Какво трябва да плащаш?
Осигуровки и данъци.
Има значение какъв е видът на превода. Вариантите са три: 1. Не е обект на авторско право (напр. документи) 2. Обект на авторско право, но възложен като поръчка 3. Договорът всъщност не е договор за изпълнение на превод, а за отстъпване на авторското право по превод.
При първия вариант нормативно признатите разходи са 25 % и се дължат всички осигуровки (след малко ще напиша какви са). При втория нормативно признатите разходи са 40 %, но пак се дължат осигуровки. При третия нормативно признатите разходи са 40 % и не се дължат осигуровки.
Какви осигуровки се дължат? Върху остатъка след приспадането на нормативно признатите разходи (т.е. 75 или 60 % от общата сума на хонорара) се начисляват ДОО (13 %), ДЗПО (5 %) и здравни осигуровки (8 %). За родените преди 1960 г. няма ДЗПО, но ДОО е 18 %, така че все същото. Тези пари обаче не ти се взимат всичките от твоя хонорар. За ДОО и ДЗПО от твоя хонорар се удържат съответно 5,8 % и 2,2 % (общо 8 %), а за здравни осиг. - 4,8 %. Останалите осигуровки ги плаща възложителят, без да ти пипа твоя хонорар.
Дотук имаме значи договорен хонорар (Х). От него ще ти удържат 0,75.0,128.Х лв. Ако се спазариш за хонорар 100 лв., за осигуровки от него ще ти вземат 9,60 лв. Ако преводът е обект на авторско право, ще ти удържат 0,6.0,128.Х лв. Ако е за преотстъпване на авторско право, по този параграф няма да ти удържат нищо.
Следват данъците.
Данъкът е 10 % от остатъка: хонорарът минус нормативно признатите разходи минус осигуровките. Т.е. ако хонорарът е 100 лв. (без авт. право), имаш 25 лв. нормативно признати разходи. Остават 75. 9,60 лв. са за осигуровки. Остават 65,40 лв. Данъкът е 6,54 лв.
Как се плащат? Когато работиш по граждански договор и не се самоосигуряваш (всичко написано важи именно за случай, че НЕ се самоосигуряваш), всичко го прави възложителят. Просто при плащането на хонорара той ти удържа въпросните суми и ги внася в НАП.
Единственият ти ангажимент е догодина до 30 април да подадеш данъчна декларация. Пази внимателно служебните бележки за хонорарите, защото те (оригиналите) се подават заедно с декларацията, за да удостовериш получените и удържаните суми.
Това е. Надявам се да не съм сбъркала някъде в сметките, както и да не са настъпили междувременно промени :) Успех!
П.П. Сега виждам въпроса за стажа.
Значи стаж се признава само за месеците, за които е срокът на договора. Тук трябва да се има предвид, че максималният осигурителен праг на месец е 2000 лв. Т.е. ако договорът е за много пари, могат да се спестят парите от осигуровки, като се напише договор за 1 месец. Тогава и 10 000 лв. да вземеш, осигуровките ще се начисляват върху 2000 лв. Останалото го взимаш чисто (е, без данъка, естествено, за него този праг не важи :) ). Но и стажът ще ти бъде един месец. С разликите м/у трудов и осигурителен стаж не съм запозната, но в случая май няма особено значение.
Това е всеизвестно, но все пак да го спомена: когато работиш по граждански договор, дори да е продължителен, не се полагат болнични и майчинство. Редактирано от Иpka на 07.04.11 21:15.
|