Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:15 13.07.25 
Горещи теми
   >> АЕЦ Козлодуй
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Една от причините за спиране на АЕЦоветенови  
Автор enarees (НеДоВолен!)
Публикувано15.05.08 09:03



АЕЦовете горят ценна суровина, която може да се използва за запалки във водородни взривове.

Чрез тези взривове "братушките" произвеждат метан. Как става това ли?
Във варовикови пластове се правят дълбочинни сондажи. Може да се оформи кухина за добавяне на вода. След това взривяват ядрен взрив, чиято енергия се поглъща термохимично от водата и варовика, като се отделя метан.
Такива бяха и нашумелите френски ядрени "опити" на атола Муророа.
Нещо повече - вероятно подземните ядрени взривове са причината за изчезването на Азовско море.

ТОКАМАКът може да не заработи ефективно, но от термоядрения синтез от доста време човекът добива енергия.

В Европа и около нея няма много места за бумтене на такива взривове, но "братушките" имат къде. Не че няма варовикови пластове(напротив), но населението ще скочи на бунт.

"Газпром" има голям интерес за спирането на "Козлодуй" и бавенето на "Белене", не само заради енергийния пазар, но и заради енергийните консумативи.

Има и други фактори срещу АЕЦ.



Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: enarees]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 17:05



За какъв дявол ни е акциз върху горивата?
Публикувано в: Икономика for n00bs — от longanlon at 5:55 pm on сряда, април 25, 2007





Днес, 25 април, един галон бензин в САЩ човек може да си купи за $2.87. Тъй като галонът е равен на 3.78 литра, а доларът - на 1.432 лв, излиза, че в най-богатата държава в света литър бензин струва 1.09 лв.

В една от най-бедните държави в Европа, литър бензин струва около два пъти повече - над 2 лв. Тази държава, познахте, е България.


Да, ще речете вие, ама САЩ се бият в Ирак, те са мръсници и мошеници, които убиват хора за евтин петрол… Пък ние сме едни благородни и никого не убиваме за нищо и петнайсе години ‘плащаме цената на прехода’. В известна степен това е вярно - САЩ купуват петрола на по-ниска цена от България. Но не чак толкова по-ниска, че това да обуслови двойно по-високата цена на бензина у нас. Фрапиращо по-високата цена на бензина в България идва от налагания от нашето правителство акциз върху горивата. За всеки литър бензин, който Нефтохим произвежда, трябва да плаща на държавата акциз от около 50 стотинки.Това допълнително, освен всички останали данъци. Защо?

Според определението за акциз, той представлява вид непряк данък, с който се облагат специфични стоки или суровини по различни причини. Най-често това се прави, защото държавата е решила, че иска да ограничи тяхната употреба - както в случая с алкохола и цигарите. Горивата (бензин, газ, дизел) се облагат с акциз заради вредното им влияние върху околната среда. Парите от този акциз би трябвало да отиват за екология.

Защо е всичко това, питам аз? Горивата и тяхната цена са един от най-основните фактори за развитието на икономиката. Ниските цени на основните горива имат за резултат по-бързото развитие не само на транспорта примерно, а на почти всички отрасли - все пак те са основен консуматив. В момента България има доста голям бюджетен излишък - пак се очертава в края на 2007 да е над милиард - значи пари, вкл. и за екология, има. Американците пращат собствените си войници на смърт, за да държат цените на петрола ниски, а ние сами си ги качваме… Защо е необходимо да се спъва развитието на българската икономика с налагането на безсмислен допълнителен данък?

Разбира се, акцизът върху горивата не е българско изобретение - в ЕС даже има фиксирани минимални стойности на някои акцизи - тия за алкохола и дизела важат и за нас. Дали подобна ретроградната данъчна политика не е една от причините Европа да изостава от САЩ в икономическото си развитие с 22 години? Затова чест прави на някои български евродепутати, че се опитват да преборят европейските директиви за централизирано налагане на тия минимални стойности на акцизите и да променят закона така, че всяка държава сама да може да си ги отпределя. Което е стъпка в правилната посока, защото в момента България има огромна нужда бързо да развие икономиката си, а е очевидно, че не липсата на пари е основният проблем на опазването на околната среда у нас.

Останете със здраве.



Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: enarees]  
Авторkyky (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 18:58



някой май е прекалил с научната фантастика





Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: kyky]  
Автор enarees (НеДоВолен!)
Публикувано19.05.08 08:02



Мислиш ли?





Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: enarees]  
АвторПeшo (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 08:32



Заблудени овце-ние българите сме си основните виновници.Търсете причината вътре.Всичко е в резултат на малоумната и корумпирана българска политика.Има ли сфера, където не сме я закъсали и нашите управляващи кретени да не са допринесли за това?



Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: Пeшo]  
Авторenarees (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 12:54



Остави политическата плоскост!
В темата става въпрос за причини от технологична гледна точка.

Една Германия също изоставя АЕЦовете и прие газа на руснаците.



Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: 123]  
Авторpl (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 09:21



Къде ще идат парите от бюджетния излишик??! Очертаващите се над 3 млрд. лева?!
Ами може би за предизборна кампания на БСП...



Тема Re: Една от причините за спиране на АЕЦоветенови [re: enarees]  
Автор Tимo Глok (№6)
Публикувано14.11.08 08:37



Несъмнено си прав !



Тема Причини за временното спиране блокове в Козлодуйнови [re: enarees]  
Автор Dreven ( ГДАЕЦ)
Публикувано16.01.09 14:15



Какво се печели от временното спиране на четирите блока на АЕЦ Козлодуй

1. Вдигна се цената на електроенергията, както на вътрешния така и на външния пазар.
Първи и втори блок на АЕЦ “Козлодуй” произвеждаха електронергия със себестойност един цент и тяхната енергия се продаваше на външния пазар на цена от 2,5 цента. Сега цената на външния пазар е близо 3 пъти по висока и макар да изнасяме по-малко количество енергия, реално в момента печелим по-големи суми валута в сравнение с времето когато работеха всички блокове на АЕЦ Козлодуй.

По високата цена на електроенергията от друга страна създаде подходящ инвестиционен климат за чужденстранни инвестиции в АЕЦ “Белене”. В резултат на което България успя да привлече стратегически инвеститор за 49% от акциите на АЕЦ „Белене”. Тук говорим за инвестиции от няколко милиарда.

2. В резултат на обявяването на България, че извежда 4 атомни блока от експлоатация, страната ни поиска и получи няколко стотин милиона долара, като помощ от Европейския съюз. Европейската общност отпусна тези средства като помощ, впредвид на изключително високата цена на процедурата по извеждане и погребване на на ядрени мощности. Българското правителство, чрез своите медии и високо поставени платени клакьори еврокомисари успя да убеди българската общественост, че цената за присъединяване на България към Европейския съюз е именно спирането на атомните ни реактори. (Спомнете си изказването на комисаря Ферхойген пред българския парламент).


3. Прекъсването на потока евтина електроенергия, позволи на по-скъпото електричество произведено от газ да намери пазарна ниша на вътрешния пазар. Топлофикациите с прословутата ко-генерация призвеждаха комбинирано топлина и електричество от най-скъпото синьо гориво . Гориво, което се добива и транспортира от Сибир. С други думи спирането на атомните блокове даде възможност да се повиши и цената на парното до сегашните цени. Кой би се топлил на парно с настоящи цени, ако можеше да ползва електрическа енергия за 5 ст/квт.ч.

4. Временното спиране на малките блокове в Козлодуй и разгорелите се дебати около тяхната защита обработи положително общественото мнение за ядрената енергетика. Нивото на обработка на общественото мнение достигна такава висота, че не би могла да се очаква отрицателна реакция дори ако се вземе решение за построявне на АЕЦ в София. С други думи обществото даде зелена светлина на АЕЦ „Белене”, защитавайки АЕЦ „Козлодуй”.

5. Преждевременното спиране и консервиране на малките блокове съхрани и увеличи остатъчния ресурс на спрените ядрени съоръжения. За неспециалистите може би звучи странно, но удължаване на ресурса на ядрените реактори се постига или чрез отгряване на корпусите (доста скъпа процедура) или чрез престой на реактора. Престоят на реактора позволява натрупаните дефекти и напрежения в корпуса в резултат на неутронния поток да изчезнат . С



Тема Re: Причини за временното спиране блокове в Козлодуйнови [re: Dreven]  
Автор pcpaskov (непознат )
Публикувано16.01.09 17:50



Добре казано колега. Де да беше само това.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.