Откога не съм писала тук, не е истина просто.
Хашимото (известно като Болест на Хашимото или Синдром на Хашимото) е автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. Това ще рече, че организмът изработва антитела срещу собствената си щитовидната жлеза, които постепенно започват да я рушат. Това от своя страна може да доведе до разстройство във функцията на жлезата и до секретиране на неподходящо количество хормони на щитовидната жлеза. За важната роля на тези хормони за правилното функциониране на човешкия организъм няма да споменавам тук.
С други думи, наличието на Хашимото се определя не от нивата на хормоните, а от нивата на антителата на щитовидната жлеза (известни на български като ТАТ и МАТ). Повишените антитела не водят задължително до проблеми в хормоналните нива, но са индикатор за възможни такива в бъдеще и се препоръчва редовно (през 6 месеца) проследяване.
Хашимото само по себе си не е проблем за забременяване. Наличието на повишени стойности на антителата биха могли да доведат до спонтанен аборт и такива бременности се считат за рискови. Което обаче не значи, че на теб ще ти се случи такова нещо. Напълно възможно е и много жени забременяват и раждат без проблеми с това заболяване.
От друга страна, наличието на едно автоимунно заболяване показва склонност към автоимунни заболявания по принцип. Не е невъзможно да се развие и друго такова. Възможно е паралелно с тироидните антитела организмът да образува и други антитела, които вече да бъдат причина за липса на бременност.
Вярно е, както са ти казали, Хашимото не се лекува. Както например и диабета.
Хашимото може да бъде придружено с хипо (намалена) или хипер (увеличена) функция на щитовидната жлеза, а именно с понижена или повишена секреция на хормони. В тези случаи се прилагат хормонални препарати, които не лекуват, а имат заместваща функция. Доставят липсващите количества хормони или отнемат излишните. Отново можеш да направиш аналогия с диабета, където отвън се доставят допълнителни дози инсулин, за да се компенсира неспособността на собствената жлеза да произведе необходимите количества.
Хормонът TSH е основен индикатор за наличието на хипо и хипер функция на жлезата. Стойности над референтните граници говорят за хипо, а стойности под тези граници - за хиперфункция на щитовидната жлеза. Според Световната здравна организация за здрава се счита жлезата, която може да поддържа нивата на ТSH в диапазона 0,3 - 2,0. Много държави също отдавна се възприели тези граници. В България обаче положението стои по-иначе. Тук всяка лаборатория е цар за себе си. Виждала съм лаборатории, където за нормални са посочени граници над 5,0, а дори и до 6,0 единици, което е абсурдно. Нека посоча, че измерването се извършва по една и съща методика и се ползват едни и същи мерни единици, поради което подобно различие в мненията от една до друга лаборатория е необяснимо.
Ниво на ТSH от 1,45 е ниво песен. Няма причина да се тревожиш. Това не може да бъде основание да не забременяваш. Само нива извън референтните граници могат да бъдат причина за намаляване на плодовитостта като липса на овулация, създаване на некачествени яйцеклетки и прочие.
|