Тези подробности са наистина много интересни (и аз не ги знаех), но за прецизността на наименованията може да се спори, както от това, че са различни в различните степени, така и поради факта (както сам казваш), че в Sciences е включена Social Work... за която надявам се няма да започнем да спорим доколко е "наука".
Не съм правил справка за точната дефиниция, ако има такава - от мързел, а не страх да не се окажа прав, - но според мен "наука" е дисциплина (съзнателна човешка дейност), която създава/трупа ново знание за света, в който живеем, открива общовалидни закони и изследва нови връзки между явленията ("нови" - в подкрепа на генерирането на знание).
В този контекст (да, дефиниран от мен, следователно непълен, неточен и при всички положения критикуем) пеенето, борбата, литературата не са науки (изреждам точно тях, защото по тези дисциплини ние, българите, си имаме академици, т.е. членове на Академията на НАУКИТЕ). Не съм сигурен доколко историята е наука (ерес, а?), защото тя систематизира, изучава само вече станалото с идеята да преоткрие някакви връзки между събития и така да ги обясни по-добре. В голяма степен това се отнася и до археологията, социологията т.н. Изобщо много човешки дейности не са свързани с наука (като такива, сами за себе си), без това да ги прави по-лесни за упражняване, по-малко престижни, по-зле платени или нещо друго в този род. Правото (извинявай, "й") също попада в тази категория, нищо, че се изучава в университети и се преподава от "учени" с титли и звания. Ако отидете с нашия примерно ГПК в Саудитска Арабия и им го прочетете сигурно ще има умрели от смях. От друга страна, ние намираме за също толкова непонятни законите на шериата (което си е право). Те ли са правите или ние? Може ли това - процеса на създаването на такъв продукт - да се нарече наука?
Ambivalent? Well, yes and no.
|