Тука имах търпението да прочета всички мнения. Имам няколко извода:
1.Защо нападате военния сякаш той ви е виновен за всичко. Човекътт е определено интелигентен и има достатъчно кураж да ви каже какво мисли и то с риск да го обидите, и то от най-гадната обида- на професия. ("Тъпи военни"). Ама не си правите сметката, че в случай на война (не дай боже) ще умре пръв.
2.Чудя му се на Сашко. В реалният живот има някои неща, които се правят без да ти харесват. Например плащането на данъците, спазването на ограничението на скоростта или въздържанието да не напсуваш някой. Същото е военната служба. Ами то сега това не е военна служба, а детска градина. Няма да давам примери къде и колко съм служил, но беше отдавна (значи и беше яко гърч, но за сметка на това за дълго време :))). Отиваш, изкарваш 6 месеца и край.
3.В казармата не се затъпява. Не знам кой го е измислил това, ама не знам на някой да му е попречило на интелектуалното развитие престоя в армията. Аз например кандидатствах за студент от казармата и ме приеха първото ми желание и на първа класация. Това май нещо не се връзва с теорията за "затъпяването".
4.В казармата може да се научи нещо полезно. Аз примерно научих досат за компютрите, тогава за пръв път видях PC с процесор 486. Баси техниката беше това.
Ама не само това съм научил. Станах по-уравновесен. Например оттогава се научих да не съдя прибързано за хората. Най-големият "изрод" офицер на кандидатстващите във ВУЗ ни издейства по 6 дни допълнително награда, която прибави към полагаемата, за да сме имали време да се подготвим добре за изпита. А същият преди време ни скъсваше гъза от гърч (сапунки, тактики и т.н.).
Научих и структурата на управление и вземането на решения от началник, това го има във всяка фирма, ама там го видях и научих за пръв път. А бях само на 18-19 години.
5.Тука някой се вайка, че бил програмист, а щели да го направят кашик. Ама така реве, сякаш е по времето на император Петър I, когато са вземали войниците за по 15 години служба, а не за 6 месеца. Абе няма сега пак да служа заради теб. Имаш си задължение, ще си го изпълняваш. Същото е както да си плащаш данъците. Само че данъците са за цял живот, а казармата-само за 6 месеца за висшистите.
6.И накрая- все пак считам, че е добре хората да имат известни малки привилегийки след като са служили. Разни от типа ако си студент да не плащаш два семестъра такси, или да те взема по-лесно на работа (бюрата по-труда могат да съдействат за това), или безплатен лекар няколко пъти в годината, намаления по БДЖ и т.н.
7.Неприятните моменти от службата са: хроничен полов глад, недоспиване, ограничена свобода, липса на приятели, липса на книги или кино, гадна храна (понякога), строг режим (ставане в 6.00, лягане в 10.00), липса на нормална баня, тук-там някой стар ти прави извращения, ама това сега вече е намаляло до изчезване. Другите неща (наряди, учения) се преживяват съвсем нормално.
Ами това беше.
|