Уважаеми Чавдар,
Радвам се,че се включихте в дискусията.Познавам Ви от Форум"Косово",който следя с голям интерес,макар,че не се влючвам в дискусиите.Приятно е с Вас да се събеседва,защото наблюдавам във Вас интересна мисъл и толерантност.
Аз имам мнение по въпроса,който повдигнахте и ще се постарая да се аргументирам.
"Няма да бъде справедливо обаче да пропуснем "приноса" за лошото състояние на туризма и на стотиците знайни и незнайни държавни и частни хотелиери, туроператори, хазяи на частни квартири и т.н. - и с некачествени услуги, и с блестяща ценова политика, и с ..."
Определено считам,че тези явления,които Вие отбелязвате се дължи на липсата на добро държавно управление или както казва народната поговорка"Рибата мирише от главата".
Преди година и повече се прие в България "Закон за туризма".Като чете закона,човек си мисли определено:
Колко добър,колко издържан закон.Това е така,защото се ползва определено законодателството в областта на туризма на Европейската общност.Но законът,който по принцип се изгражда на принципа на обобщенията,си остава само добри пожелания,когато не е подкрепен със нормативна база,която да регламентира конкретно закона и съблюдаване на неговото изпълнение.До сега такава нормативна база не се създаде и всичко остана в сферата на добрите пожелания.
Както вече споменах, че туризма се превърна в мощна индустрия в последните 10 години , която постави отрасъла "Туризъм" в Европа на много чувствителна балансираща везна в областта на конкуренцията.
Не без известно е,че България в този период по обективни причини "спеше" и закъсня да отчете тези тенденции.
В законодателствата на страни с развит туризъм в Европа има много добре определена нормативна база
Понятията международен туризъм,национален туризъм,локален туризъм и т.н.... са много добре определени и подкрепени с конкретна категоризация,правила ,норми и контрол.От там се издига и качеството на туризма в обслужващата сфера,в материалната,в законодателната и управленческата и т.н..
В България за сега това липсва.Не знам дали е създаден въпросния
Национален съвет по туризъм,но за всеки случай,ако има такъв,той не функционира или не действа ефективно.Така можем и да си обясним действията на" стотиците знайни и незнайни държавни и частни хотелиери, туроператори, хазяи на частни квартири и т.н. - и с некачествени услуги",както споменавате Вие.Хаосът в ценовата политика може да се обясни пак това.Държавата не може да се намесва в определянето на ценовата политика,но законодателната база,,която тя ще представлява,ще насочва свободния пазар при формиране на цените.За сега такава няма.
На местна основа нещата са още по-зле.Липсата на законодателна база е довело до пълно блокиране в мисленето на местната власт.Те въобще нямат мислене.Първо,не могат да си съберат данъците от курорта и частните хотелиери,Второ,от това следва липса на пари и това се отразява фатално върху благоустроителните работи в курортите,рекламата и т.н.Туристите намаляват или ако идват,променя се и качеството на туриста.Тази година туристите по българското Черноморие бяха в голяма степен бедни молдавци,социално слаби немци(от бившето ГДР),македонци.Дори българинът,който смята себе си за неплатежоспособен,се оказа по добър турист,отколкото споменатите по-горе чужди туристи.
Алеко повдигна един интересен въпрос:за концесиите на плажовете.Тук в законодателно и изпълнително отношение цари истински хаос.
Държавата определя крайбрежните ивици/плажовете като изключителна държавна собственост /чл.18 от Българската конституция/ .Тя решава да се разполага изключително с тях,без да се интересува от ничие мнение, най-вече мнението на общината.От другата страна плажната ивица е екологически защитен обект,но няма никаква нормативна база за ползуване и стопанисване.Започнаха да се дават концесии за плажовете за дълги периоди от 25-30 години от областните управи,общините нямат думата.Като чете тези концесионни договори,човек се хваща за главата:договорът дава неограничени права за ползуване на концесията,отдаване под наем на други от концесионера и т.н. и то за фантастични годишни суми 40 милиона.Същевременно отпаднаха курортните такси и никой не си задава въпроса,как концесионерът ще си избива парите.Не е чудно това да става с търговия и нищо чудно скоро на мястото чистите плажни ивици да има търговски площи от разни там появили се безобразни павилиони.Вече има и пресни примери от това лято,за именно така реакция от страна на концесионерите.На масовите оплаквания,общината вдига рамене и праща хората при областния управител.А той от своя страна не може да отговори,защото и не знае как,тъй като отговор няма и контролни органи няма. И т.н.
Моя курорт от дълго време е Поморие и ще ви дам пример с него,тъй като го познавам добре.Поморие не е никак лош курорт,той има прекрасни морски дадености,има развита инфраструктура,много свободни територии да се развива,за разлика от неговите побратимени Несебър и Созопол.Освен това има повече от 15 километрова дълга плажна ивица.Друго голямо предимство на Поморие е и бално лечението-калолечението.С уникални лечебни качеста е калта на поморийското солено езеро,световно извести.Калонаходището е добре разработено и Поморие има предимството със съчетаните то на морския и бално лечебния туризъм да се развива като целогодишен курорт.Старият град има своя неповторима атмосфера,частния хотелски бизнес построи чудеса в това отношение в последните години.
Но като се посети курорта,веднага се набива в очите,че прекрасната малка хотелска база,влиза в рязък контраст с обкръжението,разбитите тротоари дупките по улиците,липсата на улично осветление,зеещите миризливи кофи за боклук пред жилищата.Общината няма пари да си направи обикновена туристическа реклама.Миналата година от предвидените 500 мил.лева данъци от частните хотелиери,са събрани само 100.Тази година положението се очертава да бъде по-зле.
За плажа,там е болния проблем.Концесионерите всяка година се сменят.Тази годишния си позволи да изгражда на плажната ивица павилиони,по всякаква критика. Разносната търговия на плажа цъфти,без всякакви хигиенни условия.Ромите си правят търговията със семки на плажа,българинът чопли и плюе и имаш чувството,че плажа и морето са се превърнали в отходни ями.
На всичко това областната управа раздели плажа на части и даде на концесия само 1/10 от плажа,което значи,че само 1/10 от него ще бъде чистена и охранявала.Общината няма думата,тя няма участие в нейното стопанисване и благоустрояване.И на всичкото отгоре концесията бе дадена за 25 години от догодина на някаква варненска фирма,местната община участва в търга,предложи по-добра оферта,но не беше одобрена.
Има много подробности по въпроса,но просто не ми се разказва.
А балнеологията в България като "приоритетен отрасъл" е много сложен проблем, за който считам,че трябва да стане отделна дискусия, защото е бъдещия най-перспективен вид туризъм в България.
С поздрави:
Дора
|