А какво значи заявката да е изпълнена?
Първо се случва диагноза, т.е. преценяваш колко зрял е клиентът, къде има фиксации, какъв му е несъзнавания проблем, какви са му защитните механизми, за каква терапия е подходящ, дали можеш ти да си му от полза или трябва да го препратиш. След това сключвате "договор" и не просто се срещате, ами си имаш цел и методи - методите идват от направлението, в което си се обучавала. И има много подводни камъчета, защото ако ти липсва тренинг и личен опит, можеш да си лекуваш себе си. Често се случа пренос на емоции от клиента към терапевта и ако направиш контра-пренос и го приемеш за нещо естествено и ... проваляш терапията, фиксираш още повече човека, потърсил помощ и това в най-добрия случай.
Разбира се, описанието ми е доста опростено. Въпросът е, че ако се влияяш от това дали му е добре или зле на клиента, а не от плана, който имаш спрямо диагнозата, която поставяш, няма да стане. Дори случайно да стане, няма да знаеш как.
Или с две думи - дори да четеш, пак трябва да е от някоя школа. Обаче за да имаш опит, трябва да се пробваш на човек, на много хора. Но кой ще ти бъде опитно зайче? Та, това за да стане, трябва да имаш в защитена среда опити. После под супервизия. И т.н. Не става само с теория.
change the perspective before the perspective changes youРедактирано от where is my mind на 16.04.10 16:02.
|