Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:33 14.06.24 
Клубове / Взаимопомощ / Здравна / Проблемно забременяване Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема за кистите [re: Bella]
Автор Peни (жадуваща)
Публикувано05.08.03 17:37  



Здравей, Bella!
Дано останеш тук възможно най-кратко. "Поликистозни яйчници" и "киста на яйчника" са две съвсем различни понятия. Първото е диагноза на заболяване.
Лично аз нямам този проблем, но ето какво успях да открия за това, което те интересува:

- Яйчникови кисти:
Кистата е пълна с течност кухина, оградена от добре ограничена стена. В тялото има много нормални кухини (кистични) структури в тялото,например яйчниковите фоликули. Пикочният и жлъчният мехур стават “кисти” когато са пълни. Абнормна киста се развива, когато нещо възпрепътства оттичането или поемането на течността от кистичната структура.

- Фоликулярните кисти:
Понякога яйчниковият фоликул не освобождава яйцеклетката си, а продължава да се пълни с бистра течност и става по – голям от обичайните 1,5см. на хормонално зрял фоликул, така че този фоликул става яйчникова киста. Фоликулярните кисти рядко стават по-големи от топка за тенис. Малките кисти обикновено не причиняват проблеми. Често те се намират по случайност по време на друго изследване на малкия таз. Фоликулярните кисти по-малки от 7см в диаметър, обикновено изчезват спонтанно за няколко месеца. Ако не причиняват неразположение, те не се нуждаят от лечение, въпреки че отново се изследват след 6-8 седмици, за да е сигурно че намаляват. Понякога тези кисти могат да достигнат размери на грейпфрукт или повече, като тогава причиняват болка и симптоми от притискането на други органи.
Честото уриниране можеда бъде проблем защото мехурът има по-малко пространство за разширяване.
Обикновено се препоръчва отстраняване на кисти, по-големи от 7 см, защото те обикновено не изчезват самостоятелно (или това става прекалено бавно ).

- Лутеинови кисти:
Понякога след овулация разпукалият се фоликул може да се напълни с течност (често кърваво оцветена), след като се е затворил и е образувал жълтото тяло. Корпус-лутеиновите кисти е по-вероятно да причинят менструални нарушения, които са резултат на смущения на прогестероновата продукция. Както и фоликулярните кисти, те обикновено изчезват без лечение.
Фоликулярните и корпус-лутеиновите кисти често са наричани физиологични или функционални, защото се образуват по време на нормалните процеси в яйчника.
Понякога обаче тези прости кисти могат да се усложнят.
Кистата, която е прикрепена за яйчника чрез тясно “краче” може да се усуче или да се разкъса, причинявайки силни коремни болки. Разкъсването е свързано с кървене в коремната кухина и може да причини шок. Това са спешни състояния, които се нуждаят от незабавна хирургическа намеса. Рядко кистата може да пропуска течност бавно, при което симптомите не са толкова остри и често са трудни за разпознаване (без специални тестове) от симптомите на апендицит, тазова инфекция или извънматочна бременност. Лапароскопията обикновено решава ребуса.
Едно от добрите странични действия на противозачатъчните таблетки е, че предотвратявайки фоликулярното развитие и овулацията, също така предотвратяват развитието на фоликулярни и корпус-лутеинови кисти и усложненията свързани с тях.

- Синдром на яйчниковата поликистоза:
Синдромът на яйчниковата поликистоза (също наречен синдром на Щайн-Льовентал) е състояние в развитиенто на яйчниковите фоликули.
При този синдром нито един от 10-20 фоликули, които започват да зреят във всеки яйчник в началото на менструалния цикъл, не достига пълна зрялост и не освобождава яйцеклетка.
Без овулация всички фоликули, които започват да зреят, остават активни.
Хипофизната жлеза продължава да стимулира повече фоликули и яйчниците се запълват с фоликули.
Капсулата на яйчника се задебелява, за да задържи кистите и това затруднява овулацията още повече.
Клетките, ограждащи стените на фоликулите, продължават да произвеждат хормони (вкл. някои мъжки) , както обикновено, но тъй като броят на фоликулите е по-голям, в кръвта се освобождават повече хормони.
Действието на естрогена причинява задебеляване на маточната обвивка, което прави менструацията по-обилна.
Недостигът на прогестерон (защото няма жълто тяло, образувано от разкъсан фоликул) също допринася за по-обилно и неправилно кръвотечение. По-късно, когато се образуват все повече и повече кисти, функцията на яйчника се смущава още повече и продукцията на естроген намалява. Той може да не е достатъчен за растежа на маточната обвивка, следователно циклите спират. Сега има относителен излишък на мъжки хормони и започват да се появяват белези на маскулинизация. Те включват увеличаване на теглото и окосмяване на лицето и тялото, акне и рядко задебеляване на гласа.
Причината за смущението на овулацията при синдрома на яйчниковата поликистоза не е ясна. Най-популярната теория днес е, че това е объркване на нормалния контрол на яйчниковата функция от хипоталамуса и хипофизата.
Лечението зависи от това дали намалената плодовитост представлява проблем. За тези, които искат да заченат, се препоръчва първо терапия с лекарства като Clomid ( Clomiphene) и тя възстановява овулацията и оплодителната способност (фертилитета) в по-голяма част от случаите. Ако ли не, операцията наречена "клиновидна резекция на яйчниците", (която отстранява част от уплътнената стена на всеки яйчник), обикновено е успешна.
Жени, които не искат да забременяват, обикновено добре отговарят на противозачатъчни лекарства, които подтискат продължаващата стимулация на яйчниците от фоликулостимулиращия хормон на хипофизата, така че не се развиват фоликули, а вече образуваните кисти намаляват по размери. Продукцията на мъжки хормони се връща към нормални стойности и белезите на маскунализация постепенно намаляват.
Синдромът на яйчниковата поликистоза рядко се появява отново, когато лекарствата се спрат.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* поликистозни яйчници??! Bella   05.08.03 11:31
. * Re: поликистозни яйчници??! tutto   05.08.03 11:59
. * Re: поликистозни яйчници??! StefiZ   05.08.03 13:20
. * Re: поликистозни яйчници??! Bella   05.08.03 13:26
. * Re: поликистозни яйчници??! StefiZ   05.08.03 17:07
. * за кистите Peни   05.08.03 17:37
. * Явно аз съм... бyбeнцeтo   05.08.03 18:41
. * Re: Явно аз съм... Wildberry   05.08.03 18:46
. * Миличка, а това... бyбeнцeтo   05.08.03 18:48
. * Re: Миличка, а това... Wildberry   05.08.03 18:58
. * Аз пък... бyбeнцeтo   05.08.03 19:00
. * Re: Миличка, а това... sunny   06.08.03 13:31
. * Re: за кистите_NE e viarno!! posleslov   13.08.03 17:06
. * Reshenie kalli   06.08.03 12:51
. * Re: Reshenie Bella   06.08.03 14:33
. * Re: Reshenie kalli   06.08.03 16:31
. * Re: поликистозни яйчници??! mima   07.08.03 15:30
. * Re: поликистозни яйчници??! Bella   07.08.03 16:12
. * Re: поликистозни яйчници-една история??! mima   09.08.03 23:20
. * Re: поликистозни яйчници-една история??! Ani   10.08.03 10:37
. * Re:Координати mima   10.08.03 16:33
. * Re:Координати Cygnus   10.08.03 16:45
. * Re:Нещо важно +справка mima   11.08.03 14:47
. * Re:Нещо важно +справка maglichka   11.08.03 21:32
. * Re:Нещо важно +справка mima   11.08.03 23:30
. * Re:Нещо важно +справка maglichka   14.08.03 21:54
. * Re: поликистозни яйчници??! Jeny   15.08.03 02:34
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.