоящето. Това се случи обаче, защото аз не просто спрях да пия, а драстично се промених. Промених стратегията си за справяне с проблемите, промених житейската си философия, нагласата си към света. Станах спокоен, дружелюбен, отговорен и весел човек.
Една година след като спрях алкохола, нямах следа от какъвто и да било здравословен проблем (черен дроб, гастрит, нервни кризи, безсъние и т.н. всичко отшумя.) Междувременно бях започнала да спортувам редовно, а и със съпруга ми решихме да живеем през зимата в София, а от април до ноември - на вилата. Тя е съвсем близо до града и пътуването до работата не е проблем. Там се захванах с градинарство. Днес имам (сега ще се изфукам най-безсрамно) умопомрачителна цветна градина с повече от 200 розови храста, направена със собствените ми ръце до последната тревичка. Естествено, че и зеленчуците лятото са екологично чисти и отгледани от мен. Цяло лято идват приятели, почти всеки уикенд се пали барбекюто; това, че домакинята не пие, никак не пречи на веселбата.
Работата... В началото се чувствах изключително засрамена пред колегите си, които, както се оказа, са били отдавна наясно с проблема ми. След може би една година аз самата почувствах приятелско отношение и осъзнах, че притеснението ми се дължи на лично мои силно преувеличени комплекси. Казах си, че в края на краищата аз сега не пия и утре също няма да пия, и вчера също бях трезва. Започнах да поемам повече отговорности. Започнаха и да ми ги възлагат. Станах отговорен редактор на ново списание към нашата медия. Страхът, че няма да се справя, беше изчезнал. Вече с всичко можех да се справя. И не само в журналистиката. Издадох нова книга след 15 години творчески застой (алкохолът беше убил и това). Сега пиша нов роман.
С една дума: хепиенд. Благодаря на Бог за него и го пожелавам на всички!

Редактирано от memi2011 на 02.12.14 16:01.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 16:18



Браво Меми!

Аз мисля да правя големи промени в годината която идва. Няма нищо общо с алкохола, но с годините много общо. Решенията съм ги взела.

Аз също имам виличка и за съжаление тази година ремонта й претърпя застой поради климатичните условия.. Надявам се, че тази година ще успея да се установя по- добре. Време е за разумни промени т.е. използване на ресурсите за по- спокоен и разумен живот.

Харесвам цветята, но съм в доста безводен край. Някога, надявам се някога да имам възможност да си направя красива градина.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано02.12.14 17:17



А бе незнам доколко търпят жените предимно в България мъжкото пиене?!
Предимно мъже алкохолици познавам аз лично.
Като се сетя за баща ми..пък и за много други,те въобще не позволяваха на жените им да дискутират пиенето им.
Баща ми не..но съм ставал свидетел..как заради пиене мъже са били шамари..че и шутове на половинките си.
Че им сривала реномето пред компанията.
Моите приятели не съм виждал да посягат на половинките си..не са чак такива.простаци..но е факт че почти всички ги зарязаха жените им.
Те никога няма да си признаят истинската причина за това.
Събираха се заедно на бутилки и чашки да се утешават взаимно..какви лоши жени имали.
Какви кучки..
И ако си имали тайни любовници..защо не им кажели като на хора..да не ги правели за резил.
Ами щом се съберяхме преди..и алкохола беше номер едно..жените оставаха на заден план.
Донеси чушкопека..ракията..салатата..
По бързо ма..уж в кръга на майтапа.
Ама децата им израстнаха по поляни..вирове..палатки..вили..хижи..
Едва ли помнят един път бащите им да са били трезви.
Трезви са били макс до там..ако ракия..и мезе е трябвало да се ходи да се взима от града.
И после..пет часа и спящи красавици по масите.
Та имам дълбок опит..понеже бях до едно време част от картинката.
Чужбина ме спаси за добро.
Пък и промени.
Някой от тези гореспоменатите са и те по чужбина..ама продължават старата песен на нов глас със жени номер две.
Или поне гаджета.
Двама от тях са с вегетарианки..единия дори стана вегетарианец..ама.алкохола и цигарите не бил спирал.
Дори и до 2ро пришествие.
То олкохола ще ги спре.
Като товарен влак..и после в канавката.
Незнам..но ни завиждат..че сме като оазис..измежду разведени.
Че ни било време и на нас..
Ей сега..давайте бурето..пък тя жената ще ме прати с еднопосочен билет при вас им викам.
Пък после детето..на ваша сметка ще го пиша..че няма да го виждам.
Такива битовизми:))

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано02.12.14 17:21



Успех желая и тя двете ви.
Аз ако имах повече сили..и аз бих започнал ремонти.
Ама съм зле с.мускули и сухожилия.
Пък и сметки тук..там..пари за бг..и няма откъде сега.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 12:16



Алоун, ти нямаш представа каква енергия и жизненост дават физическата работа на открито и животът сред природата. Силно адмирирам решението ти, направо ще се почувстваш нов човек!

ПП За терен без вода розите са много подходящ вариант: искат поливане веднъж на десетина дена, единствените грижи по тях са да ги подрежеш напролет и да ги наториш, а цъфтят цял сезон.
Ето ти един линк да ми разгледаш градината:

https://www.facebook.com/profile.php?id=570963211&sk=photos&collection_token=570963211%3A2305272732%3A69&set=a.10152233599488212.1073741826.570963211&type=1&pnref=story

Редактирано от memi2011 на 03.12.14 12:30.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 12:30



Имам, имам. Аз купих вилата 2006 година.
Досега успявах да се справя поне като начин да почиваме събота и неделя, но определено покрива е за смяна.
Не можем да живеем там защото нямаме транспорт, но усилено мисля как тази година да реша проблема поне да може да останем по- дълго.

Имам рози / в никакъв случай не колкото теб/, но ти защо ги подрязваш напролет? Ще трябва и аз да ги наторя.
Иначе, всички обожават това място. Аз също, но ми е доста натоварено.
Искрено се надявам някога да остарея там. Имам и планове след време.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 14:04



Уау! Извинявай, че се бутам в темата ти, обаче се изкуших да видя градината и сега цъкам с език. Впечатляващ микс от лилиуми и рози. Но погледът ми залепна на онова лилавкото в дъното на снимката, какво е?





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 14:13



Сега го видях това и съм ти пратила една покана за приятелство.

Имаш прекрасна градина, но моето място е предпоследно в планината и няма нищо общо с тази вилна зона.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 14:35



alisalisa, това лилавото е клематис - многогодишна лиана, увива се около каквото намери и цъфти с месеци.
Как може да се извиняваш, че се "буташ в темата", бе, човек?! Темата е отворена за всички!



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 15:26



Първо ми заприлича на клематис по форма на цветовете, обаче на твоето от цвят зелентията му не се вижда. А като гледам комшийските клематиси натюр, са доста по-рехави. Как го постигаш този номер с обилния цъфтеж? Специално торене? Обилно поливане?

Ще ти оспамя темата с градинарски въпроси. Все се каня да подхвана занемарената цветна алея в овощната градина на свекъра ми, пусто ми е на половин час път, а лятото е суша и кладенчовата вода едва стига за зеленчука. Само куча марка цветя виреят, също джоджен и плевели на корем.

А има едни ред метални, ред ляти от бетон колци за гранична ограда с комшията, сърбят ме ръцете да набоцкам около тях нещо увивно да цъфти и да ги покрие. По клематисите отдавна ми текат лигите, обаче не знам ще устискат ли в жегата и икономията на вода. Обилното лятно поливане е проблем, на старците са им приоритет ядливите насаждения, не иде да им натрапвам моите пишман-цветарски прищевки.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 15:41



Имаш прекрасна градина, но моето място е предпоследно в планината и няма нищо общо с тази вилна зона

Тъкмо за рододендрони! Я виж в това планинско село какви китки отглеждат хората:





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 16:01



Това не го знаех, че е градинско цвете. Само дето с киселата почва трудно ще се справя защото сме варовит район, но определено много ми харесва.
Ще взема да изровя някои снимки на моето място.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 16:09



Радостна вест: клематисите мразят да ги поливат често. Моят дори не помня някога да съм го поливала, може би само в най-големите жеги. На твоите съседи не им цъфтят, защото не ги подрязват. Трябва рано напролет да се подстриже някъде до половината и дори повече.

Чудя се, ако си отворим в този форум жените една градинарска тема (и въобще за разни там наши си въпроси), дали няма да има мъжки бунт?



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 16:15



А, откъде знаеш, че няма мъже - градинари?



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 16:23



Те са с плитки коренища, можеш предварително да подкислиш почвата, после му сипваш сухи борови иглички на корем и те довършват работата. В един градински форум прочетох, че при варовита вода дори с оцет и лимон подкислявали при поливките. В най-лошия случай ще си имаш мариновани рододендрони.



Абе, пълно е с идеи за цветя и храсталак, подходящи за всеки климатичен пояс и почва. Не си се закрастила, не си направила градина. Аз само ровя силна-вилна за китки из нета, току наръся някое семе, бодна луковица, то нищо не стане, пък си накъсам от розите, настрижа градинския чай и аре.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 16:36



Лиса, ама ти си много напред с материала! Щом знаеш, че с борови иглички се подкиселява почва... и градински чай ползваш за вкоренител... това си е висш пилотаж! Обаче на Алоун почвата й била кисела, така каза. Което е ОК за рододендроните, обаче те са капризни и към светлина, и към температури, и към течения. Въобще големи глезльовци са и са единици градините в България, където ги отглеждат успешно.
Ако имаш предвид този градинарски форум - hobbykafe.com, там се подвизавам отдавна и момичетата наистина са много в час. Направо идвай и ти.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 16:38



Можем да подкокоросаме мъжете с терапевтична цел да се организират за зеленчукопроизводство. И овощарство. Боцкането на колци за домати и стригането на клони си е мъжка работа, амаха! Ами дълбокото есенно обръщане с вилач и права лопата? Ами торенето, поливането?
Няма само да се кумят, полегнали на сянка и да се унасят в празно философстване!





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 17:57



Ето ни нас.





Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 18:32



О, твоята къщурка си е в истинска планинска вилна зона. Прекрасно е! То самата природа при теб си е градина, човешката намеса даже би развалила гледката. Ако не трябваше да се ходи на работа, нямаше да мръдна от едно такова горско местенце.

Има ли течаща вода или събирате дъждовна? (Това с водата, за жалост, е проблем на повечето вилни зони).



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано03.12.14 18:35



Само лози няма да им даваме да отглеждат!

За да не им минават нечестиви помисли през главите.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 19:04



Дъждовна. На 200 метра има кладенец с много хубава вода, но е далече от нас.
Иначе, природата наистина е прекрасна. Широколистни са дърветата, но почвата е много камениста.
Имаме си само един съсед- много свестен човек. Повечето вили са изоставени. Много е тихо и въздухът е чудесен. Има много птици. Дори и три герака си имаме.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 19:40



Аз, ако садях и копаех, колкото ровя из нета да гледам китки и да чета как се гледат, досега градски парк да съм спретнала.


Много ви е хубав форумът. Благодаря за поканата, ще го разгледам подробно.

А градинския чай си го изпросих по-мналата година от един съсед по вилно място на свекъра, боднах две шепи туфички в окаяната му цветна градинка и той полудя. Стрижа безмилостно, суша и ползваме за билкови запарки и подправка за ястия.
Как се използва за вкоренител и на кои растения?

Аз съм много зян в практическото градинарство и земеделие. За помагач и черноработник ме бива, но за цветар - ич. Затова чета и цъкам с език пред хорските градинки. А форумите за зелентия са много полезно нещо. Като чета търговските реклами за някоя китка, всичко расте, цъфти, та се къса. Като ровна в някой форум за коментари - ами то си имало куп тънкости. И хамалогия, естествено.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 19:54



Кайсии, сливи и джанки също са под запрещение. Като накапе оня ми ти презрял плод, пък като като замирише на домашна плодова...отиде им и догматът, и сектанството!



Да сеят картофи, лук и боб!



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано03.12.14 19:59



Като гледам снимките, имате си двор барем за трима косачи на смени да си правят утриннатата гимнастика лятото. Чудна дивотийка! Само за релакс.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано03.12.14 20:22



1 декар, но е под формата на буквата "Г". Иначе, от едната страна е общинска собственост, а от другите две страни няма никой.
Снимките са стари. Сега вече дърветата са много големи. През сухата 2007 година имахме и чакали. От сушата част от дърветата изсъхнаха, а преди една година унищожих половината лозе с едно пръскане, но сега засаждам отново. От две години има вече и пепелянки.
Да видим. Тази година не ми беше много ползотворна, но догодина...



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано04.12.14 13:23



За вкоренител обикновено се използва отвара от върбови клонки. Млади клончета от върба с размер колкото молив се заливат с вряла вода и така престояват една нощ. След това с отварата се поливат проблемни растения - залиняли, засъхващи и въобще тръгнали да гинат. Това им е лекарството. За стайни растения също върши работа. А ако натопиш резници в тази отвара, по-бързо им израстват коренчета. Новозасадените растения също, ако се поливат с това, по-бързо се прихващат. Чувала съм, че и градинският чай има такива свойства. Като каза, че чупиш рози и стрижеш градински чай, помислих, че го ползваш за вкоренител.
Няма да се отчайваш и да захвърляш мотиката!

Аз в началото, ако знаеш, какви малоумия вършех из двора... то не е за разправяне. Ама се научих постепенно.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано05.12.14 12:29



Как можа да ми дадеш линк към цветарския форум!


Още не мога да изчета темите за английските рози и вече побърках съпружето да пазаруваме клечки, да си ходим от София и да садим, докато не е паднал снегът.

Местенцето е половин декар, "мъжкият клуб" на баща му, защото откакто е пенсионер човекът от февруари до декември по цял ден е там. Много ревнив, на никого не дава да се бърка в плодово и зеленчуковите му експерименти, бачкатори за копане, плевене и поливане са винаги добре дошли. Там бъка от цветя, садени от свекърва ми през годините, но тя е болнава и напоследък ги е зарязала, а той - мъжка му работа, гледа си "нивичката". На мен не ми е позволено да давам акъл за "нивичката", само плевя и помагам под надзор. Щото...ще взема да оплескам нещо. Цветната алея, представи си леха 1,2 на 12-15 метра, стара страст на свекървата, ма вече няма сили да я поддържа жената, е насаждана, както падне, с момини сълзи, 2 рози, 2-3 божура, нарциси, лалета, димитровчета, богородички, здравец и останалото е буренак. Откакто свекървата е закъсала със здравето, поддръжката на цветя е лукс там - ако имаме време, бива да оплевим ягодите и да полеем доматите, какви са тия разхищения за китки! пенсионери хора, цепят стинката и мрънкат.

Аз бъкел не разбирам от цветарство и като се нахвърлих да садя едни купешки луковични и нам-кви си претенциозни, щото много красиви на снимка, пък - нъцки растеж и цъфтеж - и се възмутиха за кви глупости давам пари. Моите пари, не техните, но знаеш старата генерация как намила на децата си по главите.

Обаче, сега ще ги изтезавам с розови храсти, луди са по рози, да им треперят бетер доматената реколта!



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано05.12.14 12:54



Да дойде човек във форум за алкохолни пристрастия, та да го пристрастят към цветарството...
Виж сега, Лиса, я иди ето в тази тема на градинарското царство:

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=15&t=4954&hilit=%D0%BD%D0%B0%D0%B9+%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BA%D1%8A%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0

Разгледай я добре и на бас се хващам, че ще ринеш сняг, за да садиш рози. Ще те светна и откъде в България може да си поръчваш английски рози целогодишно.

Редактирано от memi2011 на 05.12.14 12:58.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано05.12.14 13:31



Ми нали го знаеш оня брадат виц за сексуалния маниак, дето умрял и го заразпитвал св. Петър?
"Айде, минавай, че от дума на дума...много се заприказвахме!"


Та, и моята работа - сподирих Абсента от други клубове да нищим богословието, пък си попаднах на човек, споделящ настоящите ми интереси и пристрастия. Винаги така става, човек се повлече да довърши кауза, пък срещне нови възможности по пътя си. За да не съм съвсем оффтопик към темата за възстановяването от зависимости - природата не търпи празно място. А за това, че животът и работата на открито правят чудеса за здравето и психиката, те подкрепям с две ръце! За болнави градски душици няма по-добра терапия от градинарство и билкарство.

Ся ще се нахвърля на новото инфо - ох, да си ми живичка, когато съм си в къщи, лапам всичката информация за природосъобразен живот като бонбончета.
Ако не ти се оспамва собствена тема, давай линк към продавалника, но май и Алонето поне проявява интерес, затова, и да изтипосаш тук адреси на разсадници, ще е по-практично.
Хем, всякакви хора четат, може и да се възползват.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 14:00



Това е все още зарибяване.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано05.12.14 14:08



Ама аз и теб ще те зарибя, ти как я мислиш тая работа?

Иди разгледай и ти градинките на моите дружки, пък ще видиш как още март месец ще разчистваш с греблото около вилата и ще ми искаш семена и резници.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 14:15



Вземи първо да се спазариш да ти преостъпят част ат градинката и така полека.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 14:17



Правя, правя, но аз обратно на Алисия станах зависима от майка ми. Нейното място да не се пипа и това което реши.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 16:12



Знаеш ли, че в Продавалника в Дом и градина тази година имаше доста добри попадения. Бях се огледала в храстите. Те са по- устойчиви на суша.
Иначе само слънчогледите ми се хванаха тази година от семената. Явно, нещо не улучих, че станаха два метра и вятъра изкорени част от тях. Другата година мисля да си направя ограда от тях.

И да сме по клуба. Тази година засадих и три лози. Дано не измръзнат. Любимият плод в къщи е грозде. След това череши.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано05.12.14 16:25



Абе ние имаме една такава планинска виличка, като твоята, в Искърското дефиле, във вилната зона на Реброво. Горе на баира е, наоколо борови гори, а надолу - долината на Искър. Красота извънземна! Там пък каква алпийска градина само от храсти, иглолистни и сукулентни растения ми е мерак да барна (друго няма да вирее, понеже няма вода, като при теб). Обаче толкова много се краде, че нито косачка можеш да си оставиш, нито лопата, нито нищо. Три пъти на година я разбиват тази къщурка и то при положение, че нищо не държим вътре, защото рядко ходим там. Последния път бяха откраднали една бутилка олио, то друго нямаше. И някак си това ми спира мераците. А и с две градини направо ще се олея, то и копане се иска, не само съзерцание и дзен будизъм.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 16:35



О, нас колко пъти ни разбиват...
Миналата година и отворената храна взеха и най- важното инструментите. Яд голям. Тук от една година вече не са ни разбивали защото съседа малко се позавъртя повече, но ще видим през зимата когато намалее движението. Една година ни изрезаха всички кабели, но това ни е единственото място където всички харесват и ходят с удоволствие.
Тази година мисля, да правя промени и то основни, но нека да тръгне пък ще видим.

Редактирано от ALONE911 на 05.12.14 16:37.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано09.12.14 15:17



Не е добре тази тема да изостава назад.

Нека да я доразвием.

Кажете сега какви планове имате за в бъдеще?

Идват празници. Какво си пожелавате на Коледа, а на Нова година?



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано09.12.14 17:00



Алоун, в тази тема си пишем само аз, ти и Лиса. Поне се преброихме хората, на които им се говори и за неща извън абсолютно втръсналата ми тема "пиене-непиене". То е ясно, че форумът е за алкохолно зависими, ама въпреки тази зависимост нали все пак... как да го кажа... живеем. И като живи хора се предполага да имаме и други занимания, интереси и планове. Да, ама не. Никой няма да се включи, хич не се хаби да ги подканяш. Щом не се хленчи и не се човъркат стари рани, интерес - нула.

Редактирано от memi2011 на 09.12.14 17:02.



Тема Re: Как възстановихте семейството и кариерата си?нови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано09.12.14 18:37



Нали трябва човек на някъде да поеме, пък и додето е жив има някакви занимания. Няма човек който да не е свързан с друг човек/хора, работа. Иначе, как живееш?



Тема Дойдохнови [re: memi2011]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 09:40



в клуба, за да пусна тема, но се зачетох в тази и съм ви безкрайно благодарна. Мога само да ви поздравя за силата, която имате. Дълбок поклон !



Тема Re: Дойдохнови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 10:04



Добре дошла!
На темата също ще обърнем внимание.
Тук сме настроени на тема "градина" и "активна почивка". Приемаме и идеи.



Тема Все ощенови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 11:01



се колебая дали е тук мястото й, затова не я пускам. Както знаеш, на предишното ми работно място не успях да се справя с алкохолизма на колегите си. Сега попаднах на друго работно място, където има същия проблем. Миналата седмица стана трудова злополука на предишното ми работно място заради злоупотреба с алкохол. Пострадаха двама бивши колеги и оттогава място не мога да си намеря, защото предсказах всичко, което се случва сега, когато напусках от там.



Тема Re: Все ощенови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 11:22



Защо пускай я. Няма за никой от тук да е чудно за последствията . Има и хора които са ги изпитали на свой гръб.
Предотвратяването, обаче, е много по- трудно и не става с думи.
Не мисля, че и ултиматума действа. На работно място никой не е могъл да се справи освен да избегне последствията чрез отстраняване. За самия алкохолик това е равностойно да си загуби работата и съответно още по- зле.
Предсказанията са ясни, но това не се оправя само с предсказания нито с четене на морал.

Предсказанията са ясни, но това не се оправя само с предсказания нито с четене на морал. Въобще, моето мнение е, че на работното място въздействие не може да има.



Тема Re: Все ощенови [re: nbb]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано10.12.14 13:24



nbb, човек може да разреши само собствените си проблеми, за жалост. Не можеш да се пребориш с чужд алкохолизъм никак.

Редактирано от memi2011 на 10.12.14 13:24.



Тема Re: Все ощенови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 14:29



Много точно казано и напълно съм съгласна, за съжаление.
А пък външен човек и то на място на което трябва да се изпълнят точно определени задължения най- малко.
Отдавна е минало времето с "четене на морал" въпреки, че точно върху алкохолизма не е имало и особен ефект. Единственото нещо което може да се постигне и то в началото да не идва употребил алкохол и пие на работното място. Това обаче никога не е давало постоянни във времето резултати. Един човек който има проблем с алкохола започва да се крие и да предприема още по- рисковани трикове.
Човек трябва сам да се ориентира и най- добре е към АА в града. Такова предложение направено от външен човек изпълняващ длъжност е много трудно за възприемане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.