Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 22.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Ламда сонда и грешка в ЕКУ  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано15.12.03 12:40



Здравейте, имам Опел Вектра А, C18NZ. Когато карам на газ от време на време ми светва лампата на таблото Check Engine. Това става при почти едни и същи обстоятелства. Когато задържа при движение на някакви обороти по-дълго време (>15-20 сек) и лампата светва. Независимо дали са 1500 или 4000.
Прочитам грешките на Еку-то и показва че е ламда сондата. Когато карам на бензин лампата не светва. Майсторът, който ми слага газовата уредба каза, че ми е сложил емулатор.
ЕКУ-то не съм го рестартирал от 2 месеца, други грешки нямам. Не натрупва нови, така че си мисля че емулатора работи. На бензин няма проблеми.
Имам доста въпроси по тази тема:

1. От какво може да се появява тази грешка?
2. Дали си заминава ламда сондата? Нова ли ще трябва да купувам?
3. Тя има ли значение за разхода на газ? Тъй като в последно време разхода се качи (15-15,5), а колата е "спъната". Винта съм го завил доста.

Благодаря.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано16.12.03 11:19



Не мога да кажа нищо за разхода, но със сигурност или емулатора на ламдата не работи или го няма. Преди да си сложа емулатор на ламдата при мен имаше същия ефект - лампата свети на газ . От както съм го сложил (емулатора) вече може би 3 месеца не е светвала нито веднъж. А ти как разбра че не трупа грешки. То пак си дава че няма промяна на сигнала от ламдата, но грешка си има. Нали не очакваш че ще я покаже 10 пъти примерно?!



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано16.12.03 11:59



Наистина е възможно (както казва колегата) да нямаш сложен емулатор (или да ти е нещо прецакан), защото имаш завишен разход т.е. предполагам, че сигнала от ламбдата достига до EKU-то, което пък отваря апетит на двигателя. Не съм специалист, но ми се струва логично...



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано16.12.03 12:07



Какъв е тоя разход 15, и по цял ден да джиткаш из центъра на София трябва да е по-малко. Явно ти е объркана центровката на АГУ-то или имаш проблем в запалителната система (свещи, делко, бобина, кабели)
Ламбда сондата няма отношение към разхода на газ, освен ако не си с ламбда контрол, но ти не си - щото казваш че си с емулатор.

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: чичoвoтo]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 12:45



И аз си мислех, че ламда сондата няма отношение към разхода на газ, но все пак исках да попитам. Колата я карам по 10км сутрин и 10 вечер.
Проблеми по запалителната система (свещи, делко, бобина, кабели) си мисля, че нямам. Свещите ги провервах преди 600-700км и бяха ОК. Кабелите "не светят" на тъмно. Другите не съм ги проверявал. На бензин преди 3 месеца засичах разхода и беше много приличен.
Грешките ги прочитам от ЕКУ-то. Дава само 44 (Oxygen sensor Air/Fuel mixture too lean (weak)). На бензин работи много добре, без да рестартирам ЕКУ-то и затова си мисля, че имам емулатор (в други теми имаше много изказвания, че без емулатор се натрупват грешки и колата не работи нормално на бензин).
Лампата ми светва винаги по един и същи начин - когато задържа по-дълго на едни и същи обороти или се ускорявам мнооооого бавно от 1500 до 2500 оборота (примерно). При всички останали случаи на работа на двигателя лампата е загаснала.

Та се чудех дали по някакъв начин този емулатор (аз все още не съм сигурен че имам) не обърква работата на двигателя на газ. При моно инжекция единствено от изпарителя и двата винта ли се определя разхода на газ?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано16.12.03 13:01



Ами сигурно много си я "скопил". Харча може да се повиши и от много отваряне и от много затваряне на винтовете. А как са ти оборотите на празен ход? Ако висиш много по кръстовищата и оборотите са високи, от там ще докараш 1-2 литра отгоре

При моно инжекция единствено от изпарителя и двата винта ли се определя разхода на газ?

Забрави за фактора - номера на обувката си

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: чичoвoтo]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 13:34



И колко е тежка подметката .
Ами в момента наистина е мноооого бавна. Оборотите на празен ход са добри. В смисъл, че двигателя работи стабилно. И на бензин са пак същите. Според оборотомера са 750.

Но съм развил доста винта за празния ход. Ако го завия и започва да работи неравномерно на ниски обороти.

Ще трябва да отида в хубав сервиз за настройка на газовата уредба, ама все отлагам.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано16.12.03 15:38



Hi,
Ne znam kolko ochakwash kato razhod, no pri men e 8.1 izwangradsko i mevdu 12 i 14 gradsko zimata. Zawisi ot temperaturata i zadrastwaniata. Pri adski stud (razbiraj -10 i nadolo) i zadrastwania sam stigal i do 15. Prez liatoto (osobeno awgust bez zadrastwania) sam stigal i do 10 gradsko.
Kolata e Vectra C18NZ.
Pozdrawi i da pishesh kaw e rezultata sled reglava...



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано16.12.03 16:41



Аз бих се радвал на 12/100 градско. Не пътувам през големи задръствания. Единствено вечер чакам 2 или 3 пъти светофара на Булбанк, през всички останали минавам с макс. 1 чакане.

Къде в София си заслужава да отида на диагностика за газ?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано16.12.03 17:25



Ами колега, то ти го казва ЕКУ-то. Въздушно-горивната смес е прекалено слаба. При записване на тази грешка компа подава команда на МАП-а да ти затвори малко въздуха, което пък ти увеличава притока на газ за единица време. Получава се ефект все едно караш на опънат смукач. Как няма да имаш такъв разход. По същата причина ти е и като спъната. Сложи си емулатор!

Редактирано от kEFi на 16.12.03 17:29.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Авторshpeki (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 01:29



Аз имам Vectra C16NZ на газ без емулатор и след като ми направиха добра настройка на газовата разхода ми спадна на 8-9 градско и около 6 извънградско.Та по твойта логика ако си сложа емулатор сте ми падне още разхода ли?Според мен проблема с разхода няма да му се разреши със слагането на емулатор.По скоро му трябва добра центровка на газ.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: shpeki]  
Авторshpeki (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 01:33



А забравих да кажа,че първия месец колата ми харчеше 10-11 градско и 8 извънградско.И след като намерих майстори които разбират и те ми преправиха плочката и разхода се оправи.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
АвторPRR (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 09:53



Neshto ne sam saglasen! Ako EKU-to moveshe da kontrolira smesta na gaz shtiah da se saglasia. Ama towa stawa samo na gazow invekcion ili ako imash lambda control. Dokolkoto razbrah toj niama. EKU-to se bori da namali/uwelichi goriwoto ama taka ili inache diuzata na puska nishto Na gaz si stawa naj-obiknowen karburator s reglav na oborotite na praznia hod Kojto ne mu hareswa da kara na benzin
Pozdrawi



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано17.12.03 10:12



Доколкото знам, EKU-та активно контролира горивния процес. Състава на горивната смес я променя на основа данните от ламбдата и незнам още колко си датчици (примерно температура). Емулатора се слага на веригата между ламбда и EKU-то и целта му е при работа на газ да подава към компа заложените в него стойност, имитиращи нормална смес (лъже компа). При работа на бензин пуска сигнала директно. Защо ли? Зашото при горенето на газ състава на отработените газове е доста различен от този при работа на бензин, с характеристики на бедна смес. Работата на ламбдата е да мери точно това и е разчетена да отчита данните от горивен процес на бензина. И когато отчете такава (бедна смес) в смисъл когато до компа стигне сигнал "бедна смес" - реагира като променя съотношението в сместа гориво/въздух. Така и компенсира да не ти угасне колата при студен двигател, при по-голяма консумация - да речем серво, вентилатор и т.н. С две думи EKU-то не е само записващо устройство, а доста активна част, контролираща режимите на работа на двигателя. Особено на пълните инжекциони.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано17.12.03 10:18



Абе не си съвсем прав - ECU-то управлява и момента на запалване, а той се определя от много фактори. Другия проблем е че като минеш на бензин и неможеш да си познеш колата:почва едно забиване не нос, едно глъхнене



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.12.03 12:10



При С18НЗ ЕКУ променя доста параметрите на запалването. Освен това има и EGR клапан който също оказва влияние. ЕКУто е по-интелигентно - следи дюзата, бензиновата помпа и т.н.

Не е така при Ц16НЗ - там и с пробит ЕГР колата върви добре.

Следователно - ако нямаш емулатори на дюзата и сондата - СЛАГАЙ!




Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор kEFi (...)
Публикувано17.12.03 12:15



...докато компа отново си влезе в режим (по принцип), но:
1. Следствие, че карам основно на газ имам вече частично запушване на дюзите, откъдето пък ми идва удължен период на запалване (0.5мс при нормално 0.2), което пък значи влошено запалване и неоптимално изгаряне на сместа.
2. Заради карането на газ съм си махнал въздухозаборника към филтъра (както и всички останали), следствие на което (като мина на бензин) при образуване на гориво-въздушната смес само единия компонент идва с необходимото налягане (горивото). Въздуха е с показатели по-ниски от предвидените за въпросните бензинови двигатели. Което пък прави богата смес. И ламбдата пак докладва на компа...и той отново тръгва да компенсира...и.....затова и повечето колеги казват, че колата им върви по-добре на газ, отколкото на бензин. Ако си почистя дюзите (което и смятам да правя) и поставя всичко на мястото му (което пък правих скоро - за проба) разликата става очевадна. Пръкват се още няколко кончета! Тка поне си го обяснявам аз на база "опитай, пък ще видим..."



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:06



Wsichko deto si go napisal e wiarno NO:
1) kogato si na gaz diuzata izobshto ne raboti (inache shte harchi benzin, nali?). Taka che EKUto si prawi opiti da obogati/obedni smesta ama ne. I swetwa lampata kogato sled opredelen period (okolo 20-30 sec na C18NZ) ne se sprawi. I chak togawa (kato swetne lampata) preminawa w awarien revim. Inache si raboti tochno kakto pri rabota na benzin. Sashtia agal na izprewarwane, sahstite kolichestwa wazduh i sie.
2) Shto se otnasia do towa kwa e rabotata na lambdata: ami tia prosto meri saotnoshenie na kisloroda waw i izwan izpuskatelnia kolektor i podawa rezultata na EKUto. Ostanaloto e rabota na EKU-to ama kakto se wivda ot (1) ne move da naprawi nishto.
3) Oboroti: mi na gaz te se opredeliat ot droselowata klapa kato na karburator. Na prazen hod si imash edno motorche za prazen hod. To promenia kolichestwoto wazduh i ot tam oborotite.
Shto se otnasia do emulatora: Negowata rabota shte e da simulira bogata/bedna smes prez opredelen period ot wreme. Taka neprekasnato imash preminawane ot bogata kam bedna i EKUto si misli che to regulira neshto. Zatowa ne minawa w awarien revim i ne pali lampata.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: imitev]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:12



Emulator za diuzata triabwa (pri men izpolzwat reletata za LPG). Za lambdata niamam pak i neshto maj ne iskam da slagam. Kolata warwi ABSOLUTNO kato na benzin. Dori dwigatelia mi se struwa po-elastichen na gaz. No move da e samownushenie. Razhoda e 8.1 LPG/100KM izwangradsko i 10-14 gradsko spored zawisi

PS: Dwigatelia e C18NZ - VI.90godina



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:22



Izwiniawaj no:
1) Kak go izmeri towa "udalven period na zapalwane"?
2) Wsichki promeni koito opiswash za da raboti kolata na gaz pri men niakaksi sa propusnati. Naistina li sa neobhodimi?
Otnosno wsickite pisania za obrazuwaneto na goriwo-wazdushnata smes: EKUto ima grivata (NA BENZIN) da korigira kolichestwoto wazduh waz osnowa na pokazaniata na lambda sondata. Poneve pishesh che "samo edin komponent idwa s neobhodimoto naliagane" sledwa waprosa kwo shte prawi gorkoto EKU kato tragnesh ot moreto (0 metra nadmosrka wisochina) i se kachish na Witosha (1500++ metra)? Ami shte si korigira. A na gaz shte si malchi shtoto kolktoto i da korigira niama koj da go slushata shtoto taka ili inache diuzite ne praskat!
I oshte edno neshto: EKUto neprekasnato kompensira smesta. Na niski oboroti (razbiraj pod 1000) niakade 1-2 pati w sekunda. Na wisoki (3000++) se sluchwa i po 10-20 pati w sekunda. Taka che hich ne go vali che shte pokompensira malko. Nali towa mu e rabotata w krajna smetka!

PS: Izwiniawaj ako sam te zasegnal. Celta naistina ne mi e bila takawa. Prosto nikak ne sam saglasen s towa deto si pisal



Тема Malka greshka :-(нови [re: PRR]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:25



EKUto ima grivata (NA BENZIN) da korigira kolichestwoto wazduh waz osnowa na pokazaniata na lambda sondata.

DA SE CHETE:

EKUto ima grivata (NA BENZIN) da korigira kolichestwoto GORIWO waz osnowa na pokazaniata na lambda sondata.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:34



Po edno wreme i az go imah towa zabiwane na nosa. Loshoto e che ne pomnia kwo tochno pipah ta se oprawi
Posledno praweshe takiwa nomera kogato kabelite mi sweteha .
Drugoto za koeto se seshtam e che ako karash s mnogo bogata/bedna smes na gaz EKUto trupa niakwi danni i kato minesh na benzin izwestno wreme dawa mnogo bedna/bogata smes. No kato minesh 50km na benzin bi triabwalo da se oprawi. Otidi da ti oprawiat smesta na gaz i wiv sled towa.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано17.12.03 14:46



Аз пак да питам. Какви грешки трябва да натрупва ЕКУ-то ако нямам емулатор?
Незнам дали имам и за това питам. А как мога да позная?
При мен грешките са 44 и 45 (бедна и богата смес).
Какви грешки се натрупват ако нямам емулатор?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:57



Tochno 44 i 45. EKUto ne uspiawa da korigira smesta. Do kolkoto mi e izwestno ne triabwa da imash drugi.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано17.12.03 16:18



Абе аз това го оправих - кабелите не ми светят. Показателно беше че като ресетна ECU-то всичко се оправя, докато не покарам пак на газ. Сега съм с емулатор и нема оранжеви лампи, няма проблеми на бензин. Обърни внимание и на това което и И.Митев казва за промяната на ъгъла на предварение, не е като да няма значение.
Айде успех.
ПП: Може да запише и грешка 13 (мисля тя беше) - няма промяна на сигнала от ламда сондата...



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 17:26



Towa koeto znam e che agala na izprewarwane se opredelia w zawisimost ot oborotite, natowarwaneto na dwg (t.e. kolichestwo wazduh, polovenie na droselowata klapa, temperatura na dwg. i tn.) i kuplunga za oktanowoto chislo. Na C18NZ niama (pone na mojta) detonacionen datchik i EKUto niama nachin da znae koga da korigira izprewarwaneto oswen po fabrichno zadadenite parametri!
Towa koeto sam saglasen s IMitev e che kogato ti sweti lampata agala na izprewarwane e drug! No togawa dosta ot parametrite sa promeneni. EKUto e w awarien revim. Ne go interesuwa kakwo pokazwa lambdata. Prosto si kara na fabrichno zapisani agal na izprewarwane i kolichestwo goriwo (koeto na gaz e bez znachenie) spored oborotite i sie, no ZA AWARIEN REVIM. E w tozi revim opredeleno niama da imash idealnoto izprewarwane na zapalwaneto ama nishto ne e bezplatno, nali?
Ajde stiga tolkowa. Maj stana mnogo dalga taia tema i po-dobre da se diskutira na masa a ne prez neta. Move niakoj pat da se widim na niakoia sbirka i da poobsadim
Pozdrawi



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.12.03 18:27



Номера е че при аварийния режим на Ц14НЗ и Ц16НЗ не се променя изпреварването на запалването, докато при Ц18НЗ това е доста драстично, като освен това при натрупване на повече грешки си стои в аварийния режим постоянно въпреки че не свети лампата.

При Ц18НЗ се следи и МАР сензора по-прецизно - затова при пробит ЕГР чука аванса здраво. В Опел клуба имаше тема по въпроса - не става с просто затапване на отворите като Ц16НЗ.

Сглобяването на един емулатор струва 1/2 ден и 3-4 кинта. Схемата не осигурява безпроблемно каране, но разрежда ресетите на ЕКУто правят се примерно веднъж месечно.






Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: imitev]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано18.12.03 09:58



Towa ne go znaeh
Kakto i da e. Az sam s C18NZ. Lampata si swetwa ot wreme na wreme. Osobeno po zadrastwaniata w grada. No towa po nikakaw nachin ne useshtam da wliae. Kolata si raboti perfektno na benzin i na gaz! Niama dawene, niama pridrapwane. Ne sam usetil da e zagubila dinamika.
Reset na EKUto ne sam prawil. Za 2 godini imam 3 izkluchwania na akumulatora - edno zarevdane, edin montav na gazowa i edno karpene! 20k km. Ot tiah 15 gradsko....
Move pak da sam s niakoe po-staro EKU koeto ne e tolkowa umno
Pozdrawi



Тема Колега, опитах се да дам кратък отговор...нови [re: PRR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано18.12.03 12:01



Ще ти отговоря и на въпросите.
1. За периода на запалване има компютърна диагностика.
2. За горивния процес има още един куп датчици и тем подобни, но и да искам не мога да ги обясня конкретно - затова си има куп книжки.
3. Инжекторите (дюзите), в моя случай, се захранват от една рампа/релса (или както там се нарича), където всъщност е повишено налягането. Самите дюзи само отварят, когато трябва и не правят налягане. Доколкото съм запознат през тях се пуска само допълнителното количество гориво в определен момент за постигане на оптимално изгаряне. Основната смес си влиза през всмукателните клапани. Ако не съм прав ме поправете, защото само предполагам че е така, но пък ми се струва логично.
4. За EKU-то и надморската височина...тая тема май беше разисквана, но в случая - ако имаш емулатор и караш на газ - компа нищо няма да прави, щото му идва сигнал, че всичко е нормално. Самото газово си е с настройките ПХ, Високи и ниски обороти и ще си работи в този режим. Ако го няма - компа си работи на основа показанията на ламбдата...какво става - незнам, аз съм с емулатор.
Не се засягам, пък и няма за какво - нали в спора се раждала истината! Пък и специалистите не са си казали все още тежката дума- айде бе, колеги! Поне кажете в правилната посока ли разсъждаваме!

П.П. Относно корекцията кое как да се чете - май компа си управлява и двете, така че както и да го прочета,все си е вярно

...и май не съм видял постингите ви на следваща страница... по точно - видях ги едва сега...

Редактирано от kEFi на 18.12.03 12:15.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Авторdpower (Нерегистриран)
Публикувано26.12.03 17:53



Zdraweite, imam moje bi sushtia problem , samo kolata e razlichna: VW Vento 1,8 mono. Imam slojen emulator no na 2-3000km pak pochwa d ami prawi magarii towa EKU :( otkacham akumulatora - sled 2-3min go zakacham i wsichko e OK. Kogato beshe bez emulator beshe oshte po zle polojenieto - gore dolo wednuj sedmichno pridurpwashe i gluhneshe na benzin i po poznatata shema otkachi zakachi i potegli ... IMa li wariant w koito edna kola koyato ima EKU da raboti normalno na gaz i towa da ne struwa kolkoto razlikata mejdu benzinowa i dizelowa?



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Авторdaco (Нерегистриран)
Публикувано28.12.03 15:08



lambda nqma vruzka s gasta!Moje da se natrupat gre6ki,zavisi v kakuv rejim raboti dvigatelq,ru4en avtomati4en,kombiniran.Ako e injection iziskva dobra gazova u-ba.Pri preminavane ot benzin na gas vlizat gre6ki v ECU-to,vupreki emulatora.Preporu4va se BRC gazovi u-bi.LAmbda ne pipai!S kolko izvoda e?



Тема Най-вероятно нямаш емулаторнови [re: PeteRHR]  
Автор Kostadyn (запознат)
Публикувано29.12.03 00:25



не с коси че ти свети лампата - щом угасва, добре е!
Проблем става когато светва и не угасва като отнемеш газта.
малко ти е висок разхода на газ, но най-вероятно не е от ЕКУ-то. Понякога просто изпарителя не е подходящ.

Питайте и ще ви бъде казано


Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано13.03.08 20:30



pi4 nqma dostatu4no vuzduh
napravi ne6to po vuprosa
filtur ili osiguri pove4ko vuzduh za sistemata
/dano se polu4i/



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор hancho (непознат )
Публикувано27.04.08 09:32



Момчета голяма тема се развихри..ще споделя и аз малко от моя скромен опит с моя ФИА ПУНТО 1,2/75
Значи и при мене го имаше този ефект..които парвоначално колегата писа.То не бяха емулатори..и др..Имам и ламбда контрол Заволи..и обикновенна ЛОвато газова.
Накратко:

Същят ефект..рестартирам компа..след няколко дена или седмица почва да свети чек лампата при по-високи обороти и изгасва при отпускане на педала на газта..
Решението при мене обаче:
Излкючих емулатора на ламбда сондата и запоих вътре в кутииката силициев диод в права посока през резистор 1ком,така че релето на емулатора включва 0,7В към компа в режим на газ и ламда сондата обратно в резим на бензин.
Оттук нататак компа престана да се бъгва..Вече почти полвин година карам без проблеми
Успех
Краси



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: hancho]  
Автор Steich (непознат )
Публикувано16.05.08 14:48



По описанието ти значи ли че като караш на газ се подава постоянно 0.7 В на ЕКУ-то. Тогава пак би било нормално да се натрупа грешка 13 т.е. няма промяна в показателите на ламбда сондата.

Аз също имам проблем макар с ламбда контрол, нова ламбда и МАП. Колата е Пежо 206 с кнок сензор. Въпреки емулацията на ламбда контрола след дълго каране на газ / дори не много дълго / работата и паленето на бензин се оаква тотално. След ресет на ЕКУ-то всичко се оправя. Оставя ми да направя ЕКУ-то или да се ресетва при гасене всеки път или да си поиграя с настройките на ламбда контрола тъй като имаше 2-3 опции.

п.п. В някои схеми препоръчват и прекъсване на лампата индикираща за грешки в ЕКУ-то. Да не би и това да има значение за ЕКУ-то.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PeteRHR]  
Авторkomi (Нерегистриран)
Публикувано18.05.08 08:42



според мен нещо не си разбрал какво ти е монтирано на колата.Значи първо не се казва емулатор на ламбда сондата ами е симулатор а емулатора се слага на дюзата.Симулатора има предназначение да симулира начина на работа на ламбда сондата и от там идва следното че има различни симулатори защото има и различни сигнали подавани от ламбда сондата.Лампата може да свети и затова че нещо от двете неща(симулатор или емулатор) не е сложен или ако са сложени то на осцилоскоп прегледай какъв е сигнала на сондата и какъв е сле симулатора и като се сравнят ще избереш точния симулатор за ламбда сондата а колкото до емулатора на дюзата досега какъвто и да съм сложил все е вършил работа но при симулаторите е проблем особенно на вагенгруп с бош система.И щом ти свети лампата то задължително имаш нещо което компютъра отчита като грешка и си длъжен да провериш защото често се случва Ламбда Сондата да се изтощи но като караш на газ симулатора те заблождава и един ден като обърнеш на бензин се стряскаш от висок разход





Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: komi]  
Автор Steich (непознат )
Публикувано19.05.08 10:21



Не знам защо се хващаш за думичките емулатор/симулатор. За мен е все едно, но може би имаш право. Та знам какво имам монтирано на колата. Имам симолатор на инжекторите и аз съм си монтирал ламбда контрол и ТАП но последния съм го изключил временно. Та този ламбда контрол има вграден емулатор който има 2-3 опции и се нагласят сотуерно. Ламбда контрола е Ловато Лов Еко. Лошото е че в настройките на емулатора има 4 опциии с поднастройки и не знам кои ще са най оптимални. Опциите са Ground, Open Circuit, Square Wave i Builded Square Wave. Предполагам че първото е без емулация, второто е директно 1 кам 1 сигнала на ламбда сондата , 3-тата опция е с най-подробни настройки като Higth Level Duration, Low Level Duration, Open Circuit Duration, Number of impulse for packet, и последната опция има само една настройка Oscillation Frequency(1-8) Hz. Софтуера има и осцилоскоп който показва какво се случва, но предполагам е добре да закача и друг осцилоскоп на изхода на емулатора на ламбда контрола. Чудя се дали няма да е най добре да няма никаква емулация а да предава директно сигнала на ламбда сондата към компютъра.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Steich]  
АвторBilly (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 12:53



Хайде и аз да се изкажа :)
Имам XANTIA 1.6i + Lov Eco. Ти какъв софтуер имаш за газовото компютърче? Ако може прати ми го на mail2047@gmail.com.
Емулацията на ламбда сондата май няма смисъл. Бензиновото ECU работи по отношение на горивната смес като система с обратна връзка. Няма начин след като откачиш обратната връзка (минавайки на газ) да излъжеш ECU-то. Когато то реши да обогати сместа и продължава да вижда от ламбдата бедна смес винаги ще трупа грешки. Може би с емулатор ще ги трупа по рядко, но няма начин да не възникнат (просто горивната смес се управлява от друг компютър).
Имам една идея (само идея :):
Lov Eco-то би трябвало да се преправи (софтуерно) така, че вместо да следи ламбда сондата и да управлява стъпковия мотор ДА СЛЕДИ ШИРИНАТА НА ИМПУЛСИТЕ КЪМ ИНЖЕКТОРИТЕ и на тази база да изработва сигнал за управление на стъпковия мотор (както и се прави в т.нар. газови инжекциони).
Естествено ламбда сондата трябва да си е свързана към бензиновото ECU. По този начин бензиновото ECU ще си върши работата по контрола на горивната смес, а LovEco-то ще е само един обикновен конвертор от ШИМ импулси към импулси за управление на стъпков мотор. Реглажа на сместа ще се извършва изцяло от ECU-то и то няма да трупа грешки. Авансът на запалването ще е по-"правилен" и т.н.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Billy]  
Автор Steich (непознат )
Публикувано19.05.08 15:33



Това е интерфейса
http://store2.data.bg/steich/GAZOVA/Lov%20Eco%20Interface.pdf
а това софта
http://store2.data.bg/steich/GAZOVA/programmi_lovato/LovEco/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.