Много зависи и какво се има предвид под "компютър". Има софтуер за Андроид за дигитални режими, а същевременно има много мощни и издържливи устройства, които поддържат Андроид. И това е сравнително в началото на бума на мощните таблети и смартфони. След няколко години достъпността, размерите, издържливостта и икономичността на едно устройство, поддържащо всички цифрови режими вероятно ще бъдат съвсем незначителни спрямо КВ радиото само по себе си.
А цифровите режими имат една много силна страна, която често забравяме. Дори на почти отчайващия софтуерен Winmor на WinLink 2000 изпращането на няколко десетки кратки мейла е сигурно и гарантирано. Бавно е, но пък в това време човек няма нужда да му бае. Т.е. цифровия режим освобождава и една човешка сила за повече време, което може да е от голямо значение в напрегната ситуация.
Разбира се за близка, бърза, незабавна - или да я наречем такческа - комуникация нищо скоро няма да замени гласовите режими.
Телеграфа от своя страна е с най-много недостатъци. Хем е бавно, хем не е чак до там гарантирано съдържанието, освен при виртуозни оператори, които са рядкост. Но най-големият му недостатък е, че изисква добре подготвен оператор, който да се занимава непрекъснато с това. В много случаи това просто не е оправдано, особено ако оператора е в състояние да помогне и за друго в някаква ситуация. А да не говорим, че комуникацията просто отпада, ако се случи нещо с оператора. Както ти сам каза - по-малко критични звена е винаги по-добре, а при работа на телеграф именно оператора е най-критичното от всички звена.
|