Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:56 30.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема данни за гама фон  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 15:43



Здравейте,
някой знае ли защо почти винаги данните за гама фона показвани тук:


се явяват възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град. Няма грешка при измерването - мери се "одобрен тип" измерителен уред. Разликата идва от характеристиките на околната среда - тип почва и наличие и вид на околните сгради.

Примерно ако за град Пловдив гама фона е около 0.15 µSv/h, то при разходка по улиците и тепетата на града гама фона реално стига до 0,24 µSv/h.

Нарочно ли измервателните уреди ги слагат в точки с най-нисък гама фон и кой има полза от това? Защо примерно за Пловдив не сложат уредите на Бунарджика, където гама фона е най-висок заради скалите?

Официални данни:


Реално измерени данни при движение в Пловдив:




Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 19:06



Не знам защо е така, но пък ми прави впечатление, че на графиките, които си дал, дозата е в измерение наносиверти за час а според мен доза не се мери в нещо за час, тъй като дозата се натрупва и е интегрална величина.
Т.е. както ватметъра отчита моментната консумирана мощност, а електромера отчита потребената енергия, но не за час, а за произволно време, така и радиометъра отчита моментния радиоактивен фон или някакво излъчване, а дозиметъра отчита натрупаната доза в дадено тяло.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 19:51



Изполваният уред е



Графиките показват изменението на мощността на амбиентния еквивалент на дозата. Единицата е микро Сивърт за час [µSv/h].



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 21:00



Не го приемай като заяждане или разводняване на темата - това което намирам за амбиентен дозов еквивалент, или което е същото - амбиентен еквивалент на дозата е следното -

Амбиентен дозов еквивалент H*(d) e дозовият еквивалент в дадена точка на
радиационно поле, която би била породена от съответното разширено и подредено поле в
сферата на МКРЕ на дълбочина d по радиуса срещу посоката на подреденото поле. Специалното
име на единицата за амбиентния дозов еквивалент е сиверт (Sv)

Източник:
тук


БНРА - Българска агенция за ядрено регулиране.

Причината да пиша това е, че наскоро имах спор с друг човек в друг клуб по същия въпрос, но тогава не си направих труда да ровя, а сега виждам, че съм бил прав.
Странно е, че твоят уред дава тази величина в микросиверти или наносиверти за час.

А всъщност за дозата аз имах понятие това което се ползва в медицината - доза йонизиращо лъчение, погълната от тяло, орган и т.н.

Редактирано от Quai dOrsay на 06.08.17 21:02.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано06.08.17 21:47



Уредчето изглежда доволно измислено.
Пък и правено(или поне лиценза е от там - ще видя) в Украйна - смях, голям смях.
Холите са по-некадърни от който и да е в Европа.
Може би само в Бангладеш има по-некадърни като цяло...





Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 22:05



Благодарен съм на всяко мнение. Питам, защото не знам. Прекалено отдавна съм бил в училище и тези неща не съм ги учил. Но пък са ми интересни. Това да се счита за извинение, ако сбъркам някъде. Питам, защото интерпретирането на наличната информация ми е трудно, а забелязвам доста спекулации по темата в интернет.

След тези уговорки - в графиките и в стойностите по-горе става дума за мощност на дозата, а не за самата доза.

Определението е в същият документ:
Мощност на дозата (погълната, ефективна и еквивалентна) е отношението на нарастването на дозата dD за интервал от време dt към този интервал: D=dD/dt Единица: използват се единиците за съответната доза, разделени на единицата за време.

Уредите мерят мощност на дозата в определена точка. Идеята е, да знаеш ако останеш в съответната точка примерно 10 часа каква доза ще получиш. Сметката е проста при мощност на дозата 0,60 µSv/h и престой от 10 часа, дозата ще бъде 6 µSv.

В НАРЕДБАта ЗА ОСНОВНИТЕ НОРМИ ЗА РАДИАЦИОННА ЗАЩИТА има норми за годишна доза. Стойността й ще се получи като се умножи мощност на дозата по броя на часовете в една година. Оттук не е все едно дали за един град ще се мери най-малката възможна за града мощност на дозата, средната за града или максималната за този град. Просто защото след умножението съответните стойности на дозите ще са различни.

Признавам, че съм объркан, защото дори и при минималните стойности написаното в член 15 от наредбата "Чл. 15. (1) Границата на годишната ефективна доза за всяко лице от населението е 1 mSv. " не излиза. Опитвам се да разбера откъде идва разликата, грешката или нещо друго което пропускам.

Редактирано от LZ1FW на 06.08.17 22:23.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: hidrazin4o]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 22:20



В отговор на:

Уредчето изглежда доволно измислено.
Пък и правено(или поне лиценза е от там - ще видя) в Украйна - смях, голям смях.
Холите са по-некадърни от който и да е в Европа.
Може би само в Бангладеш има по-некадърни като цяло...




Уредчето за мен е едно от най-добрите в света в своя клас - и като точност и като възможности. Аз имам добро мнение за разработена в Украйна техника. Има недостатък - цената е висока. Ама в тази област е така - всичко е скъпо. Книгите свързани по някакъв начин с ядрената енергетика, които си харесах, също се оказаха скъпи - от порядъка на 80 - 200 английски лири. Умножи по 2.20 лева... Освен това и са дебели и тежки...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 23:27



Книгите свързани по някакъв начин с ядрената енергетика, които си харесах, също се оказаха скъпи - от порядъка на 80 - 200 английски лири. Умножи по 2.20 лева... Освен това и са дебели и тежки...
Защо не пробваш да ги намериш в електронен формат? Със сигурност ще са по-евтини. А можеш да ги потърсиш и пиратски съвсем за без пари.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 23:41



Не ми се рови сега, но мисля, че дозата се определяше не точно по този начин както ти я смяташ.
Този документ видя ли?



Виж за ефективна доза, както и за единиците, с които се измерва дозата.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 12:10



Съветвал съм те наредби да не четеш, тъй като не си в състояние да ги асимилираш, камо ли да ги тълкуваш.

Във въпросната наредба още в член първи е записано, че:
(3) От изискванията на наредбата се изключва облъчването на хората, дължащо се на:
1. космичното лъчение върху земната повърхност;
2. съдържанието на калий - 40 в човешкото тяло;
3. съдържанието на естествени радионуклиди в различни материали, което не е
променено от човешка дейност.


За хора с по-ограничени познания,

e записано още по-просто и ясно, че "Допустимите дози на йонизиращите лъчения в България се определят от Наредбата за основни норми за радиационна защита, приета с ПМС №229/25.09.2012 г. Тя определя допустимите дози за допълнително облъчване, в което не влизат дозите от естествения радиационен фон"

Видно е, че е абсолютно все тая къде ще се мери, тъй като само измененията имат потенциално значение, при това, ако тези изменения не се дължат на космически лъчения, т.е. ако такива изменения въобще са свързани с тази наредба. Колкото и отдавна да си бил на училище, то все пак би трябвало да се досетиш, че в една наредба трудно биха били регламентирани някакви лимити за естествени процеси. Но дори и логиката да ти изневерява, все пак щом си се научил да пишеш правилно, то значи остава да подобриш концентрацията при четенето, като оставиш параноидните подозрения и сложните сметки настрана и се опиташ да сванеш какво всъщност четеш. В случая няма никакъв физически въпрос, а просто обичайната ти тотална дезориентация всеки път, щом решиш да се запознаеш с някакъв нормативен документ по Интернет. Ерго, не е много по тематиката на форума.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано07.08.17 12:46



Въпросът ми е:
някой знае ли защо почти винаги данните за гама фона показвани тук:
https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx
се явяват възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град.


Ще съм благодарен, ако някой отговори.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано07.08.17 14:07



"възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град." Чиновнически погледнатo,при калибровката на "индикатор-дисплеи", съгласно методиката, се изважда фона за града(усреднено?)?



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 14:34



Въпросът в този си вид съдържа някои недоказани твърдения, които елиминират възможността за смислен отговор. Първо, от никъде не следва това "почти винаги" - възможно е да е чисто субективно усещане. Второ не става ясно какво се разбира под "по улиците на съответния град" - няма достатъчно данни от всички улици на целия град в приблизително един и същи момент и отново може да става въпрос за чисто субективно усещане според избрания маршрут и други фактори. Т.е. възможно е, а и на графиката-самоделка се вижда, че е така, да има и места в които на моменти стойностите са по-ниски, т.е. въпросът да е изцяло невалиден.

Но дори и да имаше някакви достоверни данни, според които един уред се намира на място, чиито естествен радиационен фон е по-нисък (или пък по-висок) от средното за дадена територия, то науката физика пак нямаше да бъде в състояние да даде отговор защо някой човек е сложил уреда баш там. Според мен уреда се намира там, където е удобно за съответна служба, която го експлоатира, тъй като няма почти никакво значение какви са нивата на естествения радиоационен фон на съответното място, а е важно само дали има повишение над тез стойности.

. При пет ведомства и около четиристотин точки за непрекъснат мониторинг човек мисля, че може спокойно да се обзаложи, че няма никаква конспирация и уредите са разположени точно там, където е било най-прагматично да бъдат разположени.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Totopet]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано07.08.17 16:54



При толкова детаилни мрежи в Европа, те са си нов инструмент за статистики.Метеорния поток, тази нощ, може ли да породи забележими пикиве в фона? "..Тъмната светкавица е изблик на гама-лъчи, произведени по време на гръмотевични бури с изключително бързо движещи се електрони, сблъскващи се с въздушните молекули. Тъмната мълния е най-високоенергийната радиация, което се образува по естествен начин на Земята. Тя обаче не е била известна преди 1991. Учените вече знаят, че тъмната светкавица естествено се поражда в бури. Те обаче не знаят колко често това се случва и дали светлинната светкавицата винаги ги придружава..." http://www.haskovo.net/news/127988/Tamni-svetkavici-zasecheni-ot-kosmosa



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано07.08.17 23:22



А дали няма значение какви са нивата на естествения радиационен фон на дадено място?

Чета по форумите как хората са почнали за избягват тухлени къщи или такива с прекалено много камъни вътре заради по-високия естествен радиационен фон в тях...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано08.08.17 00:27



около четиристотин точки за непрекъснат мониторинг
_________________________________________________________
Я тогава ми дай стойностите за фона в Стара Загора, Сливен, Ямбол, Хасково или Кърджали?
Хайде да не фона за вчера ама примерно за преди седмица...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано08.08.17 00:38



И не си влизат в избите - там се натрупва Радон.
Други си слагат






Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 07:23



Ами според мен това не би трябвало да е фактор, поради простата причина, че каквото и да направиш ще има една група от хора, които ще имат всякакви съмнения - без оглед на стойности или на каквото и да било друго. Помня такъв случай - някъде около София беше, бяха си внушили някакви екстремни нива на радиационния фон. Сложиха им измервател с огромно табло и се започна - защо е точно там, датчика е манипулиран, данните са манипулирани. Няма абсолютно никаква оправия.

Аз лично не бих се занимавал, гледайки графиките, баш в Пловдив да търся специално място. По разни източници пише, че в България фона варира между 0.06 и 0.40. Т.е. в някакво населено място, ако има такова, където фона е близо до 0.40, може би ще има смисъл, да не отиде някой гуро да им обяснява как са три пъти по-прецакани от София и да настане някаква паника. Но Пловдив си е баш почти където си е най-нормално.

По една случайност и аз имам подобен уред, та в общи линии където и да съм бил стойностите са между 0.11 и 0.19 - едно към гьотере го казвам, не съм правил статистики. Личното ми усещане е, че колкото е по-урбанизирано, толкова са по-високи стойностите, но това сигурно е нормално. Но не ми е правило никакво впечатление някъде на село разликата да е над 0.01 вън/вътре - е, сигурно ако е чисто дървена къщата може и да няма въобще разлика, а в града този ефект е много по-незабележим в общия случай, но никога не съм попадал на каквото и да е странно отклонение, заслужаващо някакво внимание.

Единственото странно е, че за десетина година се е задействала десетина пъти алармата - има предупредителна аларма, дори когато уреда е изключен, като до минута след това стойностите пак са падали на обичайните. Или са били космически лъчения или е бъг в уреда - и моя е украински. Нищо интересно друго никога не видях/измерих/засякох.

Виж, ако пътуваш в самолет, особено нависоко, там вече можеш да мериш съществени нива, ако не ти конфискуват уреда или поне накарат да преместиш в чекирания багаж, че да не всяваш паника. Но на земята никога не видях никакви притеснителни стойности. Дано и да не видя де.





Тема Re: данни за гама фоннови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 07:31



Е не знам какъв е реда да се получи тази информация. Дадох ти линк, там вероятно ако ги питаш няма да ти откажат - поне моето очакване би било такова. Мислиш, че нарочно не публикват тази информация ли? Според мен просто по Интернет излизат стойностите от станциите с постоянна свързаност, а другите просто някой записва един път дневно и диктува по телефона или даже диктува само, ако е над определена стойност.

Нямам никаква идея как е организирано, но не ми се струва възможно да откажат подобна инфорация, защото това може да предизвика много повече притеснения от почти каквито и да било обявени нива.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано08.08.17 07:40



В отговор на:

По една случайност и аз имам подобен уред, та в общи линии където и да съм бил стойностите са между 0.11 и 0.19




Сериозно?
Не мога да повярвам...

Гледай какво става в София - началната точка е блок едроплощен кофраж, крайната - тухлено блокче. Обърни внимание какво става около тухлите:



А ето ти и малко екзотика, имай предвид, че не съм се завирал в мините, но пак е близко до София. Манастира е в зелената елипса. По пътеката към него видимо всичко е нормално, обаче съвсем не е така:





Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 08:19



Като съм в София живея в тухлена кооперация в центъра и около мен са почти само тухлени сгради - около 0.17-0.18 е винаги. На екзотични места не съм бил, дори на Мусала не съм носил джаджата.

Другата възможност е моят уред да е по-малко чувствителен, да осреднява по някакъв начин или да не е бил в ред от самото начало, въпреки че го купих с някакъв сертификат уж от официалните представители тук. Джаджата е

. Но все пак мойто е битов уред - нищо чудно да е безполезен за такива по-чувствителни експерименти.

Нямам представа - единствения начин да съпоставим е да кажеш точка в София, по-възможност в центъра, където ти показва над 0.25 и да мина и аз от там да видя дали ще ми даде сравними стойности - в София ще бъде най-рано другата седмица, обаче. Сега се сещам, че твоят уред има памет и графика, т.е. ти можеш да видиш нагледно тия аномалии, докато моят трябва да го нося, да го извадя, да го включа и да изчакам няколко минути, за да прочета някакви стабилизирани стойности - нещо, което почти никога не правя. Но наистина нямам спомен над 0.25 да съм го виждал да показва (освен при споменатите десет случая - сега проверих, дзънка ако стойността е над 0.30).

Последното, което ми хрумва като вариант е, на твоята графика да излиза някаква пикова стойност. Поне моят уред непрекъснато "играе" нагоре-надолу, но дисплея не се променя чак толкоз бързо. Нищо чудно за някаква част от секундата да засече по-висока стойност, но стойността на дисплея да е осреднена по някакъв алгоритъм.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.08.17 10:19



колко хора живеят на бунарджика че да показват неговите данни?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано11.08.17 17:38



Този който е издал на това чудо сертификат за одобрение на типа е за уволнение. В това нещо има един гайгеров брояч и заявената неопределеност от 15% не може да се постигне даже и теоретично. При този размер уредчето има неопределеност не по-малко от 30% (това ако е калибрирано отделно а не е ползван един калибровъчен коефициент за цялата партида). Екстрите като аларми, прагове и др. подобни нямат нищо общо с качествата му като средство за измерване. Разработената в Украйна професионална техника е едно, а това е нещо съвсем друго (ширпотреба му викаха едно време :-)).
Данните за гама фона които гледаш идват от радиометри поставени в повечето случаи на някоя метеостанция - там изискването е да е над тревна площ на определена височина. По-високите стойности, които се наблюдават при разходка в населеното място, обикновено са над настилка или нанос, характерен за конкретното място.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: kyky]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 17:57



Кратък и ясен отговор.
Сърдечно благодаря.

В отговор на:

Данните за гама фона които гледаш идват от радиометри поставени в повечето случаи на някоя метеостанция - там изискването е да е над тревна площ на определена височина.






Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано11.08.17 18:03



Пътеката за сеславския манастир си минава през район с повишено природно съдържание на уран, а вероятно си минал и през някой от табаните на Кремиковци... абе има си обяснение.
Що се отнася до тухленото блокче - случайно да не е в някой от най-близките до Витоша квартали



Редактирано от kyky на 11.08.17 18:03.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: kyky]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 20:08



Човекът ти говори за Пловдив, ти за Кремиковци и Витоша му обясняваш, и за Сеславския манастир.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 20:59



В отговор на:

Пътеката за сеславския манастир си минава през район с повишено природно съдържание на уран, а вероятно си минал и през някой от табаните на Кремиковци... абе има си обяснение.
Що се отнася до тухленото блокче - случайно да не е в някой от най-близките до Витоша квартали



Това за повишено съдържание на урана в почвата е лесната версия. Тя е доста вероятна, все пак там има уранови рудници наблизо. Аз обаче залагам на друга версия: максимумите са на една асфалтова площадка между Сеславския манастир и Сеславци. Там вероятно са трошили или разглобявали нещо откраднато я от рудника, я от сградата наблизо, което е съдържало радиоактивни материали и съответно са замърсили радиоактивно наоколо.

Блокчето не е близо до Витоша. И не е единичен случай. В тухлените сгради фона по принцип е висок - около 25 µSv/h. Даже в близост до ограда изградени от тухли фона се вдига.

В отговор на:

Човекът ти говори за Пловдив, ти за Кремиковци и Витоша му обясняваш, и за Сеславския манастир.



Не се карайте, грешката е моя. С добри намерения в темата съм сложил примери за всичките тези места.

Peace!



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 21:25



Добре де, аз не мога да разбера, теб какво те бърка толкова дали фонът е 15 или 25 микросиверта за час? Че дори да е и 35? Това едва ли по някакъв значим начин ще повлияе на нещо.
Нормално е да има флуктуации, нормално е на места да е по-силно отколкото на други места. Така, както има флуктуации на температурата например, впрочем в доста по-широки граници.
Защо ли ми се струва, че се филмираш излишно. Все пак естествен фон винаги е имало, и живите организми сме живели винаги при такива условия, това за нас е нормална среда, приспособили сме се, не ни пречи. Да, могат да предизвикват някакви мутации и да провокират заболявания, но в рамките на това, което винаги е било.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 21:48



По-горе съм сбъркал - 0.25, а не 25 микро Сиверта за час.

А отговорът е прост. Искам да разбера къде е границата на нормалния радиационен фон. Меря и си размишлявам.
Паралелно на това чета и се ограмотявам. Не разчитам само на меренето.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 21:51



Да, и аз съм сбъркал, 0.15 или съответно 0.25 или 0.35.
Често виждам показанията на светлинното табло в София, на ул. Шипченски проход.
Обикновено показва 0.14 микросиверта за час.

Редактирано от Quai dOrsay на 11.08.17 21:52.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 21:53



Едва ли може да се каже с точност, и едва ли има рязка граница.
Но щом ти е интересно, няма лошо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.