Прочетох с интерес повдигнатата от Дора тема за туризма изобщо и по-специално въпроса с балнеолечението и минералните ни води. Надявам се и Чавдар, като специалист в бранша, да вземе отношение по това.
Съгласна съм, че новата консепция за термализма е цяла политика. Тя вече не е само за болни и старци, бяга се от етикета”лечение” или “старчески грижи” и се подчертава почивката, спорта, грижата за тялото и козметиката. Обаче, не е само до броя на изворите, на лечебните качества на водата или нейния силен дебит, не е даже и въпрос на закон и разпоредби.
Трябва да бъдем реалисти - разликата между нашите извехтяли съоръжения и подход към балнеолечението и този на развитите държави е много голяма, непреодолима, нещо като да се возиш на каруца и Конкорд.Грандоманията може да ни разори. Аз се вслушвам в думите на приятели, на които съм препоръчала българско балнеолечение, след завръщането им от България.
Сега по-конкретно. Приблизителните “западноевропейски” цифри за един по-скромен проект за минерален комплекс, може да се каже, че струва около 80 млн германски марки, от които половината са само за баните и останалото за хотели, частни резиденции и други наоколо. След началната еуфория, често се оказва, че както на принципа на снежната топка, се увеличават разходите и не малко изпитват сериозни финансови затруднения. Един комплекс осигурява около 120-140 работни места, т.е не много и ако не е помислено да се съчетае с други/ ски, голф и пр./ за да се избегне мъртъв сезон, тази цифра намалява. Аз не мога да кажа за Финландия, но мога да говоря за Франция, Швейцария, Германия и др. и мога да ви уверя, че стандарта е направо “райски” – декор на римски бани или тези на Клеопатра - с няколко басеина, каскади, мехурчести легла, струи под налягане за масажи, пещери, “yiu yang”, тобогани за децата, кабинети с прочути специалисти, ледени струйки и т.н. И всичко това, за 10 швейцарски франка, но за деня, а не 25 долара на час както споменава госпожата от Финландия. И наистина гъмжи от руски и други туристи.
Всички обекти са 80-90% частни капитали и банките осигуряват кредит при наличие на 50% начален капитал/ с посочен произход/.
Има много да се направи за туризма в България, но надявам се, ръководителите да са адекватни и да дадът голяма свобода на частната инициатива в туризма.
Поздрави
Перла
|