Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:13 22.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано16.01.16 18:56



Ето, че стана и още по-конкретен, което е рядкост в твои постове, където преписваш формули без да ги обясняваш.

зарядът е равен на линейната му плътност

С това ти казваш, че ламбда и ламбда' е Q и Q' и, че токът I (и пропорционалните на него величини) зависи не от v.Q, а е пропорционален на 1/sqrt(1-v^2/const) и на Q', което Q' също било функция на 1/sqrt(1-v^2/const).

Няма как! Вектора на тока зависи от вектора на скоростта на заряда спрямо всеки отделен Хол-сензор. Какво се мъчиш да коригираш скоростта на заряда, след като тя е обективната му скорост и всички закони в електро-динамиката са валидни при всяка стойност на v, т.е. във всяка ИС, така, както са дефинирани?


Ти се мъчиш да коригираш сила с лоренцови трансформации приложени върху закономерност в електро-динамиката - дефиниция за ток! Като според теб скоростта v е обективна, но количеството заряд Q зависи от v.

Аз обобщих, че ти преписваш формули, но нямаш никакво разбиране върху тях. Ти ги написа така, че количеството заряд зависи от скоростта и по този начин токът I зависи от магнитута си.

Ето, по какъв сложен начин, ти се опитваш да опровергаеш, че потокът на заряд е линейна функция на скоростта на потока спрямо детектор на движение на заряд.

С какво да се съглася от твоите интерпретации на тема електро-динамика и приложимост на лоренцови трансформации към релациите в нея?

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.01.16 20:07



"С това ти казваш, че ламбда и ламбда' е Q и Q' и, че токът I (и пропорционалните на него величини) зависи не от v.Q, а е пропорционален на 1/sqrt(1-v^2/const) и на Q', което Q' също било функция на 1/sqrt(1-v^2/const).

Няма как! Вектора на тока зависи от вектора на скоростта на заряда спрямо всеки отделен Хол-сензор. Какво се мъчиш да коригираш скоростта на заряда, след като тя е обективната му скорост и всички закони в електро-динамиката са валидни при всяка стойност на v, т.е. във всяка ИС, така, както са дефинирани? "

Не се мъча да коригирам скоростта на зяряда, тя е дадена по условие. Коригирам единицата дължина, за която смятаме - в системата в която пишем формулите единицата дължина от системата на дрижещите се проводници е по-малка. От там плътността на зарядите е по-голяма в системата в която пишем формулите.


"Ти се мъчиш да коригираш сила с лоренцови трансформации приложени върху закономерност в електро-динамиката - дефиниция за ток! Като според теб скоростта v е обективна, но количеството заряд Q зависи от v. "

Зарядът който разглеждаме зависи от плътността, а плътността зависи от скоростта поради горната причина. Именно за да не настъпва объркване, в тези формули се ползва плътност а не заряд. Ти настояваш за заряд, трябва да се съобразяваш с проблемите които възникват пред теб. Не съм аз виновен за това.


"Аз обобщих, че ти преписваш формули, но нямаш никакво разбиране върху тях. "

Повтряш някаква мантра, в която търсиш спасение? Личи си кой няма разбиране върху нещата. Показах го по-горе.


"С какво да се съглася от твоите интерпретации на тема електро-динамика и приложимост на лоренцови трансформации към релациите в нея?"

С моето твърдение, че трябва да внимаваш повече и да не се обаждаш преди да си разбрал? Или че трябва да питаш за да разбереш? Избери си.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано17.01.16 01:02



Величината големина на поток е дефинирана чрез обективната скорост v. Тази дефиниция е валидна за всяка стойност на v. Това е дефинирано и е обективен факт именно и за скорости на зарядите които са съизмерими със скоростта на фронта на проникване на полето им във вакуум, c.

Ти интерпретираш, че векторът на тока е пропорционален на скоростта на заряд, и още един път на функция от скоростта му. Твоята интерпретация невярна за всяка стойност на v<>0.

Второ, ти интерпретираш, че I= dQ/dt не е дефинирано за сечение (както е дефинирано), а - според теб - за ненулева дължина от траекторията на потока. Елементарни знания нямаш за електрическите релации. Те, драги, включват закъснението на вектора на тока спрямо градиента или ротация на градиента на потенциала. Релациите в електро-динамиката са релативистки, а не са механични, драги. Затова няма никакъв начин като се приложи "релативискта" лоренцова трансформация да се добие валидна релация, освен когато се случва направената операция да се съкращава и да довежда до тафтологичен резултат - повтарящ началната релация.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.01.16 01:44



"Величината големина на поток е дефинирана чрез обективната скорост v. Тази дефиниция е валидна за всяка стойност на v. Това е дефинирано и е обективен факт именно и за скорости на зарядите които са съизмерими със скоростта на фронта на проникване на полето им във вакуум, c. "

Тази дефиниция е валидна за всяка валидна стойност на v. Съизмерими скорости с с, няма проблем. Но v>=c не са валидни стойности. Сети се защо.


"Ти интерпретираш, че векторът на тока е пропорционален на скоростта на заряд, и още един път на функция от скоростта му. Твоята интерпретация невярна за всяка стойност на v<>0. "

Тц. Не ми приписвай собствените си мисли. Използвам, че векторът на тока е пропорционален единствено на плътността на заряда и на скоростта. Такава е дефиницията. И тя е вярна за всяка валидна стойност на скоростта v.


"Второ, ти интерпретираш, че I= dQ/dt не е дефинирано за сечение (както е дефинирано), а - според теб - за ненулева дължина от траекторията на потока. Елементарни знания нямаш за електрическите релации. Те, драги, включват закъснението на вектора на тока спрямо градиента или ротация на градиента на потенциала. Релациите в електро-динамиката са релативистки, а не са механични, драги. "

Дрън дрън драги. Явно не си запознат с материята, в която се опитваш да се оплиташ.

Токът има следната дефиниция:



където

е линейната плътност на заряда, която ползвам. Няма сечения, закъснения, ротации, потенциали и други тинтири минтири. Просто е, има го във всеки читав учебник. Сеченията са произволни, закъсненията и ротациите са от друг филм, който в момента не гледаме.


"Затова няма никакъв начин като се приложи "релативискта" лоренцова трансформация да се добие валидна релация, освен когато се случва направената операция да се съкращава и да довежда до тафтологичен резултат - повтарящ началната релация."

Както виждаш, има начин Но виждам, че продължаваш да има неща, които не са ти ясни. Питай, не се стеснявай, за това е форума.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано17.01.16 05:02



Добре, ти си правиш преписването, без да разбираш - та какво е dx/dt, например? И как примитива на "то" - дължината в пространството Х - се променя от скоростта v, прилагайки лоренцовите трансформации? - Нали!
И променя ли се количеството на заряда (плътността, както искаш!)?! - Нали!

Та затова, драги, токът за всяка стойност на v е I = v.Q, когато скоростта на заряда е v.

Тази релация е релативистка. Тя не се нуждае от добавяне на релативизъм. А ти го правиш. Защото преписваш, като други теоретици. Разбира се, че не си единствен, но това не е нито заслуга, нито спасение.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.01.16 12:28



Отново правиш дълбоки грешки.

С Q обозначаваме зарядът в даден участък от проводника. Токът не е I = v.Q. Тази величина дори няма размерност на ток и за всеки това трябва да е много силен знак че нещо е сбъркал. Токът е:


изразява се не чрез заряда, а чрез плътността му в системата, в която този заряд се движи с дадената скорост. Запомни елементарни неща: зарядът не е плътността на заряда, времето не е интервал от време, пространството не е дължина на отсечка, цялото не е част от себе си. Тези понятийни особености би трябвало да си осъзнал още първите седем години. Ако не си, сега трябва да положиш усилия.

Продължаваме.
Ако плътността на заряда е константа, участък с дължина L ще съдържа заряд:

Нали така?

Добре, какво се случва в отправната система, в която целият участък с дължина L се движи със скорост v? Дължината на този участък в посочената отправна система (в която пишеме и формулите за тока) ще бъде:

Този участък ще съдържа същото количество заряд Q, и плътността на заряда върху този участък ще бъде:

или накратко


Токът, естествено, ще се определя чрез плътността така, както написах в началото:

или замествайки чрез дадената по условие плътност в системата, в която зарядът не се движи:

което не ти беше ясно как се получава.

Вероятно тебе те бърка, че на места ползвам плътността без прим, на места с прим? Обикновено без прим се указват формулите по принцип, така както съм указал първата формула за тока чрез плътността. Но когато разглеждаме положението в различни отправни системи, трябва да внимаваме в обозначенията, и тогава се появяват примовете.

Ако бъда съвсем коректен, трябва да ползвам и скоростта с прим и без прим, и тока с прим и без прим, след като ги изразявам в различни системи. Но в системата в която зарядът е неподвижен, и тока и скоростта са нули. Затова запазвам техните обозначения за системата, в която зарядът се движи, без прим. Плътността обаче и в двете системи не е нула и е различна, затова за нея запазвам обозначенията с прим и без прим. В предпоследната формула използвам прим, защото това е величината на плътността в системата, в която имаме ток, според начинът на обозначаване който съм приел.


Сега стана ли ти ясно защо, като се разпишат релативистски релации (и последната формула), се появяват и допълнителни членове съдържащи скоростта? Защото в тези формули за удобство се използват величини зададени в различни отправни системи. В случая - скоростта е зададена в системата K', a плътността на зарядите в другата, подвижната отправна система K, дадена като величина по условие. Просто е, само трябва да се внимава.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор Shpaga ()
Публикувано17.01.16 13:45



Много ценни постинги, Гери! Поздравления





Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано17.01.16 20:52



Ето това не е свързано с темата и не казва нищо по въпроса ни:

"времето не е интервал от време, пространството не е дължина на отсечка, цялото не е част от себе си. Тези понятийни особености би трябвало да си осъзнал още първите седем години. Ако не си, сега трябва да положиш усилия.
"

Това са очевидни истини, които не ги отправих към теб, защото уважавам себе си. Те не са аргументи, че ти знаеш повече от мен, защото аз също казвам тези неща, когато говорим за време и за закъснение, за пространство и за отсечка. Онова, което казах е тъкмо:

"зарядът b]не е плътността на заряда".

Ти се съобрази с това, вместо да ми отваряш тема за "първите седем години". Не минавам в личната ти тема, за да не дам повод да бъда атакуван извън физичната тема.

Скоростта v (метър в секунда) вкарва и пространството и времето в релацията. Големината на тока завси от скоростта на заряда и толкова. Не зависи от големината на тока.

Вкарването на корекция, 1/f(v), на базата на скоростта, която обективно вече е определила големината на тока на единичен заряд, довежда до релация, която уж е релативистична (при положение, че без тази корекция релацията е), довежда до пропорционална зависимост на големината на тока от големината на тока.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: Shpaga]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано17.01.16 21:09



Ти, обърна ли внимание на автора на статията за ефекта на Саняк, че нито една релация не третира условия за интерференция, а имитира, че прави това с математически правилни преобразувания, като формулировката, от която започва противоречи на декларацията му, че ще се отнася за скоростта на вълна в дадения вълновод? Не си забелязала, че след като декларира, че ще работи с тази вълнова скорост, първата релация, от която почва формулира постановка за механични обекти, които променят скоростта си спрямо репер, а не - честотата на фазата? И "релативистките" релации са приложени върху това отхвърлящо приложимостта на тези релации условие, което формулира началните - уж "класически" релации. Това е второ нарушение на последователността и води до имитация, но не до знание.

Скука.
Жалко!

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: СТО и електромагнетизъмнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.01.16 11:52



"Ето това не е свързано с темата и не казва нищо по въпроса ни..."

Това беше пожелание да не ме обвиняваш за твоите погрешни представи и да не се отвличаш чрез тях от темата.


"Вкарването на корекция, 1/f(v), на базата на скоростта, която обективно вече е определила големината на тока на единичен заряд, довежда до релация, която уж е релативистична (при положение, че без тази корекция релацията е), довежда до пропорционална зависимост на големината на тока от големината на тока."

Няма "вкарване на корекция", която да не е нужна. Пак не четеш. "Корекцията" идва от това, че във формулата ползвам величина, която не е определена в отправната система К', а в другата, подвижната.

Напъни се повече с мисленето. Иначе ще продължаваш да циклиш на това място.

Просто е бе, човече! Ако едно топче се движи със скорост 5 м/с в системата К, а взаимната скорост между К и К' е 2 м/с, то топчето в К' ще се движи със скорост 7 м/с. Една и съща величина - "скорост на топчето" - има различни стойности в различните системи. Скоростта на топчето в системата К' е 7/5 от скоростта му в системата К. И ако ползваш величината дадена в системата К, трябва да въведеш допълнителният множител от 7/5 за да се получат коректно нещата в системата К'. Абсолютно същото е с плътността - като ползваш плътността зададена в системата К, трябва да имаш коригиращ множител, за да е всичко коректно в системата К'. А колко е този коригиращ множител, съм показал.

Това са очевидните истини. По-просто е от гъбено семе.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.