Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:05 17.06.24 
Горещи теми
   >> АЕЦ Козлодуй
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: Гper]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано07.03.02 13:23



Мойте аргументи съм ги пуснал в отделна тема. Там обаче настана гробно мълчание от страна на ядрените патриоти. А АЕЦ в този си вид може да съществува само докато го има НЕК. Иначе моментално ще лъсне цяла истина за "ефективността" на малките реактори.

А що се отнася за националистческите мании, те не са донесли добро на никой народ досега. Имат свойството да правя хората слепи.

Погледни към себе си


Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: exPesho]  
АвторГper (Нерегистриран)
Публикувано08.03.02 13:15



Пешо видях твоите така наречени аргументи и мога да ги обсъдя с теб, но се опасявам, че е безмисленно - ти не желаеш диалог, ти искаш до поставяш готови етикети.
Ще спомена само, че явно твоята икономическа грамотност все още не е стигнала до разликата между цент и стотинка. Цената на тока произвеждан от АЕЦ"Козлодуй" наистина е 3.1 но не цента, а стотинки. Това е усреднената цена от работата на шесте блока.
Ще те попитам също така след като даваш такива "ясно икономически аргументирани" доказателства, въз основа на които правиш своите твърди и неподлежащи на съмнение заключения, знаеш ли колко е цената на 1kwh произведен от 1-ви и 2-ри блок? Ако не я знаеш как тогава изчисли, че те са губещи?
Аз няма да ти я кажа, защото това е фирмена тайна, само ще ти спомена, че те вече нямат амортизационни отчислениея и че поради по-простото си обслужване имат много по-малки разходи за собствени нужди от 5-ти и 6-ти блок.
Знаеш ли - дори не знам защо си губя времето, за да ти отговарям?
Може би защото много ме дразни когато хора като теб без да разбират, гледайки нещата повърхностно и отгоре, прочели една-две статии на тема "Какво е ядрена енергетика и има ли тя почва у нас", си позволяват да дават оценки за които определено нямат нужния ценз.
Всеки има право на собствено мнение, но умния човек преди да си го състави пруочва всички факти - това първо и второ винаги е готов да го обсъди и промени при нужните доказателства. Ти определено не си такъв.



Тема брейнови [re: 3opa]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано08.03.02 14:40



като споменаваш, че започва строежа на 18 реактора не е лошо да кажеш и къде точно.

Или просто Буш си планира някои неща. ПЪк и ми е малко странно петролен милионер да се застъпва за атомната анергетика, дори и да беше супер изгодна.

Ad astra per aspera


Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: Гper]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано08.03.02 14:44



Знаеш ли, има нещо много общо между постингите на всички дето защитавате малките реактори. Когато нямате реални аргументи, започвате да се чудите защо си губите времето да ми отговаряте. И започвате да лепите етикети. И да обвинявате на този дето сте му залепил етикет, че лепил етикети. Ако не вярваш, погледни сопбствения си постинг. Да не говорим че това че не съм желаел диалог си е само твое мнение или по-скоро повод да се измъкнеш от дискусията. Съвсем учтиво попитах например, колко ново гориво отива за горивен цикъл и колко отработено гориво се получава. Помолих да разясните на широката публика разликата между 440/230 и 440/213. Досега се натъквам само на високомерни кратки реплики, в някои случаи дори некоректни (твой колега започна да твърди че 1 и 2 реактори се различават от 3-4, а пък те от своя страна били едни и същи с тези на чехите). Нямам абсолютно никакви лоши чувства към работещите в АЕЦ, но отговори като твоя започват сериозно да поставят под съмнение вашия професионализъм. Така че ако искаш да дискутираме - моля, винаги съм го очаквал. Но моля те, прави го корректно.

Сега няколко бележки за това, което си казал по същество в този постинг.
1. Мнението съм си го съставил проучвайки фактите, засягащи експолатацията на ядрени мощности, така както са описани в многобройни експертни и професионални сайтове по света. Досега нито един път не съм се позовал на информация от екологична организация, с изключение на една публикация в Капитал, която обаче не засяга пряко технологични аспекти на работата на АЕЦ, а общи проблеми на енергетиката в България. Етикета "Ти определено не си такъв" засега доброномарено ще го пропусна , белким започнем да говорим по същество най-накрая.
2. Оценките които давам не са мои. Използвам оценките на професионалисти във вашия бранш. Да кажеш че хората от Западно-Европейската Агенция за Ядрена Енергетика (консултативен орган към ЕС) нямат ценз е меко казано несериозно.
3. Правя моите икономически оценки въз основа на данни почерпани от различни професионални организации, които съвпадат с тези изнесени от Касчиев. Освен и ако на него му липсва икономическа грамотност и ценз.
4. Аз знам колко ТРЯБВА ДА БЪДЕ (приблизително) цената на киловатчас произведен от който и да е от малките реактори. Казвам "ТРЯБВА", ако се вземат пред вид всички необходимо присъщи разходи. А в момента цената която ти калкулираш е просто нереална, тъй като нямаш реално счетоводство. Много е лесно под шапката на монопола НЕК да си направиш каквито цифри ти е угодно. Между другото. В нормалните цени публичните компании, каквито тярбва да бъде предприяте от вашия ранг, са напълно прозрачни за публиката по отношение на икономическите си резултати. Та фирмената тайна за цената на квтч ще бъде просто абсурдно понятие.
5. За това как произволно се смятат цените при вас говори най-красноречиво следното твое изказване: "те вече нямат амортизационни отчисления". Ами за да нямат такива отчисления, то това означава че вече стойността на тези реактори е изплатена и съществува фонд, който стои в резерва за построяването на заместителна атомна мощност. Според мен такъв фонд, трупан през всичките тези години, би трябвало да бъде от порядъка най-малко на 800 милиона долара. Къде е този фонд? Същото се отнася за наличието на фонд, който да финансира един ден закриването на реакторите, както и обработката и съхранението на отпадъците и отработеното гориво. Къде е този фонд? Ако ми ги посочиш аз ще се съглася моментално с теб че тези реактори са икономически ефективни.
6. Вече за втори път моля да не се спекулира с усреднена цена от работата на шестте блока. Става дума за малките блокове. Точно опитите да се слага всичко на куп, говори за начина по който вие виждате нещата (ЗАСЕГА, в името на дискусията, аз ще спестя използването на изрази като икономическа неграмотност)
7. Възниква един въпрос: как могат да се спасят от затваряне малките реактори, ако те наистина са толкова необходими на България и наистина няма никакви проблеми с тях? Възможни са следните линии на поведение:
а/ конфронтация с ЕС. Последствията в този случай за България като цяло обаче ще са трагични.
б/ приватизация на малките реактори. Всъщност, защо това въобще не се дискутира? Ако се продадат тези реактори на френски или британски атомни оператори, моментално би трабвало всички аргументи на ЕС веднага да отпаднат (разбира се при условие че тези аргумненти сега са измислени, само и само да навредят на българската енергетика и икономика). Работните места на специалиастите ще бъдат запазени, високата норма на печалба (АКО са верни вашите твърдения) ще осигури високи постъпления в бюджета на страната под формата на данъци, такси и осигуровки, в бюджета на държавата от самата продажба ще влезнат огромни пари (ако се вярва на вас колко са ценни малките реактори), самите чужденци ще печелят това, което би трябвало да печели сега и НЕК, но самия факт на присъствието на големи западни фирми в Българската икономика биха ни осигурили така желаното приоритетно място на България на целия Балкански полуостров, измествайки Гърция и Турция. Предимствата за всички в България от едно такова решение са огромни, а това че собствеността ще бъде на чужденци е само емоционален недостатък.

ДА, НО всичко това би било реално ако:
а/ наистина тези реактори бяха толкова икономически ефективни
б/ ако този процес не изискваше реално преструтуриране на енергетиката, което звучи кошмарно за всички, които в момента се хранят по един или друг начин от НЕК (не говоря за работниците и специалиститъе като вас)
в/ ако наистина ЕС си изсмуква от пръстите причини за затварянето на тези реактори.

Опасявам се обаче, че нито реакторите са ефективни, нито мотивите на ЕС са изсмукани от пръстите, нито някой от НЕК иска реално да пусне кокъла. Така че купувач няма да има. Ако можеш да ме убедиш по добронамерен начин в противното - хубаво, ако обаче започнеш отново да се опитваш да спориш с удари под пояса, то тогава наистина хората трябва да бягат час по-скоро от тази страна и нейните малки реактори.

Погледни към себе си


Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: exPesho]  
АвторГper (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 11:01



Прав бях. Ти не искаш диалог. Ти искаш да говориш!
Чудно ми е от къде имаш свободно време за толкова дълги и обстоятелствени писания? Или си журналист или си юрист. Съдя по това от начина по който манипулираш с толкова ясни и красноречиви данни...Кажи ми плащат ли ти за твоята "активна гражданска позиция". Аз почти съм сигурен, че това е така...А кой ли ти плаща?...
Не мога да разбера какъв е смисъла на изброените от тебе точки? Какво се опитваш да кажеш? Че ядрената енергетика е губеща???Отказвам да влагам време и енергия в нещо толкова безмисленно като откриването на топлата вода.
Безмисленно защото е факт, че в света се експлоатират и печелят над 560 ядрени централи, а още 100 са в строеж. Факт е също така, че колкото по-стара е една централа - толкова повече тя печели...Така че това което се опитваш да "докажеш" аз определям само като манипулация и то за сметка на гражданите на България.
Бих могъл да ти кажа много неща, бих могъл да оборя всяко едно от твърденията ти, но го намирам за безмисленна загуба на време защото ти не желаеш чрез разговор да се стигне до истината, ти желаеш чрез манипулация да убедиш хората в една лъжа...
Мисля, че ти отговорих на всичките въпроси.
И е крайно време да погледнеш КЪМ СЕБЕ СИ...и към мотивите си...



Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: Гper]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано11.03.02 12:20



Ебати наглостта! Каня го да си изложи аргументите, той ми отговаря че не искам диалог!

И какви са тези плитки манипулацийки от твоя страна? Къде съм казал че ядрената енергетика е губеща? Защо лъжеш като дърт циганин? Не ядрената енергетика е губеща, а вашите малки реактори. Докога ще манипулирате и лъжете хората?

И да те успокоя - нито съм юрист, нито журналист. Характерът на бизнеса ми е такъв, че мога да разполагам с много свободно време и в същото време да печеля много. Но очевидно в малките душички на хората като вас надали може да се появи мисълта, че някой може да има гражданска позиция, без да е пряко заинтересован.

Погледни към себе си


Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: exPesho]  
Автор Ozzi (минаващ)
Публикувано11.03.02 13:40



"Вашите реактори" !?!?!
Ти за какъв се смяташ? Чак сега разбрах че не си Българин. Хайде върти си бизнеса и остави българите да се оправят.



Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: Ozzi]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано11.03.02 14:19



Я, стига! Омръзна ми от вчерашни лекета дето имат навика да говорят от името на всички българи! Да не би аз да работя в тази централа? Да не би аз да взимам дивиденти от НЕК? За съжаление малко хора в България осъзнават, че плащат от джоба си с непосилни данъци към държавата удоволствието на такива като теб да се тупат в гърдите и да ги лъжат в очите. Българин бил ...

Погледни към себе си


Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: exPesho]  
АвторГper (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 19:22



Странен бизнесмен си - с много свободно време и печелифш бизнес??? Страхотно ! Дай боже всеки му!
А и с активна гражданска позиция относно АЕЦ??? Случайно да не доставяш въглища от Австралия на ТЕЦ"Варна" та да произвижда на 6 цента за kwh???
Ако е така си много глупав защото в момента печалбата от единствените в света губещи АЕЦ (според теб) финансира твоята печалба....
И Е КРАЙНО ВРЕМЕ ДА ПОГЛЕДНЕШ КЪМ СЕБЕ СИ ... И КЪМ МОТИВИТЕ СИ...
Ти си Българин?!???!? Дали!?!?!



Тема Re: ОК, нямаш проблем.нови [re: Гper]  
Автор exPesho (спокоен)
Публикувано14.03.02 23:18



Голям смях. Бях чувал за враждата между ядреното и въглищното лоби в НЕК, но смятах че това е все пак преувеличение. Изглежда обаче не съвсем. Ама вие сигурно вместо здрасти като се срещнете започвате да се плюете. Ей, това битката за кокъла е голяма работа!

Погледни към себе си



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.