В отговор на:
Господари на ефира:
Следим гафмания 2006
Катев вади Швеция от мондиала, Ибришимов готов за Бразилия, Петър Василев - отегчен до смърт
Едно е да гледаш световното по футбол, а съвсем друго е да гледаш световното по футбол по БНТ. Когато слуша коментаторите им, човек остава с впечатлението, че гледа съвсем друг мач.
Гледахме Швеция - Тринидад и Тобаго. Нула на нула. На пръв поглед - нищо интересно. Оказа се обаче, че Швеция изобщо не са играли. Кой да вкара, като ги няма шведите?
Ето коментара на Калин Катев, записан от нашия мониторинг:
Вестфален стадион, Дортмунд. Играят отборите на Тринидад и Тобаго, играят вече почти десет минути от началото на второто полувреме, играят при началния нулев резултат..."
В края на коментара си Катев все още беше убеден, че Тре крунур не са участвали в този мач:
"Тринидад и Тобаго - 0:0 на терена на стадион "Вестфален" в Дортмунд."
Можем да простим чисто професионалния навик на Калин Катев да ни нарича "слушатели", но следващите му гафове направо ни хвърлят в тъч: "До него Едуардс, въпреки че го блокираше чисто - не успя да спре удара му... Но заслугата е на вратата на вратаря Шака Хислоп..."
Или: "60 минути игра вече и не могат да си отбележат отбор двата отбора..."
Очевидно и времето за Катев тече по различен начин. Ето една историческа несправедливост, изречена по време на мача Португалия - Ангола: "Ангола петстотин века е била под португалско владичество." (Това са си 50 000 години, което автоматично превръща анголската цивилизация в най-древната цивилизация на планетата!)
Никола Ибришимов е трогателен в опитите си да имитира бразилските коментатори. Особено показателен в това отношение беше опитът му за възторг след гола на Иран във вратата на Мексико: "Центриране, ще стане ли там разбъркване?... И един на един, гооол за Ирааан, голмайстор Яхиа Голмохамадиии!" (Е, това наистина трябва да се чуе - гледайте "Господари на ефира" в понеделник, 22 ч., Нова телевизия.)
Ако говорим за оригиналност, шампион безспорно е Ивайло Ангелов. Ето как той направи дете на сръбския национал Деян Станкович: "Деян Станкович е женен за сестрата на словенския национал Миленко Ачимович. Има трима сина. Пожелавам му да има и дъщеря."
Господин Ангелов вкара в мача и доста животни:
"Бразилците налитат като оси. Те си имат и такава окраска..."
И още: "Кака и Роналдиньо си развяват коня и отляво, и отдясно."
И още: "Ето, че и Заека показа зъбки!"
Не можеш да не обикнеш човек като Ангелов. Предполагаме, че колежката му Близнакова е подгънала колене, след като в национален ефир чухме следното: "Антония Близнакова ми се похвали, че вчера е пипнала Роналдиньо. Не съм я питал дали си е мила ръцете, но беше щастлива, че се е докоснала до този футболен Господ."
Билетите за световното се оказаха непосилни дори за Роналдо - пак по думите на Ивайло: "Роналдиньо подава на Роналдо, който гледа мача безплатно!"
Но нашият топфаворит за спечелването на титлата от световното за коментатори си остава Петър Василев. Той сякаш е отегчен от всички отбори на този свят и не престава да се оплаква от ниското качество на играта в Германия. Във всеки мач той държи отговорни треньорите и футболистите, че са разочаровали хилядите по трибуните: "Каквито и да са оправданията, няма оправдание за тези 52 000 по трибуните, които са платили билети от 70 евро нагоре." (За мача Франция - Швейцария.)
Петър Василев, кръстен от нас Мрънкалото, успя да разкритикува дори топката: "Топката се придвижва на ходом по терена." (От същия мач.)
На погребалния тон на Василев успешно приглася и Румен Пайташев: "Две нули по отношение на головете и една кръгла нула за продукцията и на двата отбора!"
Освен всичко друго Петър Василев е и цар на клишетата. Не сме чували нормален човек да използва изрази като "футболен прийом" и "коженото кълбо". Да не говорим, че винаги е "склонен да се довери" някому - най-често на съдията.
Признаваме си, че пропускаме по 30 минути от срещите от световното (шоуто ни съвпада с началото на късния мач), но хората от мониторинга са винаги на поста си и продължават да ловят коментаторските гафове - не за друго, а за да ви ги показваме!
|