За мен понятията "труд" и "интелект" нещо не се връзват. Имам предвид труд, за който да се заплаща - нещо от рода на "обществено полезна дейност". Демек, ако обществото има нужда от твоя труд - го заплаща, по разни критерии го оценява и т.н. Частникът е частен случай.
Интелект е човек, който може от недостатъчна информация, която го заобикаля, да направи обобщение, което да е вярно. И доколкото истината е конкретна, то обобщението да надвишава тази конкретика и да е вярно за по-голям обхват от случаи. Такива неща са, например, мислите и разсъжденията описани в "Мъдрост от вековете" и др. подобни.
В този смисъл някой беше казал, че в БГ интелектуалци няма. Или, ако ги има, се броят на пръсти.
Отделно е, че всеки човек, когато изпълнява някакъв труд, влага разум от себе си, за да може да е на ниво. Това включва и образованост по задачката, която е обект на труда. Но, в зависимост от ползата и отговорностите са заплащанията, а не от понятия като "справедливост"
Справедливостта е конкретика - за определена ситуация - да, за друга подобна - не. Лъвът изяжда заека, за да се нахрани. Иди, че обясни на едно дете, че Заю Баю, служи за храна на лъвовете! Това то трябва да го разбере само и тогава, евентуално, да вземе решение, дали е справедливо или не.
Но, същото е и с всички нас, всеки си има свой критерий за справедливост.
Извинявай, че се отклонявам, но тази човешка измислица - справедливост, е основа за предизвикване на вярвания и тъпотия в голяма част от човечеството. Всички знаем, че Христос е несправедливо осъден и наказан и това предизвиква нашето възмущение. От това се ползва религията - и ни кара да си плащаме за това възмущение, и събира значителни материални богатства с дейност, лежаща върху една лъжа. И сега спокойно могат да ми кажат ела да копаш, ние че ти платим! Ега ти справедливостта, а?
|