Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 01.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Ламда сонда и грешка в ЕКУ  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано15.12.03 12:40



Здравейте, имам Опел Вектра А, C18NZ. Когато карам на газ от време на време ми светва лампата на таблото Check Engine. Това става при почти едни и същи обстоятелства. Когато задържа при движение на някакви обороти по-дълго време (>15-20 сек) и лампата светва. Независимо дали са 1500 или 4000.
Прочитам грешките на Еку-то и показва че е ламда сондата. Когато карам на бензин лампата не светва. Майсторът, който ми слага газовата уредба каза, че ми е сложил емулатор.
ЕКУ-то не съм го рестартирал от 2 месеца, други грешки нямам. Не натрупва нови, така че си мисля че емулатора работи. На бензин няма проблеми.
Имам доста въпроси по тази тема:

1. От какво може да се появява тази грешка?
2. Дали си заминава ламда сондата? Нова ли ще трябва да купувам?
3. Тя има ли значение за разхода на газ? Тъй като в последно време разхода се качи (15-15,5), а колата е "спъната". Винта съм го завил доста.

Благодаря.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано16.12.03 11:19



Не мога да кажа нищо за разхода, но със сигурност или емулатора на ламдата не работи или го няма. Преди да си сложа емулатор на ламдата при мен имаше същия ефект - лампата свети на газ . От както съм го сложил (емулатора) вече може би 3 месеца не е светвала нито веднъж. А ти как разбра че не трупа грешки. То пак си дава че няма промяна на сигнала от ламдата, но грешка си има. Нали не очакваш че ще я покаже 10 пъти примерно?!



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано16.12.03 11:59



Наистина е възможно (както казва колегата) да нямаш сложен емулатор (или да ти е нещо прецакан), защото имаш завишен разход т.е. предполагам, че сигнала от ламбдата достига до EKU-то, което пък отваря апетит на двигателя. Не съм специалист, но ми се струва логично...



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано16.12.03 12:07



Какъв е тоя разход 15, и по цял ден да джиткаш из центъра на София трябва да е по-малко. Явно ти е объркана центровката на АГУ-то или имаш проблем в запалителната система (свещи, делко, бобина, кабели)
Ламбда сондата няма отношение към разхода на газ, освен ако не си с ламбда контрол, но ти не си - щото казваш че си с емулатор.

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: чичoвoтo]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 12:45



И аз си мислех, че ламда сондата няма отношение към разхода на газ, но все пак исках да попитам. Колата я карам по 10км сутрин и 10 вечер.
Проблеми по запалителната система (свещи, делко, бобина, кабели) си мисля, че нямам. Свещите ги провервах преди 600-700км и бяха ОК. Кабелите "не светят" на тъмно. Другите не съм ги проверявал. На бензин преди 3 месеца засичах разхода и беше много приличен.
Грешките ги прочитам от ЕКУ-то. Дава само 44 (Oxygen sensor Air/Fuel mixture too lean (weak)). На бензин работи много добре, без да рестартирам ЕКУ-то и затова си мисля, че имам емулатор (в други теми имаше много изказвания, че без емулатор се натрупват грешки и колата не работи нормално на бензин).
Лампата ми светва винаги по един и същи начин - когато задържа по-дълго на едни и същи обороти или се ускорявам мнооооого бавно от 1500 до 2500 оборота (примерно). При всички останали случаи на работа на двигателя лампата е загаснала.

Та се чудех дали по някакъв начин този емулатор (аз все още не съм сигурен че имам) не обърква работата на двигателя на газ. При моно инжекция единствено от изпарителя и двата винта ли се определя разхода на газ?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано16.12.03 13:01



Ами сигурно много си я "скопил". Харча може да се повиши и от много отваряне и от много затваряне на винтовете. А как са ти оборотите на празен ход? Ако висиш много по кръстовищата и оборотите са високи, от там ще докараш 1-2 литра отгоре

При моно инжекция единствено от изпарителя и двата винта ли се определя разхода на газ?

Забрави за фактора - номера на обувката си

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: чичoвoтo]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 13:34



И колко е тежка подметката .
Ами в момента наистина е мноооого бавна. Оборотите на празен ход са добри. В смисъл, че двигателя работи стабилно. И на бензин са пак същите. Според оборотомера са 750.

Но съм развил доста винта за празния ход. Ако го завия и започва да работи неравномерно на ниски обороти.

Ще трябва да отида в хубав сервиз за настройка на газовата уредба, ама все отлагам.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано16.12.03 15:38



Hi,
Ne znam kolko ochakwash kato razhod, no pri men e 8.1 izwangradsko i mevdu 12 i 14 gradsko zimata. Zawisi ot temperaturata i zadrastwaniata. Pri adski stud (razbiraj -10 i nadolo) i zadrastwania sam stigal i do 15. Prez liatoto (osobeno awgust bez zadrastwania) sam stigal i do 10 gradsko.
Kolata e Vectra C18NZ.
Pozdrawi i da pishesh kaw e rezultata sled reglava...



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 16:41



Аз бих се радвал на 12/100 градско. Не пътувам през големи задръствания. Единствено вечер чакам 2 или 3 пъти светофара на Булбанк, през всички останали минавам с макс. 1 чакане.

Къде в София си заслужава да отида на диагностика за газ?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУ [re: PeteRHR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано16.12.03 17:25



Ами колега, то ти го казва ЕКУ-то. Въздушно-горивната смес е прекалено слаба. При записване на тази грешка компа подава команда на МАП-а да ти затвори малко въздуха, което пък ти увеличава притока на газ за единица време. Получава се ефект все едно караш на опънат смукач. Как няма да имаш такъв разход. По същата причина ти е и като спъната. Сложи си емулатор!

Редактирано от kEFi на 16.12.03 17:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.