И моите въпроси на този етап:
Симплексна ли е комуникацията или се работи на разнесени честоти? Ако е на разнесени, винаги ли се работи на същия банд (4, 8, 12 ... MHz)?
Има ли определен час в който се правят сеанси или е по всяко време по инициатива на кораб или брегова станция? До сега колкото пъти съм слушал Ситор винаги са били в idle режим без трафик.
При NBDP, както при SiTOR (Simplex Telex Over Radio) и AMTOR, комуникацията е симплексна. Това се отнася за полезната информация. Станцията, която започва (инициира, повиква първа) комуникацията се нарича „Master Station”. Tя не си променя състоянието на такава през времетраенето на цялата връзка. По нейния „тактов” генератор се синхронизира цялата връзка (в радиочастта връзката е синхронна, а в наземното телексно продължение е старт-стопна (асинхронна). Виканата станция е “Slave Station”. По време на връзката всяка от двете станции може да приема състояние на предаваща (Information Sending Station – ISS) или приемаща (Information Receiving Station – IRS). И може да сменя това си състояние постоянно, за разлика от състоянията „Master” и „Slave”. Т.е. всеки кореспондент може може и да предава, и да приема, но не едновременнно с другия, а последователно – единият само приема, другият само предава – т.е. типична симплексна връзка. Защо обаче тази симплексна връзка е на две честоти. Ние сме свикнали симплексът да е обикновено на една честота (например 16 морски УКВ канал на телефония, или 70 канал на Цифрово избрателно повикване). Първо не е задължително симплексно да се работи само на една честота. А в случая на втората честота от канала (каналът е от сдвоени, различни честоти) се излъчват и приемат контролните сигнали. Това са служебни сигнали, които не са част от полезната информация. Две честоти се ползват основно само в посоките „кораб-бряг и „бряг-кораб”). Между кораб-кораб най-често се работи само на една честота. Но е възможно и използване на две честоти при работа кораб-кораб. За да се потвърди, че приетият пакет от три символа е правилен се използват контролните сигнали CS1 и СS2. Ако след приемане на пакета от три символа, се изпрати контролен сигнал и той е различен от приетия пред него, то тогава приетият пакет е без грешки. Например преди пакета сигналът е бил CS1, а след пакета CS2, тогава пакетът е приет правилно. Може да се излъчи следващият. Ако се повтори приетият преди пакета контролен сигнал, пакетът е сгрешен и точно това е „ЗАЯВКА ЗА ПОВТОРЕНИЕ” (ARQ – Automatic ReQuest for Repetition). В случая, с дадения пример, при грешен пакет ще се повтори сигналът CS1. Грешният пакет се повтаря до правилно приемане или разпадане на връзката след много опити поради разсинхронизиране и „разфазиране”, основно поради лошо разпространение или смущения.
Не се счита за добър начин работата на разнесени честоти, и общо взето е забранена от Радиорегламента, когато става въпрос за професионални комуникации. Каналите за всички морски обхвати за NBDP (SiTOR) са посочени в Приложение 17 на Радиорегламента.
Това е селективна връзка, използваща селективни номера за повикване, наречени SELCAL, a по-новите устройства ползват и морския идентификационен номер MMSI – Maritime Mobile Service Identity, така че винаги може да се направи връзка при повикване от кораб и/или брегова радиостанция. Същевременно има излъчвания и по разписание, но то е в режима FEC (mode B - радиоразпръскване). Режимът АRQ (mode A), т.е. двустранната връзка, изисква двама и само двама кореспондента със свои селективни номера. Разбира се, мониторингът на връзката от трета страна при подходяш софтуер и приемник, е винаги възможен.
Разписанието на Варна радио за NBDP е:
4218.5/4181 kHz, |24 h + 0630,1830h - прогнози 4218.5
418 ch |
|
8421.5/8381.5 kHz|24 h
811 ch |
Времената UTC (GMT).
73, Нонод
|