Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:42 03.07.24 
Клубове/ Техника / Радио комуникации Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Гетери [re: lz1kz]
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано16.08.08 13:01  



В друг форум стана дума за газопоглъщателите и реших, че краткото им описание, което направих, ще бъде полезно и тук.
При интерес мога да напиша и по-подробно за т.нар. "тренировка" на радиолампите.
Газопоглъщателят, по-известен като гетер, служи за поддържане на определено ниво на вакуум в балона, необходимо за обезпечаване на:
- Дълговечност на активното състояние на катода
- Високовакуумен, чисто електронен раздяд.
Гетерите се делят на две групи:
- Разпръскващи
- Абсорбационни
Разпръскващите гетери, както сочи името им, се свързват с газовете в балона в момента на разпрашаването в следствие на висока (500-1200 оС) температура, по време на производството на лампата. Фракциите, получени от този процес, се отлагат върху балона, образувайки специфични сребристи или тъмнокафяви петна или върху специално предвидена за това площ, наричани често гетерно огледало. За материал на този тип гетери се използва:
- Магнезий и магнезиево-алуминиева сплав. Използва се във форма на лента, прах или паста. Абсорбира останалия кислород в балона единствено в момента на разпрашването си.
* Всички по-долу описани гетери от групата, освен кислород, поглъщат и останалите в балона азот, водород и въглероден двуокис. Абсорбират както в момента на активацията си, така и след това, ако температурата надвиши 200 оC.
- Барий и сплави Al-Ba, Mg-Ba. Въвежда се в балона във вид на специални тръбички или шайби. Използва се в повечето стъклени и приемо-усилвателни лампи с малка и средна нощност с оксиден и ториран волфрамов катод.
- Алба (Термит). Използвал се е в старите бариеви лампи. Тъй като при него се извършва и горене, той се отличава с високо излъчване на остатъчни газове и в момента не намира приложение
- Бариев берилат върху танталова или титанова лента. Използва с в съвременните мощни стъклени и метални приемо-усилвателни лампи. В миниатюрните лампи се прилага във вид на специални таблетки, изработени от никел, известни като "Баги" и "Бато", включващи допълнителни съставки като железни окиси и ториев прах.
Основният недостатък на разпръскващите гетери е необходимостта от достатъчна площ за гетерното огледало. Много често, особено в миниатюрните и металокерамични лампи това не е възможно. Там то може да доведе дори до късо съединение между електродите.
Затова са разработени абсорбационните гетери. Те се изработват от порести метали и сплави, които в условията на вакуум и висока температура, могат да погълнат кислород, азот, водород и въглероден двуокис в количества, многократно превишаващи собствения им обем. Някои от тях не се нуждаят от специално активизиране, а за останалите е необходимо да се изпекат на опредлена температура, за да започнат да функционират.
Приложението им най-често е в таблетки, изпълнени с прах или паста от активния материал който може да бъде:
- Тантал, ниобий, цирконий - използва се при генераторни лампи с висока и средна мощност. За обезпечаване на висока работна темпертура (700-1200 оС) понякога се налага допълнително отопление на гетера.
- Торий и негови сплави - Работната му температура е 200-500 оС. Прилага се чрез покритие на детайли на лампата, чиито повърхности нямат отношение към емисията. Използва се в СВ лампи със средна мощност.
- Титан - Основното му преимущество е, че е активен дори при стайна температура. Използва се в малки генараторни и приемо-усилвателни лампи. Титанов гетер може да се разгледа подробно в новите версии на популярната 6С19П - хоризонтално разположена таблетка в най-горната част на балона.
В заключение искам да се спра на темата за предварителното подгряване на лампите, които не са работили дълго. То е необходимо заради:
- Намаляване на вакуума с времето дължащо се на факта, че тънкото стъкло на балона има известна пропускливост за газовете
- Обратимостта на поглъщането на газовете. При ниска (стайна) температура повечето гетери излъчват част от газовете, с които са се свързали в работно състояние.
Подгряването дава възможност на газопоглъщателите да "поработят", така, че при прилагане на анодно напрежение газовете в лампата да са в достатъчно ниска концентрация, за да се изключат пробиви като описаните по-горе.
ВНИМАНИЕ! - лошият вакуум не е единствената възможна причина за тези явления. Много по-често става дума за неправилно свързване като откачена решетка или липса на отопление.

Ich bin ein Bild von Stein und Zeit


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* "Прострел" в лампите на PA lz1kz   04.08.08 10:07
. * Re: "Прострел" в лампите на PA Hamcho   04.08.08 16:00
. * Re: "Прострел" в лампите на PA hidrazin4o   04.08.08 17:21
. * Re: "Прострел" в лампите на PA LZ1ADS   15.08.08 08:46
. * Re: "Прострел" в лампите на PA нoв   15.08.08 21:13
. * Re: "Прострел" в лампите на PA Vargus   15.08.08 21:50
. * Re: "Прострел" в лампите на PA Hamcho   15.08.08 23:10
. * Гетери Rutcho   16.08.08 13:01
. * Re: "Прострел" в лампите на PA LZ1ADS   16.08.08 21:31
. * Re: "Прострел" в лампите на PA Vargus   17.08.08 13:08
. * Re: "Прострел" в лампите на PA LZ1ADS   17.08.08 13:26
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.