Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:35 24.05.24 
Клубове/ Фен клубове / Древен Рим Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. [re: Last roman]
Автор Last romanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.01.06 11:16  



Военни действия и тактика
Готвейки се за битка, войската излизала от лагера, оставяйки в него багажа и обоза. Преди това пълководецът правил предсказания /auspicia/, след приключването им пред палатката се забивало червен vexillum и се подавал сигнал с тръби. Войската трябвало по възможност да е отпочинала и нахранена. Често главнокомандващия, опитвайки се да повдигне бойния дух на войската произнасял реч /adlocutio/.
Не разчитайки на случайността, римляните се стараели да избират мястото на битката предварително. За предпочитане местността трябвало да е открито пространство с възвишение, на което войската да има изгодна отбранителна позиция. Благоприятно трябвало да бъде и разположението на слънцето и посоката на вятъра. Ако слънцето се разполагало зад римляните – лъчите му заслепявали противника. Вятърът духащ по посока на врага не само отнасял прахта към него, но и увеличавал дължината на полета на стрелите и копията.
Войските, построени в боен ред се наричала acies.


Центърът се наричал media acies, а фланговете – cornua. Фланговите подразделения се означавали като alae /криле/. Легионите заемали центъра, фланговете им били прикрити от помощните войски, а фланговете на последните се подсигурявали от конницата. Предната линия в построението се наричала frons, линиите след нея – latera; тилът – tergum. Резервът се наричал subsidia. Легионите могли да бъдат групирани в от една до четири линии /acies simplex, acies duplex, … quadriplex/. Тактическите подразделения били вече кохортите, иззели функциите на манипулите от Републканския Рим. За главни кохорти били определяни I, II, III. От манипулите по старшинство първи били манипулите на триариите /названията се запазило, въпреки че разликите във въоръжението изчезнали/, следвали ги манипулите на принципите и най-нисши в йерархията били манипулите на хастатите. Във всяка кохорта манипулите били построени в ред – първо манипулите на триариите, после манипулите на принципите и накрая манипулите на хастатите. Във всяка манипула на предна линия стояла centuria prior, следвана от centuria posterior. Интервалите между воините във всеки ред трябвало да бъдат 1 м., а между два съседни реда – 2м.
Описани са няколко построения на легиона и неговите подразделения:
Cuneus – клинообразна настъпателна колона, предназначена да пробие неприятелския строй:

Orbis – кръгово построение на войската, когато по-многобройният неприятел я обграждал:

Съществувало и построение, предназначено за отблъскване на неприятелската конница:

Иначе най-честият боен ред бил шахматният – 10-те кохорти на легиона се построявали на интервали, равни на фронта на една кохорта, най-често в три линии /acies triplex/. Първата и втората линия се състояли от кохортите на опитните бойци и новобранците, разположени близо една до друга, а третата се разполагала по-надалеч и изпълнявала функцията на резерв. Първата линия съдържала 4 кохорти, а втората и третата – по 3:

Преди битката да започне, пълководецът се обръщал към войниците с въодушевяващ призив, след това се подавал знака за атака с tuba. Той се предавал по подразделенията с по-малките рогове – cornu. Атаката стартирали лековъоръжените войски. След това се включвали и легионерите. Придвижването към врага започвало с ускорена крачка, преминаваща в бягане. Достигайки дистанцията на полета на пилумите /15-20 крачки/ легионерите ги хвърляли:

а след това с извадени мечове атакували дезорганизирания неприятел като го поразявали с гладиусите си под прикритието на големите щитове:


Конниците се сражавали в плътен боен ред. Често слизали от конете. Разпространен похват бил те да се разполагат между редовете на пехотата и в подходящия момент да атакуват през интервалите между кохортите. Кавалерийският отряд /turma/ се групирал в две линии /по 16 конника във всяка/ - общо 30 конника, декурион и младши офицер.
Кавалеристите се стараели да пазят помежду си дистанция от един метър, което било трудно поради естествената склонност на конете да се отдалечават едни от други при галоп. Колкото по-обучени били конниците, толкова по-плътен оставал строят им. Те атакували, мятали копията си и отстъпвали. След прегрупиране действието се повтаряло. Съществувал и друг начин на атака – например кръговата атака. Кавалеристите яздели около вражеския строй и хвърляли копията си, когато се изравнявали със него. Кавалеристите наемници ползвали своя тип оръжие – в римската армия служели конни стрелци и катафракти. Последните били предназначени за директна атака.
По време на сражението тактическите маневри вътре в армията били затруднени и бързото предаване на заповеди било на практика невъзможно. Затова задачата на пълководеца била правилно да определи действията на армията преди биткат да е започнала. Той трябвало да открие слабите места в линията на противника и да съсредоточи удара имено в този участък. Били познати няколко вида построения според това срещу кой участък от неприятелската линия да бъде насочен ударът:
Главните сили били съсредочени в десния фланг, откъдето бил нанасян основният удар, целящ да пробие фронта на противника:

Алтернативен бил и масираният удар по десния фланг на противника /използван по-рядко, тъй като обикновено римляните предпочитали първия вариант/:

Ако генералът бил достатъчно сигурен в дисциплината и обучеността на войските си, можел да заповяда равномерно настъпление срещу противника:

Когато римляните имали по-малобройна или по-слаба войска за прикритие на фланговете използвали естествени прегради /река, гора/, а цялата налична конница и лека пехота съсредоточавали на другия фланг:

След като строят на врага бивал пробит или той се впускал в бягство, кавалеристите ставали главните действащи лица. При преследването те се разделяли на две големи групи. Едната продължавала да гони и избива бягащите, а другата оставала като резерв, за да предотврати възможна контраатака.
Относно пехотата - да се насърчават войниците вече нямало нужда. Чувствайки плячката те самите тичали напред. Сега задачата на главнокомандващия била умело да ги сдържа, за да не нарушават линията на настъпващата армия. Причината била проста – отстъпващите не трябвало да се окажат обградени. Обграденият и отчаян неприятел би оказал упорита съпротива, което би нарушило бойния ред на легионите и би направило управлението на битката невъзможно, създавайки хаос.

Редактирано от Last Roman на 05.12.11 10:33.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Имперският легион / 1 - 2 в./. Last romanМодератор   29.12.05 20:23
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   29.12.05 20:38
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   03.01.06 22:07
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   03.01.06 22:25
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   06.01.06 18:14
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   13.01.06 19:03
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   21.01.06 09:42
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   21.01.06 11:03
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   21.01.06 11:16
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   29.01.06 10:49
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   29.01.06 11:01
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   04.02.06 22:54
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last roman   04.02.06 23:02
. * Елитни подразделения Last roman   11.02.06 20:54
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last Roman   27.06.07 22:34
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Last Roman   15.03.08 16:53
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Kaлoмaин   15.03.08 17:04
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Aulus Vitellius Celsus   16.03.11 00:42
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Kossoman   16.03.11 12:08
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Aulus Vitellius Celsus   16.03.11 17:36
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Kossoman   16.03.11 17:56
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Aulus Vitellius Celsus   16.03.11 18:45
. * Re: Имперският легион / 1 - 2 в./. Aulus Vitellius Celsus   06.02.10 16:23
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.