" А така, както описваш психотерапевта, ти все едно говориш за бог - едва ли не безгрешен, честен, искрен, страдащ заедно с всички, грижещ се за всички......и нямам повече думи, изчерпах се. "
Не описвам така терапевта. Изобщо не е безгрешен и освен честен е и лъжец, егоист, завистлив и т.н. но си дава сметка за това и не вреди в терапията. Терапията работи със страданието наистина. Съжалявам, че не можете да го приемете. Ние може и вицове да си разказваме, но няма да е терапия това.
"...заедно с всички, грижещ се за всички......"
Не отново грешите. Терапевта не страда заедно със всички, дори и заедно със клиентите си не страда, но той е способен да регистрира страданието у другите и различните му нюанси. Тази способност той е предобил работейки със себе си и страдайки за себе си докато се е формирал като психотерапевт.
" Бих отишла при човек с достатъчо опит, който няма да ми съчувства, щото и той е минал по тоя път."
Поговорката сития на гладния не вярва, какво ли значи.
В какво да е трупал опит тогава този терапевт, при който ще идете? Човек на терапия се учи само върху себе си. Това е единствения опит. Т.е. всеки трябва да сблъска със собствения си проблем учейки се на терапия.
За хора при които това е много трудно, или "нямат" проблем е нормално да се насочът към по-консултативни методи, където ще се съхранят и няма да се сблъскат със собствената си дълбинна проблематика, която обикновено за да е изтаскана толкова навътре е много болезнена.
Да не забравяме, че терапията е доброволен съюз, така че всеки има право на избор.
http://positum-bg.com
|