Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:30 30.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 08:19



Като съм в София живея в тухлена кооперация в центъра и около мен са почти само тухлени сгради - около 0.17-0.18 е винаги. На екзотични места не съм бил, дори на Мусала не съм носил джаджата.

Другата възможност е моят уред да е по-малко чувствителен, да осреднява по някакъв начин или да не е бил в ред от самото начало, въпреки че го купих с някакъв сертификат уж от официалните представители тук. Джаджата е

. Но все пак мойто е битов уред - нищо чудно да е безполезен за такива по-чувствителни експерименти.

Нямам представа - единствения начин да съпоставим е да кажеш точка в София, по-възможност в центъра, където ти показва над 0.25 и да мина и аз от там да видя дали ще ми даде сравними стойности - в София ще бъде най-рано другата седмица, обаче. Сега се сещам, че твоят уред има памет и графика, т.е. ти можеш да видиш нагледно тия аномалии, докато моят трябва да го нося, да го извадя, да го включа и да изчакам няколко минути, за да прочета някакви стабилизирани стойности - нещо, което почти никога не правя. Но наистина нямам спомен над 0.25 да съм го виждал да показва (освен при споменатите десет случая - сега проверих, дзънка ако стойността е над 0.30).

Последното, което ми хрумва като вариант е, на твоята графика да излиза някаква пикова стойност. Поне моят уред непрекъснато "играе" нагоре-надолу, но дисплея не се променя чак толкоз бързо. Нищо чудно за някаква част от секундата да засече по-висока стойност, но стойността на дисплея да е осреднена по някакъв алгоритъм.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.08.17 10:19



колко хора живеят на бунарджика че да показват неговите данни?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано11.08.17 17:38



Този който е издал на това чудо сертификат за одобрение на типа е за уволнение. В това нещо има един гайгеров брояч и заявената неопределеност от 15% не може да се постигне даже и теоретично. При този размер уредчето има неопределеност не по-малко от 30% (това ако е калибрирано отделно а не е ползван един калибровъчен коефициент за цялата партида). Екстрите като аларми, прагове и др. подобни нямат нищо общо с качествата му като средство за измерване. Разработената в Украйна професионална техника е едно, а това е нещо съвсем друго (ширпотреба му викаха едно време :-)).
Данните за гама фона които гледаш идват от радиометри поставени в повечето случаи на някоя метеостанция - там изискването е да е над тревна площ на определена височина. По-високите стойности, които се наблюдават при разходка в населеното място, обикновено са над настилка или нанос, характерен за конкретното място.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: kyky]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 17:57



Кратък и ясен отговор.
Сърдечно благодаря.

В отговор на:

Данните за гама фона които гледаш идват от радиометри поставени в повечето случаи на някоя метеостанция - там изискването е да е над тревна площ на определена височина.






Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано11.08.17 18:03



Пътеката за сеславския манастир си минава през район с повишено природно съдържание на уран, а вероятно си минал и през някой от табаните на Кремиковци... абе има си обяснение.
Що се отнася до тухленото блокче - случайно да не е в някой от най-близките до Витоша квартали



Редактирано от kyky на 11.08.17 18:03.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: kyky]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 20:08



Човекът ти говори за Пловдив, ти за Кремиковци и Витоша му обясняваш, и за Сеславския манастир.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 20:59



В отговор на:

Пътеката за сеславския манастир си минава през район с повишено природно съдържание на уран, а вероятно си минал и през някой от табаните на Кремиковци... абе има си обяснение.
Що се отнася до тухленото блокче - случайно да не е в някой от най-близките до Витоша квартали



Това за повишено съдържание на урана в почвата е лесната версия. Тя е доста вероятна, все пак там има уранови рудници наблизо. Аз обаче залагам на друга версия: максимумите са на една асфалтова площадка между Сеславския манастир и Сеславци. Там вероятно са трошили или разглобявали нещо откраднато я от рудника, я от сградата наблизо, което е съдържало радиоактивни материали и съответно са замърсили радиоактивно наоколо.

Блокчето не е близо до Витоша. И не е единичен случай. В тухлените сгради фона по принцип е висок - около 25 µSv/h. Даже в близост до ограда изградени от тухли фона се вдига.

В отговор на:

Човекът ти говори за Пловдив, ти за Кремиковци и Витоша му обясняваш, и за Сеславския манастир.



Не се карайте, грешката е моя. С добри намерения в темата съм сложил примери за всичките тези места.

Peace!



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 21:25



Добре де, аз не мога да разбера, теб какво те бърка толкова дали фонът е 15 или 25 микросиверта за час? Че дори да е и 35? Това едва ли по някакъв значим начин ще повлияе на нещо.
Нормално е да има флуктуации, нормално е на места да е по-силно отколкото на други места. Така, както има флуктуации на температурата например, впрочем в доста по-широки граници.
Защо ли ми се струва, че се филмираш излишно. Все пак естествен фон винаги е имало, и живите организми сме живели винаги при такива условия, това за нас е нормална среда, приспособили сме се, не ни пречи. Да, могат да предизвикват някакви мутации и да провокират заболявания, но в рамките на това, което винаги е било.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано11.08.17 21:48



По-горе съм сбъркал - 0.25, а не 25 микро Сиверта за час.

А отговорът е прост. Искам да разбера къде е границата на нормалния радиационен фон. Меря и си размишлявам.
Паралелно на това чета и се ограмотявам. Не разчитам само на меренето.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано11.08.17 21:51



Да, и аз съм сбъркал, 0.15 или съответно 0.25 или 0.35.
Често виждам показанията на светлинното табло в София, на ул. Шипченски проход.
Обикновено показва 0.14 микросиверта за час.

Редактирано от Quai dOrsay на 11.08.17 21:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.