Между 12 и 14 млн. евро е рекордната, но реална стойност на откраднатите монети и антики от музея във Велико Търново. Това изчислиха експерти за "Монитор", като настояха имената им да бъдат запазени в тайна. Според тях разпространените в медиите изчисления на чиновниците за около 1 млн. евро са смешни, тъй като е не отговарят на реалността дори ако са взети предвид начални каталожни цени на всяка една от монетите и антиките.
Отделен е въпросът, че при аукцион каталожните цени се вдигат многократно, понякога стотици хиляди пъти. А при обира на музея, по непотвърдени данни, са изчезнали 14 500 древни монети.
Само най-ценната от тях - Персийска сикла, може да достигне 500 000 евро на аукцион, въпреки че каталожната є цена тръгва от 5 хил. евро.
Твърде възможно е сумата да е 14 млн. евро, каза пред "Монитор" и шефът на Националния исторически музей Божидар Димитров вчера. Според него "този обир в кавички" е продължил години наред и е пълна измислица, че е направен за една нощ.
"Става въпрос са 150 -200 кг монети - как се изнасят за една вечер. Това са 4 торби цимент!", коментира той.
От културното министерство признават, че голяма част от изнесените монети не са били фотографирани. Което значи, че ако бъдат открити в аукционна къща на Запад, няма как България да претендира за тях. Сега чиновниците са загрижени - били разпоредили вече всичко в музеите да се снима.
Докато това се случва у нас, Интерпол актуализира статистиката си, която е печална за България. Според нея страната ни е на първо място в света по кражби на монети и антики при т.нар. незаконни археологически разкопки или просто казано иманярство. В сайта на службата са посочени 215 такива кражби. Тук обаче трябва да се отбележи, че тези 215 случая са само тези, при които има категорични данни, че антиките са изкарани в чужбина и може да бъдат "арестувани" по аукциони и частни колекции.
Единствената друга страна, в която е засечен 1 случай на кражба при иманярство и изнасяне на ценности навън, е Чехия. В останалите иманярство няма и опазването на културното наследство е законово регламентирано.
Втори сме в света пък по кражби на произведения на изкуството, сочи още статистиката на Интерпол. Според нея 1/3 от количеството окрадени монети и антики, които се издирват по света, са изчезнали точно от България. Става въпрос за 10508 произведения на изкуството от общо 30133, отмъкнати от всички краища на планетата.
За сметка на това обаче у нас има най-малко кражби от частни колекции - едва 3. За сравнение във Франция те са 5859.
Последният обир във Велико Търново затвърди тази тенденция - в трезора на музея стои частната колекция на неговия шеф Христо Харитонов. Но тя е непокътната. Според източници на "Монитор" на същото място е имало още една частна колекция, която също не е пипната. До момента никой не говори за нея, а хората, които "Монитор" откри, твърдят че не знаят за такова нещо.
До момента е известно, че в началото на февруари управата на музея констатира изчезването на 385 броя златни, сребърни и бронзови монети и накити от ХVII век. Също и антични обеци, катарами, гривни и др. украшения, изработени от седеф, стъкло и кост. Отделно от това са 70 броя ценни тетрадрахми на Филип и Александър Македонски, открити при разкопките в село Самоводене. Липсват и 4 хиляди сребърни римски денари, открити около Павликени. Както и бронзовите антични монети, намерени в разкопките при Никополис Ад Иструм и около селата Камен, Димча и Долна Оряховица. И още 100 ценни монети, една от които е рядката и изключително скъпа персийска сикла.
|