Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:58 17.07.25 
Горещи теми
   >> АЕЦ Козлодуй
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Малко просвета за непосветенитенови  
Автор Netizan (Sr.)
Публикувано06.09.01 10:51



Има най-различни видове ядрени установки. Като най-разпространени са водо-водните (каквито са и у нас). Самите те биват 2 вида "Тип BWR" и "Тип PWR". В едните прегрятата в реактора пара директно задвижва турбината, а в другите произвежда топлоносител чрез парогенератори. Предимството на първите е в по-евтината енергия, а на вторите - в по-голямата безопасност и наличието на по-малко оборудване в контакт с радиоактивна среда. Нашите са от втория тип.
Чернобилският тип реактори имат свои предимства и недостатъци. Те са с графитов забавител, а водата е само топлоносител (забавителят на неутрони поддържа скоростта на ядрената реакция). Тези реактори от "канален тип" позволяват горивната кампания да бъде перманентна, т.е. да не се спира енергоблокът за презареждане, а горивото в отделните канали се сменя в процеса на работа. Те са и най-мощните в света. В определен аспект са връх на техническата мисъл.
Румънската централа е тип Candu - всепризнато най-безопасната технология за добиване на ядрена енергия. Това е канадска разработка, която има редица предимства. Едно от тях е, че се използва природен (природно-обогатен) уран, което е много евтино при производството на ядрено гориво. Недостатъци - използва се тежка вода (деутерий - силно токсично!) и сложна технология.
Много разпространени са газовите реактори - при тях също има например графитен забавител, като топлоносителят е хелий или все-повече въглероден двуокис. Предимства: работи се на температури, близки до тези във ВЕЦ и по-голям КПД (над 50% срещу 30% при водните реактори). Най-вече ги използват англичаните.
Французите пък имат централи, които работят на няколко режима и ядреното гориво не свършва, а се използва в един дълъг цикъл (Phoenix, Superphoenix).

Нашите "стари" блокове са една класика, към която се връщат и най-новите разработки. По отношение на "технически запас" са осигурени десетки пъти.
В последните години са им направени редица подобрения и едва ли има какво повече да се желае за тяхната експлоатация!

Редактирано от Netizan на 06.09.01 10:59.



Тема Re: Малко просвета за непосветенитенови [re: Netizan]  
Автор тиxичka (непознат )
Публикувано06.09.01 10:59



БРАВО
Нека четат



Тема Re: Малко просвета за непосветенитенови [re: тиxичka]  
Автор cмaxнaтиa пpoфecop (пълно кУкУ)
Публикувано07.09.01 01:25



четем
и се сагласявам с казаното

луд за връзване


Тема Още малко просвета за непосветенитенови [re: cмaxнaтиa пpoфecop]  
Автор Netizan (Sr.)
Публикувано07.09.01 02:58



Всъщност това са обективни факти. Какво съгласяване?
Ако има проблем, той е в ядрения горивен цикъл! За щастие ние в България сме го избегнали.
Атомната централа е само върхът на един айсберг от преработката на ядрен материал. И този връх дава само чиста печалба.
А ние имаме и залежи от много лесно добиван уран (които вече не се използват). Дори има сведения, че първите германски и руски (след 1945 г.) ядрени оръжия са от български уран.
След като се отработи ядреното гориво, то е богато с Плутоний - а това е самата суровина за изработване на ядрено оръжие. За един ядрен заряд са необходидми 8 кг Плутоний. Него го има в отработеното гориво и е въпрос на технология да се извлече в чист вид.
Истинският ни проблем е да се освобождаваме от отработеното гориво.
Технологията за неовата преработка не е по нашите възможности, а и това е наистина "мръсната" страна на ядрената енергетика.



Тема Re: Още малко просвета за непосветенитенови [re: Netizan]  
Авторpetkok (Нерегистриран)
Публикувано07.09.01 13:35



Хубаво е когато се подбира само едната страна на медала (инфромацията). Да се мисли, че всичко е безопасно, защото така пише в учебниците и защото си е наше, не е израз на обективна оценка на ситуацията. Защото в същите тези учебници (по които са учили нашите ядрени специалисти) е описано как може да стане парен взрив във ВВЕР. А как действат нашите хора е отдавна безпощадно ясно. Само си спомнете инцидента, заради който уволниха Касчиев. Тогава той просто показа "страшния" факт, че дежурният не е влизал цяла вечер на обиколки - и ето ти авария.

За българския уран - не е достатъчно да го имаме. Спомнете си как се добиваше - със набиване на сярна киселина под земята. Къде ли е отишла сярната киселина? Да не пропусна, че България никога НЕ е произвеждала ядрено гориво, а само полуфабрикат. Давахме го на руснаците, а те ни даваха горивото. После - отработилото гориво пак на Русия за бомби. Ей това са "мирните цели"!

Петко



Тема Re: Още малко просвета за непосветенитенови [re: petkok]  
Автор Ozzi (непознат )
Публикувано07.09.01 14:51



Истината е че няма абсолютно екологично производство и винаги се стига до компромис. Въпроса е кое е най доброто за България. Иначе може би най екологичното е да си внасяме ел. енергията...обаче.....



Тема Re: Малко просвета за непосветенитенови [re: Netizan]  
Автор Netizan (Sr.)
Публикувано07.09.01 22:10



Свежото гориво постъпва на пръчици...
Това са едни метални тръбички, в които има таблети обогатен уран. Херметични са и не предствляват опасност. Пръчиците се подреждат в касети - и те са 360..и колко бяха. Общо да кажем 72 тона гориво за всеки от старите блокове.
След като завърши своя ресурс, горивото отлежава няколко години в специални басейни, за да спадне активността му, а след това отива в специално хранилище, където стои, докато го вземат за по-нататъшното му използване.



Тема Лично мнениенови [re: petkok]  
Автор Netizan (Sr.)
Публикувано08.09.01 12:04



Не е чак толкова елементарно.
Случаят с Касчиев беше следният: бяха вадили високоактивно оборудване и не бяха се погрижили за достатъчно ниво на водата над него. Българска немарливост! Не е било нужно да се правят обходи, контрол и т.н. (може би тази немарливост и отразява отношението на хората, които непосредствено работят с ядрените материали - не ги считат за източник на опсаност).
Касчиев тогава вдигна шум - а това му е и работата - шеф на надзорния орган!
А го репресираха, просто защото е неудобен. Познавам го и го уважавам. Ако чуете него и някои други, наистина ще направите разлика!
За парния взрив - не разбирам? Какъв такъв взрив може да стане? Ако се скъса някой тръбопровод... И какво? Обикновена промишлена авария.
Няма да стане, защото хората си гледат работата.
За добива на уран чрез сярна киселина - това е един лукс, който можем да си позволим. Надали има по-евтин и екологичен начин за добив! Но явно и това на някого е попречило :(



Тема Re: Лично мнениенови [re: Netizan]  
Автор Ozzi (непознат)
Публикувано08.09.01 14:42



Парен взрив може да се получи при отделяне на голямо количество водород, а това е свързано с много тежка ядрена авария (прегряване на активната зона и започване на т.нар. паро-циркониева рекация). Ама за да се случи това трябва доста сериозно са се потруди човек :-)))



Тема Re: Малко просвета за непосветенитенови [re: тиxичka]  
Автор Aнaл_Фaбeт (неграмотен)
Публикувано09.09.01 10:21



Ама тогава ще вземат да закрият някои служби

Наведен,на пейка самотен седях уморен сред някакъв шумен и стар булевард непознат ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.