... ами общото, очевидно, е добавката "таш"-камък и основното предназначение на обектите - култово тракийско (или предтракийско...)
една бърза разходка в гугъла открои основнота и в двете:
http://www.burgasmuseums.bg/BeglikTash/indexbg.htm
Бегликът е паричен данък върху добитъка. Той представлява фиксирана сума, която се заплаща за всяко притежавано животно. Данъкът е използван в Османската империя, но също и в България след Освобождението. Така например, през 1910 размерът на беглика в България е 40 стотинки на овца и 60 стотинки на коза.
http://www.plovdivcityguide.com/placestosee/gallery.php?gal_id=20&alpha=B&page=2&hpage=1&lang_id=2
Белинташ е красива скала с форма на малко плато в Родопите, върху която е съществувало древно тракийско светилище на бог Сабазий на бесите. На тюркските езици името му означава "камък на познанието". Белинташ е един от многобройните тракийски мегалитни паметници на Източните Родопи. На горната площадка на скалата са издълбани кръгли отвори, улеи, ниши и стъпала, които според някои образуват карта на звездното небе. Дължината на скалната площадка е около 300 м, с надморска височина 1225 м. Намира се на 30 км южно от Асеновград.
Указания за пътя: От Асеновград се тръгва в посока Кърджали, отбива се вдясно през с. Червен, минава се през с. Горнослав, след това през с. Орешец. На разклона за с. Мостово се тръгва вляво (Мостово е надясно), стига се до разклона за махали Врата и Кабата. За Кабата е вдясно, за Белинташ се тръгва наляво, преминава се през махала Врата, след това се достига до разклон, на който има покрита чакалня, тръгва се надясно (има табела) и се стига до гробище, където има табела на Природозащитен парк. Вляво се отива за Чотрова махала и Чотрова къща, а надясно - за Белинташ. Стига се до чешма, откъдето надясно и нагоре по хълма върви пътеката за Белинташ и след няколко минути извежда на върха на скалата.
Хероон
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Хероонът е светилище на бог, често пъти това е тракийският херос, олицветворение на героя. Представлява заградено място, може да бъде дома или гроба на героя, но за разлика от светилищата на древногръцките богове няма храм или статуя на бога. Жертвоприношенията са правени направо на земята, не са изгаряни на олтар. На територията на България са намерени от археоолозите голям брой светилища-хероони, например, античната куполна гробница в град Поморие, комплекса-хероон в местността Мишкова нива, южно от Малко Търново и т.н.
[редактиране] Хероон в Малко Търново
Въпросният Хероон е разположен в местността Мишкова нива, която се намира досами границата с Турция, зад граничната телена мрежа и достъпът е възможен единствено чрез съдействието на музея в Малко Търново. Състои се от два концентрични каменни зида, днес напълно порутени. Фронтонът от входната арка може да бъде видян пред музея в центъра на Малко Търново. Очаква се през 2006 година да се започнат сериозни археологически работи с частична реставрация на обекта и подготовката му за туристически посещения. Една любопитна подробност. Вътрешният зид е доста различен от външния и е датиран на възраст повече от 6000 години, което автоматично поставя въпроса, за това, че траките са ползвали за построяването на Хероона си друг много по-стар култов обект. Чие е било светилището и каква функция е имало, е отговор, който би трябвало да дадат археолозите.
В близост до този Хероон, в седлото между върховете Голямо и Малко Градище се намира странен обект останал дълги години под забрана след като през 1981 година археологическа експедиция на Комитета за култура, водена от Кръстю Мутафчиев, сътрудник на Людмила Живкова, в която участва и племенницата на Ванга - Красимира Стоянова започва разкопки, за които се твърди, че са на некропола на известна египетска богиня. Богинята , чието име започва с буквата Б и завършва на т (Бастет), обичала да носи маска на лицето, поради необикновенната си чувствителност, преживе обожествена и символ на светлината в мрака и пожелала да бъде пренесена още преживе след смъртта си от Египет в Сакарския край на България, където е родена и по точно в граничния малък град Малко Търново. Вярва се, поради намерени надписи по стените на гробницата , че предано от дадени учени, които ще направят големи открития във връзка с разгадаване на свещенните писания и други ценности намерени там, че тя ще бъде оживена!
Клипче от 2 минути за Беглик таш:
http://www.vbox7.com/play:79bf9482
ако човек иска да разгледа линковете, нека ги "светне" и с копи-пасте в полето горе на интернет може да си ги активира...
(просто ме мързи в момента да ги направя мързеливо за другите )
Да, ще постна за лятната работа своевременно пак в тази тема.
Основно работата ще се състои в : 1. проучвания на терен и последващо координиране с ресорните инстанции (когато си заслужава); 2 теоретични сбирки при закрити врати - само за лекторския състав - развитие на започнатите теми и подготовка за нови за следващия творчески сезон (това е ново направление в лятната работа); 3 подготовка и последващо издаване на заслужаващи си разработки (почти напълно е готова "Тракийската писменост" на Д.Чиликов", но трябва да се пипне още малко - надявам се за септември да има готовност за печат).
това е
-
Вулканът не търпи тинята!
|