Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:09 23.06.24 
Клубове/ Градове / Варна Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Mesten Feodal
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано26.07.06 00:14  



МЕСТНИЯТ ФЕОДАЛ

Уважаеми съграждани, ако отворите речника за чужди думи на буквата „Ф” ще намерите определението за феодал, а именно: „феодал Истор”. През средновековието – владетел на феод, крупен земевладелец и господар на зависимите от него селяни. / лат. Feodalis/.
Уважаеми приятели на „Зелена Варна”, независимо, че феодализма като обществен строй отдавна е отминал, както казва народа: „всяко ново нещо е добре забравено старо нещо”. И така, от горното определение за феодал, ще вземем частта „господар на зависимите” и ще я пренесем в сегашно време.
В условията на преход към пазарна икономика под флага, че трябва да се развива бизнеса за да е добре държавата и съответно народа, много господа това положение го разбраха ,че основното е да станат феодали и другите да са зависими от тях. Състоянието на крепостния селянин - по принцип свободен, но икономически зависим от феодала.
Днешният феодал е като хамелеона /в житейски смисъл „Безпринципен, конюнктурен човек”/ - много бързо се ориентира и сраства със съответната обществено – икономическа ситуация. Например:
Строителният феодал, създал мрежа от чиновници, проектанти, адвокати и др. лица, поставил ги е под своята икономическа зависимост и те работят усилено в негов интерес. Колкото е по-голям интереса към строителния обект толкова е по-голяма корупционната схема, съответно и хонорарите на лицата около него. Това повишава крайната цена, и кой я плаща - НИЕ и според феодала трябва да сме му благодарни, че ни е създал възможност да получим нещо. Каква е цената на всичко това? Заети зелени площи, заети детски площадки, затворени прозорци на съседи, отнето слънце на децата. Каква е философията на феодала „нали аз няма да живея там, голяма работа”. А той къде живее ? Той живее в луксозна къща край града с висока ограда, дузина пазванти го охраняват, и това построено с НАШИТЕ пари.
Защо е толкова дързък и сигурен? Защото НИЕ реагираме когато дойде багера на обекта, но преди това послушните сътрудници и съветници на строителния феодал са си „опекли питката” т.е. всички строителни книжа са по закон. Защото самия закон допуска тълкуване.
Друг феодал е търговският феодал. По неясни пътища той доставя стоката и определя цената. Не си и помисляйте да реагирате и да имате претенции към него. Той ще ВИ вкара в „миша дупка”. Около него винаги гравитира „бригада” да раздава правосъдие на непокорните т.е. НИЕ. /също както при феодализма/. Друг характерен момент за този тип феодал е непрекъснатото покачване на цените. Стар класически номер е оправданието с покачването на цените на горивата. Но когато паднат цените на горивата няма намаление на стоките. Друг антипазарен момент е качеството. Неговият девиз е „Ниско качество -високи цени”. Ако подобри нещо или смени етикета веднага повишава цените. Нормалната пазарна логика изисква да създадеш продукт по-качествен от конкурента на по-ниска цена за да оцелееш на пазара. В момента на пазара не можете да намерете една буца узряло сирене, кисело мляко с вкус и качество на кисело мляко, най-много може да намерите кренвирш от „чисто” месо.
Тогава как оцелява местният търговски феодал? Благодарение на НАС /зависимите/, защото знае , че е монополист, или се е сдружил фиктивно с конкурентите си или ги е премахнал от този бизнес. И определя цени каквито той си иска /като при феодализма /.
Има друга група феодали, които нямат тези възможности на феодалите от съответните сектори на икономиката, но ефективно използват лобита или общинската собственост като своя.
В първият случай е необходимо да отидете над вечер в Морската градина, където са тенис кортовете и ще видите завиден автомобилен салон разположен на цяла алея. Местният феодал който държи тенис корта, под егидата, че няма други такива кортове в града и, че там играе „елита” на града е създал образно казано частен клуб. На базата на лобито създадено от хората ползващи кортовете /а може би е кръстник на някой в общината/ е създал режим на допускане на колите до кортовете. За целта е заградил с две бариери пешеходни алеи, за да покаже ,че се грижи за НАС, а ние минаваме през тревата заради тази колосална глупост. Невежеството на феодала не може да бъде оправдание за създалото се състояние. Ако имаше необходимост от паркинг в тази зона на Морската градина, проектантите още на времето щяха да го предвидят. НИЕ можем ли да попитаме господата играещи тенис, след като толкова милеят за спорта, защо не си оставят автомобилите на паркинга на Двореца на спорта и за две минути да стигнат до кортовете, като по този начин освободят алеята за НАС /зависимите/. „ ДА” ама „НЕ” както казваше Петко Бучаров. Няма да стане защото основна част от тези които играят на тенис корта са местни феодали и те са свикнали да парадират със имотното си състояние и да става това което искат, а не това което искаме НИЕ.
Вторият случай е пешеходната рампа пред Двореца на културата и спорта. Местният феодал на който са дали правото да стопанисва и управлява този комплекс е решил да печели от едно заведение. В това няма нищо лошо. Лошото е на чия сметка. Разбира се за НАША сметка. Едно съоръжение което проектантите специално са го създали за пешеходен достъп до залата в момента се е превърнало в улица за автомобили паралелно на основното трасе. НИЕ /зависимите/ сме виновни, че минаваме от там и създаваме проблеми на автомобилното движение. Един /зависим/ имаще неблагоразумието да се обади на един водач, че това е пешеходна зона, а не главна улица и само случайността го остави да се радва още на слънцето.
Местният феодал в повечето случаи няма образование, но парадира със имотното си състояние. Ще го видите как сутрин спира нарочно на автобусната спирка, за да си купи цигари и НИЕ /зависимите/ трябва да заобикаляме автомобила му за да се качим на автобуса. Той демонстративно спира пред училището да внуши на отрочето си, че е господар и то е нещо повече от другите деца. Тази просташка психика се налага на децата му от малки за да се стигне до там те да кажат на учителката си „Ти какво знаеш много, баща ни ако иска ще те купи и продаде”.
Един древен философ закъснявайки влиза целият зачервен при учениците си. Те го питат -Какво се случи учителю? Оставете не ме питайте. Идвайки насам, имах неблагоразумието на площада да срещна трима простаци и да споря с тях . Ако бяха обикновени, прости хорица щяха да ме разберат, но тези всичко знаят с тях човек не може да спори. ЗА ТОВА НЕ СПОРЕТЕ СЪС ФЕОДАЛА. Какъв е извода от притчата? Борбата с феодала е такава каквато е борбата с простащината, и тя не трябва да се води ежедневно, ежечасно а ежеминутно, защото представлява обществена епидемия.
Може би ще попитате къде е четвъртата власт - медиите сиреч журналистите. Няма ги и не ги търсете. Те вървят само след събитията. Техният девиз е „Ние отразяваме събитията Вие си ги тълкувайте”. Последните години да сте срещнали или прочели нещо от разследващ журналист по конкретен случай доведен до край. Не и няма да намерите. Първо защото за да си разследващ журналист трябва да си специалист в конкретна област, и второ тези които са опитали са били „премазани” и „сплашени” още в самото начало на разследването.
В заключение сигурно си задавате въпроса как може да се случва всичко това, нали има демокрация? Демокрацията има една съвсем простичка формула
ДЕМОКРАЦИЯ = РЕД + ЗАКОННОСТ
Няма ред и няма законност за феодала и той си прави каквото иска. За него демокрацията е само една гола дума.
Тогава ще попитате какво е решението? От уравнението за демокрация остана един елемент и това е знака за равенство. Зад него се крие гражданското общество, а то може да се реализира само от неправителствените организации.
За това в последно време ръководството на сдружение „Зелена Варна” работи усилено по създаването на квартален омбудсман /квартален обществен защитник/. На тази основа беше създаден и Конвента на неправителствените организации във Варна, т.е за създаване на гражданско общество.
На същата основа в Шумен предлагат да има квартални съвети, а кметът един път годишно да се отчита пред него. В същата насока е реализирането на проект „Нова България”, който почива на принципите на гражданското общество създадено от населението чрез неправителствените организации. Целта е държавната власт да се вземе от олигархията /феодалите/ и да се върне на народа.

Сдружение „Зелена Варна”

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Mesten Feodal Aлaдин   26.07.06 00:14
. * Re: Koпpинa_И_Xлopoфopм   26.07.06 08:23
. * Хубаво казано Archibold   26.07.06 20:20
. * Re: Хубаво казано spravedliv   26.07.06 21:36
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.