Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 30.05.24 
Горещи теми
   >> АЕЦ Козлодуй
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Хайде стига демагогия де!нови [re: exPesho]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано08.03.02 14:23



Какво общо имат националните символи с просперитета ?
Хиляди българи всяка година гордо заплюват знамето и химна и отиват на постоянен гурбет. Очевидно патриотарските призиви от рода на "дайте да дадем" не ги трогват.

Ad astra per aspera


Тема Re: Хайде стига демагогия де!нови [re: munteanu]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано08.03.02 14:30



След 3-4 години румънците ще имат 2 реактора. Сега имат 1 който е на 2 години. Строежът му е предварително съгласуван с 'отговорните фактори' в ЕС.

И тия приказки са ми странни - ако румънците искат да си пикаят на природата и здравето трябва ли и ние непременно ?

Ad astra per aspera


Тема нещо не си наяснонови [re: Ozzi]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано08.03.02 14:37



дела на атомната енергия в световен мащаб намалява през последните 10 г.
Расте предимно в бедните страни и Франция.

Ad astra per aspera


Тема Re: Ама ти си бил голям специалист!нови [re: Ozzi]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано08.03.02 15:36



1. Абсолютно нищо не мога да кажа, по въпроса за заместителя на оболочката, докато не прочета мнение на независим експерт, както и докато не се обясни на публиката как точно и в какво този струйно вихров кондензатор заменя въпросната оболочка (както и колко струва и кой плаща). Иначе засега трябва да вярваме само на честната ви дума, а досега вие доказахте че не сте корректни и добронамерени, а твърде пристрастни.
2. На теб като специалист (аз съм само гражданин) би трябвало да ти е известно, че херметичните помещения за които говориш (т.нар. confinement), първоначално са проектирани да издържат на пробив в първи контур с размер едва 32 мм, и че след дълги модернизации от 1991 насам confinement-ите (да не се бърка с contаinment) на 3 и 4 реактор в момента могат да издържат на пробив от 200 мм. Западните стандарти изискват защита при пробив от 520 мм. Според техните специалисти това няма начин как да се постигне при 440/230.
3. Аргументът за това че западняците си умират да стъпят на енергийния пазар на Балканите е меко казано несъстоятелен. Попитай за това всеки сериозен икономист. Нито пазарът е значим по техните стандарти на потребление, нито мощностите на малките реактори биха променили баланса в полза на един или друг играч на пазара. Ако пазарът беше толкова огромен, колкото вие си го представяте, то на него ще има достатъчно място за всички. Ако пък е толкова тесен че малките реактори да се явяват фактор за неговото насищане, то разходите на западните енергийни компанни за да убедят чиновниците от ЕС да играят за тях, биха били по-големи от очакваната печалба. Много добре помисли по това, което ти казах.
4. Според изчисления на експерти по ядрена енергетика, нямащи нищо общо с проблема на Козлодуй, цената от АЕЦ и ТЕЦ в момента е почти равна, с пренебрежимо предимство на ТЕЦ. Много фактори карат страните по света да обръщат по-голямо внимание на АЕЦ в момента. Ограничените енергийни ресурси и парниковя ефект правят АЕЦ без алтернатива в бъдеще, но това няма нищо общо с пренебрегването на техните си стандарти на безопасност.
5. Очаквам да ми посочиш коя по-точно АЕЦ на Запад не отговаря на техните стандарти по безопасност. Това че някои са строени през 50-те години не означава, че тогава хората са нямали същите стандарти за безпоасност. Доста се рових по Интернета, но никъде не открих и намек, че някъде някой реактор няма containment. Между другото, съществува една снимка още от зората на управляемите ядрени реакции през 40-те години на които ясно се вижда въпросният containment.
6. Финландския министър като член на същото това ЕС не рискува нищо - техните реактори са VVER 440, но са единствени в света проектирани по поръчка с containment. Така че ти е грашна информацията че те имат същите реактори като нашите.
7. Досега само се убедих че вие си нямате и понятие от икономика на ядрената енергетика. Нищо чудно, че не произвеждате каквито и да е напъни за да докажете, че моите сметки са абсолютна манипулация.

Погледни към себе си


Тема Re: нещо не си наяснонови [re: Пивo]  
Автор Ozzi (минаващ)
Публикувано09.03.02 13:13



Бедни страни!!!! Ако САЩ, Франция, Англия, Швеция, Швейцария, Финландия, Японя са бедни страни .. съгласен съм че си прав. А мога да ти кажа и защо не се строи .. защото е по-изгодно да удължиш срока на експлоатация от колкото да построиш нещо ново. Би трябвало да сме горди, че сме част от страните експлоатиращи такава върхова технология.



Тема Re: Ама ти си бил голям специалист!нови [re: exPesho]  
Автор Ozzi (минаващ)
Публикувано10.03.02 10:41



Цитирам:
2. На теб като специалист (аз съм само гражданин) би трябвало да ти е известно, че херметичните помещения за които говориш (т.нар. confinement), първоначално са проектирани да издържат на пробив в първи контур с размер едва 32 мм, и че след дълги модернизации от 1991 насам confinement-ите (да не се бърка с contаinment) на 3 и 4 реактор в момента могат да издържат на пробив от 200 мм. Западните стандарти изискват защита при пробив от 520 мм. Според техните специалисти това няма начин как да се постигне при 440/230.

Много те моля кажи ми от къде почерпи тази информация за 520 мм ... и западните стандарти за да мога да се запозная и аз. И ще очаквам да ми покажеш къде са написани тези международни критерии на които трябва да отговаря и АЕЦ Козлодуй.



Тема Re: Ама ти си бил голям специалист!нови [re: exPesho]  
Автор Ozzi (минаващ)
Публикувано10.03.02 10:52



Забравих още нещо. За струйно-вихровите кондензатори има специалисти които се занимават с моделирането и те доказват надежноста на проекта. За това дали западняците са умрели за пазарите ни или не говори факта, че те толкова много се напъват да свържем нашата енергийна система с европейската още на момента. И това че западния пазар е пренаситен не значи и че пазара в нашия регион е пренаситен. За миналата година от общо 11 млр. КВ/ч електроенергия продадена в региона България е изнесла 7. 1-ви блок е произвел 2,9 млр. давам ти малко цифрички да се ориентираш в ситуацията. Това че всички западни АЕЦ имат контейнмент също е лъжа, защото някой проекти не позволяват да се направи такова нещо поради големите размери на реакторите.



Тема Значи,нови [re: Ozzi]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано10.03.02 11:52



на този адрес ще намериш официален документ от октомври 2000:
[url=http://www.asn.gouv.fr/data/information/wenraRpt02.htm[/url]

Според мен е много обективен защото изтъква ВСИЧКИ от вашите аргументи за сигурността на малките реактори, дори се споменава и за въпросния вихров кондензатор. Изброяват се обаче и всички проблемни моменти. Тъй като този текст е от самите институции, които изискват затварянето на малките реактори, а освен това е писан от специалисти, мисля че е по-добре да го прочетеш целия, отколкото аз да ти преразказвам (все пак аз не съм специалист).

Четейки го внимателно, сега обърнах внимание , че те говорят за изискване да има контеймънт около всеки западен PWR (Presurized Water Reactor). Това ме накара да се разровя по-внимателно по въпроса. Оказа се че те нямат такова изиксване за ректори при който охладителя е газ, тъй като при тях не се преполага да има същия тип инциденти, както при PWR. Ако се приеме, че това не съответства на моето първоначално твърдение, че всички реактори имат такъв контейнмънт, да аз съм излъгал (макар и неволно), за което поднасям извиненията си. Но надали нещата се променят по същество, тъй като VVER е PWR и следователно попада под изискванията за този тип реактори.

Ето ти ги и международните стандарти:



Има специална глава за containtment-a. Като го чета обаче, установявам, че очевидно има различия в използваната терминологията. В документите на IAEA се говори за първи и втори containment, които в други публикации съответстват на confinement (херметичните помещения за които ти говориш) и containment (разбиран като железобетонна конструкция, която покрива реактора и confinement-a. По този повод е много интересно едно питане в парламента на Великобитания от 1990 г:
Mr. Dobson : To ask the Secretary of State for Energy if he will list the nuclear reactors in Britain (a) with and (b) without secondary containment.
Mr. Wakeham : All nuclear reactors in the United Kingdom are provided with defence in depth against the release of radioactivity by means of a series of barriers which differ according to the design characteristics of the particular reactor type. The term "secondary containment" usually refers to an outer, sealed, low-leakage building which houses the reactor core and primary coolant circuits. The need for such containment depends on the operating characteristics of the reactor and the coolant activity levels. The steam-generating heavy water reactor at Winfrith, and the prototype fast reactor at Dounreay have "secondary containment" buildings, and these will also be provided for the pressurised water reactor under construction at Sizewell. The operational characteristics of Magnox, advanced gas-cooled reactors, and small research reactors are such that "secondary containment" buildings are not needed to ensure their safety.

На един сайт който е много добър източник на информация за АЕЦ за хора, които не са специалисти, (http://www.virtualnucleartourist.com) може да се намери следното изказване за Gas Gooled Reactors:

Two key advantages of this design are:

- higher operating temperature with a higher thermal efficiency
- not susceptible to accidents of the type possible with water cooled/moderated reactors.

Което внася някаква яснота, защо т.нар. secondary containment се изисква при PWR, но не и при GCR. Очевидно при нас липсва въпросния secondary containment, ако използваме терминологията на IAEA.

Погледни към себе си

Редактирано от exPesho на 10.03.02 13:12.



Тема Re: Ама ти си бил голям специалист!нови [re: Ozzi]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано10.03.02 12:21



Отговори си на въпроса, какъв ще е потенциала на балканския енергиен пазар, ако 1.7 гигавата се оказват решаващи за неговото насищане? А ако искаш аз също мога да те засипя с "цифирички" които да демонстрират че въпросните малки реактори са незначителен фактор в сметките на западните енергийни компании. Колкто до свързването на енергийните ситеми, та нали сме свързани сега с руската и украинската система и ако речем те могат да залеят балканския полуостров с евтина енергия. От друга страна ако ние искаме да влезем в ЕС, ние ще трябва да отворим пазара си. Защо ли си мисля обаче, че тъкмо това е най-големия кошмар на нашите специалисти - може би ви е страх че изведнъж ще се разбере че тока от малките реактори никак не е конкурентоспособен. И че митът за българската енергетика като печеливш отрасъл може да съществува само в условията на социалистичекия тип икономика.

Погледни към себе си


Тема Re: Ама ти си бил голям специалист!нови [re: exPesho]  
Автор Ozzi (минаващ)
Публикувано10.03.02 14:00



Когато става въпрос за борба за пазари няма "незначителни пазари". Не подценявай турския пазар. Аз продължавам да твърдя че ел. енергията от АЕЦ Козлодуй е достатъчно евтина за да се конкурира с ел. енергия произведена в ЕС. Това което може да промени тази ситуация е затварянето на 1-4 блок. Не случайно едно от условията за отпускане на заем от Европейската банка (212 млн. евро) за модернизация на 5-ти и 6-ти блок .. е да спрм малките блокове. Това трябва да ти говори как действат "европейците" и как извиват ръце. Толкова е прозрачно че тук става въпрос за икономически интереси, че не доумявам как така не можеш да го разбереш и ти. Не мога да разбера и каква е алтернативата пред БГ ако затвори малките блокове. Жалко че има такива "българи" като теб готови да лижат европейските г... Погледни какво стана с тази държава и то благодарение на продажни "българи" Направо се отвращавам :(((




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.