Системата Vary Quick, както и всяка друга вари-система на други фирми е предназначена да пригоди модели над 40-45 литра да могат да бъдат ползвани от много ниски и много високи хора чрез съответното вариране във височина между кръстния колан и окачването на раменните презрамки. Това, че при Дойтър е Quick /бързо/, не е кой знае какво преимущество, веднъж пригодена за конкретен човек, раницата най вероятно ще си остане така, бързото нагласяне не е кой знае какво преимущество, просто фирмена марка. Но няма спор, че при всяка една раница над 40-45 литра е задължително да може да бъде регулирана височината на раменните презрамки. Другия вариант, ако не съществува такова регулиране и раниците се изработват пропорционално е високите хора да си вземат големи раници а ниските хора да се задоволяват с малки раници.
Приема се, че раниците под 35 литра нямат нужда от такова регулиране. Тяхната височина е такава, че пасва перфектно и на най-ниския човек. Регулировката за по високи хора става с обтегнатостта на презрамките, това обикновенно е достатъчно, по този начин раницата се вдига нагоре или се сваля надолу, като също може да се ползва колан на кръста и на гърдите. Просто основата на презрамките е неподвижно закрепена, защото няма нужда да се мести. Избягва се усложненото вари-окачване, което намаля и тежестта на раницата. Естествено, това отслабва и тежестта, която раницата може да носи, това си е заложено в литрите.
Със сегашното изнесено към Китай, Виетнам, Дубай, Тайланд и къде ли не производство, просто не знам какво да Ви посъветвам. Вече не съм сигурен дали и Ташев не си е изнесъл производството. Познавам производството му отпреди 10-12 години. Тогава работеше изключително с български материали, имам приятели, които още си носят раниците, здрави са и няма изглед да се скъсат. С всеки следващ по скъп модел, като че ли качеството се понижаваше - появиха се скъсани презрамки, разпрани шевове, счупени катарами и др. дефекти. Става въпрос за наистина зверско носене. Но все пак издържат поне 5-6 години.
Изборът си е изцяло Ваш. Отивате с 15-20 кила багаж в магазина, прехвърляте го по раницата, и то така, че на вас да ви е удобно, както сте свикнали със старата си раница, качвате на гърба, сваляте, пак горе, ходите, ставате, клякате и така... Празната раница винаги е удобна. Пробвайте с максимално натоварена, защото все пак я качвате за съвсем кратко време в магазина. Другия вариант е просто да постоите 5-6 часа с натоварена раница на гърба в някой ъгъл на магазина, за да не пречите на клиентите. Тогава чак, долу горе ще Ви се изясни какво може да очаквате.
Не забравяйте да огледате плата - той трябва да е много гъсто тъкан, да не е рехав. Евтините китайски ранички обикновено са от плат, през който можеш да мушнеш химикалка, та дори и пръста си. Циповете им са също такива - като ги опънеш, основата им става на дупки. Независимо колко едър е ципа, важно е основата да е здрава, да не е рехава. Капроновите ленти трябва да са твърди на пипане, гъсто тъкани и въпреки това гъвкави. Широчината им трябва да е идеално пасната с големината на плъзгачите. Когато раницата е на раменете, всички плъзгачи по окачването трябва да се движат лесно, с една ръка да е възможно скъсяване или отпускане на презрамките. Така при натоварване на кръста е възможно много бързо и лесно да пренесем тежестта върху раменете, отчасти въху гърдите и после пак на кръста. Ако плъзгачите запъват и не се движат лесно в посока затягане, а също и ако произволно отпускат - не вземайте такава раница, няма да може да ползвате пренасянето на тежестта, в един момент ще се наложи да вържете капроновите ленти на възел около катарамите, за да не се отпускат и тогава цялата вари система отива на вятъра. Също така не се увличайте по прекалено много окачалки по раницата - освен в планината, често се налага да се пътува по влакове, автобуси, с лек автомобил. В такъв случай всяка една връзка, халка, и всичко сложено в повече и окачено по раницата отвън пречи. Идеалния вариант е всичко да си е в раницата, багажът де е подреден оптимално, без отвън да висят чували, палатки, шишета с вода, котлони, канчета и обувки примерно. Всичко което виси отвън, освен че има известна опастност да бъде изгубено или откраднато нарушава баланса на раницата или просто дразни с непрекъснатото си неконтролируемо клатене, замятане, дрънчене и т.н. Така че и прекалено малката раница не е добър вариант, ако разчитате да я окичите като елха и да се движите окичен като кукер. Зависи от целта на ходенето но също и от качествата на останалата екипировка. Ако палатката и чувала Ви са по 1,5 кг, а има и по леки вече, дрехите, обувките и храната ако също са леки не е проблем да ходите с малка раница. Но ако ходите със старите бризентови палатки по 5-6 кила, с обемен чувал, който заема половината раница, една туба вино, две-три кила ракия, 5-6 буркана с мръвки и манджи, консерви, домати и краставици.
Изборът е изцяло Ваш и не може просто така да се отсече Дойтър или Мамут.
|