Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:24 20.09.24 
Клубове/ Фен клубове / Древен Рим Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Абе римлянина [re: пeтльo]
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.12.06 19:59  



Абе, петел, аз да не съм ти ходеща енциклопедия?
Римляните са строили акведукти, където условията позволявали това.
Оценявайки до достойнство статегическото местоположение на Филипопол , римляните са намерили през І І и І І І век наистина скъпоструващо , но за това пък сполучливо и ефективно техническо решение за водоснабдяване на града с чиста изворна вода от Родопите .
Откити са два водопровода . Единият води началото си от пещерата Марата , близо до с.Марково , почти в подножието на Калоянов връх . От пещерата водопровода следва десния бряг на рекичката , после пресичал ниви и лозя , през днешния квартал Коматево . Дължината му е над пет километра .
Втория вододопровод започвал от извори край с.Куклен , наричани сега Кайнаците . Те били известни още в античността , край тях имало изградена крепост . Тя се споменава и в типикона на Бачковския манастир като Бранище .
От кукленските Кайнаци водопроводът следвал западна и северозападна посока и стигал до с.Брестник , продължавал към с.Белащица и стигал до сегашния квартал Коматево , където се съединявал с марковския водопровод и от тук нататък се отправял към града . Дължината му от Куклен до Коматево е 10 километра .
При строителни работи по коматевския транспортен възел се намериха останките на римските акведукти – масивна стена градена от ломен камък . След продължително изследване се установи , че единият водопровод влизал в античния град откъм Коматево по склоновете на Джендем тепе , Бунарджика , Сахат тепе и през Джумаята се насочвал към подножието на Джамбаз тепе . Оказа се , че в античния град са влизали два акведукта и един водопровод от глинени тръби .
От Коматево до Джендем тепе бяха установени два водопроводни моста , които вървят успоредно на тридесетина метра разстояние един от друг , а между тях се оказа водопроводът от глинени тръби . Двата акведукта са носили по един водопровод . Всеки от тях бил строен по различно време . Глиненият водопровод е бил граден по-рано , най-вероятно през първата половина на І І
век . Знае се , че по времето на римските императори Антоний Пий (138-161г.) и на Марк Аврелий (161-180г.) Филипопол имал вече изградена водопроводна мрежа . По същото онова време градът е получавал 480 литра в секунда или 43000 тона вода ежедневно .
Иначе подобни "гъзарии ги имаме разхвърляни по цялото Средиземноморие.
В България имаме акведукти /или части от тях/ при Никополис Ад Иструм /с. Никюп/, Марцианопол /Девня/ - в общи линии - всеки по-важен град притежавал канализация.
Ако те интересува повече за римските градове - предлагам ти да видиш тази тема:



Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 27.12.06 20:00.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Абе римлянина пeтльo   27.12.06 15:55
. * Re: Абе римлянина Last_Roman   27.12.06 19:59
. * Re: Абе римлянина пeтльo   29.12.06 01:17
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.