Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:01 26.06.24 
Клубове/ Взаимопомощ / Право Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Ще ме удари ли тока?
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (селски бек)
Публикувано14.12.09 20:22  



Имам имот на село - двор с къща, електрифицирана. Не е само мой имота, в съсобственост с брата, имаме по 1/2 идеална част от имота. Получили сме го според доброволна делба между наследниците на дядо ми, който беше собственик приживе. Партидата на електромера обаче е на името на прадядо ми - също покойник, починал преди дядо ми. Отидох в офиса на т.нар. "Енерго" (става дума за EVN), за да подам заявление за прехвърляне на партидата на името и на двамата съсобственици. Отговарят ми, че не можело да има повече от един титуляр на един електромер. В случай на съсобственост редът бил такъв: партидата се записва на името само на един от съсобствениците, който за целта трябва да подаде зявление за прехвърляне на партида и, забележете, извършено в нотариална форма съгласие на всички останали съсобственици (в случая при мен - един) партидата да е записана единствено на името на точно този (за който са се разбрали помежду си) съсобственик.
Какво обаче става при липса на съгласие между съсобствениците? Партидата ще се води на името на предишния собственик.
Ако пък партидата се води само на един от съсобствениците, какво ще стане, ако имотът и електроенергията се ползват не от този съсобственик, на чието име е записана партидата, натрупат се големи сметки и "Енергото" реши да си ги събере? Ще насочат изпълнително производство върху имуществото на тоя, на чието име се води електромера?

По-горните въпроси са реторични. Това, за което ви моля да дадете съвет и мнение, е следното. Имат ли основание токаджиите да ми отказват завеждане на партидата на двама човека (двамата съсобственика) под претекст, че можело само на един?

Oткъде накъде следва и защо следва, че може само на един?

Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на "ЕВН България Електроснабдяване" АД (наричани по-долу за краткост само "условия" или "условията") :



Чл.1, т.4 дефинира "Клиент".
Това, което ми каза служителката, с която говорих, ми прилича на споменатото в чл.6, ал.2 от условията. Според мен тази разпоредба касае случая, когато електрифицирания имот е отдаден под наем, но не и случая, когато е съсобствен и не се отдава под наем. Тоест временно партидата може да бъде прехвърлена от наемодателя (да предположим в най-простия случай, че той е и собственик на отдавания под наем имот) на наемателя на основание чл.6, ал.2 от условията. Смисълът на разпоредбата на чл.6, ал.2 е да се защити наемодателя от недобросъвестни наематели. Недобросъвестен е например наемател, който изразходва голямо колиочество електроенергия без да го заплати, след което напуска наетия имот. Би могла да му се търси отговорност за сметката за електроенергия на основание чл.6, ал.2 от условията. Ако по време на отдаването на имота под наем партидата продължава да се води на името на наемодателя, последният ще бъде изцяло задължен пред ЕВН за сметката, макар и не той да е потребил електроенергията, за която сметката е начислена. Това временно прехвърляне на партидата според условията не би могло да се извърши против волята на собственика или на титуляра на вещно право на ползване. Поради това условията предвиждат съгласие на собственика или на титуляра на вещно право на ползване в нотариална форма.
Никъде в условията не се споменава, че правата на Клиента могат да принадлежат само на едно единствено физически или юридическо лице. Нещо повече, Чл.6 (3) от условията допуска носител на правата на Клиента да бъдат няколко лица.

Чл.6 (3) В случаите, когато правата на Клиента се притежават от няколко лица, то те се упражняват от всички тях заедно или чрез пълномощник.

Считам, че когато е налице съсобственост на електрифициран имот, правата на Клиент се притежават от две или повече лица (а именно - съсобствениците) и следва да се приложи разпоредбата на чл.6, ал.3 от условията. Никъде в условията не се споменава, че единствено ЕВН има право при хипотезата на чл. 6, ал.3 (няколко лица да притежват правата на Клиент) във всеки отделен случй да направи избор как да бъдат упражнявани правата на Клиента: "от всички тях заедно" или "чрез пълномощник". Липсата на такава разпоредба следва да се тълкува в полза на клиента. Тоест "няколкото лица" ако желаят, могат да упълномощят някого, но могат и да "упражняват от всички тях заедно" правата на Клиент.
Водим от горното считам, че отказът на ЕВН да запише партидата на съсобствен имот на имената на двамата съсобственици е неоснователен.

Та какво мислите за това?
Прав ли съм или не?

Вярно, мога да напиша и да подам заявление за прехвърляне на партидата на името и на двамата съсобственици и след като не направят прехвърлянето да считам, че са ми дали мълчалив отказ. Може ли такъв отказ да се обжалва съдебно и ако да - пред кой съд? Административен съд по местонахождение на имота?

Изключително много вероятно ми се види това въобще да не мине пред съда, понеже мога ли аз да се боря с дебеловратите паралии-връзкари от ЕВН, най-вероятно е, дори и да обжалвам, съдът да отговори:
"Ами, наш'то момче, еби са в гъза! Квот' ти казват ЕВН - т'ва ша праиш!"

Или пък хич да не се занимавам с тея боклуци от ЕВН, че ще ми спрат тока и хич няма да го пуснат, въпреки че всичко съм им платил. Ще намерят и под вола теле, само и само на тяхното да е? Тъй ама все някак трябва да го регистрирам тоя електромер.
Или най-добре да го оставя на старото име без да го променям? Да не би пък да ми нахакат някакви глоби боклуците, заради това дето не съм прехвърлил партидата навреме?

Сеуянин с коуеуо!

Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.