Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:57 01.06.24 
Горещи теми
   >> АЕЦ Козлодуй
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Изпреварвайки събитиятанови  
Автор Frysco (невъзпитан)
Публикувано11.02.06 18:46



Мда, заглавието е защото след 2 месеца и 15 дена се навършват 20 години от аварията в ЧАЭС(Чернобилската Атомна Електроцентрала).

По този повод предполагам че доста хора ще се замислят и за нашата атомна електроцентрала и по конкретно по въпросите за безопасноста й, пречупени от аналогията с гореспоменатото събитие.

Преди да обърна внимание именно на тази тема, искам да поставя някои факти.
4-ти реактор, или по българското стандартно означение-4-ти енергоблок на ЧАЭС (АЕЦ "Чернобил") е тип РБМК-1000, което значи "Реактор большой мощности каналны", с мощност 1000 мегавата.Няма да се впускам в подробности за конструктивните разлики спрямо реакторите ВВЕР-1000 В320(2 броя), каквито в момента експлоатира Република България в своята атомна електроцентрала и каквито най вероятно ще изгради в новата си, както и с действащите и изведените от енергосистемата на страната ВВЕР-440 В230(2 броя, още 2 очакват решение за извеждане).Само най общо ще спомена, че реакторите тип ВВЕР-440 и ВВЕР-1000 са от корпусен тип с вода под налягане която изпълнява функцията на забавител.Реакторите РБМК-1000 пък са с графитен забавител.С две думи, двата вида реактори са различни.
В АЕЦ "Чернобил" има още три изведени от експлоатация реактора РБМК-1000.
Втори енергоблок е въведен в експлоатация през месец маи 1979 и изведен през месец август 1991, първи е въведен в експлоатация през месец август 1977, трети през месец юни 1981, като и двата са изведени от експлоатация през месец декември 2000.
Само за информация ще кажа че авариралия реактор 4 е въведен в експлоатация през април 1984 и е работил до взривяването си през април 1986.
На територията на Република Украйна има още 11 реактора тип ВВЕР-1000 в експлоатация, а още 4 предстои да бъдат въведени в експлоатация.Също така работят и два ВВЕР-440.
На територията на Руската Федерация се експлоатират 11 реактора РБМК-1000, 9 ВВЕР-1000, 6 ВВЕР-440 , 4 ЭГП-6 и 1 БН-600.
На територията на Латвия се експлоатират два реактора РБМК-1500.
Ефекта на самоповишение на мощноста при извеждане на реактора от енергосистемата, както и нестабилноста му на режим на ниска мощност, характерни и описани от специалистите при реакторите от тип РБМК-1000 не се наблюдават при ВВЕР-440 и ВВЕР-1000.Също така в днешно време АЕЦ не се използва за научни експерименти... или поне не и АЕЦ Козлодуи.Поради затегнатия контрол от страна на Европеиската общност над нашата централа, което е и единственото предимство от това, всички правила и предписания за безопаснот се съблюдават.
Така че аналогична авария в АЕЦ Козлодуи е практически невъзможна.Теоретически спора би бил безкраен...

Впускайки се в историята, виждаме колко много се е изписало и изговорило за Чернобилската авария на 26 април 1986.Има много развити хипотези какво точно е станало.Смята се че заключението на разследващата комисия е невярно и пълно с пропуски-вероятно по политически причини, вероятно не.Но стоят фактите-а именно:замърсения район около Чернобил, забранената зона охранявана със статут на държавна граница, обезлюдения град Припят(наскоро се появи и художествен очерк с автор Елена Филатова за града на призраците-Припят, доста е шокиращ, потърсете го).Над 50 000 човека изгубват на 26-ти април домовете и жизнената си среда.Около 10 000 заплащат със живота си, за жертвата да ограничат и да опитат да спрат последиците от аварията-това са пожарникари, милиционери, санитари, военни, строители, атомни енергитици, обикновенни граждани.Неизброими са останалите жертви на радиоактивното лъчение, онкоболните, родените деца-инвалиди.Икономически катастрофата струва милиярди долари.
Чернобил е най голямата индустриална авария в света.По време на самата авария загиват едва двама човека, а страшното настъпва веднага след нея.

Но въпреки шокиращите факти, насреща стоят други факти-последвалите модернизации във всички руски и източни атомни електроцентрали, проведените хиляди конференции по света засягащи въпроса за ядрената екология, взетото решение за спиране на енергодобива в световен мащаб чрез използване на атомни електроцентрали.
От какво трябва да се опасяваме ние?

Единствено от неспазване на мерките за безопасност при експлоатацията на реакторите на АЕЦ Козлодуи и евентуално на бъдещата АЕЦ Белене.С други думи от човешкия фактор.Хитрата шега на Ку-ку навремето се оказа един блестящ масов експеримент...Показа че ни е много страх.Толкова колкото не ни е било, когато ТАСС съобщи, че на територията на СССР има тежка авария с атомен реактор.
Защо ли?Защото радиацията не е видима... тя не е враг с които можеш да се бориш, а от които трябва да бягаш-а всичко от което трябва да се бяга предизвиква паника.Но всъщност ако си купиме по един гайгер-мюлеров брояч и се разходиме в цяла София, дали няма да се окаже че радиационния фон превишава на места този във Припят?


Елате повече!


Тема Re: Изпреварвайки събитиятанови [re: Frysco]  
Авторaтoмeн (Нерегистриран)
Публикувано11.02.06 22:35



Много добра статия.

Направо е блестяща-ако ти си автора, поздравления!!!Всичко е напълно вярно дори това че в София има места където радиационния фон е по висок от затворената зона в украина.Лично съм бил свидетел на измервания и в краините квартали фона надвишаваше 700 мр/ч



Тема Re: Изпреварвайки събитиятанови [re: Frysco]  
АвторOby Uan (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 11:38



Какъв тип авария и колко ще е опасно, ако се спука тръба от първи контур на ВВЕР 440? Няма ли радиоактивната пара да излезе в атмосферата? Нали за да е с Т=270 градуса, налягането е десетки атмосфери?



Тема Re: На Блокове 3 и 4 ...нови [re: Oby Uan]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано13.02.06 18:36



монтирахме специални струйно-вихрови кондензатори /накратко - скрубери/, които имат за цел да филтрират и задържат радиоактивните аерозоли при евентуално скъсване на първи контур. Не съм запознат със системата в подробности, но предполагам, че може да се намери повече информация на страницата на централата.

Топлоносителят наистина е под голямо налягане в първи контур, но при скъсването му радиоактивната пара няма да се изхвърли директно в атмосферата, а ще остане в херметичния обем на бокса на парогенераторите (БПГ) при много по-ниско налягане /отколкото в контура/. Има и други системи, които да понижат температурата в бокса. Изобщо в случай на такава сериозна авария няма да стоим и да "стискаме палци", защото дори на старите блокове са предвидени активни и пасивни ситеми за локализация и управление на авариите. Съжалявам, че не съм по-компетентен по тези въпроси, но все пак съм строител... Вярвам, че ако някой наистина се интересува, ще успее да намери нужната информация и дори съм готов да му съдействам в тази насока.

The storm is coming...


Тема Re: На Блокове 3 и 4 ...нови [re: Bushman]  
АвторOBy Uan (Нерегистриран)
Публикувано14.02.06 10:20



Ами чувал съм, че това е наи големият им недостатък. 5 и 6 блокове имат т.нар. "хермозона", а малките нямат. При това струино-вихровите кондензатори не компенсират 100 % , а донякъде. Няма я така наречената "оболочка". /пак русизми!/



Тема Re: Вярно е, ...нови [re: OBy Uan]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано14.02.06 18:31



старите блокове от 1 до 4 нямат защитни черупки, при тях първи контур е разположен в херметичен обем - БПГ. Боксът има стоманена облицовка отвътре, но е от обикновен, а не предварително напрегнат бетон и по тази причина в стените му могат да възникнат пукнатини при високо вътрешно налягане и температура /при авария/. Защитните черупки на Блокове 5 и 6 имат система за предварително напрягане, която им позволява да понесат натоварване от проектна авария /скъсване на първи контур/, при което се получава вътрешно налягане в черупката над 0,4МРа и температура ... не си спомням колко точно, но май беше около 200 градуса. Всъщност черупката представлява основен елемент от СЛА - Система за Локализация на Авариите. За черупките мога да ви напиша цяла дисертация, защото точно с тях се занимавам.

Все пак трябва да се има пред вид, че "новите" блокове 5 и 6 са по проект от преди 1970-та година, те имат ЕДИНИЧНА защитна черупка от предварително напрегнат бетон. По-модерната концепция е двойна защитна черупка. "Първичната", вътрешна черупка има основна функция да задържа радиоактиовните вещества в случай на авария, тя се изпълнява от стомана или предварително напрегнат бетон. "Вторичната" черупка защитава вътрешната от външни въздействия, като удар от падащ самолет, атмосферни въздействия, тоднадо, взривна вълна и др. Двете заедно имат ролята на биологична защита - екранират околната среда от йонизиращите лъчения /радиация/. Между черупките има свободен обем, в който се разполагат различни защитни системи, най-вече топлообменниците на СПОТ - Система за пасивно отвеждане на топлината. Тя има задача в случай на авария от типа LOCA /Loss Of Cooling Accident/, (може и да не съм го написал правилно, става въпрос за загуба на охлаждане на реактора) и при пълно обезточване на блока да отвежда излишната топлина в околното пространство, като така се избягва възникване на тежка авария - стопяване на активната зона на реактора. В първичната черупка има и специален "басейн", който да събере стопилката от активната зона и други системи за охлаждане и редуциране на налягането - спринклерна система, за заливане на реактора и какви други бяха... Има и система за елиминиране на водорода, който се образува при тежка авария и може да експлоадира в черупката. И трябва да се отбележи, че повечето от тези системи са пасивни - не изискват някаква определена реакция от оператора или автоматиката. Изобщо - може да се каже, че е помислено за всичко...

The storm is coming...


Тема Re: Вярно е, ...нови [re: Bushman]  
Автор ЧeфoC (непознат)
Публикувано14.02.06 19:40



Колега Bushman, не знам що се впрягаш толкова подробно да обясняваш. Колко са хората в България, които разбират тая материя. Повечето четат вестници и гледат телевизия, дават компетентни мнения и задават въпроси. Затова се дразня от изказванията на разни организации, които не са били по близо от Враца до АЕЦ, правят всякаква пропаганда и т.н. Още си спомням на времето изказването на Нери Терзиева, когато беше излязла от строя помпа 6TQ33D01, която лично съм ремонтирал. И това по Националната Телевизия! Какво да си мислят тогава хората, които не разбират?



Тема Re: Значи ...нови [re: ЧeфoC]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано14.02.06 20:32



никой не разбира от всичко и нали човек се учи докато е жив... Ако някой има интерес към темата, че се радвам да му бъда полезен и да споделя това, което знам. По-добре информацията да дойде такива като от нас /които все пак имат някаква представа/, отколкото от разни самозвани "разбирачи", които дори не се чуват какво говорят.

Имаше тук една тема, в която се твърдеше, че нашето /на работещите в АЕЦ-а/ мнение за бъдещето на ядрената енергетика било все едно шофьорите да се изказват за тенденциите в развитието на автомобилната индустрия. В това може и да има нещо вярно, но ако "шофьорите" нямат думата по въпроса, то още по-малко трябва да се изказват "шивачите", "озеленителите" и "учителите по френски"... Искам да кажа, че ние поне знаем за какво става въпрос, разбира се - всеки в своята област. Аз мога да приказвам каквито си искам глупости във всички области, но точно по своята специалност ... просто нямам право, иначе какво ще струвам като професионалист? Ако съм искал да разбирам от всичко, щях да стана журналист, така де...

The storm is coming...


Тема Re: Значи ...нови [re: Bushman]  
АвторУтoпия (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 21:46



Почитания, Бушмене! С удоволствие чета твоите мнения и се радвам, че в АЕЦ-а работят грамотни и интелигентни хора. Продължавай да пишеш така, както досега. Българинът не е малоумен и разбира, когато нещата му се представят по начина, по който пишеш ти - с премерена доза професионализъм, ясно и точно.
Лошото е, че по медиите се изтъпанват все едни такива разбирачи. Това физика, това безопасност на системите, това работа на 1, 2 /даже и на 3 и 4/ контур, са им от ясни по-ясни...



Тема Re: Благодаря ...нови [re: Утoпия]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано07.03.06 20:11



за хубавите думи. Но аз предпочитам да обсъждам технически въпроси, а не какво е казал някой политик, какво е чул журналистът и какво е разбрал някой, докато е гледал новините. По темите за злоупотреби и корупция в АЕЦ-а не искам да взимам отношение. Наистина всяко стадо си има и мърша, но това не значи, че всички там сме некадърни, мързеливи и безотговорни. Сигурно доста хора си вършат работата, щом централата функционира вече 30 години, не мислите ли?

The storm is coming...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.