Жалко, че чак сега видях темата - занимавам се с нея от години - дори един вестник с много голям тираж ми открадна и жестоко преначи статия, която имах глупостта да им изпратя.
Разбира се, че Hamcho не е прав. Но не защото Попов е "откривателя" на радиото - тук той е абсолютно прав, но само толкова.
А не е прав защото Американският Върховен съд разглежда единствено въпроса за приоритета на свръх прочутата "четириконтурна" схема. Маркони патентова една схема известна като четири седмици (7777). Тя е същата тази четириконтурна схема. Но какво представлява тази схема - ами нищо повече от два настроени резонансни кръга в предаватеял и два - в приемника. Реално радиото става полезно именно с тези схеми. Но преди тях има други, за които Американският съд изобщо не се е произнасял. Така че, макар Тесла да има абсолютен приоритет, това защото е демонстрирал основни принципи още през 1891 година 1893 , и то публично, и то със запазени схеми! А не, както често се твърди, защото патентът на Маркони е паднал в резултат на решението от 1943 г. И пада не само защото Никола Тесла има такива решения, но още и Фердинанд Браун, Оливер Лодж, Джон Стоун.
За реда и приоритета ( при разглеждане на магията на радиото, приоритетът е най- малко важен): Херц, Лодж (чиято схема използват и Маркони, и Попов една година, след като Лодж я е демонстрирал, Фердинанд Браун, индиецът Бозе, Маркони ( с много важни технологични усъвършенствания на схемата на Лодж), Попов и т.н.
За Попов - безспорни заслуги, но не е "откривател" ( би трябвало да е "изобретател") на радиото. Както и никой от изброените дотук!
И това е казано, и показано, още през 1908 г. от руснак.
Защо, кога и как - може би ще научите, ако искате...
73, Безжичен
|