Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:40 01.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема СТО и електромагнетизъм  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано04.01.16 15:42



ЧНГ на всички!
Понеже Гери е под пълна пара в доказателствата чрез СТО, виждам.
Ще го моля, пътьом да разреши следният проблем:

Имаме два едноименни, еднакви, едномерни, праволинейни, паралелни заряда в покой един спрямо друг и наблюдател, който се движи паралелно на тях със скорост в.
ЕМ сила е ясна от известната елестротехничиска формула за два тока. Тя се наблюдава.
Сега, ако можеш я докажи чрез сто.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано04.01.16 16:20



Хм, какво значи "праволинейни заряди"? А "паралелни заряди? Не може ли да са перпендикулярни, или на кестерме някак си? :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано04.01.16 16:42



Тъй като не ми се смята съвсем от начало, а и други хора са го сметнали на видно място (том 3, Файнмановские лекции по физике, "Мир" 1977, стр.277), ще напиша само общите формули, на които се подчинява полето при Лоренцови трансформации (движението е по оста X):


Чрез тези най-общи формули може да се сметне полето в една система (на наблюдателя) ако е известно в друга, движеща се спрямо него (в системата на неподвижните заряди). Както виждаш, магнитното поле може да го няма в едната система, но се създава в другата. Това е индукцията.

За малки скорости може да опростиш, считайки


Тогава се получават известните от учебниците връзки.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано06.01.16 14:46



Класическата формула се получава точно, а не приблизително, заради v<<c.
Иначе огледалните галванометри от 19 век щяха да открият релативизма. Те са с огромна точност.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.01.16 15:05



Огледалните интерферометри силно отстъпват по точност на интерференчните методи, въведени от Майкелсън и Морли. За да се хване релативизма, трябва да се напипат ефекти от втори порядък (зависещи от квадрата на отношението v/c), механичните пособия не могат да достигнат подобна чувствителност дори сега. Особено когато нямаш диференциален експеримент. Демек, едно е да търсиш проявата на втори порядък около нулата, съвсем друго е да имаш за фон ефект от първи порядък, със собствн шум и т.н. Много по-трудно е (и изисква по-високи скорости) за да установиш отклонение от класическият доплеров ефект, отколкото да мериш това което са мерили Майкелсън и Морли, отклонение от константа, нулата.


"Класическата формула се получава точно, а не приблизително, заради v<<c. "

Получава се точно само ако я извеждаш при условия v << c :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано06.01.16 15:34



For a unit length of wire, the electric force is
\displaystyle F_{E}=\frac{1}{4\pi\epsilon_{0}}\frac{2\lambda^{2}}{d} \ \ \ \ \ (4)

and the magnetic force is
\displaystyle F_{B}=\frac{\left(\lambda v\right)^{2}\mu_{0}}{2\pi d} \ \ \ \ \ (5)

където ламбда е линейната плътност на заряда
В същност формулата е u0 I^2/2пd
Но I = Л*v = Q/L*v = Q/L*L/t = Q/t = I (6)


Понеже, от КС на наблюдателя Л’ = Q/(L*(1-B^2)^1/2) - по-висока пътност заради лоренцовото скъсяване на L.

F’e = 2Л^2*(1-B^2)/ 4п eps0 d - Такава електростатична сила трябва да се вижда от наблюдателя. Но на практика не се забелязва подобно нещо, т.е. ес сила е инвариантна. Тогава ще въведем “изкуствено” компенсираща сила с обратен знак така че в кс на наблюдателя силата F’e да е същата както ф-ла 4.
Fx = 2Л^2*(-B^2)/ 4п eps0 d = - Л^2*B^2/ 2п eps0 d = - Л^2*(v/c)^2/ 2п eps0 d
Но от (6) I = Л*v
Fx = - I^2*(1/c)^2/ 2п eps0 d = - I^2/( 2п eps0 d c^2)
Тъй като eps0 * c^2 = 1/ mju0 то

Fx = = - mju0*I^2/( 2п d ) - което си е точно ф-ла 5, т.е. тази компенсираща сила е магнитната сила без всякакви приближения. (знакът е заради посоката на електростатичната сила)


п.с. не знам как да копи пействам формули явно??
Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Редактирано от Exhemus на 06.01.16 15:35.



Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано06.01.16 15:40



Формулите от тук

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.01.16 16:31



Ти даваш формули за заредени жици, за самотни заряди е по-различно. При всички случи, ако знаеш магнитното и електричното поле в някоя система, може по формулите дето дадох да го сметнеш в произволна друга. Силите, които ще действат на пробен заряд, ще бъдат:


Релативизма тук се свежда само до различното поле в различните системи.


P.S. Във формулите за полето съм допуснал малка грешка: в числителите не е beta, a v.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано06.01.16 17:15



Жици се споменава само за благозвучие. Къде виждаш тук заряда на имобилизираните метални йони? Те са в покой в кс на наблюдателя, тъй че не подлежат на някакви релативистки изменения. Тяхното присъствие ще компенсира само електростатичната част от формулите преди релативистките поправки.
Принципно ти докозах, че класическата формула произлиза отСТО точно, а не приблизтелно. Прегледай сметките ми.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.01.16 17:58



"Принципно ти докозах, че класическата формула произлиза отСТО точно, а не приблизтелно. Прегледай сметките ми."

Извинявай, но нещо ми се губи точно тая част...
Хайде една крачка на зад: за коя класическа формула става дума?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.