Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:45 30.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано07.08.17 12:46



Въпросът ми е:
някой знае ли защо почти винаги данните за гама фона показвани тук:
https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx
се явяват възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град.


Ще съм благодарен, ако някой отговори.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано07.08.17 14:07



"възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град." Чиновнически погледнатo,при калибровката на "индикатор-дисплеи", съгласно методиката, се изважда фона за града(усреднено?)?



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 14:34



Въпросът в този си вид съдържа някои недоказани твърдения, които елиминират възможността за смислен отговор. Първо, от никъде не следва това "почти винаги" - възможно е да е чисто субективно усещане. Второ не става ясно какво се разбира под "по улиците на съответния град" - няма достатъчно данни от всички улици на целия град в приблизително един и същи момент и отново може да става въпрос за чисто субективно усещане според избрания маршрут и други фактори. Т.е. възможно е, а и на графиката-самоделка се вижда, че е така, да има и места в които на моменти стойностите са по-ниски, т.е. въпросът да е изцяло невалиден.

Но дори и да имаше някакви достоверни данни, според които един уред се намира на място, чиито естествен радиационен фон е по-нисък (или пък по-висок) от средното за дадена територия, то науката физика пак нямаше да бъде в състояние да даде отговор защо някой човек е сложил уреда баш там. Според мен уреда се намира там, където е удобно за съответна служба, която го експлоатира, тъй като няма почти никакво значение какви са нивата на естествения радиоационен фон на съответното място, а е важно само дали има повишение над тез стойности.

. При пет ведомства и около четиристотин точки за непрекъснат мониторинг човек мисля, че може спокойно да се обзаложи, че няма никаква конспирация и уредите са разположени точно там, където е било най-прагматично да бъдат разположени.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Totopet]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано07.08.17 16:54



При толкова детаилни мрежи в Европа, те са си нов инструмент за статистики.Метеорния поток, тази нощ, може ли да породи забележими пикиве в фона? "..Тъмната светкавица е изблик на гама-лъчи, произведени по време на гръмотевични бури с изключително бързо движещи се електрони, сблъскващи се с въздушните молекули. Тъмната мълния е най-високоенергийната радиация, което се образува по естествен начин на Земята. Тя обаче не е била известна преди 1991. Учените вече знаят, че тъмната светкавица естествено се поражда в бури. Те обаче не знаят колко често това се случва и дали светлинната светкавицата винаги ги придружава..." http://www.haskovo.net/news/127988/Tamni-svetkavici-zasecheni-ot-kosmosa



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано07.08.17 23:22



А дали няма значение какви са нивата на естествения радиационен фон на дадено място?

Чета по форумите как хората са почнали за избягват тухлени къщи или такива с прекалено много камъни вътре заради по-високия естествен радиационен фон в тях...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано08.08.17 00:27



около четиристотин точки за непрекъснат мониторинг
_________________________________________________________
Я тогава ми дай стойностите за фона в Стара Загора, Сливен, Ямбол, Хасково или Кърджали?
Хайде да не фона за вчера ама примерно за преди седмица...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано08.08.17 00:38



И не си влизат в избите - там се натрупва Радон.
Други си слагат






Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 07:23



Ами според мен това не би трябвало да е фактор, поради простата причина, че каквото и да направиш ще има една група от хора, които ще имат всякакви съмнения - без оглед на стойности или на каквото и да било друго. Помня такъв случай - някъде около София беше, бяха си внушили някакви екстремни нива на радиационния фон. Сложиха им измервател с огромно табло и се започна - защо е точно там, датчика е манипулиран, данните са манипулирани. Няма абсолютно никаква оправия.

Аз лично не бих се занимавал, гледайки графиките, баш в Пловдив да търся специално място. По разни източници пише, че в България фона варира между 0.06 и 0.40. Т.е. в някакво населено място, ако има такова, където фона е близо до 0.40, може би ще има смисъл, да не отиде някой гуро да им обяснява как са три пъти по-прецакани от София и да настане някаква паника. Но Пловдив си е баш почти където си е най-нормално.

По една случайност и аз имам подобен уред, та в общи линии където и да съм бил стойностите са между 0.11 и 0.19 - едно към гьотере го казвам, не съм правил статистики. Личното ми усещане е, че колкото е по-урбанизирано, толкова са по-високи стойностите, но това сигурно е нормално. Но не ми е правило никакво впечатление някъде на село разликата да е над 0.01 вън/вътре - е, сигурно ако е чисто дървена къщата може и да няма въобще разлика, а в града този ефект е много по-незабележим в общия случай, но никога не съм попадал на каквото и да е странно отклонение, заслужаващо някакво внимание.

Единственото странно е, че за десетина година се е задействала десетина пъти алармата - има предупредителна аларма, дори когато уреда е изключен, като до минута след това стойностите пак са падали на обичайните. Или са били космически лъчения или е бъг в уреда - и моя е украински. Нищо интересно друго никога не видях/измерих/засякох.

Виж, ако пътуваш в самолет, особено нависоко, там вече можеш да мериш съществени нива, ако не ти конфискуват уреда или поне накарат да преместиш в чекирания багаж, че да не всяваш паника. Но на земята никога не видях никакви притеснителни стойности. Дано и да не видя де.





Тема Re: данни за гама фоннови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.08.17 07:31



Е не знам какъв е реда да се получи тази информация. Дадох ти линк, там вероятно ако ги питаш няма да ти откажат - поне моето очакване би било такова. Мислиш, че нарочно не публикват тази информация ли? Според мен просто по Интернет излизат стойностите от станциите с постоянна свързаност, а другите просто някой записва един път дневно и диктува по телефона или даже диктува само, ако е над определена стойност.

Нямам никаква идея как е организирано, но не ми се струва възможно да откажат подобна инфорация, защото това може да предизвика много повече притеснения от почти каквито и да било обявени нива.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано08.08.17 07:40



В отговор на:

По една случайност и аз имам подобен уред, та в общи линии където и да съм бил стойностите са между 0.11 и 0.19




Сериозно?
Не мога да повярвам...

Гледай какво става в София - началната точка е блок едроплощен кофраж, крайната - тухлено блокче. Обърни внимание какво става около тухлите:



А ето ти и малко екзотика, имай предвид, че не съм се завирал в мините, но пак е близко до София. Манастира е в зелената елипса. По пътеката към него видимо всичко е нормално, обаче съвсем не е така:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.