Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 14.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Авторshpeki (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 01:29



Аз имам Vectra C16NZ на газ без емулатор и след като ми направиха добра настройка на газовата разхода ми спадна на 8-9 градско и около 6 извънградско.Та по твойта логика ако си сложа емулатор сте ми падне още разхода ли?Според мен проблема с разхода няма да му се разреши със слагането на емулатор.По скоро му трябва добра центровка на газ.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: shpeki]  
Авторshpeki (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 01:33



А забравих да кажа,че първия месец колата ми харчеше 10-11 градско и 8 извънградско.И след като намерих майстори които разбират и те ми преправиха плочката и разхода се оправи.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
АвторPRR (Нерегистриран)
Публикувано17.12.03 09:53



Neshto ne sam saglasen! Ako EKU-to moveshe da kontrolira smesta na gaz shtiah da se saglasia. Ama towa stawa samo na gazow invekcion ili ako imash lambda control. Dokolkoto razbrah toj niama. EKU-to se bori da namali/uwelichi goriwoto ama taka ili inache diuzata na puska nishto Na gaz si stawa naj-obiknowen karburator s reglav na oborotite na praznia hod Kojto ne mu hareswa da kara na benzin
Pozdrawi



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор kEFi (...)
Публикувано17.12.03 10:12



Доколкото знам, EKU-та активно контролира горивния процес. Състава на горивната смес я променя на основа данните от ламбдата и незнам още колко си датчици (примерно температура). Емулатора се слага на веригата между ламбда и EKU-то и целта му е при работа на газ да подава към компа заложените в него стойност, имитиращи нормална смес (лъже компа). При работа на бензин пуска сигнала директно. Защо ли? Зашото при горенето на газ състава на отработените газове е доста различен от този при работа на бензин, с характеристики на бедна смес. Работата на ламбдата е да мери точно това и е разчетена да отчита данните от горивен процес на бензина. И когато отчете такава (бедна смес) в смисъл когато до компа стигне сигнал "бедна смес" - реагира като променя съотношението в сместа гориво/въздух. Така и компенсира да не ти угасне колата при студен двигател, при по-голяма консумация - да речем серво, вентилатор и т.н. С две думи EKU-то не е само записващо устройство, а доста активна част, контролираща режимите на работа на двигателя. Особено на пълните инжекциони.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: PRR]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано17.12.03 10:18



Абе не си съвсем прав - ECU-то управлява и момента на запалване, а той се определя от много фактори. Другия проблем е че като минеш на бензин и неможеш да си познеш колата:почва едно забиване не нос, едно глъхнене



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.12.03 12:10



При С18НЗ ЕКУ променя доста параметрите на запалването. Освен това има и EGR клапан който също оказва влияние. ЕКУто е по-интелигентно - следи дюзата, бензиновата помпа и т.н.

Не е така при Ц16НЗ - там и с пробит ЕГР колата върви добре.

Следователно - ако нямаш емулатори на дюзата и сондата - СЛАГАЙ!




Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: Любитeл]  
Автор kEFi (...)
Публикувано17.12.03 12:15



...докато компа отново си влезе в режим (по принцип), но:
1. Следствие, че карам основно на газ имам вече частично запушване на дюзите, откъдето пък ми идва удължен период на запалване (0.5мс при нормално 0.2), което пък значи влошено запалване и неоптимално изгаряне на сместа.
2. Заради карането на газ съм си махнал въздухозаборника към филтъра (както и всички останали), следствие на което (като мина на бензин) при образуване на гориво-въздушната смес само единия компонент идва с необходимото налягане (горивото). Въздуха е с показатели по-ниски от предвидените за въпросните бензинови двигатели. Което пък прави богата смес. И ламбдата пак докладва на компа...и той отново тръгва да компенсира...и.....затова и повечето колеги казват, че колата им върви по-добре на газ, отколкото на бензин. Ако си почистя дюзите (което и смятам да правя) и поставя всичко на мястото му (което пък правих скоро - за проба) разликата става очевадна. Пръкват се още няколко кончета! Тка поне си го обяснявам аз на база "опитай, пък ще видим..."



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:06



Wsichko deto si go napisal e wiarno NO:
1) kogato si na gaz diuzata izobshto ne raboti (inache shte harchi benzin, nali?). Taka che EKUto si prawi opiti da obogati/obedni smesta ama ne. I swetwa lampata kogato sled opredelen period (okolo 20-30 sec na C18NZ) ne se sprawi. I chak togawa (kato swetne lampata) preminawa w awarien revim. Inache si raboti tochno kakto pri rabota na benzin. Sashtia agal na izprewarwane, sahstite kolichestwa wazduh i sie.
2) Shto se otnasia do towa kwa e rabotata na lambdata: ami tia prosto meri saotnoshenie na kisloroda waw i izwan izpuskatelnia kolektor i podawa rezultata na EKUto. Ostanaloto e rabota na EKU-to ama kakto se wivda ot (1) ne move da naprawi nishto.
3) Oboroti: mi na gaz te se opredeliat ot droselowata klapa kato na karburator. Na prazen hod si imash edno motorche za prazen hod. To promenia kolichestwoto wazduh i ot tam oborotite.
Shto se otnasia do emulatora: Negowata rabota shte e da simulira bogata/bedna smes prez opredelen period ot wreme. Taka neprekasnato imash preminawane ot bogata kam bedna i EKUto si misli che to regulira neshto. Zatowa ne minawa w awarien revim i ne pali lampata.



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: imitev]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:12



Emulator za diuzata triabwa (pri men izpolzwat reletata za LPG). Za lambdata niamam pak i neshto maj ne iskam da slagam. Kolata warwi ABSOLUTNO kato na benzin. Dori dwigatelia mi se struwa po-elastichen na gaz. No move da e samownushenie. Razhoda e 8.1 LPG/100KM izwangradsko i 10-14 gradsko spored zawisi

PS: Dwigatelia e C18NZ - VI.90godina



Тема Re: Ламда сонда и грешка в ЕКУнови [re: kEFi]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано17.12.03 14:22



Izwiniawaj no:
1) Kak go izmeri towa "udalven period na zapalwane"?
2) Wsichki promeni koito opiswash za da raboti kolata na gaz pri men niakaksi sa propusnati. Naistina li sa neobhodimi?
Otnosno wsickite pisania za obrazuwaneto na goriwo-wazdushnata smes: EKUto ima grivata (NA BENZIN) da korigira kolichestwoto wazduh waz osnowa na pokazaniata na lambda sondata. Poneve pishesh che "samo edin komponent idwa s neobhodimoto naliagane" sledwa waprosa kwo shte prawi gorkoto EKU kato tragnesh ot moreto (0 metra nadmosrka wisochina) i se kachish na Witosha (1500++ metra)? Ami shte si korigira. A na gaz shte si malchi shtoto kolktoto i da korigira niama koj da go slushata shtoto taka ili inache diuzite ne praskat!
I oshte edno neshto: EKUto neprekasnato kompensira smesta. Na niski oboroti (razbiraj pod 1000) niakade 1-2 pati w sekunda. Na wisoki (3000++) se sluchwa i po 10-20 pati w sekunda. Taka che hich ne go vali che shte pokompensira malko. Nali towa mu e rabotata w krajna smetka!

PS: Izwiniawaj ako sam te zasegnal. Celta naistina ne mi e bila takawa. Prosto nikak ne sam saglasen s towa deto si pisal




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.